این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  غذا ماهی قرمز چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  غذا ماهی قرمز چیست را از این سایت دریافت کنید.

  غذای ماهی قرمز چیست؟ و چگونه از ماهی قرمزهای سفره هفت سین نگه داری کنیم؟

  اگر می خواهید با غذای ماهی قرمز و میزان اندازه آن، همچنین روش نگهداری این نوع ماهی اطلاعاتی بدست آورید، می توانید با این بخش از آرگا همراه شوید.

  غذای ماهی قرمز چیست؟ و چگونه از ماهی قرمزهای سفره هفت سین نگه داری کنیم؟

  فاطمه میرزایی ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ ۰

  ماهی قرمز یک نوع ماهی زیبا و دوست داشتنی است که مهمان سفره هفت سین بسیاری از ایرانیان در عید نوروز می باشد، برای آشنایی با نحوه نگهداری و غذای ماهی قرمز پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان دنبال نمایید.

  ماهی قرمز که در ایران به نام ماهی گلی نیز معروف است به صورت طبیعی در آب های شیرین و پوشیده از گیاهان آبزی زندگی می کند، همچنین این نوع ماهی اغلب به همراه ماهیان برکه ای دیده می شود. در ادامه اطلاعاتی در مورد غذا ماهی قرمز و روش نگهداری آن در اختیارتان قرار داده ایم.

  غذای ماهی قرمز چیست؟

  استفاده از ماهی قرمز در سفره هفت سین عید نوروز از جمله سنت های ایرانیان، از قدیم تا به الان می باشد. اما در گذشته به دلیل بزرگ بودن خانه ها و وجود حوض در حیاط منازل، مردم ماهی های قرمز را در طول سال درون حوض ها می انداختند و از این رو به این نوع ماهی ها، ماهی حوضی نیز گفته می شود. از آنجا که حوض ها دارای آب راکد می باشند، بنابراین این حوض ها مرکز تجمع حشرات بوده و در نتیجه تخم های آنها، یک منبع مناسب تغذیه برای ماهی قرمز محسوب می شود.

  امروزه نگهداری از ماهی قرمز در تنگ صورت می گیرد، بنابراین نگهداری آنها از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده و بهترین روش برای تهیه غذای این نوع ماهیها استفاده از غذا آماده و مخصوص آنها می باشد. توجه داشته باشید که غذای ماهیهای قرمز باید در ظروف در بسته و در محیط خشک، خنک و تاریک نگهداری شود و همچنین در هنگام خرید حتما به تاریخ مصرف آن دقت شود، زیرا غذاهای تاریخ گذشته برای سلامت ماهیها مضر می باشد.

  تغذیه ماهیها باید به صورت دوبار در روز و در مدت یک یا دو دقیقه صورت گیرد، دادن غذا به مقدار بیشتر موجب انباشته شدن مواد آلی و دفعی شده  که در نهایت منجر به مسموم شدن ماهیها می گردد. شما همچنین می توانید از خرده های ریز نان و نیز حبوبات پخته شده و یا زرده تخم مرغ برای تغذیه ماهیهای قرمز استفاده نمایید. حال بعد از آگاهی از تغذیه ماهیهای قرمز شما را با روش نگهداری آن آشنا می کنیم.

  روش نگه داری از ماهی قرمز

  همانطور که می دانید ماهی ها برای ادامه زندگی خود به آب سالم ، هوا و محیط مناسب نیاز دارند، استفاده از آب شهری خطر چندانی برای سلامتی ماهی های قرمز ندارد، بنابراین می توانید ظرفی را پر آب کرده و به مدت یک شبانه روز در جایی قرار دهید تا کلر آب از بین برود، همچنین در هنگام قرار دادن ماهی در آب دقت داشته باشید که دمای آب تازه با دمای آبی که ماهی در آن قرار دارد، یکسان باشد، تعویض آب ظرف ماهی لازم است که یک یا دوبار در طول هفته انجام شود و نیز مقدار آب مورد نیاز برای هر ماهی حداقل یک لیتر می باشد.

  لازم است تنگ و یا ظرفی که برای ماهی گلی انتخاب می کنید از فضای کافی برخوردار بوده و نیز دارای دهانه گشاد باشد، زیرا ماهی ها به اکسیژن موجود در سطح آب نیاز داشته و این اکسیژن می تواند از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است تامین شود. دقت داشته باشید که ظرف نگهداری از ماهی را هر دو هفته یکبار با نمک طعام و یا دیگر مواد ضدعفونی کننده شست و شو دهید. همچنین دمای مناسب برای زندگی ماهی ها در حدود ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد.

  روش انتخاب ماهی قرمز سالم

  به منظور انتخاب ماهی قرمز سالم باید ماهی هایی که از تحرک مناسبی برخوردار بوده، پولک های سالم و بدون هر گونه ضایعه از جمله زخم و … هستند، انتخاب کنیم، ضمن اینکه باله های شنای ماهی باید به شکل قائم و دم آن کشیده بوده و دارای تحرک لازم باشد.

  بدن ماهی سالم اصلا برآمدگی ندارد و چشم های ماهی نیز فاقد بیرون زدگی و یا توررفتگی است، حال به هنگام خرید ماهی بهتر است از ماهی های قرمز چابک با رنگ روشن انتخاب نمایید.

  تغذیه مناسب ماهی

  همانطور که گفتیم؛ تنها یکبار در روز و یک روز در میان به ماهی گلی غذا داده و از غذای مخصوص گیاهی و حیوانی استفاده نمایید، در صورتی که ماهی غذای خود را در عرض ۵ دقیقه نخورد باید آن را از روی سطح ظرف خارج نمایید.

  در صورت فراموش کردن غذای ماهی گلی در یک یا دو روز، نباید نگرانی بابت آن داشته باشید، زیرا این نوع ماهی ها تا یک هفته بدون غذا دوام می آورند.

  دادن غذای زیاد به این ماهیها می تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی شدید شده و حتی پرخوری آنها می تواند موجب مرگ ماهی شود، بنابراین نباید بیش ازحد مجاز به این ماهیها غذا بدهید.

  نکات مهم دیگر در نگهداری از ماهی قرمز

  در صورت هر گونه تغییراتی در ظاهر و رفتار ماهی های قرمز باید با دامپزشک مشورت نمایید.

  مواظب مشکلات انگلی همچون بیماری سفیدک در این نوع ماهی ها باشید.

  از دست زدن کودکان و افرادی که دارای سابقه حساسیت و آلرژی به ماهی هستند، جلوگیری شود.

  در صورت دست زدن به ماهی، حتما دست های خود را با آب و صابون خوب بشویید.

  در صورت ترک خانه و رفتن به مسافرت، ماهی ها را در داخل رودخانه و مکان های محصور مجاز و مشخص شده رها کنید و یا اینکه به اقوام و آشنایانتان بسپارید و نیز می توانید تحویل آکواریوم دار ها دهید.

  منبع : آرگا برچسب :

  منبع مطلب : arga-mag.com

  نگهداری از ماهی قرمز عید

  نگهداری از ماهی قرمز عید | شرایط نگهداری و معرفی غذاهای ماهی قرمز ،بیماری ماهی قرمز،غذای ماهی قرمز چیست،شرایط نگهداری از ماهی قرمز،غداهای ماهی قرمز،مسمومیت ماهی قرمز،روش های نگهداری از ماهی قرمز،نگهداری ماهی قرمز در یخچال

  نگهداری از ماهی قرمز عید | شرایط نگهداری و معرفی غذاهای ماهی قرمز

  مجموعه : مهارت های زندگی

  نگهداری از ماهی قرمز عید | شرایط نگهداری و معرفی غذاهای ماهی قرمز

  دراین روشهای نگه داری از ماهی قرمز عید را مرور می کنیم و شرایط نگه داری، غذا هاي مناسب و همچنین فضای مناسب برای نگه‌داری ماهی قرمز رابه شـما می آموزیم. ماهی قرمز عید نوروز یکی از نمادهای سفره باستانی هفت سین میباشد. ماهی قرمزها سخت جان هستند اما عدم نگهدای صحیح و فضای مناسب و همچنین عدم تغذیه منجر بـه مرگ ماهی قرمز می شود. در ادامه با پارس ناز همراه باشید.

  آماده سازی فضای مناسب برای ماهی قرمز

  تنگی انتخاب کنید کـه فضای اسانی را برای ماهی فراهم کند. این موضوع بـه این کـه چـه تعداد ماهی قرمز و با چـه اندازه‌اي می‌ خواهید داشته باشید بستگی دارد، باید بـه ازای یک ماهی ۷۵.۷ لیتر آب باید در تنگ باشد و با اضافه کردن هر ماهی، ۳۷.۸ لیتر دیگر آب نیاز اسـت. بر این اساس، تنگ ماهی رابه اندازه‌ي مناسبی خریداری کنید.

  کمتر از این مقدار برای ماهی خوب نیست. ماهی‌هاي قرمز، همواره در تنگ‌هاي کوچکی نگه داری می شوند و بهمین خاطر زودتر می‌میرند. اما جالب اسـت کـه بدانید، یک ماهی قرمز می تواند تا ۲۰ سال زندگی کند. اما بدون فیلتر کافی، آمونیاک در فضای کوچک تنگ‌هاي معمولی رسوب می کند و محیط زندگی ماهی سمی می شود.

  قبل از خرید ماهی، محل زندگی آن را مهیا کنید

  قبل از این کـه ماهی را در تنگ یا آکواریوم بیاندازید، لازم اسـت شرایط آب را بسنجید و اینکار زمان‌بر اسـت. ماهی ازآن دسته موجوداتی اسـت کـه با تغییر محیط دچار اضطراب می شود. در واقع تغییر محیط متوالی میتواند منجر بـه مرگ ماهی قرمز شود؛ بنابر این ماهی را مدام از یک تنگ بـه تنگ دیگر نیاندازید.

  کف آکواریوم یا تنگ را از شن‌هاي درشت دانه‌اي کـه در گلوی ماهی گیر نمیکند پر کنید. چرا کـه ماهی قرمز بسیار علاقه دارد کـه درون شن و ماسه‌هاي کف بـه دنبال غذا بگردد. خاطرجمعی حاصل کنید کـه شن‌ها را از قبل تمیز کرده‌اید تا ماده‌ي مضر برای ماهی قرمز، وارد آب نشود.

  کمی منظره و نورپردازی ایجاد کنید

  می توانید یک چراغ بالای آن نصب کنید یا از چراغ‌هاي مخصوص درون آکواریوم استفاده کنید. ماهی قرمز، در طول روز فعال اسـت ودر طول شب میخوابد؛ بنابر این برای تنظیم روز و شب او باید از نور استفاده کنید. همچنین ماهی قرمز در صورتی کـه نور خورشید دریافت نکند، نمی تواند بخوابد، رنگ خودرا از دست می دهد و افسرده می شود.

  لازم اسـت آکواریوم ۸ تا ۱۲ ساعت روشن و باقی ساعات تاریک باشد. دراین خصوص مطلب «تزئین تنگ ماهی بـه 4 روش زیبا و متفاوت» را بخوانید. محل نگه‌داری ماهی قرمز بـه فیلتر آب نیاز دارد. یک فیلتر سه مرحله‌اي کـه دریک مرحله ذرات درشت؛ دانه مانند مدفوع ماهی را بگیرد.

  دریک مرحله مواد شیمیایی مثل آمونیاک را فیلتر کند و یک مرحله بیولوژیکی کـه با تجزیه مواد درون آب مواد مورد نیاز ماهی را ایجاد کند. از ایمنی محیط برای ماهی قرمز مطمئن شوید. برای تست کیفیت آب؛ مقداری آمونیاک بـه آب درون آکواریوم اضافه کنید و میزان تغییرات نیترات را پیگیری کنید. متاسفانه ماهی بـه محض ورود بـه آب حاوی نیترات و آمونیاک می‌میرد.

  اصول مراقبت از ماهی قرمز در خانه

  حالا کـه محیط زندگی ماهی قرمز عید نوروز آماده اسـت میتوانید تنگ یا آکواریوم رابا آب پر کنید و بعد ماهی رابه آن اضافه کنید اما از این بـه بعد باید اصول مراقبت از ماهی قرمز در خانه را بدانید و رعایت کنید.

  مراقبت از ماهی قرمز در خانه

  ماهی‌هایي کـه بـه آکواریوم اضافه میکنید باید بـه یک اندازه باشند چرا کـه ماهی قرمز، علاقه‌ي زیادی بـه خوردن ماهی‌ هاي کوچکتر یا خوردن غذای آن‌ها دارد. اما اگر تعدادی از ماهی هایتان ضعیف‌تر هستند، درون آکورایوم رابه دو قسمت تقسیم کنید و آن‌ها را جدا کنید تا ماهی‌هاي ضعیف‌تر هم شانسی برای غذا خوردن داشته باشند.

  برای نگه‌داری از ماهی قرمز عیدتان، هر هفته یک بار آب درون تنگ یا آکواریوم را عوض کنید، حتی اگر از فیلتر آب استفاده می‌ کنید. ماهی قرمز دریک محیط تمیز و سالم میتواند ده‌ها سال زندگی کند. اما دقت کنید کـه ظرف ماهی رابا صابون نشویید چرا کـه صابون برای این موجودات کوچک مضر و کشنده اسـت.

  روزانه یک تا دو بار به ماهی غذا دهید

  مراقب باشید کـه در اینکار زیاده روی نکنید چرا کـه ماهی قرمز ممکن اسـت بـه سادگی بر اثر پرخوری بمیرد. در رابطه با ماهی قرمز، همواره کمتر غذا دادن بهتر از زیاده از حد غذا دادن اسـت. اگر از غذای خشک استفاده میکنید، ابتدا آنرا بخیسانید تا در آب فرو رود و ماهی برای خوردن آن بـه روی آب نیاید.

  ماهی‌ های قرمز نیاز به خواب دارند

  درواقع آن‌ها حتی در زمان خواب هم چشمانشان باز اسـت ودر حال شنا هستند، اما بدنشان بـه خواب میرود. شـما میتوانید بر اساس تغییر رنگ جزئی و کاهش فعالیت آن‌ها متوجه این امر بشوید؛ بنابر این هر شب محیط اطراف آن‌ها را تاریک کنید و اجازه دهید استراحت کنند.

  اجازه دهید دمای آب متناسب با فصل‌ها تغییر کند

  ماهی قرمز، در دمای بالای ۲۴ درجه آسان نیست اما بنظر می رسد بـه تغییرات فصلی علاقه‌مند اسـت. اما دقت کنید کـه ماهی قرمز در دمای کمتر از ۱۰-۱۴ درجه غذا نمی خورد. میزان اکسیژن موجود در آب رابه طور متوالی اندازه‌گیری کنید. اگر میبینید کـه ماهی قرمز شـما مدام بـه سطح آب می آید، احتمال این وجوددارد کـه میزان اکسیژن آب کم شده باشد.

  منبع مطلب : www.parsnaz.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید