این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مدارک مورد نیاز برای بیمه بیکاری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مدارک مورد نیاز برای بیمه بیکاری را از این سایت دریافت کنید.

  بیمه بیکاری 1401 : شرایط و نحوه دریافت با جزئیات کامل

  بیمه بیکاری تامین اجتماعی چه شرایطی دارد؟ در این مقاله با شرایط، چگونگی محاسبه میزان مقرری و نحوه دریافت بیمه مستمری بیکاری آشنا می شویم

  بیمه تأمین اجتماعی

  شرایط و مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری در سال 1401

  بهاره احمدی31 تیر, 1396آخرین بروزرسانی: 10 دی, 140154

  4,271 زمان تقریبی مطالعه 8 دقیقه

  عکس-بیمه-بیکاری

  در میان کشورهای خاورمیانه، ایران سومین کشوری است که برای افراد تحت‌ پوشش قانون کار و قانون تأمین‌ اجتماعی خود، بیمه‌ بیکاری پیش‌بینی کرده است. بیمه بیکاری یکی از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی است و برای حمایت از افرادی که بدون اراده خود و به صورت موقتی کار خود را از دست داده اند در نظر گرفته شده است. مسئله بیمه بیکاری، با سیل از دست دادن شغل‌ها در چند ماه گذشته و بالا رفتن نرخ بیکاری به یکی از مسائل روز کشور بدل شده است. در این مقاله به بیان شرایط چگونگی دریافت مستمری بیکاری می‌پردازیم.

  بیمه بیکاری چیست؟

  مطابق قانون بیمه بیکاری، آن دسته از بیمه‌شدگانی که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشند از مقرری بیمه بیکاری برخوردار می‌شوند.  در حال حاضر ملاک اصلی برای حمایت‌های قانونی از بیمه‌شدگان بیکار، غیر ارادی بودن بیکاری آنها است؛ و تنها افرادی که به صورت غیر ارادی از کار بیکار شده­‌ا‌ند می‌توانند از مقرری بیکاری استفاده کنند و خروج این افراد از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد. درضمن بیمه بیکاری به بیمه‌شدگان بیمه تامین اجتماعی مشاغل آزاد هم تعلق نمی‌گیرد.

  گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تأمین‌ اجتماعی مسئول تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری است؛ و شعب تأمین‌ اجتماعی پس از تأیید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند. پرداخت بیمه بیکاری مطابق با حداقل دستمزد است. به موجب قانون، کارگرانی که مشمول بیمه بیکاری می‌شوند، پرداخت بیشترین سهم بیمه بیکاری ٨٠ درصد حقوق آنها است که این درصد نباید از حداقل مزد کمتر باشد و ٥٥ درصد از آن به عنوان حداقل مزدی که در سه ماه قبل از بیکاری دریافت کرده‌اند، ١٠درصد حق همسر و ١٠ درصد برای دو فرزند است.

  شرایط پرداخت بیمه بیکاری

  برای دریافت بیمه بیکاری باید فرد دارای شرایط زیر باشد:

  مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.

  تبعه کشورهای خارجی نباشند.

  مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.

  دارای حداقل ٦ ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.

  در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند.

  از محل کار اخراج شده باشند.

  داشتن یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه

  داشتن کارت پایان خدمت (برای آقایان) و یا گواهی اشتغال به تحصیل

  بیمه بیکاری

  حقوق بیمه بیکاری چقدر است

  حق بیمه بیکاری که به میزان 3 درصد دستمزد بیمه شده است، باید توسط کارفراما پرداخت شود.  مبلغی که به عنوان حقوق و مستمری به فرد بیمه شده تعلق می‌گیرد هم به اندازه 55 درصد از حقوق او در زمان اشتغالش است. اگر شخص بیکار شده سرپرست خانوار باشد به ازای هر فردی که تحت سرپرستی او است، 10 درصد به آن مبلغ اضافه می‌شود. لازم به ذکر است که این مبلغ تنها تا سقف 4 نفر از افراد تحت سرپستی او تعلق می‌گیرد. بر اساس قانون بیمه بیکاری جدید حقوق پرداختی به عنوان مستمری نباید کمتر از دستمزد مصوب سالانه شورای کار باشد.

  چند بار می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد

  شاید شما هم از آن دسته افراد بد شانسی هستید که از دست دادن کار را برای بار چندم تجربه می‌کنید و برایتان این سوال پیش آمده که تا زمان پیدا کردن دوباره کار می‌توانید از مستمری بیکاری استفاده کنید یا خیر. طبق قانون بخشنامه بیمه بیکاری هیچ محدودیتی از لحاظ تعداد دفعات دریافت مستمری بیکاری وجود ندارد.

  فاصله بین دو بیمه بیکاری چند سال است

  از لحاظ قانونی هیچ محدودیتی نه برای تعداد دفعات استفاده از بیمه بیکاری و نه برای فاصله بین تعداد دفعات استفاده از آن وجود ندارد. به طور مثال اگر شما پس از مدتی دریافت مستمری بیکاری دوباره به کار برگشتید، باید درخواست قطع بیمه بیکاری بدهید. در صورتی که پس از سپری شدن مدت زمانی (تفاوتی ندارد که چقدر باشد) دوباره بیکار شدید می‌توانید دوباره درخواست دریافت مستمری بیکاری دهید.

   شرایط دریافت بیمه بیکاری برای بار دوم

  تفاوتی ندارد که برای بار چندم می‌خواهید از مستمری بیکاری خود استفاده کنید. شرایط دریافت بیمه بیکاری برای هر بار استفاده دقیقا شبیه به شرایط دریافت آن در دفعه اول است.

  آیا استفاده نکردن از بیمه بیکاری در بازنشستگی تاثیر دارد

  بر اساس قوانین تامین اجتماعی دریافت بیمه بیکاری به طور کلی عواقبی از لحاظ سابقه بیمه در پی ندارد. اما دریافت آن می‌تواند بر مبلغ مستمری و حقوق بازنشستگی افراد تاثیراتی داشته باشد. البته از آنجیی که محاسبه مستمری بازنشستگی بر اساس پردختی حق بیمه افردا در دو سال آخر اشتغال آن‌ها است، اگر دریافت بیمه بیکاری در دو سال آخر مانده تا بازنشستگی نباشد، تاثیری هم بر حقوق بازنشستگی افراد ندارد.

   برای دریافت بیمه بیکاری به کجا مراجعه کنیم

  دریافت بیمه بیکاری مراحل مختلفی دارد. مرحله اول آن ثبت نام است و بجز بخش احراز هویت آن که باید با مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت انجام شود نیازی به حضور فیزیکی ندارد. اما پس از ی کردن مراحل ثبت نام و دریافت پیامک حاوی کد رهگیری باید با در دست داشتن مدارکی که در ادامه ذکر می‌شود به همان شعبه تامین اجتماعی که کارفرما برای تنظیم قرارداد مراجعه کرده، بروید. با مراجعه به این شعبه امکان دسترسی آسان به همه سوابق و اسناد شخصیات برای شما به راحتی فراهم می‌شود.

   مراحل درخواست بیمه بیکاری چقدر طول میکشه

  اگر به موقع و تا پیش از گذشت 30 روز از تایخ بیکاری به سازمان کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنید، ظرف مدت زمان 10 روز نمایندگان سارمان تامین اجتماعی مدارک شما را بررسی کرده  پس از تایید اقدام به پرداخت آن می‌کنند. پس حداقل دو هفته و حداکثر 40 تا 50 روز از تاریخ بیکاری شما طول می‌کشد تا بتوانید مستمری بیکاری خود را دریافت کنید. این بازه طولانی به زمان مراجعه شما بستگی دارد.

  چه کسانی مشمول دریافت مقرری بیکاری هستند؟

  تمام افراد بیمه‌شده در صورتی که بدون میل و اراده بیکار شوند و دارای حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق‌ بیمه باشند می‌توانند از مقرری بیکاری استفاده کنند.

  منبع مطلب : www.azki.com

  شرایط و مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱

  بیمه بیکاری یکی از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی برای حمایت از افرادی است که به‌صورت موقتی و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند. با توجه به پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ 10.2 درصدی نرخ بیکاری در ایران که نسبت به سال گذشته افزایش یافته و از سوی دیگر نیز معضل پاندمی کرونا که کسب و کارها را با تعطیلی و بحران مالی روبرو کرده سبب شده تا مسئله بیمه بیکاری به یکی از دغدغه‌های قشر قابل توجهی از جامعه تبدیل شود.

  صفحه اصلی بانک و بیمه ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۵:۵۹

  بر مبنای قانون بیمه بیکاری بررسی شد؛

  شرایط و مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱

  تحریریه اقتصادآنلاین

  بیمه بیکاری یکی از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی برای حمایت از افرادی است که به‌صورت موقتی و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند. با توجه به پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ ۱۰.۲ درصدی نرخ بیکاری در ایران که نسبت به سال گذشته افزایش یافته و از سوی دیگر نیز معضل پاندمی کرونا که کسب و کارها را با تعطیلی و بحران مالی روبرو کرده سبب شده تا مسئله بیمه بیکاری به یکی از دغدغه‌های قشر قابل توجهی از جامعه تبدیل شود.

  اقتصاد آنلاین - پانیذ رحیمی؛ شخص بیکار از لحاظ قانونی، بیمه شده‌ای است که بدون میل و اراده خود از کار برکنار شده و آماده به کار باشد که ۳۰ روز فرصت دارد تا جهت دریافت بیمه بیکاری ضمن اطلاع وضعیت آماده به کار بودن خود به به واحد تعاون ،کار و رفاه اجتماعی مربوطه، اقدام کند. در نتیجه طی بررسی‌ و تایید سازمان تامین اجتماعی، بر مبنای اولین روز شروع بیکاری فرد، مستمری برایش پرداخت می‌شود.

  چه کسانی مشمول حق بیمه بیکاری می‌شوند؟

  بیمه شدگانی که به علت بروز حوادثی مثل سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند. بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

  همچنین کارگران فصلی در صورتی که صرفا در میانه‌های فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بدون اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

  بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف همینطور اگر در میانه مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.

  افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند . با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

  از سایر شرایط پوشش بیمه‌ای این است که فرد  به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشد، مستمری بگیر یا از کار افتاده نباشد. پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، حداقل یکسال بیمه در اخرین کار خود داشته باشد، تبعه سایر کشورها نباشد و یکسال قرارداد کار با حق بیمه داشته باشند.

  همچنین افرادی که در گروه صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند و  افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند، با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

  در صورتیکه  بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

  چه مشاغلی شرایط دریافت حق بیمه بیکاری را دارند؟

  مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده از جمله رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت

  مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه‌

  مراکز مربوط به خدمات مسافرتی و گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها و...

  حمل‌ونقل عمومی درون و برون شهری شامل حمل و نقل زمینی و هوایی

  مراکز تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش

  مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی

  مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی

  مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی

  مبلغ دریافتی بیمه بیکاری چقدر است؟

  حداقل و اکثر مبلغ پرداختی سازمان تامین اجتماعی به بیمه شده به‌ترتیب معادل ۵۵ درصد حقوق سه ماهه اخیر و ۸۰ درصد آن خواهد بود.

  در صورتیکه متوسط حقوق بیمه شونده کمتر از حقوق پایه وزارت کار باشد، مبلغ دریافتی برابر با حداقل حقوق در آن سال خواهد بود.

  حقوق سه ماهه شخص و تعداد افراد تحت تکفل از عوامل موثر در تعیین مبلغ دریافتی هستند. شما می‌توانید تا چهار

  نفر را تحت تکفل داشته باشید که به‌ازای هر نفر ۱۰ درصد به دریافتی‌تان افزوده می‌شود. اما مبلغ نهایی پرداختی بیش از ۸۰ درصد میانگین حقوق سه ماهه‌ بیمه شونده نخواهد بود.

  در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، برای کارمندان دولت افزایش ۲۵ درصدی حقوق در نظر گرفته شده؛ بنابراین بسیاری معتقدند احتمالا افزایش حقوق کارگران هم به میزان ۲۵% خواهد بود.، این مسئله به آن معناست که مبلغ بیمه بیکاری در سال جاری نیز ۲۵ درصد افزایش خواهد داشت. البته این نکته را از یاد نبریم که حداقل حقوق کارگر در سال ۱۴۰۰ باید به تصویب شورای عالی برسد.؛ بنابراین ممکن است حقوق کارگران بیشتر یا کمتر از ۲۵% افزایش داشته باشد.

  بیمه بیکاری، معضل همیشگی کارگران فصلی

  یکی از مشکلات همیشگی کارگران فصلی، ناتوانی از تامین مخارج در ایام بیکاری است. بر اساسقانون، ماهیانه ۳۰ درصد از حقوق کارگر به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود. از این میزان ۷ درصد آن از حقوق کارگر کم می‌شود و ۲۳% باقی مانده را کارفرما باید به تامین اجتماعی بپردازد.

  هرچند که کارگران فصلی و ساختمانی و قالی‌بافان درصد کمی از مبلغ حق بیمه را می‌پردازند، اما از آنجا که در واقع دولت کارفرمای این قشر به شمار می‌رود، مابقی حق بیمه برای این افراد واریز نشده و آنها مشمول دریافت این کمک هزینه نمی‌شوند.

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید