این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مساحت لرستان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مساحت لرستان را از این سایت دریافت کنید.

  استان لرستان

  استان لرستان

  مختصات: ۳۳٫۴۸۷۱°شمالی ۴۸٫۳۵۳۸°شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  «لرستان» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر کاربردها لرستان (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  برای خواندن مقاله‌ای دربارهٔ تاریخ، سرزمین و سکونتگاه مردم لر تاریخ لرستان را ببینید.

  لرستان لُرِسّو مختصات: مرکز خرم‌آباد

  شمار شهرستان‌ها ۱۱ شهرستان[۱]

  مدیریت • نوع مرکز

  • نماینده ولی فقیه سید احمدرضا شاهرخی[۲]

  • استاندار فرهاد زیویار

  مساحت

  • کل ۲۹٬۳۰۸ کیلومتر مربع (۱۱۳۱۶ مایل مربع)

  جمعیت (۱۳۹۵) ۱٬۷۶۰٬۶۴۹ نفر نفر.[۳][۴]

  منطقه زمانی +۳:۳۰

  پیش‌شماره(های) تلفن ۰۶۶[۵]

  وبگاه

  http://www.ostan-lr.ir

  استان لرستان از استان‌های غربی ایران است. این استان ۲۹۳۰۸ کیلومتر مربع مساحت و بیش از یک میلیون و هفتصد و شصت هزار نفر جمعیت دارد.[۴][۶] نرخ بیکاری در لرستان با ۲۱ درصد بالاترین نرخ بیکاری در ایران است.[۷][۸] این استان سیزدهمین استان کشور از نظر جمعیت می‌باشد. خرم‌آباد مرکز استان است. طبق آمار سال ۱۳۸۵، خرم‌آباد بیستمین شهر بزرگ کشور است. لرستان سرزمینی کوهستانی است و غیر از چند دشت محدود، سراسر آن را کوه‌های زاگرس پوشانده‌است. اشترانکوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان واقع در حدفاصل شهرستان‌های دورود، ازنا و الیگودرز و پست‌ترین نقطه آن در جنوبی‌ترین ناحیه استان واقع شده و حدود ۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.[۹] بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی این منطقه یکی از نخستین سکونتگاه‌های قدیمی بشر است و مفرغ لرستان از شهرت باستان‌شناسی زیادی برخوردار است.[۱۰] لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق‌العاده تاریخی یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را به خود اختصاص داده‌است. این ۴ بخش اصلی عبارتند از پیش از تاریخ، تاریخی و لرستان، دوران اسلامی، مهر و سکه.[۱۱] استان لرستان سومین استان پرآب کشور است و ۱۲ درصد آب‌های کشور را در اختیار دارد.[۱۲] این استان علی‌رغم غیرمرزی بودن خسارت‌های بسیاری در جریان جنگ ایران و عراق متحمل شده‌است.

  ریشه نام

  لرها مردمانی هستند که از نظر قومی جزئی از مردم کرد به‌شمار نمی‌آیند.[۱۳] واژهٔ در دوران تاریخی پس از حمله اعراب به ایران به معنای رمه‌گردانان و کوچ‌نشینان ایرانی‌تبار فلات ایران به کار رفته‌است و معنای قومی خاص نمی‌داده‌است.[۱۳][۱۴][۱۵][۱۶][۱۷][۱۸][۱۹][۲۰] در برخی از منابع، لرها و دیلمیان و بلوچان و اقوام دیگر را جز کرد شمرده‌اند؛ زیرا واژه به معنی یک نوع شیوه زندگی و نه معنی زبانی بوده‌است.[۲۱] اما از لحاظ قومیت لرها گروهی جدا از کردها حساب می‌شوند.[۲۱] نام لر در متون تاریخی پس از حمله اعراب به ایران، اولین بار در قرن ۴ هجری قمری به شکل واژه‌های ، ، و در متون بازمانده از آن دوران بروز می‌کند.

  در لغت‌نامه دهخدا آمده‌است:

  لر طایفه‌ای از ایرانیان چادرنشین است. لر یا لور نام عشیرتی است بزرگ از عشایر کرد. گروهی از اکراد در کوه‌های میان اصفهان و خوزستان و این نواحی بدیشان شناخته آید و بلاد لر خوانند و هم لرستان و لور گویند.[۲۲]

  حمدالله مستوفی می‌گوید در زبدة التواریخ آمده‌است:

  در ذکر مقام لران و سبب وقوع اسم لری برایشان یاد کرده شدند که وقوع اسم لر بدان قوم بوجهی گویند از آنکه در ولایت مارود دیهی است آن را کرد می‌خوانند و درآن حدود دربندی آن را به زبان لری کوک اکر خوانند و در آن دربند موضعی است که لر خوانند چون اصل ایشان از آن موضع خواسته ایشان را لر خوانند. وجه دوم آن است که به زبان لری کوه پردرخت را لِر گویند و بسبب ثقالت راء کسرهٔ لام با ضمه کردند و لر گفتند و وجه سوم اینکه این طایفه از نسل شخصی‌اند که او لر نام داشته و قول اول درست‌تر می‌نماید.[۲۳]

  جغرافیای تاریخی لرستان

  شیردال، موزه خاور نزدیک باستان برلین

  نقاب‌های یافته شده از غار کلماکره در شهرستان پلدختر، دوره ساخت؛ هخامنشیان

  مقالهٔ اصلی: تاریخ لرستان

  پیش از رسیدن قوم ماد ساکنان لرستان اقوامی مانند کاسی‌ها، الیپی‌ها، لولوبیان و عیلامیها، بودند. لرستان به عنوان بخشی از سرزمین ایران شاهد مهاجرت قبایل آریایی بوده‌است. قوم ماد به غرب ایران کنونی از جمله مناطق لرستان کنونی کوچ کرده‌اند. مادها پس از ورود به زاگرس اقوام ساکن آنجا یعنی کاسی‌ها، الیپی‌ها، لولوبیان و عیلامیها و دیگر اقوام آسیایی را در خود حل کردند و زبان ایرانی خود را در منطقه رواج کامل دادند.[۲۴][۲۵] منطقه لرستان پس از حمله اعراب به ایران، با نام‌های گوناگونی چون جبال، لر کوچک، پیشکوه و لرستان فیلی نیز شناخته می‌شده‌است.

  لرستان به معنی سکونتگاه مردم لر[۲۶] واژه‌ای است که به سرزمین‌های لرنشین اطلاق می‌گردد و به معنای گستره جغرافیایی است که مردم لر در آن سکونت دارند. با این توضیح می‌توان حدود لرستان را از دشت‌های غرب خانقین و مندلی در عراق تا دشت ارژن در استان فارس در ایران و از شمال از استان همدان، تا سواحل خلیج فارس به صورت حدودی تعیین کرد.[۲۷] گستره نام لرستان پیش از حکومت صفویان، سکونتگاه لرهای بختیاری، لرهای کهگیلویه و لرهای بویراحمدی را هم شامل می‌شد. اما پس از حکومت صفویان سکونتگاه لرهای بختیاری را منطقه بختیاری نام‌گذاری کردند و جغرافیای نام لرستان به حدود استان لرستان و ایلام کنونی محدود شد.[۲۶] این منطقه نیز در حکومت قاجاریان به دو بخش پشتکوه و پیشکوه تقسیم شد.[۲۶] در نمودار زیر تقسیمات لرستان از ۳۰۰ هجری قمری تاکنون آورده شده‌است.[۲۸]

  لرستان

  لر کوچک لر بزرگ

  لرستان فیلی

  پیشکوه پشتکوه بختیاری بویراحمدی شولستان

  استان لرستان استان ایلام چهارمحال و بختیاری کهگیلویه و بویراحمد شهرستان ممسنی

  لغت‌نامه دهخدا در کنار توصیف استان لرستان به عنوان یکی از تقسیمات کشوری جدید، از لرستان به معنای سرزمین محل سکونت لرها نام می‌برد:

  لرستان یعنی اراضی لرنشین، و آن ناحیتی است وسیع به مغرب ایران، که از شمال محدود است به کرمانشاه و از مشرق به کوه‌های بروجرد و ملایر و از مغرب به عراق و از جنوب به خوزستان…[۲۹]

  به این ترتیب ناحیه مورد نظر شامل نیمه غربی استان لرستان فعلی از حدود پل هرو در شرق تا مرز استان ایلام در غرب و از گاماسیاب در جنوب شهرستان نهاوند در شمال تا رود دز در شمال خوزستان در جنوب می‌شود. این منبع همچنین تنها مرکز شهری ناحیه لرستان را خرم‌آباد ذکر کرده‌است:

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  استان لرستان 1400 پیک آموت

  توضیح درباره استان لرستان و درباره شهرستان ها ، جمعیت ، مردم ، آب و هوا ، مناطق دیدنی و اقتصاد استان لزستان در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

  استان لرستان 1400

  استان لرستان یکی دیگر از استان های کشور می باشد که در قسمت غربی ایران واقع شده است. مساحت این استان طبق آخرین آمارگیری حدود 29.308 کیلومتر مربع است که بیش از 1.760.000 نفر جمعیت دارد.

  این استان سیزدهمین استان از نظر جمعیت در ایران می باشد. مکرز استان لرستان ، شهر خرم آباد می باشد. همچنین خرم آباد بیستمین شهر پرجمعیت کشور محسوب می شود.

  لرستان سرزمین چشمه ‌ها ، سراب‌ ها ، تالاب‌ های متعدد و آبشارهاست و در غرب ایران قرار گرفته است. از اهمیت تاریخی آن همین بس ، که در موزه ملی ایران ، تنها استانی است که یک بخش از چهار بخش موزه را به خود اختصاص داده است.

  برای اطلاع از جمعیت و مناطق دیدنی استان یزد روی لینک بزنید.

  فهرست مطالب

  فاصله تهران تا لرستان در سال 1400

  فاصله تهران با لرستان نیز حدود 450 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 6 ساعت می باشد که البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد.

  در بخش حمل بار و ترانزیت ( ترانزیت چیست ) که بسیار زیاد در این محور دیده میشود توسط انواع کامیون های کانتین بر و سنگین و نیمه سنگین حتی با توجه به وزن بار نیز متغیر است، که این میزان از 2 تن شروع میشود تا 32 تن البته این میزان محدودیت ابلاغ شده توسط سازمان راه و شهرسازی است در غیر این صورت این ظرفیت تا حتی 50 تن نیز میتواند باشد که توسط برخی ماشین آلات  داخل کشور امکان پذیر است که به آنها بارهای ترافیکی گفته میشود.

  تاریخچه استان لرستان

  یافته ‌های باستان‌ شناسی ، استان لرستان را یکی از اولین سکونت ‌گاه ‌های انسان معرفی می‌کنند. مادها و پس از آن سکاها اولین اقوامی بودند که در این منطقه ساکن شدند.

  مردم لرستان به گویش‌ های مختلف لری ، لری بختیاری ، لری خرم ‌آبادی و گویش مخصوص بروجرد سخن می‌گویند. بخشی از استان هم به زبان لَکی حرف می‌ زنند.

  تقسیمات کشوری استان لرستان

  لرستان از جنوب به استان خوزستان ، از غرب به استان ایلام ، از شرق به استان اصفهان و مرکزی و از شمال به استان همدان محدود شده است. این استان دارای

  11 شهرستان 29 بخش 85 دهستان می باشد.

  شهرستان های استان لرستان

  ازنا الیگودرز بروجرد پل دختر کوه دشت سلسله رومشکان دورود چگنی خرم آباد دلفان

  جغرافیای استان لرستان

  سرزمین کوهستانی لرستان با استان ‌های همدان و مرکزی از شمال ، اصفهان از شرق ، خوزستان از جنوب و کرمانشاه و ایلام از غرب همسایه است. مرز باریکی در جنوب شرقی نیز آن را به چهارمحال‌ و‌ بختیاری وصل می‌کند.

  درختان نارون ، بلوط ، بادام و گردو در این استان بسیار دیده می‌شود. سراسر لرستان را رشته کوه زاگرس در بر گرفته است. اشترانکوه ، گرین ، قالی‌ کوه ، چهل ‌نابالغان برخی از کوه‌ های این استان را تشکیل می ‌دهند.

  لرستان که ۲۰درصد آب‌ های کشور را در خود دارد ، یکی از استان ‌های پر آب کشور به شمار می‌ رود.

  آب و هوای استان لرستان

  آب‌ و هوای استان متغیر است و آن را چهار فصل می‌ نامند. به عنوان مثال وقتی شمال لرستان برفیست ، در جنوب آن هوایی بارانی و نه‌ چندان سرد حکم فرمایی می ‌کند. خرم ‌آباد که مرکز این استان است آب‌ و‌ هوایی معتدل دارد ، بهارش از اسفند آغاز می‌شود و تابستانی زودرس دارد که از اردیبهشت پدیدار می ‌شود.

  بهار و مخصوصا اردیبهشت از بهترین زمان ‌های سفر به این منطقه است.

  جنگل های استان لرستان

  حدود یک میلیون و دویست هزار هکتار از محساب کل استان لرستان را جنگل در بر گرفته است. از مهم ترین گونه اهی گیاهی در جنگل های این استان می توان به بلوط اشاره کرد که این درخت نقش بسیار مهمی در اکولوژیستی دارد.

  تغییر اقلیم و وجوو پدیده گرد و غبار ، افزایش درجه حرارت ، تغییر بارش ها از برف به باران و عدم تعادل در پراکنش بارندگی ها موجه تشدید خشکسالی و نابودی بلوط لرستان شده است.

  جاذبه های گردشگری استان لرستان

  دریاچه گهر دورود آبشارها اشترانکوه

  لاله های واژگون دالانی الیگودرز

  منطقه گلدشت دریاچه کیو

  مجموعه تالاب های پلدختر

  آبشارهای شهرستان ازنا

  از آبشارهای این استان می توان به

  آبشار عروس کول جنو شن گل گل گردو مهر شن اسکی دره دره جرجر اشاره کرد.

  آبشارهای الیگودرز

  آبشار آب سفید آبشار برنجه آبشار مبارک آباد آبشار دره ماهی آبشار کیگوران آبشار چکان آبشار تیندر آبشار لوچ آبشار خورشید آبشارهای دورک آبشار وارگ آبشار تاف

  آبشارهای شهرستان پلدختر

  آبشار نوژیان آبشار سرکانه آبشار وارک آبشار مخمل کوه آبشار بیشه

  آبشارهای شهرستان دلفان

  آبشار غسلگه آبشار سویله

  آبشارهای شهرستان دورود

  آبشار ازنادر آب گرمه تنگ عزیرآباد هشوید چکان

  شهرهای استان لرستان

  برخی از شهرهای مهم لرستان عبارتند از:

  خرم‌آباد بروجرد دورود کوهدشت الیگودرز پلدختر الشتر

  خرم ‌آباد

  خرم‌ آباد شهری با تاریخی کهن است. این شهر در عصر ساسانی اهمیت بسیاری داشته است. روایت‌ ها حاکی از آن است که خرم ‌آباد در تمدن ایلامی به نام خایدالو شهرت داشته است و بعد ها شاپور دوم ساسانی شهر شاپورخواست را روی خرابه‌ های این شهر ساخته است.

  خرم‌ آباد شهر رنگ‌هاست ؛ زنان جوان لر لباس‌ ها و سربندهایی با رنگ‌ های زنده می‌ پوشند و سالمندان طرح های ساده و سربندهای سیاه و سفید را انتخاب می ‌کنند. کت مخلمی‌ ای که زنان روی لباس‌ شان می‌ پوشند و کُلَنجَه نام دارد ، با یراق‌ دوزی و نواردوزی تزئین شده است. لباس مردان ساده‌ تر است و پیراهن‌ شان اغلب از کرباس سفید است.

  منبع مطلب : peykamut.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید