این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قرص برای تبخال

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قرص برای تبخال را از این سایت دریافت کنید.

  آسیکلوویر چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف آسیکلوویر – مجله سلامت دکترتو

  داروی آسیکلوویر داروی ضد ویروسی است که برای درمان بیماری های ویروسی مثل تب خال یا زونا مورد استفاده قرار می گیرد.

  صفحه اصلی دارو

  آسیکلوویر چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف آسیکلوویر

  موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

  آسیکلوویر چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف آسیکلوویر

  نویسنده:دکتر سوسن منصوری

  | بررسی‌شده توسط: دکتر ساناز صالحی

  | تاریخ انتشار: 22 شهریور 1399

  | آخرین به‌روزرسانی: 22 آبان 1401

  | تعداد نظرات:19

  سیاست انتشار مطلب پزشکی

  آسیکلوویر یک داروی ضدویروسی است. این دارو برای کنترل و کاهش علائم بیماری‌هایی مانند تبخال، زونا و آبله مرغان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  آنچه در این مقاله می‌خوانید

  تا به حال نام داروی آسیکلوویر به گوش شما رسیده‌است؟ اگر از آن دسته افرادی هستید که تبخال می‌زنید و می‌‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن آن را درمان کنید، می‌توانید از آسیکلوویر 400 کمک بگیرید. اما این دارو، چه دارویی است؟ فواید و مضرات آن چیست؟ نحوه استفاده از آن چگونه است و می‌توان با کمک این دارو تبخال را درمان کرد؟

  امروزه با بیشتر شدن استرس و افزایش روزافزون نگرانی‌ها در زندگی، ویروس تبخال بیشتر فرصت خودنمایی پیدا می‌کند و همین مسئله به آسیکلوویر ۴۰۰ فرصت می‌دهد تا خود را به خوبی نشان‌دهد. این داروی ضد ویروس می‌تواند به کاهش درد و خارش تبخال کمک کند. البته نباید این باور اشتباه را داشته‌باشید که تبخال تنها بر روی صورت و اطراف لب دیده‌می‌شود. در بخش‌های مختلف بدن می‌توانید با این تظاهر پوستی مواجه شوید و بد نیست که با تبخال هم تا حدودی آشنا باشید.

  در این مقاله با تمامی نکات مربوط به داروی آسیکلوویر آشنا می‌شوید. دکترتو تلاش کرده‌است که در مطلبی خلاصه، بر اطلاعات شما درباره این دارو بیفزاید. در صورتیکه با تظاهرات پوستی مواجه شدید، ابتدا به دکتر پوست مراجعه کنید و سپس به فکر درمان خودسرانه باشید. می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو برای دریافت نوبت بهترین دکتر پوست اقدام کنید.

  مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

  شروع نوبت‌گیری

  آسیکلوویر چیست؟

  آسیکلوویر یک داروی ضدویروسی است که مانع رشد و گسترش ویروس تبخال از جمله تبخال دهانی در بدن می‌شود. این دارو بیماری تبخال را درمان نمی‌کند، اما شدت و طول درگیری با ویروس را کاهش می‌دهد؛ همچنین کمک می‌کند تا زخم‌ها سریعتر بهبود یابند و حتی ممکن است به کاهش مدت زمان درد پس از بهبودی زخم‌ها کمک کند. ضمنا از ایجاد لکه‌های جدید جلوگیری می‌کنند. به علاوه درد و خارش را کاهش می‌دهند.

  داروی آسیکلوویر برای کنترل و محدودکردن عفونت تبخال تناسلی و تبخال کاربرد دارد. این دارو شاید نتواند عفونت را درمان کند اما در بهبود علائم و کنترل عفونت موثر است.

  علاوه‌بر این، در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، قرص آسیکلوویر 400 می‌تواند خطر ابتلا به ویروس در سایر نقاط بدن را کاهش دهد و همچنین باعث جلوگیری از ایجاد عفونت‌های جدی شود.

  این دارو با شکل‌های زیر دیده‌می‌شود:

  قرص بایوسیکلوویر قرص آسیکلوویر

  پماد چشمی ویرولیز 3%

  کرم آلوویر 5%

  کرم موضعی آسیکلوویر 5%

  پودر قابل تزریق زوویراکس

  مشاوره با پزشکان

  ویال آسیکلوویر مشاوره دارویی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  نحوه مصرف آسیکلوویر به چه صورت است؟

  دوز، فرم دارو و اینکه چند بار دارو را مصرف می‌کنید، به موارد زیر بستگی دارد:

  سن

  شرایطی که تحت درمان قرار می‌گیرید

  شدت بیماری سایر شرایط پزشکی

  واکنش به دوز اول دارو

  نحوه مصرف آمپول و قطره چشمی آسیکلوویر

  تزریق آمپول آسیکلوویر به شکل وریدی است. معمولا هر ۸ ساعت و در طول ۱ ساعت به بدن تزریق می‌شود. طول درمان بستگی به شدت بیماری و سلامت دستگاه تناسلی دارد.

  قطره چشمی آسیکلوویر به شکل پماد چشمی است و بر روی ملتحمه و داخل چشم قرار می‌گیرد. طریقه استفاده از این دارو به این شکل است که یک سانتی متر از چشم با پماد، ۵ بار در روز استفاده شود.‌ البته تعداد مصرف روزانه بستگی به سن بیمار دارد.

  نحوه مصرف پماد آسیکلوویر برای موارد مختلف در این مطلب آورده شده‌است.

  پماد آسیکلوویر چه کاربردی دارد و نحوه مصرف آن چگونه است؟

  جهت استفاده از فرم پمادی:

  ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید.

  نواحی آسیب‌دیده را قبل از به کار بردن دارو تمیز و خشک کنید.

  پماد آسیکلوویر را در محل آسیب‌دیده استعمال‌کنید و به آرامی بر روی ضایعه بمالید.

  پماد آسیکلوویر را معمولا پنج بار در روز (هر ۳ تا ۴ ساعت) به مدت چهار روز برای تب خال‌ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده‌است، استفاده کنید.

  به مقدار لازم پماد آسیکلوویر استفاده‌کنید تا تمام نواحی آسیب‌دیده (تبخال‌ها و مناطقی که سوزش، مور‌مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

  موارد مصرف پماد آسیکلوویر

  پماد تبخال آسیکلوویر یکی از اشکال داروی آسیکلوویر است که برای بهبود علائم تبخال استفاده می‌شود. این دارو به علت موضعی بودن، عوارض کم‌تری دارد. از طرفی اثربخشی آن بر روی زوائد پوستی مانند تبخال، بهتر است.

  برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی پماد آسیکلوویر بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

  یکی از اشکال داروی آسیکلوویر آمپول آن است.

  دوز مصرفی آسیکلوویر به چه صورت است؟

  نکته: تمام دوزهای موجود و فرم‌های دارویی ممکن است در مقاله گنجانده نشود. بنابراین فرم‌های رایج و پرمصرف این دارو را توضیح‌داده‌ایم و دوز و نحوه مصرف را برای شما شرح داده‌ایم.

  ۱. مقدار مصرف قرص آسیکلوویر برای تبخال

  قرص آسیکلوویر برای تبخال تناسلی کاربرد دارد. دوز مصرفی برای بزرگسالان (سنین ۱۸ تا ۶۴ سال)؛

  تب خال ناحیه تناسلی، دوز اولیه معمولی: ۲۰۰ میلی گرم هر ۴ ساعت، پنج بار در روز، به مدت ۱۰ روز.

  منبع مطلب : doctoreto.com

  آسیکلوویر 400 – داروسازی ثنامد

  محصول قبلی محصول بعدی

  آسیکلوویر 400

  امتیاز از 5 امتیاز مشتری

  (دیدگاه کاربر 1) 30 قرص خط دار

  هر قرص حاوی:

  آسیکلوویر 400 میلی گرم

  دسته: داروی ضد باکتری و ویروس برچسب: آسیکلوویر ۴۰۰

  اشتراک گذاری فیسبوک لینکدین تلگرام توضیحات

  دسته دارویی: ضد ویروس.

  موارد مصرف دارو: پیشگیری و درمان عفونت های هرپس ژنیتالیس(تبخال تناسلی) و اپیزودهای راجعه آن(بیش از ۶ بار در سال)، هرپس سیمپلکس(عامل تبخال)، ویروس واریسلا زوستر(عامل زونا و آبله مرغان)، درمان زونا و عفونت هرپس زوستر چشمی.

  فارماکولوژی و مکانیسم اثر دارو: آسیکلوویر توسط آنزیم های اختصاصی ویروس به آسیکلوویر تری فسفات تبدیل می شود که قابلیت مهار همانند سازی ژنوم ویروس و تکثیر آن را دارد.

  راهنمای عمومی برای بیمار:

  این دارو برای بیماری شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران جداً خودداری نمایید.

  -لطفا پیش از مصرف این دارو، برگه راهنما را به دقت مطالعه نمایید. همچنین این برگه راهنما را نزد خود نگه دارید چون ممکن است به خواندن مجدد آن نیاز پیدا کنید.

  -درصورت داشتن سابقه حساسیت به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر، ابتلا به اختلالات عصبی یا سابقه واکنش عصبی به دارو، دهیدراتاسیون یا سابقه اختلال عملکرد کلیوی، در صورتیکه خانم باردار یا شیرده هستید یا قصد باردار شدن دارید، مصرف داروهای دیگر به ویژه داروهای القاکننده سمیت کلیوی، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

  -جهت درمان زونا یا عفونت های عودکننده هرپس سیمپلکس، به محض بروز علائم، دارو را مصرف نمایید.

  -به جهت اثرگذاری بهتر در درمان آبله مرغان، درمان با آسیکلوویر باید در ۲۴ ساعت اول پس از شروع نشانه های بیماری صورت گیرد.

  موارد منع مصرف: مصرف دارو می بایست ۲۴ ساعت قبل و تا ۱۴ روز پس از دریافت واکسن حاوی ویروس واریسلای زنده ضعیف شده، متوقف گردد.

  مصرف دارو در بارداری و شیردهی:

  آسیکلوویر از داروهای گروه B برای مصرف در بارداری می باشد. برای مصرف دارو در دوران بارداری حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. به علت ترشح دارو در شیر، تجویز در دوران شیردهی با احتیاط صورت گیرد.

  هشدارها و احتیاطات مصرف:

  -در صورت عدم بهبودی پس از چند روز، پزشک خود را مطلع سازید. در افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی، مدت زمان بهبود نواحی مبتلا ممکن است طولانی تر باشد.

  -نواحی عفونی را تا حد امکان تمیز و خشک نگه داشته و برای جلوگیری از تحریک و سوزش از لباس زیر گشاد استفاده نمایید.

  -مصرف آسیکلوویر سبب پیشگیری از انتقال ویروس هرپس سیمپلکس به شریک جنسی نمی گردد. هرپس ژنیتالیس می تواند از طریق مقاربت جنسی منتقل گردد. لذا از مقاربت جنسی در صورت مبتلا بودن هر یک از طرفین باید جلوگیری گردد.

  -مواردی از نارسایی حاد کلیوی به دنبال مصرف خوراکی آسیکلوویر گزارش شده است.

  -واکنش های سمیت عصبی در رژیم های حاوی دوز بالای آسیکلوویر، افراد دارای نارسایی کلیوی، افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی و سالمندان گزارش شده است.

  -تجویز این دارو در گروه های خاص کودکان که در معرض ابتلا به عفونت های شدید ویروس واریسلا و مشکلات آن می باشند، مانند افراد سالم غیر باردار ۱۳ سال و بالاتر، کودکان ۱۲ ماه به بالا که دارای اختلالات ریوی و جلدی مزمن می باشند و کودکان تحت درمان به کورتون توصیه می گردد. تجویز دارو در کودکان سالم توصیه نشده است.

  مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو:بزرگسالان؛تبخال تناسلی؛

  اپیزود اولیه: ۲۰۰ میلی گرم هر ۴ ساعت در طول روز، تا ۱۰ روز. درمان موقت عفونت عود کننده: ۲۰۰ میلی گرم هر ۴ ساعت و در صورت عدم تاثیر ۵ بار در روز تا ۵ روز. درمان سرکوب کننده مزمن عفونت های عود کننده: ۴۰۰ میلی گرم دوبار در روز یا ۲۰۰ میلی گرم ۳ تا ۵ بار در روز تا ۱۲ ماه.

  تبخال مخاطی-جلدی:

  ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم ۵ بار در روز به مدت ۷ تا ۱۰ روز در بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی. پیشگیری از بروز تبخال مخاطی-جلدی: ۴۰۰ میلی گرم هر ۱۲ یا ۲۴ ساعت.

  زونا: ۸۰۰ میلی گرم هر ۴ ساعت در طول روز به مدت ۷ تا ۱۰ روز. آبله مرغان: ۸۰۰ میلی گرم ۴ بار در روز تا ۵ روز.

  کودکان؛آبله مرغان:

  کودکان ۱۲-۲سال با وزن حداکثر ۴۰ کیلوگرم: ۲۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن، حداکثر تا ۸۰۰ میلی گرم در روز، ۴ بار در روز تا ۵ روز. کودکان ۱۲-۲ سال با وزن ۴۰ کیلوگرم یا بیشتر: مطابق با نحوه مصرف در بزرگسالان. تاثیر و کارایی این دارو در نوزادان تا ۲ سال به اثبات نرسیده است.

  -در بیماری های کلیوی حاد یا مزمن مقدار مصرف آسیکلوویر مطابق نظر پزشک کاهش یافته و در بیماران همودیالیزی، دارو باید پس از انجام همودیالیز تجویز شود.

  -دارو را همراه با مقدار کافی آب میل نموده و در طول مدت درمان با این دارو، به مقدار کافی آب بنوشید.

  -اگر دارو را در چند روز وعده میل می کنید و مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف نمایید، ولی اگر زمان نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن خودداری نموده و یا از دوبرابر کردن میزان مصرف دارو بپرهیزید.

  عوارض جانبی دارو:

  هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود.اگرچه همه ی این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، در صورت بروز عوارض زیر و یا عوارضی غیر از آنچه در برگه راهنما قید گردیده است، با پزشک، داروساز و یا مراکز درمانی تماس بگیرید:

  -عوارض جانبی که نیاز به مداخله پزشکی دارند: نارسایی حاد کلیوی؛ اختلالات انسفالوپاتیک؛ اختلالات خونی مانند آنمی، لکوسیتوز، نوتروپنی یا نوتروفیلی، ترومبوسیتوپنی یا ترومبوسیتوز؛ هماتوری(موجود در خون و ادرار)؛ کهیر؛ سرگیجه، اختلال انعقادی داخل عروقی منتشر بخصوص در دست و پا؛ همولیز؛ افت فشار؛ اختلالات روانی؛ سایکوز؛ آنافیلاکسی؛ آنمی؛ آنژیوادم؛ آتاکسی؛ گیجی؛ کاهش هوشیاری؛ افزایش سطح آنزیم های کبدی؛ آنسفالوپاتی؛ تب؛ توهم؛ یرقان؛ لکوپنی؛ ادم محیطی؛ تشنج؛ واکنش های پوستی و اختلالات بینایی.

  -عوارض جانبی که فقط در صورت تداوم عوارض یا آزاردهنده بودن نیاز به مداخله پزشکی دارند: اختلالات گوارشی(تهوع و استفراغ)؛ بدن درد و احساس بیماری؛ سردرد؛ سرگیجه؛ بی قراری؛ آلوپسی(طاسی)؛ درد عضلانی؛ بی خوابی.

  منبع مطلب : sanamedpharma.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید