این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عکس انقلاب 57

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عکس انقلاب 57 را از این سایت دریافت کنید.

  تصویر انقلاب ایران بر نگاتیو عکاسان خارجی

  تهران- ایرنا- انقلاب ۵۷، از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر جهان، رسانه‌های بزرگ را بر آن داشت تا عکاسان خود را برای ثبت آن به ایران اعزام کنند؛ دربرگیری این تصاویر در جهان چنان بود که بسیاری از عکاسان خود را فارغ التحصیل تجربه انقلاب ایران و این رویداد را نقطه عطفی در کارنامه حرفه‌ای خود می‌دانستند.

  ۱۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۶ کد خبر: 84208651 T T ۲ نفر

  عادل پازیار

  تصویر انقلاب ایران بر نگاتیو عکاسان خارجی

  کریستینا اسپینگر عکاس مشهور فرانسوی در میان عکاسان خارجی بود که همزمان با وقایع انقلاب سال ۱۳۵۷ به ایران سفر کرد

  تهران- ایرنا- انقلاب ۵۷، از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر جهان، رسانه‌های بزرگ را بر آن داشت تا عکاسان خود را برای ثبت آن به ایران اعزام کنند؛ دربرگیری این تصاویر در جهان چنان بود که بسیاری از عکاسان خود را فارغ التحصیل تجربه انقلاب ایران و این رویداد را نقطه عطفی در کارنامه حرفه‌ای خود می‌دانستند.

  عکاسی مطبوعاتی به رویداد وابسته است که دهه ۷۰ میلادی و سال های منتهی و پس از این دهه؛ جهان شاهد مهمترین تحولات تاریخی خود بود. انقلاب اسلامی ایران، انقلاب نیکاراگوئه، درگیری مجاهدین افغانستان با نیروهای شوروی، درگیری های مصلحانه جبهه آزادی بخش فلسطین؛ شورش ۱۹۶۹ ایرلند شمالی، اعتراضات مه ۱۹۶۸ فرانسه، جنگ داخلی لبنان، جنگ ویتنام، درگیری های نظامی مصر و لیبی و دیگر رویدادها را می توان بستری برای توجه بیشتر به عکاسی خبری در جهان دانست. نیازهای تصویری سبب شد که آژانس های عکس بزرگی همچون سیگما و گاما شکل بگیرد که فقط بر روی فروش عکس های خبری متمرکز بودند.

  در این دوران این آژانس های عکس مهمترین منبع ارائه عکس های خبری در جهان بودند که عکاسان خود را برای پوشش وقایع خبری به سراسر جهان اعزام می کردند.

  انقلاب ایران در  ۱۳۵۷ شمسی (۱۹۷۹ میلادی) در کنار دیگر رویدادها چنان مورد توجه جهانیان قرار گرفت که اندشمندان بزرگی همچون میشل فوکو نویسنده و متفکر فرانسوی ترجیح دادند از نزدیک شاهد وقوع این رویداد باشند. فوکو طی ۲ سفر کوتاه خود در سال ۱۳۵۷  سر مقالات متعددی همچون «شورش با دست خالی» و «شورش ایران روی نوار ضبط صوت پخش می شود» را برای روزنامه مشهور ایتالیایی کوریر دلا سرا نوشت.

  عکاسان بسیاری در سال های منتهی به انقلاب ۵۷ ایران و همچنین سال های پس از انقلاب، از وقایع و تحولات ایران عکاسی کردند که می توان به عکاسانی همچون میشل سبتون، ژیل پرس، دیوید برنت، میشل لیپچیتز، آلن دژان،آلن مینگام،الکس بویی، فرانسوآ لوشون، باب دیر و کریستینا اسپینگر اشاره کرد.

  در این گزارش تلاش شده است بخشی از تصاویر عکاسان خارجی که در جریانات انقلاب ایران حضور داشتند و در فضای رسانه ای ایران کمتر دیده شده است را ارائه کنیم.

  آلن دژان (Alain Dejeanعکاس خبری آژانس سیگما بود که در کنار رویدادهای مهم تاریخی همچون انقلاب ایران، عکاسی از ساندینیست ها در جریانات انقلابی نیکاراگوئه، مجاهدین افغانستان، درگیری های مصلحانه جبهه آزادی بخش فلسطین، شورش ۱۹۶۹ ایرلند شمالی، اعتراضات مه ۱۹۶۸ فرانسه، جنگ داخلی لبنان، جنگ ویتنام، درگیری های نظامی مصر در زمان انورالسادات و لیبی در دوره حکومت معمر قذافی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد. او همچنین علاوه بر «عکاسی فیلم» از آثاری چون «ترور تروتسکی»، سالن های مد و هنرمندانی همچون خوان میزو، جان هیوستون، برناردو برتولوچی و اندشمندانی همچون ژان پل ساتر را هم به تصویر کشید.

  عکس های او از انقلاب ایران از ۱۲ بهمن ۵۷ یعنی روز بازگشت رهبر انقلاب ایران آغاز می‌شود و تا ۲۳ روز بعد از آن را دربرمی گیرد. ورود امام به تهران، تشکیل دولت موقت، تظاهرات مردمی علیه بختیار، اعتراضات خیابانی مردم، درگیری های مسلحانه، پیوستن گارد شاهنشاهی به مردم، استقرار نیروهای مردمی در کاخ شاه از تصاویر این عکاس است.

  تمرین تیراندازی در حیاط کاخ نیاوران در تهران

  در روز ۲۳ بهمن ماه تمامی فضای ۱۱ هکتاری کاخ نیاوران با ساختمان‌هایش، در اختیار جوانان انقلابی قرار گرفت و در همان زمان لیست نگهبانی تنظیم شد و پاسداران، جایگزین محافظان گارد شاهنشاهی شدند.

  سپس همه افسران داوطلبانه سلاح‌های خود را تحویل دادند و به وسیله اتوبوس‌های سرویس کاخ با حضور ۲ پاسدار مسلح مستقر در جلو و عقب خودرو به خانه‌های سازمانی گارد واقع در لویزان، انتقال یافتند.

  ۴۸ساعت بعد از تصرف کاخ نیاوران در تاریخ ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۵۷حکم سرپرستی کاخ به نام آیت‌الله حاج سیدحسن مصطفوی، امام جماعت نیاوران صادر شد.

  درگیری خیابانی انقلابی ها با نظامیان گارد شاهنشاهی در جریان انقلاب ایران

  کارمندان جدید کاخ نیاوران، پرتره بنیانگذار انقلاب ایران را جایگزین عکس شاه می کنند

  کودکان تصویر امام خمینی را  در دست دارند

  پیوستن گاردشاهنشاهی به مردم انقلابی

  منبع مطلب : www.irna.ir

  روایت عکاس آمریکایی از انقلاب 57 ایران/43 سال پیش نگاره امام راحل از دوربین دیوید بارنت به عنوان مرد سال بر مجله تایم نشست!

  در زمستان ۱۹۷۹، دیوید بارنت خود را در موقعیت منحصر به فردی یافت. او یکی از روزنامه‌نگاران غربی بود که در طوفان انقلاب در ایران ماند و شاهد و ثبت‌کننده صحنه‌های سرنگونی تاریخی سلطنت فاسد شاه و جایگزینی آن با اولین جمهوری اسلامی جهان مدرن تحت رهبری امام خمینی (ره) بود.

  هنر و رسانه /

  موسیقی و هنرهای تجسمی

  ۱۶:۰۴ ۱۴۰۰-۱۱-۱۲ ۰ ۳

  روایت عکاس آمریکایی از انقلاب 57 ایران/43 سال پیش نگاره امام راحل از دوربین دیوید بارنت به عنوان مرد سال بر مجله تایم نشست!

  در زمستان ۱۹۷۹، دیوید بارنت خود را در موقعیت منحصر به فردی یافت. او یکی از روزنامه‌نگاران غربی بود که در طوفان انقلاب در ایران ماند و شاهد و ثبت‌کننده صحنه‌های سرنگونی تاریخی سلطنت فاسد شاه و جایگزینی آن با اولین جمهوری اسلامی جهان مدرن تحت رهبری امام خمینی (ره) بود.

  خبرگزاری فارس ـ گروه تجسمی ـ علیرضا سپهوند: مجموعه عکس‌های «دیوید بارنت» یکی از نمونه‌های تایید کننده این عبارت است که می‌گوید: «ارزش عکس‌ها از کلمات بیشتر است». چگونه کلمات می‌توانند عدالت را برای عکاس خبرنگاری که در بیش از ۷۵ کشور جهان کار کرده و از سال ۱۹۷۶ همه انتخابات ریاست جمهوری، بازی‌های المپیک تابستانی از ۱۹۸۴، جنگ ویتنام، باب مارلی، عواقب کاترینا و معروف‌ترین آنها، انقلاب ۱۹۷۹ ایران را پوشش داده است، ادا کند؟

  دیوید بارنت زاده ۱۹۴۶ سالت‌لیک‌سیتی ایالت یوتا ایالات متحده آمریکا است. وی یک عکاس-خبرنگار است. در خلال انقلاب ۱۳۵۷ ایران عکس‌های گرفته‌شده او از صحنه‌های انقلاب به تعداد زیادی در مجله تایم منتشر گردید. از جمله این عکس‌ها نگاره امام خمینی(ره) بود که به عنوان مرد سال این مجله گزیده شد. دیوید بارنت در سال ۱۹۶۸ از دانشگاه کلرادو دانش فارغ‌التحصیل شد و کارش را با مجله‌های لایف و تایم آغاز کرد. نخست او در ایالات متحده آمریکا و بعدها کارش را در ویتنام ادامه داد. پس از کار در ویتنام او به آژانس گاما در فرانسه پیوست و ۲ سال در آنجا مشغول به کار بود. او در زمینه‌های مختلفی از جمله خبری، اجتماعی، منظره، ورزشی و حتی علمی عکاسی می‌کند و به عنوان عکاسی که از هیچ ماموریتی دست خالی بر نمی‌گردد معروف است. جوایز متعدد دیوید بارنت شامل جایزه عکاس مجله سال از سوی «وورلد پرس»(Picture of The Year، World Press Photo) و جایزه «رابرت کاپا» می‌شود، عکس‌های درخشان او جوایز بسیار دیگری را نیز تا کنون از مسابقات عکاسی سراسر جهان نصیب وی کرده‌اند.

  در زمستان ۱۹۷۹، دیوید بارنت خود را در موقعیت منحصر به فردی یافت. او یکی از معدود روزنامه‌نگاران غربی بود که در طوفان انقلاب در ایران ماند و شاهد و ثبت‌کننده صحنه‌ها و وقایع سرنگونی تاریخی سلطنت فاسد شاه محمدرضا پهلوی و جایگزینی آن با اولین جمهوری اسلامی جهان مدرن را تحت رهبری امام خمینی (ره) بود.

  دیوید بارنت در طول آن ۴۴ روز متوالی که جهان را شوکه کرد، از قیام‌های اولیه که به تظاهرات گسترده، خشونت و عزاداری منتهی شد، عکس گرفت. او همچنین جشن‌های شیعیان انقلابی را در هنگام سقوط یک پادشاه به تصویر کشید. در آن زمان، عکس‌های بارنت به طور گسترده در مجله تایم منتشر شد. و حالا، ۴۳ سال پس از این رویداد، بسیاری از عکس‌ها را می‌توان در یک مکان یافت: کتاب جدید ۴۴ روز: «ایران و بازسازی جهان»، که توسط نشنال جئوگرافیک منتشر شده است.

  این مجموعه عکس‌ها طنین وهم انگیزی در پرتو تظاهرات انقلاب جمهوری اسلامی ایران دارند. آنها همچنین دارای شیوایی خاصی هستند که نمی‌توان آن را به صورت با واژگان تعبیر و تفسیر کرد و تنها خودِ عکس گویای آن حماسه‌ها و انقلاب بزرگ خواهد بود که در ادامه می‌بینیم:

  *حضور گسترده روحانیون در تظاهرات انقلاب

  *پوسترهای امام خمینی(ره) در هر راهپیمایی ضد شاه حضور داشت.

  *انبوه تظاهرکنندگان ضد شاه، تهران.

  *تظاهرکنندگان مجروح به سرعت به آمبولانس منتقل می‌شوند.

  *یک روز قبل از ورود امام به ایران، یک روز آفتابی آرام با شلیک گلوله یکی از محافظان کاخ شاه به یک دانشجو به یک تراژدی تبدیل شد.

  *من(دیوید بارنت) فردای کریسمس سال ۱۳۵۷ وارد تهران شدم، غافل از میزان ناآرامی سیاسی که به زودی متوجه عمق ماجرا شدم!*تهران با خبر رفتن شاه غرق شادی و خوشحالی شد.*چند ساعتی نگذشته بود که به تهران رسیدم، در خیابان بودم، وسط درگیری با اسلحه. می‌توانم بگویم این ماجرا به زودی از بین نمی‌رود.*خیابان‌های تهران غرق شادی و سرور است.*درگیری بین نیروهای شاه و تظاهرکنندگان انقلابی.*عکس امام خمینی(ره) همیشه در تظاهرات جاری است.*صدها زن چادری پوش بیرون مدرسه محل سخنرانی امام راحل، جمع مشده‌اند تا امام(ره) را ببینند. *امام راحل از دفتر خود در مدرسه‌ای کوچک به جمعیت سلام می‌کنند.*در روز خروج شاه، خیابان‌های تهران مملو از ترافیک خودروهایی بود که برای جشن و شادی به خیابان‌ها آمده بودند.*شاه در اوایل ژانویه ۱۹۷۹، برای آخرین بار کابینه دولت را معرفی کرد.*در عرض چند روز، شاه و خانواده‌اش برای آخرین بار از تهران خارج شدند و دیگر برنگشتند.*تظاهرکنندگان ضد شاه سربازان را در آغوش می‌گیرند.*تظاهرکنندگان مجروح به آمبولانس منتقل می‌شوند.

  منبع مطلب : www.farsnews.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید