این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فروپاشی یوگسلاوی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فروپاشی یوگسلاوی را از این سایت دریافت کنید.

  فروپاشی یوگسلاوی

  فروپاشی یوگسلاوی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  انیمیشن فروپاشی جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۸

  جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی (۱۹۴۳–۱۹۹۲)

  اسلوونی (۱۹۹۱–) کرواسی (۱۹۹۱–)

  جمهوری صرب کراینا (۱۹۹۱–۱۹۹۵)، پس از عملیات طوفان ارتش کرواسی (۱۹۹۵) به کرواسی الحاق شد.

  مقدونیه شمالی (۱۹۹۱–)

  جمهوری کروات بوسنی و هرزگوین (۱۹۹۱–۱۹۹۴)، بخشی از بوسنی و هرزگوین

  جمهوری بوسنی و هرزگوین (۱۹۹۲–۱۹۹۵)

  جمهوری صرب بوسنی (۱۹۹۲–۱۹۹۵)، بخشی از بوسنی و هرزگوین

  جمهوری فدرال یوگسلاوی (۱۹۹۲-۲۰۰۳)، صربستان و مونته نگرو (۲۰۰۳-۲۰۰۶)

  استان خودمختار بوسنی غربی (۱۹۹۳–۱۹۹۵)

  بوسنی و هرزگوین (۱۹۹۵–)

  اداره انتقالی سازمان ملل در اسلاونیای شرقی، بارانیا و غرب سیرمیا (۱۹۹۶–۱۹۹۸)

  مونته نگرو (۳ ژوئن ۲۰۰۶–)

  صربستان (۵ ژوئن ۲۰۰۶–)

  کوزوو (۱۷ فوریه ۲۰۰۸–)

  بلوک شرق گسترش

  جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی

  گسترش دولت‌های متحد گسترش سازمان‌های مرتبط گسترش مخالفان گسترش رخدادهای جنگ سرد گسترش سقوط نبو

  فروپاشی یوگسلاوی یا تجزیهٔ یوگسلاوی به مجموعه‌ای از دگرگونی‌ها و درگیری‌هایی اشاره دارد که به چندپارگی یوگسلاوی انجامید.

  یوگسلاوی کشوری بود گسترده‌شده از اروپای مرکزی تا بالکان، متشکل از مردمان گوناگونی که در درازای تاریخ با هم درگیری‌هایی هم داشته‌اند و روی هم رفته مجموعه‌ای نامتجانس را تشکیل می‌دادند از شش جمهوری منطقه‌ای صربستان، اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه و مونته‌نگرو و دو استان خودمختار کوزوو و وویوودینا. این مجموعه در دههٔ ۱۹۹۰ به چندین کشور مستقل تجزیه‌شد. در میان این مناطق بوسنی با داشتن جمعیت پیرامون ۵۰ درصدی صرب و کروات بیشترین مورد مناقشه را دارا بود.

  ریشهٔ اختلافات این سرزمین‌ها به تشکیل پادشاهی یوگسلاوی، جنگ داخلی این کشور، تشکیل دولت مستقل کرواسی در گرماگرم اشغال نظامی یوگسلاوی به دست نازی‌ها در جنگ جهانی دوم و نسل‌کشی‌های سازمان‌یافته در این کشور به دست اوستاشه (حزب فاشیست کروات)، ایدهٔ صربستان بزرگ و رواج پان اسلاویسم در بالکان بازمی‌گردد.

  فروپاشی یوگسلاوی با درگیری‌ها و چندین جنگ همراه بود، جنگ استقلال کرواسی میان سال‌های ۱۹۹۱تا ۱۹۹۵، جنگ بوسنی ۱۹۹۲–۱۹۹۵ و جنگ کوزوو در ۱۹۹۸. سرانجام یوگسلاوی به هفت کشور مستقل تبدیل شد. آخرین این کشورها کوزوو بود که در ۲۰۰۸ مستقل‌شد ولی هنوز هم بر سر استقلال آن درگیری‌هایی وجود دارد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  یوگو-نوستالژی یوگسلاویسم

  منابع[ویرایش]

  Wikipedia contributors, "Breakup of Yugoslavia," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Breakup_of_Yugoslavia&oldid=421577219 (accessed April 28[[

  ''''' گسترش نبو انقلاب‌های ۱۹۸۹ گسترش نبو جنگ‌های یوگسلاو

  رده‌ها: جنگ بوسنیجنگ‌های یوگسلاویانقلاب‌های ۱۹۸۹ (میلادی)تاریخ یوگسلاویجنوب شرقی اروپایوگسلاویتجزیه کشورها

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  فروپاشی یوگسلاوی

  معنی فروپاشی یوگسلاوی - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  فروپاشی یوگسلاوی

  بستن تبلیغات

  دانشنامه عمومی

  فروپاشی یوگسلاوی یا تجزیهٔ یوگسلاوی به مجموعه ای از دگرگونی ها و درگیری هایی اشاره دارد که به چندپارگی یوگسلاوی انجامید.

  یوگسلاوی کشوری بود گسترده شده از اروپای مرکزی تا بالکان، متشکل از مردمان گوناگونی که در درازای تاریخ با هم درگیری هایی هم داشته اند و روی هم رفته مجموعه ای نامتجانس را تشکیل می دادند از شش جمهوری منطقه ای صربستان، اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه و مونته نگرو و دو استان خودمختار کوزوو و وویوودینا. این مجموعه در دههٔ ۱۹۹۰ به چندین کشور مستقل تجزیه شد. در میان این مناطق بوسنی با داشتن جمعیت پیرامون ۵۰ درصدی صرب و کروات بیشترین مورد مناقشه را دارا بود.

  ریشهٔ اختلافات این سرزمین ها به تشکیل پادشاهی یوگسلاوی، جنگ داخلی این کشور، تشکیل دولت مستقل کرواسی در گرماگرم اشغال نظامی یوگسلاوی به دست نازی ها در جنگ جهانی دوم و نسل کشی های سازمان یافته در این کشور به دست اوستاشه (حزب فاشیست کروات)، ایدهٔ صربستان بزرگ و رواج پان اسلاویسم در بالکان بازمی گردد.

  فروپاشی یوگسلاوی با درگیری ها و چندین جنگ همراه بود، جنگ استقلال کرواسی میان سال های ۱۹۹۱تا ۱۹۹۵، جنگ بوسنی ۱۹۹۲–۱۹۹۵ و جنگ کوزوو در ۱۹۹۸. سرانجام یوگسلاوی به هفت کشور مستقل تبدیل شد. آخرین این کشورها کوزوو بود که در ۲۰۰۸ مستقل شد ولی هنوز هم بر سر استقلال آن درگیری هایی وجود دارد.

  wiki: فروپاشی یوگسلاوی

  گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

  بستن تبلیغات

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع مطلب : abadis.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید