این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  لغو کردن حساب وکالتی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  لغو کردن حساب وکالتی را از این سایت دریافت کنید.

  همه چیز درباره حساب وکالتی

  اگر قصد خرید خودرو یا انجام معامله در بازار بورس را دارید، حتما باید حساب وکالتی در یکی از بانک‌ها باز کنید.

  همه چیز درباره حساب وکالتی

  ویکی رده

  اگر شما هم قصد خرید ماشین در چندماه گذشته داشته‌اید، حتما اسم حساب وکالتی را شنیده‌اید.

  نویسنده: محمد امیرپور

  22 اسفند 1401

  نوع حساباگر شما هم دنبال خرید ماشین هستید، حتما داخل سایت سایپا با شرط داشتن «حساب وکالتی» برای خرید خودرو برخورده‌اید. تا پیش از این برای خرید ماشین تنها کافی بود یک شماره شبا به ایران خودرو یا سایپا اعلام کنید. بعد هم پول خرید ماشین را از همان شماره شبا بانکی پرداخت می‌کردید و تمام. گرفتن شماره شبا هم با ورود به سایت رده و تبدیل شبا طی چند ثانیه امکانپذیر بود. اما در حال حاضر برای خرید خودرو در شرکت سایپا باید حساب وکالتی داشته باشید. حساب بانکی متفاوتی که همین جا توضیحش را خواهیم داد.

  حساب وکالتی چیست؟

  اصلا چیز عجیب و غریبی نیست. حساب وکالتی در اصل یک حساب سپرده کوتاه مدت بانکی است. با این تفاوت که با پرکردن فرم‌های مربوطه در بانک، به یک کارگزاری بورس اجازه می‌دهید تا در زمان خرید یک کالا یا انجام یک معامله در بازار بورس، مبلغ داخل حساب را مسدود کند. بعد از انجام معامله هم این پول از حساب‌تان برداشت می‌شود. اگر هم معامله انجام نشد، پول از حالت مسدودی خارج می‌شود. معمولا این حساب برای خرید از بازار بورس بکار می‌آید؛ یعنی هر وقت نیاز به خرید کالا یا انجام معامله‌ای دارید، پول به  این حساب  خودتان منتقل می‌کنید. معمولا حساب وکالتی جزو آن دسته حساب‌های بانکی نیست که پول را داخلش نگه دارید. پس بهتر است زمانی پول به این نوع حساب ریخته ‌شود که قصد خرید یا معامله در بورس را داشته باشید.

  مراحل افتتاح حساب چیست؟

  اگر قصد خرید خودرو یا خرید در بازار بورس را دارید، باید حساب وکالتی باز کنید. افتتاح این حساب بانکی هم کار سختی نیست و کافی است این مراحل را طی کنید.

  برای شروع باید در سامانه سجام احراز هویت شوید. پس از احراز هویت، کد بورسی بگیرید.

  بعد از احراز هویت، باید از یکی از کارگزاری‌های بورس نامه درخواست برای حساب وکالتی بگیرید.

  حالا نامه درخواست برای  این حساب را به یکی از بانک‌هایی که این نوع حساب را افتتاح می‌کنند، ارائه دهید.

  بعد از باز کردن حساب بانکی موردنظر، وارد سایت «ebgo.ir» شوید و بعد از پیدا کردن کارگزاری خودتان، شماره حسابی که از بانک گرفته‌اید را وارد کنید.

  در آخر هم با ثبت مشخصات حساب وکالتی افتتاح شده اطلاعات حساب به کارگزاری معرفی خواهد شد. با تایید کارگزاری هم حساب بانکی به عنوان حساب وکالتی معامله‌گر تعیین می‌شود و کار دیگری باقی نمانده است.

  کدام بانک‌ها حساب وکالتی افتتاح می‌کنند؟

  اگر تا امروز این نوع حساب را در هیچ بانکی افتتاح نکرده‌اید، یادتان باشد باز کردن آن تنها در این بانک‌ها امکانپذیر است؛ بانک تجارت، بانک رفاه کارگران، بانک ملی، بانک ملت، بانک صادرات، بانک اقتصاد نوین.

  نکته مهم: اگر حساب کوتاه‌مدت در یکی از بانک‌های تجارت، ملت یا ملی را دارید، امکان تغییر به این به صورت آنلاین هم وجود دارد.

  افتتاح حساب وکالتی بانک ملت

  اگر قصد ثبت نام در یکی از طرح‌های فروش ایران خودرو یا سایپا را دارید، حتما باید حساب وکالتی داشته باشید. بانک ملت هم یکی از بانک‌های مجازی است که با باز کردن حساب وکالتی در آن امکان خرید خودرو را خواهید داشت. اما برای افتتاح این حساب باید چکار کنید: اولین قدم ورود به سامانه بستام بانک ملت است. بعد از ورود به سامانه بستام باید این مراحل را انجام بدهید:

  ورود به بخش معرفی حساب وکالتی

  وارد کردن شماره ملی و شماره تلفن همراه

  گرفتن کد اعتبارسنجی از سامانه بستام

  انتخاب کارگزاری که اجازه برداشت از حساب وکالتی شما را داشته باشد.

  اعلام شماره حساب بانک

  قبول کردن قوانین و مقررات و گرفتن رسید اینترنتی

  افتتاح حساب وکالتی بانک ملی

  اگر دنبال خرید خودرو از سایپا و ایران خودرو هستید و قبلا هم از بازار بورس خرید نکرده‌اید، یعنی حساب وکالتی نداشته‌اید و باید سراغ افتتاح این نوع حساب بروید. اگر قصد تبدیل یکی از حساب‌های بانک ملی خود به حساب وکالتی را دارید، اولین کار ورود به سامانه فیروزه است. فرآیند افتتاح حساب وکالتی بانک ملی در سامانه فیروزه به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می‌شود. یکی از مزیت‌های این سامانه نسبت به دیگر سامانه‌های بانکی فعال در بازار بورس، داشبورد مدیریتی آن است که به صاحب حساب وکالتی اجازه می‌دهد تمام گزارشات مربوط به حساب‌ها و معاملات بورسی را در پروفایل خودش ببیند. بعد از ورود به سامانه هم تمام حساب‌های بانک ملی که به اسم شماست، قابل رویت است.

  افتتاح حساب وکالتی بانک تجارت

  اگر صاحب یکی از حساب‌های کوتاه مدت، قرض الحسنه و جاری در بانک تجارت هستید و بالای 18سال هم دارید، نیازی به رفتن تا شعبه بانک و وکالتی کردن حساب نیست. بانک تجارت امکان وکالتی کردن حساب در بورس کالا و شرکت‌های خودروساز را از همان اول تفکیک کرده است. اول وارد سامانه بانک تجارت به آدرس

  «car.farava.ir/Login» شوید. بعد هم اگر دنبال خرید خودرو رفته‌اید، گزینه وکالتی کردن حساب برای شرکت‌های خودروساز را انتخاب کنید. بعد از وارد کردن شماره ملی، یک کد 4رقمی به موبایل شما ارسال می‌شود. بعد از وارد کردن کد، تمام حساب‌های بانک تجارت به همراه شماره شبا و نوع حساب که به نام شماست برایتان نمایش داده می‌شود. هر کدام از حساب‌های نمایش داده شده امکان وکالتی شدن دارند کافی است روی گزینه «تبدیل به وکالتی» کلیک کنید و بعد هم اعلام کنید به کدام شرکت کارگزاری اجازه برداشت از حساب را می‌دهید.

  افتتاح حساب وکالتی بانک سپه

  بعد از ورود به وی بانک سپه پنجره‌های مختلفی برای ثبت نام ایران خودرو، ثبت نام سایپا و ثبت نام خودروهای وارداتی را خواهید دید. بعد از انتخاب گزینه دلخواه، وارد بخش احراز هویت شوید. بعد از وارد کردن شماره ملی و تلفن همراه،  شرکت برداشت‌کننده از حساب و شماره حساب خودتان را اعلام می‌کنید و درخواست وکالتی شدن حساب بانک سپه را تایید می‌کنید. فراموش نکنید حداقل موجودی برای وکالتی کردن حساب در این بانک 130 میلیون تومان است.

  افتتاح حساب وکالتی بانک صادرات

  منبع مطلب : www.rade.ir

  برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی

  در این مقاله، برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی، مورد بررسی قرار گرفته و به این سوال پاسخ داده شده که نحوه آزادسازی و واریز وجه به این حساب، به چه صورت می باشد.

  برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی

  نحوه برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی، بدین صورت بوده که بسته به نهاد یا مرجع فروشنده کالا یا خودرو، همزمان با ثبت سفارش در بورس کالا یا ثبت نام طرح های فروش خودروسازان، معادل وجه اعلامی در حساب، مسدود شده و در صورت عدم انجام معامله در بورس یا برنده نشدن در قرعه کشی خودرو، آزادسازی حساب انجام می گیرد.

  برای مشاوره نحوه برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی

  برای مشاوره نحوه برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی

  افرادی که قصد داشته تا برای خرید کالا از بورس کالا اقدام کرده و یا اینکه در طرح های فروش خودرو شرکت های خودروسازی شرکت کنند، لازم است تا برای افتتاح حساب وکالتی یا وکالتی کردن حساب بانکی خود اقدام نمایند.

  از آنجا که در صورت انجام معامله در بورس کالا یا ثبت نام در طرح های قرعه کشی شرکت های خودروساز سایپا یا ایران خودرو، در زمان معینی، مسدودسازی پول حساب وکالتی انجام گرفته و نحوه آزدسازی و برداشت پول از این حساب نیز دارای ترتیب خاصی بوده، لازم است تا متقاضیان با نکات مربوط به این موارد، آشنا شوند.

  با توجه به اهمیت اطلاع از مساله برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی برای دارندگان این حساب، در مقاله حاضر، پس از توضیح مهلت و نحوه واریز پول به حساب وکالتی، مسدودسازی پول در این حساب و بلوکه شدن آن و سپس، نحوه آزادسازی و برداشت پول حساب وکالتی، بررسی خواهد شد.

  واریز پول به حساب وکالتی

  حساب وکالتی که به منظور خرید کالا از بورس کالا و خرید خودرو در طرح های شرکت های خودروسازی، مورد نیاز بوده، سوالات مربوط به خود را برای متقاضیان افتتاح و همچنین، دارندگان آن، به همراه داشته است. یکی از این سوالات، علاوه بر مساله افتتاح حساب وکالتی، بحث برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی و همچنین، نحوه آزادسازی پول از این حساب و واریز پول به آن می باشد.

  به همین دلیل، ابتدا در این بخش، به بررسی مسائل پیرامون واریز پول به حساب وکالتی، پرداخته و سپس، در بخش های بعد، برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی و نحوه آزادسازی این حساب، توضیح داده خواهد شد.

  در رابطه با واریز پول به حساب وکالتی، لازم است تا به دو مساله مهم در این رابطه، پرداخته شود: نخستین مساله، نحوه واریز پول به این حساب بوده و مساله دیگر که لازم است مورد بررسی قرار گیرد، مهلت واریز پول به حساب وکالتی می باشد.

  در ارتباط با مساله نحوه واریز پول به حساب وکالتی، باید گفت، از آنجا که این حساب، یک حساب بانکی مانند سایر حساب های بانکی بوده، نحوه واریز پول به آن نیز مانند نحوه واریز پول به سایر حساب های بانکی می باشد.

  با این توضیح که همانند سایر حساب های بانکی، واریز پول به حساب وکالتی نیز با مراجعه حضوری به شعبه بانک و تکمیل فیش واریز، امکان پذیر بوده و در صورت داشتن رمز دوم، می توان از روش های اینترنتی مانند اپلیکیشن بانک نیز برای واریز پول به حساب وکالتی، اقدام نمود.

  اما، در مورد مهلت واریز پول به حساب وکالتی، از جمله حساب وکالتی بانک سپه، باید به این مساله توجه نمود که دارنده حساب، قصد خرید کالا از چه نهادی را دارد. توضیح آنکه، برای خرید کالا از طریق بورس، دارنده حساب، باید پیش از اقدام برای ثبت سفارش کالا، وجه اعلام شده از سوی بورس را به حساب وکالتی خود واریز کند.

  اما، در مورد خرید خودرو از طریق طرح های فروش شرکت های خودروسازی سایپا یا ایران خودرو و یا خرید خودروهای وارداتی، مهلت واریز پول به حساب وکالتی، با توجه به اعلامیه منتشر شده از نهاد مربوطه، قابل تعیین می باشد. به عنوان مثال، در اعلامیه های اخیر شرکت ایران خودرو، این مهلت، حداقل 48 ساعت قبل از آغاز ثبت نام در نظر گرفته شده است و در مورد شرکت سایپا، 24 ساعت تعیین شده است.

  نکته مهمی که در رابطه با واریز پول به حساب وکالتی، باید مورد توجه قرار گیرد، این مساله بوده که در صورت وکالتی شدن حساب به نفع یک نهاد و مرجع، دارنده، با حساب مزبور، صرفا امکان خرید خودرو یا کالا از آن مرجع را خواهد داشت. به عنوان مثال، حساب وکالتی ایران خودرو، صرفا برای خرید خودرو از این شرکت کاربرد دارد.

  پس از توضیح نحوه و مهلت واریز پول به حساب وکالتی، در بخش بعد، برداشت و مسدودسازی پول حساب وکالتی، مورد بررسی قرار گرفته و توضیح داده خواهد شد که مسدود کردن حساب وکالتی و نحوه آزادسازی و برداشت پول از این حساب، به چه صورت می باشد.

  حتما بخوانید : حساب وکالتی سایپا

  مسدود کردن حساب وکالتی

  علاوه بر واریز پول به حساب وکالتی، مساله مهم دیگری که در رابطه با این حساب، باید مورد بررسی قرار گیرد، بحث مسدود کردن حساب وکالتی می باشد. لذا، در ادامه، به این سوال پاسخ داده می شود که مسدودسازی پول حساب وکالتی چیست و زمان و نحوه انجام آن به چه صورت می باشد.

  مسدودسازی پول حساب وکالتی، به این معنا بوده که پس از دریافت معرفی نامه حساب وکالتی، افتتاح آن و واریز وجه، بسته به روش خرید کالا، یعنی خرید از بورس کالا یا شرکت های خودروسازی، در تاریخ معینی، بلوکه شدن پول در حساب وکالتی، توسط نهاد فروشنده کالا یا خودرو، انجام گرفته و از آن تاریخ تا زمان تعیین شدن وضعیت نهایی معامله، دارنده حساب، حق برداشت وجه واریز شده را نخواهد داشت.

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید