این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  محاسبه قیمت گاز خانگی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  محاسبه قیمت گاز خانگی را از این سایت دریافت کنید.

  جزئیات تعرفه جدید گاز خانگی اعلام شد/ رشد 4 برابری قبض گاز مشترکان بدمصرف

  بر اساس مصوبه جدید، مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آنها در پله یازدهم و دوازدهم قرار می گیرد، هزینه قبض گاز آنها نسبت به قبل، 3 تا 4 برابر خواهد شد.

  جزئیات تعرفه جدید گاز خانگی اعلام شد/ رشد ۴ برابری قبض گاز مشترکان بدمصرف

  ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۶اخبار اقتصادیاخبار نفت و انرژی

  بر اساس مصوبه جدید، مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آنها در پله یازدهم و دوازدهم قرار می گیرد، هزینه قبض گاز آنها نسبت به قبل، ۳ تا ۴ برابر خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی مربوط به تعیین تعرفه های مصارف گاز در دوره سرما سال 1400 را ابلاغ کرد.

  هیئت وزیران در جلسه مورخ 26 آبان 1400، به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نفت و نیرو و به استناد بند (ی) تبصره (8) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، آیین نامه اجرایی مربوط به تعیین تعرفه های مصارف گاز در دوره سرما سال 1400 را به تصویب رساند.

  به موجب این آیین نامه، نرخ تعرفه های مصارف خانگی گاز تعیین و از تاریخ یکم آذر ماه 1400 لازم الاجراست. همچنین ماه های سرد سال از تاریخ 16 آبان ماه لغایت 31 فروردین ماه سال بعد و ماه های گرم سال از یکم اردیبهشت ماه لغایت 15 آبان ماه هر سال تعیین می گردد. نرخ های یاد شده بدون احتساب مالیات و عوارض دریافتی توسط شرکت ملی گاز ایران به موجب قوانین می باشد.

  بیشتر بخوانیدجزئیات مصوبه گازی دولت/ چه کسانی مشمول جریمه سنگین خواهند شد* اعمال تخفیف خوش مصرفی برای مشترکانی که صرفه جویی کنند

  مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی 16 آبان ماه تا 15 اسفند ماه هر سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یابد، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف (پاداش صرفه جویی) معادل سه واحد درصد و تا سقف 45 درصد در گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

  در صورتی که مشترکان صنعتی گاز طبیعی با مصرف (5000) مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در دوره زمانی (16) آبان ماه تا (15) اسفند ماه هر سال، حداقل برای 5 روز متوالی، مصرف خود را به میزان 30 درصد نسبت به روزهای مشابه قبل کاهش دهند، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل 10 درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

  * رشد 40 درصدی گازبهای بخش خانگی در هر پله مصرفی نسبت به پله قبل

  در جدول 12 پلکانی برای تعرفه گاز بخش خانگی، طبق این مصوبه، از پله 4 تا 12، هر پله 40 درصد به مبلغ گازبها اضافه می‌شود.

  نورموسوی مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز در این خصوص گفت: در پله دوازدهم مبلغ هر مترمکعب گاز به 1995 تومان رسیده که نسبت به پله اول که 414 تومان است حدود 4 برابر تفاوت دارد.

  وی ادامه داد: در کشور 5 اقلیم بندی داریم که بر اساس آن در اقلیم یک که سردترین منطقه کشور است، شرایط آسان‌تر در نظر گرفته شده است.

  این مقام مسئول تصریح کرد: در اقلیم یک مشترکان تا 500 متر مکعب مصرف، بدون تغییر تعرفه گاز هستند، تعرفه گاز در اقلیم 2 تا 450 مترمکعب مصرف و در اقلیم 3 تا 400 متر مکعب مصرف بدون تغییر خواهد ماند.

  جدول تعرفه جدید بخش خانگی در ماه های سرد سال

  * رشد 300 درصدی تعرفه گاز برای مشترکان بدمصرف

  مقایسه تعرفه گذاری جدید با تعرفه ای که پیش از این برای ماههای سرد سال 1400 تصویب شده بود، نشان می دهد که تعرفه گاز مصرفی برای 3 پله نخست در 5 اقلیم، تغییری نکرده اما از پله چهارم تا پله دوازدهم، تعرفه گاز با رشد 8 تا 300 درصدی مواجه شده است.

  در واقع، مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آنها در پله یازدهم و دوازدهم قرار می گیرد، هزینه قبض گاز آنها نسبت به قبل، 3 تا 4 برابر خواهد شد.

  * پیش بینی افزایش هزینه گاز مصرفی برای 25 درصد مشترکان

  بر اساس گفته های قبلی مسئولان شرکت ملی گاز ایران، به طور متوسط همواره میزان مصرف گاز 75 درصد مشترکان در سه پله اول مصرفی قرار می گیرد و مصرف گاز 25 درصد از مشترکان، در پله های چهارم تا دوازدهم قرار دارد؛ در صورت ادامه روند مصرف به صورت گذشته، با ابلاغ مصوبه جدید، یک چهارم از مشترکان گاز کشور در بخش خانگی باید منتظر افزایش هزینه قبوض گاز خود باشند، مگر آنکه در روند مصرف خود بازنگری کنند.

  * محمدرضا کیاشمشکی انتهای پیام/

  R32317/P32317/S7,80/CT7

  واژه های کاربردی مرتبط

  شرکت گاز

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  جزئیات تعرفه جدید گاز مشترکان خانگی / قبوض گاز ۷۰ درصد مشترکان بدون هیچ تغییری / پرمصرف‌ها نقره‌داغ شدند؛ مبنای محاسبه به نرخ گاز تجاری است

  سرانجام هیات دولت، مصوبه جدید ‎اصلاح تعرفه گاز خانگی را ابلاغ کرد. بنا بر این مصوبه، تعرفه گاز حدود ۷۰ درصد مشترکان در پله‌های اول و مصرف درون الگوی بهینه، هیچ تغییری نکرده است، اما مشترکان پله آخر و بسیار پرمصرف که ۴ درصد مشترکان را تشکیل می‌دهند، نقره‌داغ شده‌اند.

  اقتصادی » داخلی ۱۲۱۴۴ بازدید ۳۲ ‍ پ

  پایان یارانه پنهان چند میلیون تومانی مرفه‌نشینان

  جزئیات تعرفه جدید گاز مشترکان خانگی / قبوض گاز ۷۰ درصد مشترکان بدون هیچ تغییری / پرمصرف‌ها نقره‌داغ شدند؛ مبنای محاسبه به نرخ گاز تجاری است

  سرانجام هیات دولت، مصوبه جدید ‎اصلاح تعرفه گاز خانگی را ابلاغ کرد. بنا بر این مصوبه، تعرفه گاز حدود ۷۰ درصد مشترکان در پله‌های اول و مصرف درون الگوی بهینه، هیچ تغییری نکرده است، اما مشترکان پله آخر و بسیار پرمصرف که ۴ درصد مشترکان را تشکیل می‌دهند، نقره‌داغ شده‌اند.

  کد خبر: ۱۱۵۳۸۹۴ تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳

  به گزارش تابناک اقتصادی؛ مدیریت مصرف گاز در کشورمان به امری ضروری بدل گشته است و کسی در مورد ضرورت این امر شکی ندارد. برای حل مشکل بدمصرفی در کشور، راهکار‌های متفاوتی ارائه شده، به گونه ای که اعمال روش تعرفه گذاری پلکانی، یکی از این راهکارهاست.

  بسیاری از کارشناسان اقتصادی در حوزه انرژی باور دارند، روش تعرفه گذاری پلکانی می‌تواند به افزایش عدالت در بهره مندی از یارانه‌ی انرژی منجر شود و پرمصرف‌ها که اغلب از طبقات بالای جامعه هستند، بهای اضافه مصرف خود را آزاد بپردازند. از سوی دیگر در این شرایط برای حفظ تراز گازی کشور، چاره‌ای جز تغییر الگوی مصرف مشترکان پرمصرف نیست.

  این در حالی است که سرانه مصرف مشترکان پرمصرف در مقایسه با مشترکان عادی بسیار بالاست و همین درصد اندک (مشترکین در گروه پرمصرف‌ها)  به میزان بسیار بالایی از منابع گازی کشور را هدر می دهند و در نهایت از یارانه پنهان انرژی نیز بهره مند می شوند. در این راستا، سال گذشته نظام تعرفه گذاری قیمت گاز در بخش خانگی در مرحله نخست اصلاح قیمت ها، تغییرات مناسبی در جهت کنترل مصرف مشترکان پرمصرف داشت؛ اما هنوز با قیمت تجاری گاز و قیمت غیریارانه ای آن فاصله زیادی داشت و همین سبب شد تا برخی مشترکان پرمصرف با وجود در اقلیت بودن، همچنان به اندازه مشترکانی که درون الگوی بهینه، مصرف دارند، بهای گاز خود را پرداخت کنند.

  جزئیات تعرفه جدید گاز مشترکان خانگی

  سرانجام روز گذشته هیات دولت مصوبه جدید ‎اصلاح تعرفه گاز خانگی را ابلاغ کرد. طبق این مصوبه، تعرفه گاز حدود ۷۰ درصد مشترکان در پله‌های اول و مصرف درون الگوی بهینه، هیچ تغییری نکرده است؛ اما مشترکان پرمصرف و بدمصرف افزایش قیمت داشته اند و مشترکان پله آخر و بسیار پرمصرف که ۴ درصد مشترکان را تشکیل می‌دهند، نقره‌داغ شده‌اند.

  بر پایه این مصوبه، پله‌های اول تا سوم بدون تغییر قیمت ماندند، ولی پله چهارم تا ششم ۳۰ درصد افزایش و پله هفتم تا دهم ۵۰ درصد افزایش نسبت به تعرفه قبلی را داشتند و همچنین تعرفه پله‌های یازدهم و دوازدهم نیز عدد ثابت ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب تعیین شدند.

  در تعرفه جدید دو پله آخر مصرفی یعنی مشترکان بسیار پرمصرف (بدمصرف ها) تعرفه گاز به میزان تعرفه گاز تجاری شده است که گویای سه برابر شدن هزینه گاز مصرفی برای مشترکان بسیار پرمصرف به نسبت سال قبل است. به اعتقاد کارشناسان حوزه انرژی، دلیلی ندارد مرفه‌نشینانی که نقش موثری در ‎کمبود گاز در کشور دارند، ماهانه میلیون ها تومان یارانه پنهان گاز دریافت کنند و بسیاری از طبقات کم درآمد و محروم جامعه، در فصول سرد سال از نعمت گاز کمتر بهره مند شوند.

  پاداش صرفه جویی برای چه کسانی است؟

  مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: مشترکین گاز خانگی در صورت کاهش مصرف، پاداش صرفه جویی دریافت خواهند کرد. مجید چگنی با اعلام این خبر افزود: مشترکین خانگی  که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل ۳ واحد درصد در گازبهای صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف ۴۵ درصد گازبها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد.

  وی تأکید کرد: مشترکینی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصارف آن‌ها حداکثر ۷۰ درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله ۳ جدول پلکانی) باشد، گازبهای آن‌ها صد در صد رایگان خواهد بود.

  چگنی تصریح کرد: تعرفه مشترکین با مصرف متعارف که در سه پله اول قرار دارند، نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته و صورتحساب آن‌ها مشابه سنوات گذشته است؛ تنها تعرفه مشترکین پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان چهار به بعد افزایش یافته است. این تغییر تعرفه از ۱۶ آذرماه در صورتحساب‌های مشترکین محترم اعمال می‌شود.

  معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: گازبهای مشترکانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله ۳ در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، ولی در عین حال، مشترکین عادی و حتی مشترکین کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آن‌ها، مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

  مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این‌که اکنون ۶۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال توسط مشترکین پرمصرف (پلکان ۴ تا ۱۲) استفاده می‌شود و در عین حال، بیشترین میزان یارانه پنهان انرژی را مشترکین پرمصرف دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۴ درصد از مشترکین که در پلکان اول تا سوم قرار دارند، تنها ۳۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال را مصرف می‌کنند که تعرفه آن‌ها افزایشی نداشته است.

  وی در ادامه، افزود: در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه انرژی، با مصوبه هیأت وزیران، برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف گاز نیز، جریمه‌هایی در نظر گرفته شده که از ۱۶ آذرماه، قابلیت اجرا دارد.

  به گفته چگنی، بر اساس این آیین‌نامه، اماکن مذهبی، هتل‌ها، مساجد و ... اگر بیشتر از ۱۰ درصد نسبت به بازه مشابه در سال قبل، صرفه‌جویی در مصرف داشته باشند، به ازای هر یک درصد صرفه‌جویی، ۱۰ درصد بخشودگی در گازها و تا سقف ۴۰ درصد خواهند داشت.

  معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان، درخصوص واحدهای صنعتی نیز توضیح داد: مشترکین صنعتی هم، چنان‌چه بتوانند اورهال (تعمیرات اساسی) خود را به دوره سرد سال موکول کرده و حداقل پنج روز پیاپی، ۳۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند، گازبهای آن‌ها متناسب با حجم گاز صرفه جویی شده، ۵ درصد بخشودگی خواهد داشت.

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید