این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فلز برنج

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فلز برنج را از این سایت دریافت کنید.

  برنج (آلیاژ)

  برنج (آلیاژ)

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  آبدستان ایرانی متعلق به قرن ۷ میلادی. این آبدستان ریختگی برنجی با تزئینات روی آن یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های فلزکاری اسلامی است.

  برنج (به انگلیسی: Brass) ترکیبی آلیاژی از مس و روی است.[۱] معمولاً ترکیب این آلیاژ با عناصر دیگر را برنز می‌گویند.[۱] گاهی اوقات نام عنصر آلیاژی به همراه برنز آورده می‌شود، برای مثال، برنز قلع‌دار یا برنز فسفردار. صدها نوع ترکیب گوناگون در هر یک از این گروه‌ها وجود دارد.[۱]

  با تغییر مقدار روی، خواص آلیاژهای مس-روی نیز تغییر می‌کند. برنج‌های مس- روی که عناصر اضافی مانند قلع، آلومینیوم، سیلیسیم، منگنز، نیکل و سرب دارند به عنوان برنج‌های آلیاژی نامیده می‌شوند.

  برنج از مدت‌ها پیش حتی قبل از تاریخ شناخته شده بود؛[۲] در آن زمان که انسان هنوز فلز روی را نمی‌شناخت با ذوب کردن مس همراه با کالامین (سنگ معدن فلز روی) برنج تولید می‌کرد.

  برنج معمولاً قابلیت چکش خواری بیشتری نسبت به مس و روی دارد و دمای ذوب آن تقریباً بین ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه سلسیوس است. البته سختی و نرم بودن آن می‌تواند با تغییر نسبت مخلوط مس و روی تغییر کند. مس داخل برنج (از طریق اثر اولیگو دینامیک) خاصیت میکروبکشی به آن می‌دهد.[] به همین خاطر از برنج به عنوان دستگیره و دیگر فلزات رایج در بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند.[]

  امروزه تقریباً ۹۰٪ از فلزات برنج بازیافت می‌شوند، چون فلز برنج خاصیت مغناطیسی کمی دارد و به راحتی می‌توان آن را از فلزاتی که معمولاً با آن‌ها مخلوط می‌شود جدا کرد. بدین ترتیب برنج جدا شده را دوباره بازیافت می‌کنند. چگالی برنج ریختگی در حدود ۸۴۰۰ تا ۸۷۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می‌باشد.[۳]

  خواص فیزیکی[ویرایش]

  اکثر آلیاژهای برنج دارای دامنه انجماد بسیار کم بوده و وجود فلزات دیگر در مس عملاً باعث پائین آمدن نقطه ذوب می‌شود و هر قدر دامنه انجماد کمتر باشد، سیالیت آلیاژ بهتر خواهد بود ولی این امر معمولاً با زیاد شدن حجم انقباض متمرکز همراه است.

  برنج‌ها از نقطه نظر شبکه محلول‌های جامد مس و روی دارای خواص زیر می‌باشند:

  محلول جامد α: این شبکه در سرما چکش خوار است ولی چکش خواری آن در گرما منوط به نداشتن سرب در آلیاژ است (به دلیل تشکیل سرب مایع در گرما)محلول جامد β: در این شبکه وجود سرب کمتر مزاحم بوده و شبکه خاصیت چکش خواری خود را در گرما حفظ می‌کند.محلول جامد γ: این شبکه سخت و شکننده است و خواص عمومی شبکه γ را دارد.

  دسته‌بندی آلیاژهای مس[ویرایش]

  کلون برنجی

  آلیاژهای مس مانند آلومینیم به دو دسته آلیاژهای کارپذیر (نوردی) و ریختگی تقسیم می‌گردند. هر دسته از این آلیاژها نیز بر حسب شرایط ترکیبی عناصر آلیاژی می‌توانند عملیات حرارتی پذیر یا عملیات حرارتی ناپذیر باشند.

  انواع برنج‌های کارپذیر (نوردی) فقط حاوی مس و روی می‌باشند و عناصر دیگر در حد ناخالصی در آن‌ها وجود دارد و برنج‌های آلیاژی علاوه بر مس و روی حاوی عناصر دیگری نظیر سیلیسم، آهن، قلع، و سرب و… نیز هستند و بیشتر از طریق ریخته‌گری شکل می‌گیرند.

  برنج با ۵ تا ۱۵ درصد روی[ویرایش]

  کار بر روی قطعه در حالت سرد (Cold Working) این نوع برنج‌ها به ویژه هنگامی که میزان روی آنها نزدیک به ۱۵ درصد باشد به راحتی قابل انجام است. این برنج‌ها از قابلیت شکل‌پذیری خوب و مقاومت خوردگی بالایی برخوردارند، اما به سختی ماشینکاری می‌شوند. آلیاژهایی که در این گروه قرار می‌گیرند عبارتند از: (با ۵ درصد روی)، (با ۱۰ درصد روی)، و (با ۱۵ درصد روی). برنج طلاکاری بیشترین کاربرد را در صنعت طلا و جواهرسازی برای ساخت روکش‌های طلایی رنگ دارد. شکل‌پذیری این برنج مانند مس است اما استحکام آن بیشتر است؛ در ضمن قابلیت ماشینکاری ضعیفی دارد. برنز صنعتی به علت قابلیت شکل‌پذیری آن در جواهرسازی، آهنگری و پرسکاری بکار می‌رود. قابلیت ماشینکاری آن ضعیف است، اما دارای خواص کار در حالت سرد بسیار خوبی است. به همین علت از آن برای ساخت لوله‌های کویل رادیاتورها و کندانسورها استفاده می‌شود.[۱]

  برنج با ۲۰ تا ۳۶ درصد روی[۱][ویرایش]

  آلیاژهایی که در این گروه قرار می‌گیرند عبارتند از: برنج کم‌روی (با ۲۰ درصد روی)، برنج فشنگ (با ۳۰ درصد روی)، برنج معمولی (با ۳۵ درصد روی).

  از آنجا که روی ارزانتر از مس است، آلیاژهایی که درصد روی آنها بیشتر است ارزانتر هستند. این آلیاژها قابلیت ماشینکاری بهتر و استحکام بالاتری دارند، اما مقاومت خوردگی آنها پایین است و امکان ترک خوردگی فصلی (Season Cracking) در نقاط دارای تنش‌های پسماند در آنها وجود دارد.

  پوکه‌های فشنگ ساخته شده از جنس برنج فشنگ.

  برنج کم‌روی بسیار شبیه برنج قرمز است و برای قطعاتی که نیاز به عملیات کشش عمیق (Deep Drawing) دارند استفاده می‌شوند. در میان آلیاژهای مس-روی، دارای بهترین ترکیب شکل‌پذیری و استحکام است. پوکه‌های فشنگ در ابتدا کاملاً به روش کار در حالت سرد ساخته می‌شدند. فرایند ساخت از چندین مرحله عملیات کشش عمیق ساخته می‌شد، که پس از هر بار کشش، قطعه بازپخت می‌شد تا برای مرحله بعد آماده شود. گرچه قابلیت کار در حالت گرم برنج معمولی ضعیف است، اما عملاً می‌توان از آن در بسیاری از فرایندهای ساخت استفاده نمود و تنوع محصولات این آلیاژ نیز به همین علت است.

  اگر مقادیر اندکی سرب به برنج افزوده شود، قابلیت ماشینکاری آن بسیار بالا می‌رود و تا حدی نیز قابلیت کار در حالت گرم آن نیز بهتر می‌شود. افزودن سرب به برنج، خواص خواص جوشکاری و انجام کار در حالت سرد را دچار مشکل می‌کند. از آلیاژهای این گروه می‌توان به (با ۳۲٫۵ درصد روی، ۰٫۵ درصد سرب)، (با ۳۴ درصد روی، ۲ درصد سرب)، و (با ۳۵٫۵ درصد روی، ۳ درصد سرب) اشاره کرد.

  برنج کم سرب نه تنها دارای قابلیت ماشینکاری خوبی است، بلکه خواص کار در حالت سرد خوبی نیز دارد به گونه ای که مناسب ساخت قطعات مختلف ماشین تراش است. برنج پرسرب که گاهی اوقات «برنج حکاکی» نیز نامیده می‌شود، برای ساخت ابزارآلات، قفل و قطعات ساعت بکار می‌رود. برنج خوش‌تراش که برای ساخت قطعات ماشین‌های تراش به کار می‌رود دارای مقاومت خوردگی خوب و خواص مکانیکی مطلوبی است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  کاربرد فلز برنج

  فلز برنج ترکیبی از نسبت های محتوایی مختلف و نقطه جوش متفاوت دو عنصر روی و مس است که اگر نسبت روی به مس بیشتر باشد برنج به رنگ زرد کم رنگ خواهد بود.

  کاربرد فلز برنج

  آهن ۲۰۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۰

  فلز برنج

  فلز برنج  تشکیل شده از یک سری آلیاژ مس و حداکثر ۴۰% روی در آن به کار برده شده است. با تغییر دادن  مقدار روی، خواص آلیاژ Cu-Zn نیز تغییر می‌یابد. در فلز برنج‌های مس و روی گاهی عناصر اضافی مانند سیلیسیوم، قلع، منگنز، آلومینیوم، نیکل و سرب کاربرد دارند که عنوان آن ها برنج‌های آلیاژی نامیده می‌شود. برای بهبود بخشیدن به خواص برنج خالص حدود ۴ درصد عناصر آلیاژی بیشتر می شود.و به همین دلیل می توانند در موارد دیگری به کار برده شوند.ترکیب مس و قلع برنج برنز را به وجود می آورند.فلز برنج برای ریخته گری کاربرد دارد.

  دسته بندی کردن آلیاژهای مس:

  آلیاژهای مس ترکیب دو دسته آلیاژ های ریختگی و کارپذیر هستند که می توانند با توجه به شرایط ترکیبی و عناصر آلیاژی حرارت پذیر و حرارت ناپذیر باشند.پس برنج های کارپذیر متشکل از مس وروی هستند.

  برنج های مخصوص:

  اگر بخواهیم آلیاژ برنج را به مخصوص تبدیل کنیم کافی است عناصر دیگری بیفزاییم که خواص مکانیکی برنج را افزایش دهد.

  کاربرد مس و روی

  فلز برنج متشکل از مس و روی می باشد که هر چقدر درصد کاربرد روی نسبت به مس بیشتر باشد آلیاژ برنج مستحکمی تولید می شود و از رنگ قرمز به زرد کم رنگ متمایل می شود.ساختمان تک فازی کریستال های محلول جامد تعریفی از روی و مس است که روی می تواند تا ۳۲% در دمای عادی محیط به طور تک فاز آلفا در مس باشد که به برنج آلفا معروف است.

  آلیاژ برنج آلفا که تجارتی هستند و ۳۶% هم روی در آن کاربرد دارد معمولا به دو گروه تقسیم می شوند.

  همانطور که گفتیم هر چقدر درصد روی در ترکیب بیشتر باشد رنگ برنج به زرد متمایل تر است پس برنج آلفا زرد ۲۰ الی ۳۶ درصد روی دارد و برنج آلفا قرمز حاوی ۵ الی ۲۰% روی است.

  دو روش در تهیه ی آلیاژ های برنج مورد کاربرد قرار می گیرد:

  ترکیب از مس و روی می باشد فقط کافی است در این روش تهیه مس را به طور پوششی ذوب نمود و بعد روی را در چندین مرحله به مذاب مس اضافه می کنیم. ۲. دومین روش به این صورت است مس را تحت پوششی ذوب نموده و دمای آن را پایین آورده و روی را در چند مرحله به آن اضافه می کنیم به خاطر این که این دو فلز وزن و نقطه ی ذوب متفاوتی دارند و به طور کامل باید با هم به وسیله دستگاه مناسبی مخلوط شوند و بعد ذوب ریزی شود، با توجه به این دو نوع کاربرد می توان دریافت که دامنه ی انجماد کوتاهی دارند.

  ویژگی‌های مهم آلیاژ برنج

  از فلز برنج به خاطر خاص بودن و رنگی که دارد کاربرد‌های مختلفی می توان داشت از جمله:

  فلز برنج به خاطر رنگ تقریباً طلایی رنگش در دکوراسیون ساختمان سازی کاربرد دارد.

  در مغزی قفل ها به خاطر اصطکاک کم استفاده می شود.

  حتی در سازهای موسیقی به علت خواص آکوستیکی همانند ساز هورن

  رنگ برنج زرد است که متشابه به رنگ طلا ست.

  اکسایش در فلز برنج دیرترصورت می گیرد و در برابر کدر شدن و لکه دار شدن از خود مقاومت نشان می دهد.

  تولید آلیاژ برنج حتی به قبل تاریخ بر می گردد. در آن زمان ها فلز روی ناشناخته بود اما انسان ها با ذوب کردن مس به همراه کالامین نوعی سنگ معدن که فلز روی است برنج را تهیه می کردند.

  معمولا آلیاژ برنج دمای ذوب آن حدودا  بین ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. البته ناگفته نماند که با تغییر نسبت روی و مس در سختی و نرمی برنج تاثیر مستقیمی می گذارد.از دیگر کاربردهای آلیاژ برنج درتولید انواع محصولاتی چون دستگیره در و فلزات رایجی که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد،برنج قابل بازیافت است چون خاصیت مغناطیسی پایینی دارد و به راحتی از فلزاتی که با آن مخلوط شده جدا می شود.

  کاربرد آلیاژ برنج در پزشکی

  آلیاژ برنج از دیرباز در طب سنتی مورد توجه قرار گرفته بود و مورد تایید و محبوبیت طب سنتی بوده که اکثرا به از فلز برنج در تهیه و تولید سماور،کتری،قاشق و قوری استفاده می شد. در آلیاژ برنج فلز روی به کار رفته با آلیاژ روئی متفاوت است فلز روی بیشتر به زینک معروف است و امروزه در طب برای نیازهای بدن از زینک استفاده می کنند و کمبود این ویتامین در بدن باعث بروز مشکلات پوستی و گوارشی می شود که توسط قرص های مکمل مثل قرص زینک جهت درمان برای بیماران تجویز این می شود اما مثل قرص های شیمیایی دیگر عوارض جانبی خواهد داشت.

  کاربرد فلز برنج

  خب همانطور که بدن به زینک نیاز دارد در کنارش به فلز مس نیازمند است که در طب سنتی از ظروف برنج مانند کتری،قاشق،سماور،قوری و دیگر ظروف آشپزخانه استفاده می شود که افراد با تهیه غذای روزمره از این ویتامین بهره مند شوند.که در حال حاضر نیز بهترین رستوران های جهان از این ظروف مسی برای تهیه غذای خود استفاده می کنند.

  ساختارهای بلوری برنج

  بزرگترین وجهی که انواع مختلف برنج را از هم متمایز می کند ساختار بلوری که در آن هاست و این تفاوت هم به خاطر وجود ساختار اتمی روی و مس که دو عنصر تشکیل دهنده برنج هستند این دو عنصر با درجه حرارت متفاوت و نسبت محتوا ترکیب می شوند.

  نماد اختصاری مس با cu و نماد اختصاری روی با  zn نمایش داده می شود.

  کاربرد فلز برنج

  کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

  آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

  بیشتر بدانید

  اشتراک گذاری

  منبع مطلب : blog.ahan20.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید