این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فرهنگ بومی بوشهر

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فرهنگ بومی بوشهر را از این سایت دریافت کنید.

  ویلاجار

  هر شهری دارای فرهنگ و آداب و رسوم منحصر به فرد خود است. بوشهر نیز با قدمتی طولانی و فرهنگی غنی از این قاعده مستثنی نیست و اهالی آن

  اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

  آداب و رسوم مردم بوشهر

  بوشهر - بوشهر

  پنج شنبه 29 تیر 1396

  هر شهری دارای فرهنگ و آداب و رسوم منحصر به فرد خود است. بوشهر نیز با قدمتی طولانی و فرهنگی غنی از این قاعده مستثنی نیست و اهالی آن برای برگزاری آیین ها و مراسم های مختلف آداب و رسوم خاصی دارند.

  امروزه بعضی از آیین های سنتی به طور کامل از بین رفته و یا به صورت پراکنده در روستاهای بوشهر اجرا می شود. آیین های استان بوشهر شامل مراسم های محلی، مذهبی و ملی است. در میان جشن های مذهبی استان بوشهر می توان به جشن میلاد حضرت علی (ع) یا روز پدر، جشن میلاد حضرت فاطمه(س) روز مادر، جشن نیمه شعبان، جشن میلاد پیامبر اکرم، جشن میلاد معصومین (ع)، جشن بعثت حضرت محمد(ص)، عید قربان، عید غدیر، مراسم های ماه مبارک رمضان و روزه گرفتن و عید تلخیکا در روز عید فطر و عزاداری های محرم  اشاره کرد.

  عید تلخیکا در روز عید فطر

  عید تلخیکا که آن را با نام عید مرده ها نیز می شناسند از آیین های سنتی بوشهر می باشد. در روز عید تلخیکا، کسانی که یکی از اعضای خانواده‌شان فوت کرده مراسمی در خانه برگزار می کنند و مردم برای عرض تسلیت به منزل آن ها می روند. هنگام سحر بعد از اینکه اذان صبح روز عید فطر گفته شد، به قبرستان رفته و بر سر مزار مرده های خود سفره ای از اطعام پهن می کنند و هنگام بازگشت از قبرستان نماز عید فطر را برگزار می کنند.

  جشن نوروز

  از مراسم های اصلی مردم بوشهر در هنگام عید نوروز تهیه سفره هفت سین، کاشت سبزه، خرید لباس نو، خانه تکانی، زیارت اهل قبور، پختن نان محلی، سیزده به در و مانند دیگر اقوام ایرانی عیدی دادن و دید و بازدید می باشد.جشن نوروز مهم ترین جشن ایرانی هاست. مردم بوشهر نیز این عید را به نحو احسن برپا می کنند و ابتدای سال خورشیدی را جشن می گیرند. آن ها چند روز قبل از تحویل سال نو، شیرینی های محلی به نام شیرین بیب‌گلی و شیرینی قراپیچ تهیه می کنند تا به وسیله این شیرینی ها از مهمانان پذیرایی کنند.

  مراسم چهارشنبه سوری

  مراسم چهارشنبه سوری از آداب و رسوم دیرینه مردم بوشهر است. بوشهری‌ها اعتقاد دارند که در روزهای پایانی سال، 1999 بلا و مصیبت نازل می شود که 999 بلا در شب چهارشنبه سوری است. به همین خاطر طبق رسمی دیرینه در این شب نباید هیچکس شخص دیگری را مورد نفرین قرار دهد یا سخن ناروایی گفته بگوید. آنها در این شب با شکستن کوزه ای قضا و بلاها را از خود و خانواده دور می سازند. از دیگر آیین های شب چهارشنبه سوری مراسم لیوا یا مراسم زار می باشد. این مراسم ریشه ای آفریقایی دارد و ظاهرا از حبشه وارد بوشهر شده است. در این مراسم که برای فرد بیمار برگزار می شود، زنان و مردان با پوشیدن لباس های مخصوص و زدن عطری خاص خود را آماده می کنند. طبق این رسم، از هفت روز قبل معجونی از گیاهان زعفران، گیاه زبان جوجخ، ریحان، کندرک، هل، گشنه و جوز تهیه می کنند و مقداری از آن را به دهان بیمار ریخته و باقی آن را بر بدنش می مالند. در این رسم بوشهری بیمار اگر مرد باشد او را به دور از چشم زنان و یا اگر زن باشد به دور از چشم مردان نگهداری می کنند و بعد از اینکه از بیماری رها شد، باید همیشه لباس سفید و تمیز بپوشد و همواره معطر باشد و هیچ کار خلافی انجام ندهد.

  مراسم ازدواج مردم بوشهر

  ازدواج مردم بوشهر دارای آداب و رسوم خاصی است. درگذشته ازدواج در این منطقه بیشتر درون فامیل و به صورت اجباری انجام می شد و خواستگاری به طور معمول توسط بزرگ خانواده انجام میگرفت اما اکنون جوانان ابتدا همسر آینده خود را انتخاب می کنند و سپس مراسم خواستگاری برگزار می شود. اگر خانواده عروس داماد را نپسندیدند، به بهانه اینکه پسرعموی دختر قرار است با او ازدواج کنند به داماد جواب منفی می دهند اما اگر پاسخ خانواده عروس به خواستگاری مثبت بود، مرحله بعد گذاشتن شروط برای داماد است که توسط ریش سفید خانواده ها انجام می شود. در این مراسم مهریه، شیربها و مسائلی از این دست تعیین می شود و بعد از مدتی مراسم نامزدی برگزار می شود. در این مراسم که به آن رخت برون می گویند، خانواده داماد یک دست لباس به همراه ساعت و یک حلقه به نشانه نامزدی در پارچه ای به رنگ سبز قرار می دهند و به خانه عروس می روند. همچنین پارچه ای که به عنوان لباس عروس تعیین می شود نیز برای خوش یمن بودن، توسط زنی که خوشبخت باشد و طلاق نگرفته یا اینکه بیوه نباشد بریده میشود. در مناطقی مانند بندر دیلم لباس‌های داماد نیز توسط خانواده عروس به خانه داماد برده میشود که به این مراسم تشریف می گویند.

  بعد از تهیه کردن لباس ها و لوازم مورد نیاز عروس توسط خانواده داماد، که معمولا یک هفته طول میکشد، مراسم حنابندان برگزار می شود. این مراسم  طبق رسوم مردم مناطق دیگر یک روز قبل از عروسی برگزار می شود. در صبح این روز حلوایی به نام حلوای برنج و حلوای انگشت پیچ می پزند. این حلوا را با نان محلی کنجددار به نام گرده به مردم می دهند. حلواها را در بشقاب یا سینی بزرگی قرار می دهند و یکی از اعضای خانواده داماد یا عروس سینی را روی سر قرار می دهد و به خانه همسایه ها و فامیل می رود. این حلوا در صبح عروسی نیز پخته میشود. در روز حنابندان سلمانی محل، دست و پای داماد را در خانه خودش حنا می گیرد و سپس به وسیله پارچه سبز رنگی از جنس حریر می بندد. همزمان با این مراسم، در خانه عروس نیز آرایشگر زن، دست و پای عروس را حنا می گیرد و با اجرای موسیقی و رقص محلی توسط مهمان ها مراسم حنابندان برگزار می شود. مراسم حنابندان امروزه به این شکل برگزار می شود که یک برگ از درخت نارنج و یا یک اسکناس هزار تومانی در دست عروس و داماد قرار می دهند و روی آن حنا می بندند و موقعی که دستان عروس و داماد را حنا می گیرند شعری با این مضمون می خوانند:

  منبع مطلب : www.vilajar.com

  آشنایی با آداب و رسوم مردم بوشهر

  موقعیت جغرافیایی باعث شده تا آداب و رسوم مردم بوشهر بسیار خاص و متفاوت با سایر نقاط ایران باشد. در این مقاله از ریسمون به بحث در مورد این آداب و رسوم می پردازیم

  آشنایی با آداب و رسوم مردم بوشهر

  آداب و رسوم مردم بوشهر

  آشنایی با آداب و رسوم مردم بوشهر آداب و رسوم مردم بوشهر فرهنگ لباس مردم بوشهر

  اگر در یک تور بوشهر حضور داشته باشد، فرهنگ پوشش و لباس مردم این استان برای شما جالب خواهد بود. به دلیل موقعیت بندری و ساحلی که استان بوشهر دارد و شرجی بودن آب و هوا، اکثر مردم آن لباس های ساده نخی به تن می کنند . لباس های محلی مردم بوشهر جزو مهم ترین جاذبه های این منطقه از لحاظ فرهنگی به حساب می آید . بانوان بوشهر، پیراهن های بلند دورچین با عبای سیاه رنگ، روبنده نازک ، مقنعه های نازک و سیاه رنگ، شلوار هایی به نام چیت و نوعی صندل موسوم به کوش می پوشند. با ریسمون همراه باشید تا جنبه های فرهنگی و آداب و رسوم بیشتری از مردم بوشهر را به شما معرفی کنیم.

  جشن ها و آیین ها در بوشهر

  جشن ها و آداب و رسوم مردم استان بوشهر به جشن های ملی ، مذهبی و محلی تقسیم می شود . جشن های بزرگ مذهبی مردم بوشهر شامل :

  جشن میلاد حضرت فاطمه(س) ، جشن میلاد حضرت محمد(ص)، جشن نیمه شعبان، جشن میلاد حضرت على (ع) و مراسم های مربوط به آغاز شدن ماه مبارک رمضان و آداب و رسوم روزه گرفتن و سایر جشن های مذهبی رایج کشور مانند قربان و غدیر و جشن بعثت و همچنین جشن میلاد سایر امامان معصوم (ع) از دیگر جشن های مهم مذهبی استان بوشهر به حساب می آیند. عید فطر در بین مردم استان بوشهر به نام عید مرده ها یا عید تلخک رواج دارد. زیرا در روز عید فطر آن هایی که عزیزی را از دست داده اند مراسمی به نام فاتحه خوانی برگزار می کنند و مردم نیز برای عرض تسلیت به ملاقات آن ها می روند . روز عید فطر بعد از اذان صبح و  هنگام سحر  مردم بر سر مزار می روند و بر روی قبر عزیزان از دست رفته ی خود سفره می چینند و بعد از بازگشتن از مزار نماز عید فطر می خوانند

  فرهنگ غذایی در بوشهر

  به علت اینکه استان بوشهر ساحلی است و در آن کشاورزی و دامداری محدود می باشد ، میگو و ماهی سهم زیادی در خوراک مردم این استان دارد. از مهم ترین جاذبه های بوشهر غذاهای محلی و سنتی آن می باشد و می توان گفت که تقریباً همه خوردنی هایی که در این استان تهیه و پخت می شوند در طبع محلی اهالی بوشهر ریشه دارد . از معروف ترین غذای محلی بوشهر انواع قلیه را می توان نام برد. قلیه در اصل واژه ای عربی است که مفهوم آن نوعی از خوراک است که با گوشت تهیه می شود . در ناحیه های ساحلی مفهوم قلیه خورش میگو و ماهی است . قلیه انواع گوناگونی دارد بعضی دیگر از انواع غذاهای محلی مثل دلمه برگ مو، دلمه برنج، خوراک سیب زمینی، خوراک چغندر، گنمه، خوراک فاسولیا، خورشت جگر، دم پخت ماش، خورش کلم پیچ،خورشت گل کلم، خورش بادمجان، خورش لوبیا سبز، حلوای عسلی ،دال عدس و … می باشند.

  زبان مردم بوشهر

  مردم استان بوشهر با زبان فارسی و گویش محلی صحبت می کنند. لحجه ها در روستاهای آن نسبت به شهرهایش متنوع تر است. برخی از اهالی آن در بنادر کنگان ، علویه و جزیره شیف به زبان عربی تکلم می کنند. لحجه های فارسی به گویش های گوناگونی در استان بوشهر متداول است  مانند:

  دشتی، بردستانی، کازرونی و تنگستانی

  جالب است که این لحجه ها با لحجه های بخش شمالی سرزمین فارس کاملا ارتباط دارد مثل لحجه های لری ، سیوندی و فارسی

  مراسم عروسی در بوشهر

  معمولا بزم عروسی به مدت دو شبانه روز و پیاپی انجام می گیرد . شب اول به نام “حنابندان ” معروف است و آن شب تا صبح به خیام خوانی و همچنین رقص و پای کوبی به طور گروهی سپری می شود . برای هر جشن عروسی آن ها که به آن عیش نیز می گویند به” تنبک زن ”  و” نی انبانه زن ” لازم است

  خیام خوانی در بوشهر

  این رسم در مراسم های عروسی جای مخصوص به خود را دارد. یکی از خراباتیان رباعیات خیام را می خواند، و گاهی نیز همنوایی نی با آن ، به مجلس عروسی گرمی بیشتری می بخشد.

  البته خیام خوانی ، فقط در مراسم عروسی رایج نیست. در هر مجلس شادمانی دیگری مانند ختنه سورانی هم به کار گرفته می شود .

  مراسم باران خواهی در بوشهر

  یکی دیگر از آداب  و رسوم قدیمی و مخصوص استان بوشهر مراسم باران خواهی می باشد و بسیار به آن پای بند هستند. یعنی اگر در فصلی که باید باران ببارد -حدودا از دومین دهه ماه آذر به بعد و تا پایان آن ماه - این اتفاق نیفتد، مراسم باران خواهی برگزار می شود که جزو قدیمی ترین مراسم های به یاد مانده از دوران باستان می باشد.

  برای آشنایی بیشتر با شهر بوشهر از تور ریسمون استفاده کنید.

  6 دیدگاه 25 آذر 1398 برچسب ها

  استان بوشهر ایران صندل دلمه برنج چغندر بادمجان لوبیا عدس

  درباره نویسنده

  تیم نویسندگان ریسمون

  ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

  دیدگاه شما

  نا شناس

  2 سال قبل

  عالییی بود من خیلی راضی بودم مطالب رو خیلی قشنگ جمع آوری کرده بودن

  نا شناس

  2 سال قبل

  بسیار مفید و جالب بودمن که خیلی خوشم امد

  باربد

  2 سال قبل عالی

  محمد

  2 سال قبل

  بسیار عالی بود من برای درسم کمک گرفتم

  نا شناس

  2 سال قبل

  خیلی خدب بود من واسه درس فارسی کلاس پنجم میخواستم

  امیر حسین

  2 سال قبل

  عالی خیلی خوب بود من هم در درس استفاده کردم و در مورد شهر خودم بسیار چیز ها یاد گرفتم

  ریسمونامه

  فرهنگ و سفر (160)

  جاذبه‌های ایران (131)

  جاذبه‌های جهان (142)

  طبیعت‌گردی (106) شکم گردی (34) سفرنامه (11) تاریخ و تمدن (29)

  منبع مطلب : www.rismoun.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید