این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  محصول اصلی فتوسنتز چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  محصول اصلی فتوسنتز چیست را از این سایت دریافت کنید.

  فتوسنتز

  فتوسنتز

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  طرحی از فتوسنتز در گیاهان. کربوهیدرات‌های تولیدشده در گیاه ذخیره یا توسط خود گیاه مصرف می‌گردد.

  معادله کلی برای انواع مختلف فتوسنتز که در گیاهان رخ می‌دهد.

  تصویری ترکیبی از توزیع جهانی فوتوسنتز، شامل فیتوپلانکتون‌ها و گیاهان خشکی. سرخ تیره و رنگ آبی-سبز، به ترتیب نشان‌دهندهٔ نواحی با فعالیت بالای فتوسنتزی در اقیانوس یا روی زمین می‌باشد.

  فتوسنتز فرآیندی زیست‌شیمیایی است که در آن، انرژی نورانی خورشید توسط گیاهان و برخی از باکتری‌‌ها به انرژی شیمیایی ذخیره‌شده در مواد غذایی آن‌ها تبدیل می‌شود. کمابیش همهٔ جانداران روی زمین به آن وابسته‌اند. در عمل فتوسنتز، اندام‌هایی مانند برگ که دارای سبزینه هستند، کربن دی‌اکسید، آب و نور را جذب کرده و به کلروپلاست می‌رسانند. طی واکنش‌هایی که درون کلروپلاست انجام می‌گیرد، این مواد به اکسیژن و کربوهیدرات‌‌ها تبدیل می‌شوند. همهٔ اکسیژن کنونی موجود بر روی زمین، فراوردهٔ فتوسنتز است. برخی از کربوهیدرات‌های مهم تولیدشده مانند گلوکز، می‌توانند به دیگر مواد آلی، لیپیدها، نشاسته، سلولز و پروتئین تبدیل شوند که برای تبدیل‌شدن به پروتئین، نیاز به نیتروژن دارند. ژان باپتیست ون هلمونت، یکی از نخستین آزمایش‌های مربوط به فتوسنتز را انجام داد.

  همهٔ بخش‌های سبزرنگ گیاه، قادر به انجام عمل فتوسنتز هستند. مادهٔ سبز موجود در گیاهان که سبزینه یا کلروفیل نام دارد، آغازکنندهٔ واکنش‌های فتوسنتز است. فتوسنتز در اندام‌هایی که فاقد سبزینه هستند، انجام نمی‌گیرد. کلروپلاست‌ها که در سلول‌های سبزینه‌دار گیاهان وجود دارند، محل استقرار مولکول‌های سبزینه می‌باشند. سلول‌های برگ، بیشترین مقدار کلروپلاست را دارند و به‌همین دلیل، اندام اصلی فتوسنتز در گیاهان به‌شمار می‌آیند.

  قدمت نخستین فتوسنتز به حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش بازمی‌گردد که در آن واکنش، از هیدروژن و سولفید هیدروژن الکترونی به‌جای آب استفاده شده‌است. حدود یک میلیارد سال پیش، آغازیان با سیانوباکتری‌ها هم‌زیستی کردند که حاصل آن، به وجود آمدن کلروپلاست در گیاهان امروزی است.

  نیاکان آب‌هایی که به‌عنوان منبع الکترون‌ها در فرایند فتوسنتز استفاده می‌شوند، سیانوباکتری‌های منقرض‌شده هستند. داده‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که تاریخ این رویداد به دورهٔ نخست زمین‌شناسی، میان ۲٫۴۵ تا ۲٫۳۲ میلیارد سال پیش و حتی بسیار بیشتر از آن بازمی‌گردد.

  پژوهشگران دانشگاه تل‌آویو در سال ۲۰۱۰ کشف کردند که زنبور سرخ آسیایی، با استفاده از رنگدانه‌های به‌نام زانتوپترین، نور خورشید را به برق تبدیل می‌کند. این شواهد علمی نشان داد که جانوران نیز در فتوسنتز درگیرند.

  تکامل[ویرایش]

  نمایی از واکنش فتوسنتز

  حدود ۳ میلیارد سال پیش، تنها ۰٫۰۴٪ هواکرهٔ زمین را اکسیژن پوشانده‌بود. هواکرهٔ آن زمان بیشتر از نیتروژن، بخار آب و کربن دی‌اکسید تشکیل شده‌بود. جاندارانی که در آن عصر می‌زیستند، تنها باکتری‌های بی‌هوازی بودند. باکتری‌هایی که بدون نیاز به اکسیژن، مواد آلی را به الکل یا اسید تبدیل می‌کنند و از این راه، انرژی خود را به‌دست می‌آورند. چنین باکتری‌هایی که در هوا می‌زیستند، هم‌اکنون نیز روی زمین فراوانند. حدود ۲٫۵ میلیارد سال پیش، جاندارانی که قادر به انجام عمل فتوسنتز بودند، روی زمین پدیدار شدند و هم‌زمان با رویداد بزرگ اکسیژنی آغاز به آزادسازی اکسیژن از آب کردند. تقریباً همهٔ اکسیژن هواکرهٔ کنونی، محصول فتوسنتز است.[۱]

  گفته می‌شود که نخستین فتوسنتز در حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش رخ‌داده و در آن واکنش، از هیدروژن و سولفید هیدروژن الکترونی به‌جای آب استفاده شده‌است.[۲] سنگواره‌های یافت‌شده نمایان‌گر این هستند که فتوسنتز قدمتی ۳٫۴ میلیارد ساله دارد.[۳] حدود ۲٫۴ میلیارد سال پیش، سیانوباکتری‌ها با آزادسازی اکسیژن، ظاهر زمین را به‌طور دائم تغییر دادند.[۴] حدود یک میلیارد سال پیش، آغازیان با سیانوباکتری‌ها هم‌زیستی کردند[۵] که حاصل آن، به وجود آمدن کلروپلاست در گیاهان امروزی است.[۶]

  معادله شیمیایی فتوسنتز به‌شکل زیر است:[۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

  ۶CO۲ + ۶H۲O + Light → C۶H۱۲O۶ + ۶O۲

  اکسیژن + گلوکز → نور + آب + کربن دی‌اکسید

  هم‌زیستی و منشأ کلروپلاست[ویرایش]

  کلروپلاست دیسه‌هایی دارای سبزینه هستند که در سیتوپلاسم یاخته‌های گیاهی یافت می‌شود. این نگاره، کلروپلاست را در گیاه آویشن نشان می‌دهد.

  بسیاری از آبزیان از جمله مرجان‌ها، اسفنج‌ها و شقایق‌های دریایی با جلبک‌هایی که عمل فتوسنتز را انجام می‌دهند، رابطهٔ هم‌زیستی دارند.[۱۲] این هم‌زیستی احتمالاً به‌دلیل کالبدشناسی سادهٔ این جانداران می‌باشد. علاوه بر این، چندی از نرم‌تنان با کلروپلاست جلبک‌ها هم‌زیستی دارند و غذای آن را در بدن خود ذخیره می‌کنند. تغذیه از این جلبک‌ها، نیاز نرم‌تنان به چندین ماه مواد غذایی را برطرف می‌کند.[۱۳][۱۴] برخی از ژن‌های درون هستهٔ سلول‌های گیاهی در نرم‌تنان با تکثیر کلروپلاست، پروتئین لازم برای زنده‌ماندن جاندار را تأمین می‌کند.[۱۵]

  اشکال هم‌زیستی ممکن‌است بتواند منشأ کلروپلاست را توضیح دهد. سلول‌های گیاهان که کلروپلاست دارند، شباهت زیادی به انواع سیانوباکتری‌ها دارند، از جمله از جهت دارای بودن کروموزوم های دایره‌ای شکل، ریبوزیم‌های پروکاریوتی و برخی از پروتئین‌های مشارکت‌کننده در عمل فتوسنتز.[۱۶][۱۷] طبق نظریه درون هم‌زیستی، نخستین سلول‌های گیاهی حاصل به کار گرفته شدن باکتری‌های مشارکت‌کننده در عمل فتوسنتز توسط سلول‌های اولیهٔ یوکاریوتی هستند. باتوجه به این نظریه، کلروپلاست‌ها باکتری‌هایی هستند که با زندگی درون سلول‌های گیاهی مانند سازگار هستند. دی‌ان‌ای کلروپلاست، جدا از دی‌ان‌ای هستهٔ سلول‌های گیاهی، شبیه دی‌ان‌ای سیانوباکتری‌ها است.[۱۸]

  سیانوباکتری‌ها و تحول فتوسنتز[ویرایش]

  توانایی استفاده از آب به‌عنوان منبع الکترونها در فرایند فتوسنتز ریشهٔ تاریخی مشترکی با سیانوباکتری‌های منقرض‌شده دارد. داده‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که تاریخ این رویداد به دورهٔ نخست زمین‌شناسی، میان ۲٫۴۵ تا ۲٫۳۲ میلیارد سال پیش و حتی بسیار بیشتر از آن بازمی‌گردد.[۱۹] شواهد موجود از مطالعات سنگ‌های رسوبی نشان می‌دهد که زندگی در ۳٫۵ میلیارد سال پیش روی زمین وجود داشته‌است. اما در آن عصر، فتوسنتز تکامل پیدا نکرده بوده‌است و اکسیژن زیادی زمین را نپوشانده بود. با این حال، داده‌های سنگواره‌شناسی نشان می‌دهد که حدود دو میلیارد سال پیش، انواع سیانوباکتری‌ها، در عصر پروتروزوئیک (حدود ۲٫۵ میلیارد تا ۵۴۳ میلیون سال پیش) و مزوزوئیک (حدود ۲۵۱ تا ۶۵ میلیون سال پیش) می‌زیستند. اعتقاد بر این است که سیانوباکتری‌ها هم‌اکنون باقی‌مانده‌اند و اهمیت بسیاری برای اکوسیستم‌های دریایی دارند.[۲۰]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  محصول نهایی فتوسنتز در گیاهان چیست؟

  محصول نهایی فتوسنتز در گیاهان چیست؟

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #آزمون‌ساز_رایگان#آزمون_آبان‌ماه

  درس 11: شگفتی‌های برگ علوم تجربی ششم دبستان درسنامه آموزشی این مبحث

  محصول نهایی فتوسنتز در گیاهان چیست؟

  1 ) مواد قندی و آب 2 ) اکسیژن و مواد قندی 3 ) اکسیژن و آب 4 )

  کربن دی اکسید و مواد قندی

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  1401/01/29 محمدباقر نصیری

  محتوای متنی دوره آموزشی، علوم تجربی ششم دبستان

  مدرس: احمدرضا محمدزمانی

  مدت دوره: 170 صفحه (34 فایل)

  فارسی

  2210 تست رایگان

  هوش، خلاقیت و استعداد

  1971 تست رایگان

  ریاضی

  2384 تست رایگان

  هدیه‌های آسمانی

  878 تست رایگان

  مطالعات اجتماعی

  1659 تست رایگان

  کار و فناوری

  235 تست رایگان

  تفکر و پژوهش

  96 تست رایگان

  قرآن

  283 تست رایگان

  علوم تجربی

  3098 تست 216,860 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  25 تست

  آزمون تستی درس 11 علوم تجربی ششم دبستان | شگفتی های برگ

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  30 تست

  آزمون آنلاین علوم تجربی پایه ششم | دروس 2 تا 4

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  25 تست

  سوالات پایانی شماره 9: آزمون غیرحضوری نوبت دوم علوم تجربی پایه‌ی ششم ابتدائی

  تیم مدیریت گاما

  3 صفحه

  ارزشیابی علوم تجربی ششم دبستان شاهد پسران محمودآباد | درس 13 و 14

  عرفان قلی زاده

  رایـــــگان

  4 صفحه

  نکات علوم تجربی کلاس ششم دبستان | درس سوم: کارخانه‌ی کاغذسازی و درس چهار: سفر به…

  نازیلا حمزه لو

  1 صفحه

  آزمون عملکردی علوم تجربی ششم دبستان فرهاد جاوید | آشنایی با مواد و دستگاههای مورد…

  رضا رضا

  3 صفحه

  آزمون نوبت دوم علوم تجربی ششم هماهنگ لنگرود | خرداد 1398

  هماهنگ ششم ابتدائی

  رایـــــگان

  2 صفحه

  آزمون مدادکاغذی علوم تجربی ششم دبستان سید قطب گزن سیب و سوران | درس 1 و 2

  محمدامین حسین زائی

  4 صفحه

  امتحان نوبت اول علوم تجربی ششم دبستان سوده | دی 98

  نرگس حاجی محمد نژاد

  2 صفحه

  آزمون تراکمی درس 1 تا 5 علوم تجربی ششم دبستان کاشانی

  محمد فاضلی

  3 صفحه

  طراحی آموزشی منطبق بر الگوی دیک و کاری علوم تجربی ششم دبستان | درس 13: سالم بمانیم

  صبا غفاری

  3 صفحه

  آزمون تستی علوم تجربی ششم دبستان نور مهر | درس 1 تا 14

  مصطفی سالاری

  رایـــــگان

  2 صفحه

  آزمون تکوینی علوم تجربی ششم دبستان | درس 1 تا 10

  علوم ابتدائی

  محتواهای آموزشی مرتبط

  فایل های پاورپوینت، ویدئو، صوتی، متنی و ...

  منبع مطلب : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید