این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قرص بروفن برای چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قرص بروفن برای چیست را از این سایت دریافت کنید.

  قرص ایبوپروفن برای چیست؟ (موارد مصرف،عوارض و نکات مهم آن)

  ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که در بزرگ سالان و کودکانی که حداقل 6 ماه سن دارند، استفاده می شود.

  قرص ایبوپروفن برای چیست؟ (موارد مصرف،عوارض و نکات مهم آن)

  معرفی و نکات کلیدی در باب این داروی مورد استفاده رایج

  4 ژوئن 2022 دسته: معرفی داروها

  نویسنده: امین ظهورتبار

  ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این دارو سبب کاهش هورمون هایی می شود که باعث التهاب و درد در بدن هستند. ایبوپروفن برای کاهش تب و درمان درد یا التهاب ناشی از شرایطی از جمله سردرد، دندان درد، درد پشت، ورم مفاصل، گرفتگی های قاعدگی، یا آسیب جزئی، استفاده می شود. ایبوپروفن در بزرگ سالان و کودکانی که حداقل ۶ ماه سن دارند، استفاده می شود.

  هشدار های مهم در مورد ایبوپروفن

  ایبوپروفن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می دهد، به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG) استفاده نمی شود.

  همچنین ایبوپروفن ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می تواند کشنده باشد. این شرایط می تواند بدون هشدار با مصرف ایبوپروفن، به خصوص در افراد مسن رخ دهد.

  این دارو را بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. استفاده از کمترین مقدار دارو ، برای رهایی از درد، تورم یا تب، استفاده کنید.

  قبل از مصرف ایبوپروفن این نکات را به خاطر بسپارید

  اگر شما به ایبوپروفن حساسیت دارید، یا اگر شما تا به حال یک حمله آسم و یا واکنش آلرژیک شدید پس از مصرف آسپرین یا یک NSAID تجربه کرده اید، نباید این دارو را مصرف کنید.

  مصرف ایبوپروفن در طول ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر شما حامله هستید، این دارو بدون مشورت با یک دکتر استفاده نکنید.

  چون معلوم نیست که آیا ایبوپروفن از شیر مادر به شیرخوار منتقل می شود و یا اینکه می تواند که به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه ، اگر شما با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید،. این دارو را بدون مشورت با یک دکتر استفاده نکنید.

  هرگز ایبوپروفن را به یک کودک کمتر از ۲ سال بدون تجویز یک دکتر ندهید.

  اگر شما این شرایط را دارید از یک دکتر یا داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است

  بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول سرمی خون ، دیابت، و یا اگر شما سیگار می کشید.

  سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته خون

  سابقه زخم معده یا خونریزی

  آسم

  بیماری کبدی یا کلیوی.

  احتباس مایعات در بدن

  یک بیماری بافت همبند مانند سندرم مارفان، سندرم شوگرن، لوپوس .

  برای کاهش ناراحتی معده، ایبوپروفن را با غذا یا شیرمصرف کنید.

  از این دارو بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. حداکثر مقدار ایبوپروفن برای بزرگسالان ۸۰۰ میلی گرم در هر دوز یا ۳۲۰۰ میلی گرم در روز (۴ حداکثر دوز) است. از کمترین مقدار مورد نیاز برای رهایی از درد، تورم یا تب، استفاده کنید.

  قرص جویدنی ایبوپروفن باید قبل از شما اینکه آن را فرو ببرید، جویده شود.

  این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید. اجازه ندهید که این دارو به فرم مایع در آمده و یا اینکه یخ، بزند.

  راهنماه های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را بخوانید و از دکتر یا داروساز خود ، اگر شما هر گونه سوالی دارید، بپرسید.

  چه اتفاقی می افتد اگر من یک دوز از این دارو را مصرف نکنم؟

  از آنجا که ایبوپروفن ممکن است که تنها در موارد مورد نیاز مصرف شود ، شما ممکن است برای مصرف آن برنامه نداشته باشید. اگر شما در یک برنامه مصرف هستید، به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، دوز از دست رفته را مصرف کنید. اگر دوز فراموش شده نزدیک به زمان استفاده از دوز بعدی است، آنرا مصرف نکنید. برای جبران دوز فراموش شده دارو، از دوز اضافی استفاده نکنید.

  اگر دارو را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

  به اورژانس خبر دهید. علائم مصرف بیش از ممکن است شامل تهوع، استفراغ، درد معده، خواب آلودگی، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، سرفه خونی، تنفس کم عمق، غش و کما باشد.

  از چه مواردی باید در حین استفاده از ایبوپروفن اجتناب کنم ؟

  اجتناب از نوشیدن الکل. ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.

  اجتناب از مصرف آسپرین در حالی که شما مصرف ایبوپروفن را در برنامه دارید.

  اجتناب از مصرف ایبوپروفن در صورت مصرف آسپرین برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی. ایبوپروفن می تواند آسپرین در حفاظت از قلب و عروق خون شما کمتر موثر است. اگر شما مجبور به استفاده از هر دو دارو هستید، ایبوپروفن را حداقل ۸ ساعت قبل یا ۳۰ دقیقه پس از مصرف آسپرین (فرم پوشش دار غیر روده ای)، مصرف کنید.

  قبل از استفاده در هر سرماخوردگی ، آلرژی یا دارو درد از یک دکتر یا داروساز برای چگونگی مصرف سوال کنید. بسیاری از داروها موجود بر پیشخوان شامل آسپرین یا دیگر داروها مشابه ایبوپروفن هستند. مصرف محصولات خاص با هم می تواند باعث شود شما بیش از حد از این نوع از دارو استفاده کنید . اگر یک دارو حاوی آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن، یا ناپروکسن است، برچسب آن را بررسی کنید.\

  عوارض جانبی ایبوپروفن

  اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به ایبوپروفن: عطسه، آبریزش بینی یا گرفتگی؛ خس خس سینه یا مشکل در تنفس؛ کهیر، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

  اگر شما علائم حمله قلبی یا سکته مغزی: درد قفسه سینه که به سمت فک شما یا شانه شما گسترش پیدا می کند، بی حسی ناگهانی و یا ضعف در یک طرف از بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

  اگر این موارد را مشاهده کردید ، استفاده از ایبوپروفن را متوقف کرده و با دکتر خود تماس بگیرید :

  تغییرات در بینایی

  تنگی نفس (حتی با علائم خفیف)

  تورم یا افزایش وزن سریع

  منبع مطلب : redmag.ir

  داروی ایبوپروفن چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ایبوپروفن – مجله سلامت دکترتو

  نام‌های تجاری دارو: ادویل، موترین، ناپرین نام رایج دارو: ایبوپروفن – Ibuprofen توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. ایبوپروفن چیست و چه […]

  صفحه اصلی دارو

  داروی ایبوپروفن چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ایبوپروفن

  موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

  داروی ایبوپروفن چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ایبوپروفن

  نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

  | تاریخ انتشار: 29 بهمن 1397

  | آخرین به‌روزرسانی: 24 دی 1400

  | تعداد نظرات:33

  سیاست انتشار مطلب پزشکی

  آنچه در این مقاله می‌خوانید

  نام‌های تجاری دارو: ادویل، موترین، ناپریننام رایج دارو: ایبوپروفن – Ibuprofenتوجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  ایبوپروفن چیست و چه کاربردی دارد؟

  داروی ایبوپروفن برای از بین بردن درد در نقاط مختلف بدن، مانند سردرد، درد دندان، دل‌درد قاعدگی، دردهای عضلانی یا التهاب مفاصل استفاده می‌شود. هم‌چنین این دارو برای کاهش تب و کاهش درد بدن ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا کاربرد دارد. ایبوپروفن جزء داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است.

  نحوه‌ی عملکرد ایبوپروفن

  عمل‌کرد ایبوپروفن به شکل انسداد ماده‌ای طبیعی در بدن است که تولید آن باعث التهاب می‌شود. این فرایند تب، درد یا تورم را کاهش می‌دهد. اگر مبتلا به بیماری مزمنی مانند التهاب مفاصل هستید از پزشک خود درباره‌ی طب جایگزین بدون دارو یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان بیماری خود سوال کنید. هم‌چنین به بخش هش‌دار مراجعه کنید.

  حتی اگر قبلا از داروی ایبوپروفن استفاده کرده‌اید مجددا مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را از روی برچسب دارو مطالعه کنید. ممکن است شرکت سازنده مواد تشکیل‌دهنده‌ی دارو را تغییر داده باشد. محصولاتی با اسامی مشابه ممکن است حاوی مواد مختلفی برای درمان امراض متفاوتی باشند. مصرف داروی اشتباه ممکن است به سلامت شما آسیب برساند.

  نحوه‌ی مصرف ایبوپروفن و دوز مصرفی آن

  اگر بدون تجویز پزشک از داروی ایبوپروفن استفاده می‌کنید پیش از مصرف نحوه‌ی مصرف درج شده روی بسته‌ی دارو را به دقت مطالعه کنید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده پیش از مصرف نحوه‌ی مصرف ارائه شده توسط دکتر داروخانه را بخوانید. برای اطلاعات بیش‌تر از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

  داروی ایبوپروفن را به صورت خوراکی، معمولا هر چهار تا شش ساعت یک‌بار، با یک لیوان کامل آب مصرف کنید مگر این‌که صلاح‌دید پزشک شما طور دیگری باشد. حداقل ده دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر در زمان مصرف ایبوپروفن در معده‌ی خود احساس درد کردید این دارو را به همراه غذا، شیر یا آنتی اسید مصرف کنید.

  دوز مصرف داروی ایبوپروفن به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای کاهش خطر خون‌ریزی معده یا ابتلا به سایر عوارض جانبی داروی ایبوپروفن این دارو را با کم‌ترین دوز موثر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف کنید. بدون تجویز پزشک دوز دارو را افزایش ندهید و بیش‌تر از مقدار معین دارو مصرف نکنید. برای درمان بیماری‌های مزمنی مانند التهاب مفاصل مصرف ایبوپروفن را تحت نظر پزشک ادامه دهید.

  مشاوره با دکترهای

  عمومی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  برای کودکان دوز این دارو بر اساس وزن آن‌ها تعیین می‌شود. نحوه‌ی مصرف درج شده روی بسته‌ی دارو را مطالعه نمایید تا دوز مناسب برای کودک خود را پیدا کنید. برای اطلاعات بیش‌تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

  در شرایط خاصی مانند ابتلا به التهاب مفاصل داروی ایبوپروفن را زیر نظر پزشک به طور منظم مصرف کنید زیرا ممکن است دو هفته زمان ببرد تا دارو اثر کامل خود را بگذارد.

  اگر داروی ایبوپروفن را تنها در صورت نیاز مصرف می‌کنید به یاد داشته باشید که داروهای مسکن اگر هم‌زمان با احساس اولین علائم درد مصرف شوند تاثیر بهتری می‌گذارند. اگر صبر کنید تا درد زیاد شود ممکن است تاثیرگذاری دارو کم شود.

  در صورتی که وضعیت بیماری‌تان وخیم‌تر شد یا احساس کردید که به یک مشکل جدی پزشکی مبتلا شده‌اید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که خودتان یا کودک‌تان بدون نسخه‌ی پزشک و برای کاهش تب و درد از داروی ایبوپروفن استفاده می‌کنید اگر تب بیش از سه روز درمان نشد یا درد بیش‌تر از ده روز طول کشید با پزشک مشورت کنید.

  عوارض جانبی ایبوپروفن

  ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، اسهال، یبوست، سرگیجه و خواب‌آلودگی از عوارض جانبی احتمالی داروی ایبوپروفن‌اند. در صورتی که این عوارض ادامه داشتند یا وخیم‌تر شدند با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

  درصورتی که پزشک داروی ایبوپروفن را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی ایبوپروفن را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند.

  مصرف ایبوپروفن ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون شما شود. در حین مصرف داروی ایبوپروفن فشار خون‌تان را به طور منظم بررسی کنید و در صورتی که برای مدت طولانی نتایج بسیار بالا بود موضوع را با پزشک‌تان در میان بگذارید.

  برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

  مشاوره با پزشکان

  مشاوره دارویی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  در صورت بروز عوارض جانبی جدی زیر به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

  کبودی خون‌ریزی

  تغییرات شنوایی مانند شنیدن صدای زنگ

  تغییرات روحی و روانی

  سفت شدن عضلات گردن بدون دلیل

  نشانه‌های مشکلات کلیوی مانند تغییر در میزان ادرار

  تغییرات بینایی

  علائم نارسایی قلب مانند ورم قوزک پا، تورم پاها، خستگی غیر عادی، افزایش غیر معمول و ناگهانی وزن

  به ندرت پیش می‌آید که داروی ایبوپروفن بیماری کشنده و خطرناک کبدی ایجاد کند اما به هر حال در صورت بروز علائم آسیب کبدی از جمله تیره شدن ادرار، تهوع مداوم، استفراغ، از دست دادن اشتها، درد معده و شکم و زرد شدن چشم و پوست به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

  منبع مطلب : doctoreto.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید