این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عکس ارتش ایران

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عکس ارتش ایران را از این سایت دریافت کنید.

  ارتش جمهوری اسلامی ایران

  ارتش جمهوری اسلامی ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ارتش جمهوری اسلامی ایران

  نشان رسمی ارتش جمهوری اسلامی ایران

  پرچم‌های رسمی و تشریفات ارتش جمهوری اسلامی ایران

  بنیان‌گذاری ۱۳۰۰ (۱۰۱ سال پیش) () بهمن ۱۳۵۷ (۴۳ سال پیش) () کشور  ایران

  رسته ستاد مشترک (سماجا)

  نیروی زمینی (نزاجا) نیروی هوایی (نهاجا)

  نیروی دریایی (نداجا)

  پدافند هوایی (نپاجا)

  قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (پداجا)

  اندازه تخمین سال ۱۳۹۰: ۴۲۰٬۰۰۰ نفر[۱]

  ۳۵۰٬۰۰۰ نفر(نیروی زمینی)

  ۳۷٬۰۰۰ نفر (نیروی هوایی)

  ۱۸٬۰۰۰ نفر (نیروی دریایی)

  ۱۵٬۰۰۰ نفر (پدافند هوایی)

  بخشی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

  مرکز فرماندهی تهران، ایران

  نام(های) مستعار آجا

  پشتیبان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

  شعار(ها)

  (به عربی: )، (به فارسی: همانا لشکر ما پیروز است)[قرآن صافات ۱۷۳]

  (رسمی)[۲][۳] (غیررسمی)[۴][۵][۶]

  بودجه ۱۱ هزار و ۹۷۸ میلیارد تومان (۱۳۹۹)[۷]

  سالگردها ۲۹ فروردین درجات فهرست درجات

  نبردها مناقشه جزایر سه‌گانه

  جنگ ایران و عراق

  جنگ داخلی کردستان عراق

  جنگ داخلی سوریه شورش کردها در ایران نبرد هرات کشمکش بلوچستان درگیری ایران و پژاک جنگ داخلی عراق جنگ با داعش

  آذین‌ها فهرست اختصاصی

  فهرست مشترک رسته‌ها فهرست کامل وبگاه aja.ir فرماندهان

  فرمانده کل قوا سید علی خامنه‌ای

  فرمانده کل ارتش سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی

  جانشین فرمانده کل ارتش سرتیپ محمدحسین دادرس

  رئیس ستاد مشترک دریادار حبیب‌الله سیاری

  نشان نشان شناسایی

  رژه ارتش ایران

  ارتش جمهوری اسلامی ایران (کوتاه: آجا)[۸] پیکرهٔ اصلی نیروهای مسلح ایران را تشکیل می‌دهد.[۹] وظیفهٔ اصلی ارتش «حفاظت از استقلال و تمامیت ارضی کشور» است.[۱۰][۱۱] امروزه ارتش ایران از ۴ نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی و نیروی پدافند هوایی تشکیل می‌شود که به‌همراه سپاه پاسداران و نیز نیروی انتظامی، مجموعهٔ نیروهای مسلح ایران را تشکیل می‌دهند. هم‌اکنون سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرماندهی کل ارتش را برعهده دارد.[۱۲]

  پیشینهٔ شکل‌گیری ارتش کلاسیک در ایران، به سال ۱۲۹۹ و تأسیس ارتش شاهنشاهی ایران توسط رضاشاه پهلوی بازمی‌گردد. این سازمان در پی وقوع انقلاب ۱۳۵۷، ابتدا به سپس به تغییر نام داد، سپس نیروی دریایی شاهنشاهی ایران (در قالب نیروی دریایی ارتش) و نیروی هوایی شاهنشاهی ایران (تحت عنوان نیروی هوایی ارتش) زیرمجموعه ارتش درآمد.

  تاریخچه

  مقالهٔ اصلی: تاریخ نظامی ایران

  پیشینه شکل‌گیری نیروی نظامی در ایران، به دوران پادشاهی هخامنشیان بازمی‌گردد. در این دوره، نیروهای رزمی از ۲ گروه پیاده‌نظام و سواره نظام تشکیل می‌شد و این نیروها تحت فرماندهی یک نفر قرار داشت و به تدریج، رسته‌های پیاده، سواره، ارابه‌سواران، مهندسان، نفت‌اندازان، کارگزاران و گارد جاویدان شکل گرفت. در دوران پادشاهی اشکانی، اهمیت رسته سواران بیشتر شد و در دوره پادشاهی ساسانیان نیز پادگان‌هایی به‌صورت ثابت ایجاد گردید. در طول ادوار مختلف تاریخ ایران، همواره نیروی نظامی با کیفیت مختلف در ایران وجود داشته‌است، ولی فرم کنونی نیروهای مسلح مدرن، در دوران پهلوی شکل گرفت.

  ارتش در دوران پهلوی

  همچنین ببینید: ارتش شاهنشاهی ایران و نوسازی ارتش توسط رضاشاه

  رضاشاه پهلوی به همراه امرای ارتش شاهنشاهی

  در دوره حکومت رضاشاه پهلوی، ایران به ۵ حوزه نظامی بزرگ تقسیم شد، که باید آن را مبدأ تشکیل ارتش، به صورت اصولی و به شکل امروزی آن دانست. این ۵ حوزه شامل لشکر مرکز، لشکر شمال‌غرب، لشکر شرق یا خراسان، لشکر جنوب و لشکر غرب می‌شد. همچنین در اواخر دوران قاجار، از سال ۱۳۰۳ نیروی هوایی شاهنشاهی ایران تأسیس گردید. سپس طی سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ تحولات اساسی دیگری در سازمان نیروی زمینی ارتش به وجود آمد و این سازمان شامل ۵ لشکر رزمی، ۴ تیپ مستقل، ۲ واحد توپخانه و ضدهوایی شد. در سال ۱۳۱۴ درجات نظامی نیز تعیین گردید.

  ژنرال‌های ارتش شاهنشاهی ایران در سال ۱۳۱۷

  در این دوره، آموزشگاه‌های گوناگون نظامی مانند مدرسه دیویزیون (برای دیویزیون قزاق)، مدرسه نظام مشیرالدوله (برای بریگاد مرکزی)، مدارس افسیه و سوزافسیه (برای ژاندارمری و کلاس‌های بیطاری) که پیش‌تر در زمان قاجاریه تشکیل شده بودند، در یکدیگر ادغام شدند و برای نخستین بار، نهادی به نام مدارس ایجاد گردید. در طول سالهای بعد این مدارس به ۳ مدرسه جداگانه: مدرسه ابتدایی نظام، مدرسه متوسطه نظام و مدرسه عالی نظام تبدیل شدند، که نام این ۳ مدرسه نیز در سال ۱۳۱۴ به ترتیب به دبستان نظام، دبیرستان نظام و دانشکده افسری تغییر پیدا کرد.

  آیین دانش‌آموختگی افسران ارتش در دانشکده افسری با حضور ولیعهد محمد رضا پهلوی، ۱۳۱۹ خورشیدی

  در سال‌های بعد، مقطع بالاتر آموزش عالی نظامی، بنام دافوس (دانشکده فرماندهی و ستاد) راه‌اندازی شد. از سال ۱۳۳۴ نیز نیروی دریایی شاهنشاهی ایران شکل گرفت. به دنبال تعدادی از درگیری‌ها با پادشاهی عراق در فروردین ۱۳۴۸ بر سر حق مالکیت اروندرود، محمدرضا پهلوی برنامه نوسازی و تجهیز بی‌سابقه‌ای را برای نیروهای مسلح ایران آغاز کرد. در بسیاری از موارد، ایران حتی قبل از اینکه سلاح به نیروهای مسلح کشورهای سازنده‌اش عرضه شود، از آن برخوردار می‌شد. در این دوره قدرت، ایران از منافع خود در منطقه با بهره‌گیری از قدرت نظامی حفاظت کرد؛ در عمان، شورش ظفار با کمک نیروهای ارتش شاهنشاهی در هم شکسته شد. در آذر ۱۳۵۰، نیروهای ایرانی به دنبال خروج بریتانیا از جزایر غیرمسکونی، اما استراتژیک ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ کنترل سه جزیره را به دست گرفتند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  منبع مطلب : chromewebdata

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید