این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فارسی ششم درس ازاد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فارسی ششم درس ازاد را از این سایت دریافت کنید.

  پردازش امنیتی ...

  بررسی امنیت مرورگر شما قبل از دسترسی به

  sci-hub.ir

  لطفا 2 ثانیه صبر نمایید

  Anti-DDoS & Website Security by GENIUS GUARD

  منبع مطلب : sci-hub.ir

  درس سیزدهم فارسی ششم

  بررسی کامل درس سیزدهم  کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان درس آزاد - فرهنگ بومی 2 تقدیم شما می‌شود. امید است که از آن بهره بگیرید. | درس و مدرسه | مومکا

  پایه ششم ابتدایی, درسی, فارسی ششم

  درس سیزدهم فارسی خوانداری ششم ابتدایی | درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ | توضیح و بررسی درس و حل فعالیت ها و درک مطلب | درس و مدرسه (مومکا)

  تاریخ: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ نویسنده: محمد مهدی کارگر

  درس و مدرسه ( مومکا )  – بررسی کامل درس سیزدهم کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ که شامل ارایه درس، پاسخ فعالیت ها، معنی واژه ها و متن حکایت است تقدیم شما می‌شود. امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

  درس سیزدهم فارسی پایه ششم ابتدایی درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ (توضیح درس)درس سیزدهم فارسی پایه ششم ابتدایی درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ (تدریس و پاسخ فعالیت ها)

  مطلب پیشنهادی درس آزاد ( فرهنگ بومی ۲ )

  با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به رهبری امام خمینی( ره ) و دلاوری های  رزمندگان و جوانان متخصص و با ایمان در جنگ تحمیلی هشت ساله ی دفاع مقدس ثابت کردیم که با دست خالی و با کمترین امکانات و اسلحه می توانیم جلوی دشمن متجاوز بایستیم.

  ما شهیدان زیادی را تقدیم این آب و خاک و دین و میهن خود کردیم. شهدا و رزمندگان ثابت کردند که زیر بار حرف زور و نادرست نمی روند و اگر کسی فکر حمله به خاک ایران را کند با تمام توان در مقابل او می ایستیم و او را شکست می دهیم. در تاریخ کشورمان حماسه هرمز، دلیران تنگستان، شهیدباکری، دریا قلی، حاج همت، شهید چمران، احمدی روشن و هزاران شهید دیگر سرمشق خوبی برای جوانان ما هستند.

  برای اینکه کشور ما رشد کند و سربلند باشد، ما دانش آموزان ، باید تمام تلاش خود را برای افزایش علم و تخصص بکار ببریم تا  درآینده بتوانیم در همه ابعاد کشورمان را توسعه دهیم . مثلا از نظر کشاورزی  محصولات سالم و به اندازه کافی تولید کنیم و در محصولات زراعی باغی وگلخانه ای و دامپروری صادرات داشته باشیم و نیازمند واردات غذا و محصولات از دیگر کشورها نباشیم وبه خودکفایی برسیم. باید مصرف انرژی های نو را افزایش دهیم. کشور ما در مناطق جنوبی، آفتابی تر است پس می توانیم از انرژی خورشید استفاده کنیم و بیشتر برق کشور و شهرها را تامین کنیم.  مصرف سوخت های فسیلی را کم کنیم و سعی کنیم که نفت را کمتر بفروشیم و از نفت، محصولات پتروشیمی مانند بنزین تولید کنیم و زیادی بنزین را به کشورهای دیگر بفروشیم. همچنین با افزایش درختکاری و مراقبت و محافظت از جنگلها ی کشورمان هوای پاکیزه وسالم را به خود و نسل آینده هدیه دهیم. ما باید محیط زیست را پاکیزه نگاه داریم از آلوده کردن محیط اطرافمان، جنگل و دشت ها دوری کنیم و از ظروف پلاستیکی  و یکبار مصرف کمتر استفاده کنیم.

  باید سعی کنیم از وسایل برقی کم مصرف مانند لامپ کم مصرف استفاده کنیم و انرژی برق خود   را ازمنابعی چون خورشید، انرژی باد و انرژی هسته ای و آبی که پشت سدهاست تامین کنیم.

  همچنین از انرژی هسته ای برای مصارف پزشکی و کشاورزی و تولید برق می توانیم استفاده کنیم. باید قدرت دفاعی کشور خود را با تولید اسلحه و موشک قوی نگه داریم. ما از محصولات تولیدی و کارخانجات کشورمان استفاده می کنیم تا هم جوانانمان شغل داشته باشند و هم صنعت و کارخانجات ما به فعالیت خود ادامه دهند.

  ما دین خود اسلام را دوست داریم و به عنوان یک مسلمان باید درراه گسترش این دین کوشا باشیم. همچنین به عنوان یک ایرانی باید در حفظ فرهنگ ملی – میهنی خود تلاش کنیم.

  ﻣﮭدی ﭘورﯾﺎن – کانال تلگرامی: [email protected]

  دانلود فایل پی دی اف (PDF) درس سیزدهم فارسی ششم – درس آزاد  فرهنگ بومی ۲  – دانلود

  درک مطلب (صفحه‌ی ۹۱ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  ۱- چگونه از کشور خود دفاع کنیم؟۲- چه عواملی باعث شکست ما می شود؟۳- آیا شما تلاش می کنید تا کشورتان همیشه سربلند باشد؟ چگونه؟

  حکایت – عمر گرانمایه (صفحه‌ی ۹۲ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  دو برادر، یکی خدمت سلطان کردی و دیگری به زور بازو، نان خوردی.

  باری، توانگر گفت درویش را که : چرا خدمت نکنی تا از مشقّت کار کردن بِرَهی؟

  گفت : تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت، رهایی یابی که خردمندان گفته اند: نان خود خوردن و نشستن به، که کمر زرّین بستن و به خدمت ایستادن.

  به دست آهنِ تفته کردن خـمیر              بِه از از دست بر سینه، به پیش امیر

  عمر گران مایه در این صرف شد              تا چه خــــورم صیف و چه پوشم شتا

  ای شکم خیره ، به نانی بــساز              تـا نــــکنی پشــــــت به خدمت دوتا

  مصلح الدین سعدی شیرازی – گلستان

  معنی حکایت عمر گرانمایه صفحه ی ۹۲ درس سیزدهم کتاب فارسی ششم در بخش بعدی آورده شده است.

  درس سیزدهم فارسی پایه ششم ابتدایی درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ (معنی شعر ها و کلمات)

  معنی شعرها (ابیات) درس سیزدهم فارسی ششم ابتدایی

  معنی حکایت عمر گرانمایه (صفحه‌ی ۹۲ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  دو برادر، یکی خدمت سلطان کردی و دیگری به زور بازو، نان خوردی.

  معنی جمله: دو برادر بودند که یکی از آن ها به پادشاه خدمت می کرد و دیگری با کار و تلاش خود روزی به دست می آورد.

  باری، توانگر گفت درویش را که: چرا خدمت نکنی تا از مشقّت کار کردن بِرَهی؟

  معنی جمله: روزی برادر ثروتمند به برادر فقیر خود گفت: چرا مانند من به سلطان خدمت نمی کنی تا از زحمت کار کردن راحت شوی؟

  گفت: تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت، رهایی یابی که خردمندان گفته اند: نان خود خوردن و نشستن به که کمر زرّین بستن و به خدمت ایستادن.

  معنی جمله: برادر فقیر گفت: تو چرا کار نمی کنی تا از خفّت و خواری خدمت به سلطان راحت شوی که انسان های دانا گفته اند: از دست رنج خود استفاده کردن و در آرامش بودن بهتر از کمربند طلا بستن و نزد پادشاه خدمت کردن است.

  به دست آهنِ تفته کردن خـمیر               بِه از از دست بر سینه، به پیش امیر

  معنی بیت: آهن گداخته را با دست، مانند خمیر شکل دادن بهتر است از اینکه دست بر سینه در خدمت پادشاه بایستی و خم و راست شوی.

  عمر گران مایه در این صرف شد              تا چه خــــورم صیف و چه پوشم شتا

  معنی بیت: عمر ارزشمند خودرا هدر دادم به خاطر اینکه، تابستان چه بخورم و زمستان چه لباسی بپوشم.

  ای شکم خیره ، به نانی بــساز              تــا نــــکنی پشــــــت به خدمت دوتا

  منبع مطلب : darsomadrese.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید