این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فیوز ضبط تیبا

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فیوز ضبط تیبا را از این سایت دریافت کنید.

  راهنمای کامل جعبه فیوز تیبا، ساینا و تیبا 2

  راهنمای جعبه فیوز تیبا یک صندوقدار، نقشه فیوز های تیبا 2 و جدول جعبه فیوز ساینا داخل داشبورد و داخل محفظه موتور قرار دارد

  بلاگ

  راهنمای کامل جعبه فیوز تیبا، ساینا و تیبا 2

  ارسال شده در تاریخ 25 اردیبهشت 1401

  4.5(289)

  مدل های مختلف تیبا، از قبیل تیبا ۲ و حتی ساینا، از یک نوع جعبه فیوز و نقشه برخوردارند و به همین علت با داشتن راهنمای یکی از این مدل ها (راهنمای جامع جعبه فیوز تیبا) می توان همه این مدل ها را عیب یابی نمود. همچنین شما در ادامه نحوه تعویض فیوز های تیبا، ساینا و تیبا 2 را مطالعه می کنید!

  آشنایی با جعبه فیوز هر ماشین یکی از واجبات دارندگان این خودرو است. چرا که گاهی یکی از سیستم های الکتریکی خودرو کار نمی کند مانند بوق، برف پاکن، چراغ های ماشین، برق پشت صفحه آمپر، ضبط ماشین و گاهی هم برق کلی ماشین قطع می شود؛ به عنوان یک راننده حرفه ای بد نیست که بدانید دلیل این اتفاقات چیست و چگونه می توانید آن را بدون صرف هزینه های زیاد درست کنید.

  در تیبا یک فیوز اصلی وجود دارد که با باز کردن کاپوت جلوی ماشین در قسمت راست ماشین بالای سر باتری می توانید آن را ببینید. این دقیقا همان جایی است که تیبا شما را با مشکل برقی روبه رو کرده است. برای همین در این مقاله کیان باتری قصد داریم درباره این جعبه فیوز، به وظیفه هر فیوز و نحوه عملکرد آن بپردازیم تا بتوانید با تمامی مشخصات این بخش آشنا شوید و مشکل پیش آمده را خودتان به خوبی حل کنید.

  فیوز چیست؟

  فیوز تیبا چیست

  در ابتدا باید بدانیم فیوز چیست؟ فیوز قطعه‌ای الکتریکی است که برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی‌ به‌ کار می‌رود. زمانی‌که مدار تحت جریان بار بالا و غیرطبیعی (اضافه‌جریان بیش از مقدار نوشته شده روی فیوز) قرار بگیرد، فیوز با قطع جریان برق، مانع از آسیب به قطعات مدار یا اشخاصی که با مدار در تماس هستند، می‌شود.

  در خودرو نیز بسته به مدل و سازنده آن، سیستم‌های الکتریکی زیادی وجود دارد و باید در مقابل‎‌ جریان‌های بیشتر از مقادیر نام‌برده محافظت شوند که این حفاظت نیز برعهده فیوز است. برای پیدا کردن فیوز مورد نظرتان می‌توانید از نقشه فیوز که در دفترچه راهنما وجود دارد، استفاده کنید.

  درصورتی که هر کدام از تجهیزات برقی خودرو از کار افتاده باشد، این امکان وجود دارد که فیوز مربوطه سوخته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تعداد فیوزها در خودروها متفاوت هستند و در هر خودرو 10 تا 100 فیوز وجود دارد؛ این تعداد در خودروهای سبک بین 10 تا 30 عدد و در خودروهای سنگین بیشتر است. در ادامه مقاله جعبه فیوز تیبا به علت سوختن فیوزها خواهیم پرداخت.

  جعبه فیوز چیست؟

  راهنمای جعبه فیوز داخل موتور تیبا

  همانطور که از اسم آن نیز مشخص است جعبه فیوز در واقع جعبه‌ای است که تمامی فیوزها در آن نصب شده و تمامی تجهیزات الکتریکی خودرو از آن تغذیه می‎‌شوند. چنانچه خطایی در یکی از مدارهای خودرو رخ دهد؛ صرفا فیوز مربوط به آن مدار عمل کرده و اصلاح آن فیوز طبق جدول راهنمای جعبه فیوز تیبا همانطور که در بندهای فوق ذکر شد، خودرو تیبا دارای تجهیزات الکتریکی متنوعی بوده و هر کدام از آن‌ها نیز دارای جریان مخصوص خود هستند. تصویر بالا نمایی از جعبه فیوز تیبا را نشان می‌دهد.

  هر خودرو با توجه به عوامل مختلفی همچون کارایی، سال ساخت، تجهیزات و… از تعداد فیوزهای مختلفی برخوردار است. این فیوزها در مکانی تحت عنوان جعبه فیوز قرار داده می‌شوند که معمولا در داخل کابین خودرو و زیر جعبه فرمان قرار دارد. تمامی فیوزها در جعبه فیوز نصب شده‌اند و به نوعی تمامی تجهیزات الکتریکی خودرو از آن تغذیه می‎‌شوند.

  جعبه فیوز تیبا کجاست؟

  جعبه فیوز تیبا 2 کجا قرار دارد؟

  همانطور که قبلا هم گفتیم، جعبه فیوز تیبا در داخل کابین و در زیر فرمان قرار دارد. برای چک کردن فیوز درب جعبه را باز کرده و سپس با استفاده از گیره قرار داده شده در محل فیوزها، فیوز آسیب دیده را جدا کرده و تعویض نمایید. محل فیوزهای چراغ های جلو و سایر ابزار الکترونیکی در تیبا در جعبه فیوز داخل موتور تیبا می باشد. برای دسترسی به این جعبه فیوز باید کاپوت موتور را باز کرده و سپس درب جعبه فیوز را باز نمایید.

  راهنمای نقشه جعبه فیوز تیبا

  جعبه فیوز تیبا ۲ جدید

  فیوزهای فرعی دیگری هست که برق قسمتهای مختلف از آن تقسیم می شود و این فیوزها در قسمت سمت چپ غربیلک فرمان و مقداری پایین تر از آن قرار دارد (شکل بالا)برای تعویض و دانستن فیوز سوخته شده شما می توانید با داشتن یک کپی از جدول جعبه فیوزها به تفکیک مصرف آمپر و رنگ آنها در خودرو خودتان، در مواقع مواجه شدن با مشکل، با کمک این جدول موقعیت فیوز سوخته شده را در جعبه فیوز پیدا کنید و نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

  راهنمای جامع فیوز های تیبا و ساینا

  جدول راهنمای جعبه فیوز تیبا یک، تیبا 2 و ساینا

  نام شماره ظرفیت (آمپر) وظیفه فیوز

  P/W 1 ۳۰ A شیشه بالابر برقی

  FAN 2 ۴۰ A فن رادیاتور

  FOG 3 ۲۰ A چراغ مه شکن جلو

  WIPER 4 ۱۵ A برف پاکن و شیشه شوی جلو

  HEATER 5 ۳۰ A بخاری ALT 6 ۵ A آلترناتور

  AIR BAG 7 ۱۰ A کیسه هوای ایمنی

  A/C 8 ۱۵ A کولر و تهویه

  ROOM 9 ۱۰ A حافظه پخش، حافظه ساعت، چراغ های کابین و چراغ صندوق عقب

  HAZARD 10 ۱۵ A فلاشر

  STOP 11 ۱۵ A چراغ ترمز، بوق

  RELAY-FAN ۵ A رله فن رادیاتور

  DEFOG 12 ۱۵ A گرمکن شیشه عقب

  METER 13 ۱۰ A چراغ های صفحه کیلومتر، درجه های آمپر، چراغ راهنما، چراغ دنده عقب

  منبع مطلب : www.kianbattery.com

  جعبه فیوز تیبا و راهنمای فیوزها در سیم کشی انواع تیبا و ساینا

  مدل های مختلف تیبا، از قبیل تیبا ۲ و حتی ساینا، از یک نوع جعبه فیوز و نقشه برخوردارند و با یک راهنما می توان همه این مدل ها را عیب یابی نمود.

  جعبه فیوز تیبا و راهنمای فیوزها در سیم کشی انواع تیبا و ساینا

  فیوزها یکی از مهمترین قسمت های مربوط به برق خودرو می باشند که در مسیر ارسال جریان الکتریکی به دستگاه مقصد قرار گرفته و وظیفه دارند در صورت عبور بار اضافی، فورا مسیر ارتباط را قطع نمایند تا دستگاه مقصد آسیب نبیند. به عبارت ساده تر فیوزها از جمله قطعاتی در خودرو هستند که مانع از آسیب رسیدن به قطعات الکتریکی خودرو، در اثر نوسانات برق خودرو می شوند. در نقشه سیم کشی تمامی خودروها، فیوزها نقش کلیدی دارند که تقریبا تمامی آن ها در مکانی به نام جعبه فیوز قرار گرفته اند. در این مطلب قصد داریم شما را با جعبه فیوز تیبا و ساینا آشنا کنیم که اگر فیوز خودرویتان سوخته است و نیاز به تعویض دارید بتوانید با استفاده از این راهنما، به راحتی فیوز خودرو خود را تعویض کنید. با ما همراه باشید.

  انواع فیوز خودرو

  در اکثر خودرو ها جعبه فیوز در کابین خودرو و در زیر فرمان جاسازی شده اند که در صورت بروز اشکال، خود راننده بتواند سریعا آن ها را تعویض نماید. اما از آنجا که هر فیوز معمولا مسئول کنترل جریان الکتریکی چند دستگاه مختلف می باشد، خودروسازان برای راحتی کار، تنها به شماره گذاری آن ها اکتفا می کنند و نقشه کلی آن را در دفترچه خودرو تعبیه می کنند تا در صورت بروز اشکال با مراجعه به دفترچه بتوان فیوز صدمه دیده را تعویض نمود.

  در خودروها بسته به مدل خودرو، سیستم‌های الکتریکی متعددی وجود دارد که باید در مقابل‎‌ جریان‌های بیشتر از مقادیر تعیین شده محافظت شوند که این حفاظت بر عهده فیوزها است.

  فیوزهای مورد استفاده در خودروها عموما سه نوع می باشند:

  • فیوز شیشه ای• فیوز تیغه ای• فیوز سرامیکی

  در حال حاضر استفاده از فیوزهای تیغه ای با توجه به ساختمان ساده و مقاومت در برابر ارتعاشات متداول تر است.

  جعبه فیوز چیست؟

  هر خودرو با توجه به عوامل مختلفی همچون کارایی، سال ساخت، تجهیزات و… از تعداد فیوزهای مختلفی برخوردار است. این فیوزها در مکانی تحت عنوان جعبه فیوز قرار داده می‌شوند که معمولا در داخل کابین خودرو و زیر جعبه فرمان قرار دارد. تمامی فیوزها در جعبه فیوز نصب شده‌اند و به نوعی تمامی تجهیزات الکتریکی خودرو از آن تغذیه می‎‌شوند.

  جعبه فیوز تیبا و ساینا شامل

  • دو قسمت مختلف در بخش کابین و قابل تعویض توسط راننده بوده

  • دو بخش مجزا در قسمت محفظه موتور و غیر قابل تعویض توسط راننده است

  علت سوختن فیوز در خودرو ساینا و تیبا

  دو دلیل اصلی در سوختن فیوز موثر می‌باشد. پس از بیرون آوردن فیوزها به سادگی با یک بررسی ظاهری می‌توان این دو علت را تشخیص داد.

  ۱- سوختن فیوز بر اثر عبور جریان بیش از حدمجاز

  در این حالت قبل از تعویض فیوز، مدار را از نظر وجود اتصال کوتاه و عملکرد نامناسب اجزای الکتریکی بررسی نمایید و پس از رفع عیب و تعویض قطعات معیوب، فیوز سالم با آمپراژ مشابه را جایگزین نمایید.

  ۲- سوختن فیوز بر اثر قطع و وصل مکرر جریان

  معمولا این عیب پس از مصرف طولانی مشاهده می‌شود و عموما کمتر از مورد اول رخ می‌دهد. در این حالت فیوز جدید را با آمپراژ مشابه جایگزین نمایید.

  راهنمای جعبه فیوز تیبا و ساینا

  مدل های مختلف تیبا، از قبیل تیبا ۲ و حتی ساینا، از یک نوع جعبه فیوز و نقشه برخوردارند و به همین علت با داشتن راهنمای یکی از این مدل ها می توان همه این مدل ها را عیب یابی نمود.

  نام ظرفیت (آمپر) وظیفه

  P/W ۳۰ A شیشه بالابر برقی

  FAN ۴۰ A فن رادیاتور

  FOG ۲۰ A چراغ مه شکن جلو

  WIPER ۱۵ A برف پاکن و شیشه شوی جلو

  HEATER ۳۰ A بخاری ALT ۵ A آلترناتور

  AIR BAG ۱۰ A کیسه هوای ایمنی

  A/C ۱۵ A کولر و تهویه

  ROOM ۱۰ A حافظه پخش، حافظه ساعت، چراغ های کابین و چراغ صندوق عقب

  HAZARD ۱۵ A فلاشر

  STOP ۱۵ A چراغ ترمز، بوق

  RELAY-FAN ۵ A رله فن رادیاتور

  DEFOG ۱۵ A گرمکن شیشه عقب

  METER ۱۰ A چراغ های صفحه کیلومتر، درجه های آمپر، چراغ راهنما، چراغ دنده عقب

  PUMP ۱۰ A پمپ بنزین

  ABS ۱۰ A سیستم ترمز ABS

  INJECTION ۳۰ A انژکتور

  CNDS FAN ۱۵ A فن کندانسور

  DOOR LOCK ۳۰ A قفل مرکزی

  CIGAR ۱۵ A فندک، ساعت، رادیو پخش

  EGI ۱۰ A واحد کنترل موتور

  TAIL ۱۵ A چراغ خطر، چراغ نمره، چراغ کوچک جلو

  هنگام تعویض فیوزها این نکات را رعایت کنید

  سوئیچ استارت را ببندید و همه تجهیزات برقی را خاموش کنید.

  در جعبه فیوز را باز کرده و با توجه به جدول راهنما, به دنبال فیوز معیوب بگردید.

  انبرک قرار گرفته در جعبه فیوز را خارج کنید و به کمک آن فیوز معیوب را از جای خود بیرون بکشید فیوز سوخته از قطع بودن سیم آن قابل تشخیص است.

  فیوز سوخته را با یک فیوز مشابه یا ضعیف تر تعویض کنید توجه کنید حتما از فیوز هم ظرفیت و نوع یکسان جهت تعویض فیوز سوخته استفاده نمائید. استفاده از فیوز با ظرفیت بالاتر از حد مجاز ممکن است باعث بروز خسارت یا حتی آتش سوزی شود. حتی بصورت موقتی نیز از سیم به جای فیوز استفاده ننمائید. این عمل می تواند باعث صدمه دیدن سیم کشی یا حتی آتش سوزی گردد.

  اگر فیوز تعویضی مجددا سوخت نشان می دهد که در سیستم الکتریکی خودرو مشکلی و جود دارد بنابراین از سیستم الکتریکی مربوطه استفاده ننموده و برای رفع مشکل به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

  ۵/۵ - (۱ امتیاز) جعبه فیوز, 20925 1

  منبع مطلب : farmooon.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید