این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مجازات تبلیغ علیه نظام

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مجازات تبلیغ علیه نظام را از این سایت دریافت کنید.

  تبلیغ علیه نظام یا به نفع گروههای مخالف نظام «موضوع ماده 500 ق.م.ا

  داد داک

  داد داک تبلیغ علیه نظام یا به نفع گروههای مخالف نظام «موضوع ماده 500 ق.م.ا

  تبلیغ علیه نظام یا به نفع گروههای مخالف نظام «موضوع ماده 500 ق.م.ا

  قانون مجازات اسلامی هرگونه فعالیت تبلیغاتی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران با به نفع گروههای مخالف نظام را جرم و مستلزم مجازات دانسته است. ماده 500 این قانون در این زمینه اشعار می دارد: «هرکس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروهها و سازمانهای مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید، به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.»

  اولا- چنانکه ملاحظه می شود مرتکب جرم «هرکس» اطلاق داشته و شامل هر فرد ایرنی یا خارجی اعم از زن و مرد، کارمند و غیر آن می گردد. هرچند که غالبا در عمل متوجه ایرانیانی می شود که بدین امر مبادرت می ورزند. نکته قابل امعان نظر در این مورد استعمال واژه «هرکس» به جای «هر شخص یا هر شخصی» توسط مقنن است که چون سایر موارد بدین روش اقدام شده است در حالی که توجه داریم نه تنها وقوع بسیاری از این جرائم توسط اشخاص حقوقی نیز ممکن است بلکه در برخی از موارد تبعات منفی و زیان ناشی از آن برای جامعه به مراتب بیشتر و خطیرتر است.

  ثانيا- رکن مادی جرم مذکور و نتیجتا وقوع آن نیز به دو گونه ممکن است صورت پذیرد. یکی تبلیغ علیه تمامیت نظام جمهوری اسلامی ایران به منظور تضعیف یا براندازی آن و بنابراین انتقاد از عملکرد مسئولین حکومتی و ارگانها و نهادهای دولتی و امر به معروف و نهی از منکر مردم نسبت به دولت را که برابر اصل هشتم قانون اساسی به عنوان یکی از اصول کلی نظام و حق و وظیفه ای مسلم و همگانی شناخته شده، شامل نمی شود. دیگری تبلیغ به نفع گروهها و سازمانها و احزاب و تشکلهای مخالف نظام است که همان نتیجه و آثار تبلیغ علیه کلیت نظام را خواهد داشت. به تعبیر دیگر نتایج ناشی از تقویت دشمن مشابه همان نتایج حاصل از تضعیف خودی است. از طرف دیگر از آنجا که شیوه و نوع تبلیغ معين و احصاء نشده بلکه به نحو على الاطلاق بیان گردیده است دامنه شمول حکم ماده توسعه یافته و تبلیغ از طریق استفاده از وسائل سمعی و بصری، استفاده از هر نوع وسائل ارتباط جمعی، نطق در مجامع، چاپ و پخش نشریه و اعلامیه، انتشار مقالات و کتب و رستالات، ساختن فیلم و بهره گرفتن از هنرهای نمایشی و تجسمی و هر نوع اقدام دیگری در این زمینه در زمره فعالیتهای تبلیغی محسوب می گردد.

  بهترین وکیل ایران

  در رابطه با موضوع اخیر نکته قابل ذکر اینکه برخی از حقوقدانان اظهار نموده اند استفاده از واژه فعالیت تبلیغی به جای واژه تبلیغ در ماده 500 خود به نحوی از دامنه شمول ماده کاسته و نشانگر وجود نوعين استمرار در تبلیغات است». در صورتی که بنا بر. استنباط نگارنده حرف «ی» استعمال شده در انتهای واژه تبلیغ بای نسبت. بوده و مبین نوع فعالیت «که همان تبلیغ است» می باشد و مقنن بدین طریق، اراده نموده است که منحصرا این قسم فعالیت مشمول حکم این ماده واقع شود و سایر انواع فعالیت چون فعالیت نظامی و اقتصادی و جاسوسی از شمول قلمرو این ماده خارج و شامل حكم خاص خود گردد

  ثالثاً- ركن معنوی این جرم دارای دو جزء است یکی سوء نیت عام که همان فعالیت تبلیغی عامدانه و عالمانه و به عبارت دیگر علم و عمد در این فعالیت تبلیغی است و دیگری سوءنیت خاص یا انگیزه که با اشاره و به نحو مستتر بیان شده و همان تضعیف یا براندازی نظام می باشد اعم از اینکه علیه نظام تبلیغ نماید یا اینکه به نفع گروههای مخالف نظام فعالیت تبلیغی کند. همین انگیزه یا سوء نیت خاص است که این نوع فعالیت را از انتقاد منتزع می سازد چرا که انتقاد بذون سوءنیت بوده و به قصد اصلاح و نشان دادن معایب و کمبودها و نقطه ضعفها ایراد می شود، در صورتی که فعالیت تبلیغی موصوف به منظور کسر حیثیت و اعتبار حکومت و تضعیف رژیم و تزلزل مبانی نظام یا براندازی آن صورت می پذیرد.

  رابعاً- مجازات این جرم تعزیر و حبس از سه ماه تا یکسال است که با لحاظ شرائط و اوضاع و احوال وقوع جرم و شخصیت جنائی و سوابق کیفری مرتکب و منظور نظر داشتن ماده 509 ق.م.ا، اعمال می شود.

  معرفی وکیل پایه یک دادگستری

  رهبری و گفتمان عدالت: اولویّتهای مهمّ دیگری در بخشهای گوناگونِ مربوط به اقتدار ملّی و استحکام امنیّت و مصونیّت کشور، وجود دارد که تضمین‌کننده‌ی استقرار عدالت اجتماعی و استقلال و پیشرفت کشور است. شناخت این اولویّتها ازجمله‌ی وظایف نمایندگان و در دسترس ذهن هوشمند آنان است. ۱۳۹۵/۰۳/۰۸

  جهان بشریت در تاریخ طولانی خود، قضائی عادلانه تر از قضاء اسلام و حکّامی مهربان‏ تر از حکّام مسلمین به خود ندیده است. «توماس کارلایل»

  وکیل پایه یک دادگستری

  ایران وکیل وکیل طلاق وکیل ملکی وکیل ارث و وصیت وکیل شرکت‏ ها وکیل دعاوی تجاری وکیل شهرداری وکیل دعاوی ثبتی

  وکیل دعاوی اداره کار

  وکیل دعاوی بیمه

  وکیل دعاوی بین الملل

  وکیل دعاوی کیفری وکیل خیانت در امانت وکیل سرقت وکیل کلاهبرداری

  وکیل تبلیغ علیه نظام یا به نفع گروه های مخالف نظام

  وکیل جعل و استفاده از سند مجعول

  وکیل اخلال در نظام اقتصادی كشور

  وکیل مواد مخدر

  وکیل جرایم ناشی از تخلفات رانندگی

  وکیل سقط جنین

  وکیل رابطه نامشروع و اعمال منافی عفت

  وکیل ضرب و جرح عمدی وکیل قتل غیر عمد وکیل قتل عمد وکیل نشر اکاذیب وکیل توهین و افتراء وکیل تهدید به قتل وکیل قاچاق

  وکیل جرایم رایانه ای

  وکیل جرایم سایبری وکیل جرایم نظامی

  موضوعات مطالب

  مطالب ملکی مطالب قراردادها مطالب اجاره مطالب خانواده مطالب ارث و وصیت مطالب دعاوی کار مطالب کیفری مطالب جرایم امنیتی مطالب قاچاق ● مطالب مواد مخدر

  کلیه حقوق برای دادداک محفوظ است.

  صفحه اصلی شکواییه دادخواست لایحه حقوقی درخواست وکیل درباره ما عضویت وکیل ثبت شکایات ارتباط با ما

  منبع مطلب : www.daddoc.ir

  جرم تبلیغ علیه نظام چیست؟ – بنیاد وکلا

  جرم تبلیغ علیه نظام یا تبلیغ به نفع گروه های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی است که گاهی تحت عنوان جرایم علیه

  کیفری (جرائم)

  جرم تبلیغ علیه نظام چیست؟

  به‌روز شده: تیر ۱۱, ۱۴۰۱۰

  8,672 خواندن این مطلب 10 دقیقه زمان میبرد

  اشتراک گذاری فیس بوک توییتر لینکدین واتس آپ تلگرام

  اشتراک گذاری از طریق ایمیل

  چاپ راهنمای مطالعه

  جرم تبلیغ علیه نظام یا تبلیغ به نفع گروه های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی است که گاهی تحت عنوان جرایم علیه مصالح عمومی کشور نیز از ان نام برده می‌شود.

  با عنایت به پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و به اقتضای ماهیت انقلاب و تاکید اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر ابتنای کلیه ی قوانین و مقررات بر مو ازین اسلامی، تغییرات و اصلاحات اساسی و مهمی در نظام حقوقی و سیستم قانون‌گذاری کشور صورت گرفت، از جمله مهم ترین قوانینی که پس از انقلاب بارها مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفت، قانون مجازات عمومی بود که بخشی از ان تحت عنوان قانون تعزیرات با ۱۵۹ ماده در ۱۸ مرداد ۱۳۶۲ تغییر یافت.

  نوشته های مشابه بیمه دانشجویی چیست؟ خرداد ۱۶, ۱۳۹۹

  بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن

  شهریور ۲۳, ۱۳۹۹

  این قانون نیز در تاریخ دوم خرداد ۱۳۷۵ اصلاح و قانون تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده به عنوان کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی جایگزین ان گردید.

  جرم تبلیغ علیه نظام از جمله عناوین مجرمانه ای است که در قانون تعزیرات مصوب ۱۳۶۲ ماده قانونی مشابهی نداشت و مقنن در  سال ۱۳۷۵ و در ذیل ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات مبادرت به جرم انگاری و تعیین مجازات برای ان نموده است.

  واژه تبلیغ در لغت به معنی رساندن، رسانیدن و واصل کردن و روشن نمودن می‌باشد.

  تبلیغ واژه ای عربی است که مصدر باب تفعیل است از ریشه بلغ و لذا دو طرف خواهد داشت، تبلیغ کننده و تبلیغ شونده.

  واژه تبلیغ در قران کریم در آیه ۷۰ سوره مائده «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک» نیز آمده است.

  مفهوم نظام مرادف با حکومت و رژیم سیاسی و دولت (به معنای عام) می‌باشد.

  به موجب تعاریف حقوقدانان حقوق عمومی، حکومت، مجموعه نهادهایی است که حاکم به واسطه آن‌ها به اعمال قدرت می پردازد؛ در این جا منظور از نظام، کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

  به موجب اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها، هر یک از جرایم می‌بایست دارای ارکانی برای تشکیل ان باشد که عبارتند از:

  رکن قانونی رکن مادی رکن معنوی (روانی)

  بنابراین در این نوشتار به منظور بررسی جرم تبلیغ علیه نظام، مجازات جرم تبلیغ علیه نظام، معرفی مرجع صالح در جرم تبلیغ علیه نظام، مجازات مشارکت در جاسوسی و تروریسم سایبری، تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی، تفاوت جرم تبلیغ علیه نظام و جرم سیاسی و معرفی بهترین وکیل کیفری در ایران، به بررسی ارکان تشکیل دهنده ان می‌پردازیم.

  رکن قانونی جرم تبلیغ علیه نظام و سابقه تصویب آن

  ماده ۳ لایحه مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب هیات وزیران در تاریخ نهم بهمن ۱۳۷۰، در خصوص عنوان مجرمانه تبلیغ علیه نظام، پیش‌بینی نموده بود که: «هرکس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام تبلیغ نماید به حبس از یک تا سه ماه محکوم خواهد شد»، لیکن این ماده پس از ارسال به مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی مورخ هفتم آذر ۱۳۷۴ بدین نحو اصلاح گردید: «هرکس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام به هر نحو تبلیغ نماید به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد».

  بنابراین ضمن جرم انگاری هر نحو تبلیغ، مجازات ان را تشدید نمود، با ارسال این مصو به به شورای نگهبان، این شورا پس از بررسی ماده مذکور، در مورخ ۲ دی ماه ۱۳۷۴، در مورد جرم انگاری تبلیغ علیه نظام بدین نحو اظهارنظر نمود: «اطلاق ماده ۳ نسبت به کسانی که تبلیغ بسیار جزئی داشته اند خصوصا در مواردی که گروه ها و سازمان ها هنوز فعالیتی نداشته باشند، خلاف مو ازین شرع شناخته شد».

  با این ایراد شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی ماده مزبور را در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۷۵ به صورت ذیل اصلاح نمود: «هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه ‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا ‌یکسال محکوم خواهد شد».

  با وصف مراتب موصوف و با تایید ماده فوق الذکر توسط شورای نگهبان، ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ به عنوان عنصر قانونی جرم تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، وارد نظام حقوقی کشور گردید و در حال حاضر این ماده، عنصر قانونی جرم تبلیغ علیه نظام را تشکیل می‌دهد.

  با توجه به اینکه اصولا جرایم جنبه عمومی داشته و خصوصی بودن آن‌ها استثناء بر اصل می باشد و نیاز به نص صریح قانونی دارد، لذا جرم تبلیغ علیه نظام، به دلیل عدم تصریح قانونی مبنی بر خصوصی و قابل گذشت بون ان، واجد جنبه عمومی می‌باشد.

  از جمله مهمترین جرایم علیه امنیت در نظام حقوقی ایران و نیز در فقه اسلامی، عنوان مجرمانه محاربه می باشد، به نحوی که در بسیاری از جرایم دیگر علیه امنیت کشور، اعمال مجازات پیش‌بینی شده در قانون، منوط به عدم اطلاق محارب بر مرتکب دانسته است.

  رکن مادی جرم تبلیغ علیه نظام

  رکن مادی جرم تبلیغ علیه نظام همانند سایر جرایم می‌بایست دارای عناصری باشد که برای تحقق رکن مادی ان جرم ضروری است، عناصر رکن مادی جرم تبلیغ علیه نظام عبارت است از رفتار مجرمانه، موضوع جرم، شخصیت مرتکب، وسیله ارتکاب و زمان و مکان ارتکاب جرم که در ذیل به بررسی اجمالی ان ها می‌پردازیم.

  رفتار مجرمانه:

  برای تحقق جرم تبلیغ علیه نظام، همانگونه که از عنوان این جرم مشخص می باشد، «فعالیت تبلیغی» می باشد که صرفا با ارتکاب فعل مثبت قابلیت تحقق دارد بنابراین صرف سکوت و عدم دفاع از نظام مشمول تعریف جرم تبلیغ علیه نظام نمی گردد.

  همانگونه که موضوع جرایم علیه امنیت و مصالح عمومی کشور، نظام جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت ملی می باشد، در جرم تبلیغ علیه نظام نیز موضوع جرم، «نظام جمهوری اسلامی ایران» می‌باشد.

  شخصیت مرتکب:

  در برخی از جرایم سن مرتکب، شغل او و یا گاهی تابعیت مرتکب مورد توجه قانون‌گذار قرار می گیرد، همانطور که دادگاه نظامی به جرایم خاص نظامیان رسیدگی می‌نماید، لیکن مقنن در ماده ۵۰۰ قانون صدرالاشاره، شخصیت مرتکب را برای تحقق جرم مزبور موثر ندانسته است، لذا هر کس اعم از زن یا مرد، ایرانی و یا غیر ایرانی می‌تواند مشمول جرم تبلیغ علیه نظام گردد.

  منبع مطلب : www.bonyadvokala.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید