این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  معنی کلمه ناسور

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  معنی کلمه ناسور را از این سایت دریافت کنید.

  ناسور

  معنی ناسور - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  ناسور

  /nAsur/

  مترادف ناسور: جراحت، جرح، زخم

  فارسی به انگلیسی

  ill, sore, fistula, sinus

  مترادف ها

  fistula (اسم)

  نای، نی، پنجه، ناسور

  sinus (اسم)

  کیسه، حفره، گودال، جیب، ناسور، معصره، درون حفره های پیشانی و گونه ها

  tubule (اسم) لوله کوچک، ناسور

  لغت نامه دهخدا

  ناسور. ( ع اِ ) ریش روان. ( بحر الجواهر ). ریش که بر گوشه چشم افتد و جایگاه دیگر. ( مهذب الاسماء ). ریش روان که اکثر در حوالی ماق چشم و حوالی مقعد و بن دندان پیدا گردد. ( منتهی الارب ) ( ناظم الاطباء ). ناصور. ( معجم متن اللغة ) ( دهار ) :

  پیسی و ناسورکون و گربه پای

  خایه غر داری تو چون اشتردرای.

  رودکی.

  گفتند این تابوت بنی اسرائیل است ببرید به مزبله کار بنهید همچنان کردند هرکس بول بدانجا زده بود به رنج ناسور مبتلا شدی و در آن هلاک شدی. ( قصص الانبیا ص 141 ). || رگی است تباه که بعد از روانگی نایستد. ( منتهی الارب ). ریش غیرقابل علاج و جراحت عسرالعلاج و زخمی که پیوسته ریم از آن پالاید. ( ناظم الاطباء ). قرحه ای که کهن شود و میان او تهی گرددو باشد که از او رطوبتی [ بسیار ] پالاید و باشد که کمتر پالاید و لبهاء قرحه سطبر و سپید و صلب باشد. ( ذخیره خوارزمشاهی ). || جراحتی که به نشود.جراحتی التیام ناپذیر :

  درد تو جراحتی است ناسور

  از زخم اجل شفات جویم.

  خاقانی.

  نمک پاش جراحتهای ناسور

  ز سر تا پا نمک شیرین پرشور.

  وحشی.

  || از عیب هائی است که در اسب بروز می کند و همان است که عامه آن را وقره گویند و آن سرخی است که در درون سم چهارپا پیدا می شود و چون آن را ببرند خون جاری شود. ( از صبح الاعشی ج 2 ص 28 ).

  فرهنگ فارسی

  زخمی که آب وچرک ا آن بیرون بیاید

  (اسم ) ۱ - زخمی که در گوشه چشمبن دندان وحوالی مقعد وغیره پیداگردد.توضیح مجرای خروج مواد چرکی که بصورت منفذی از پوست و مخاط سطحی بدن بخارج سربازکرده وابتدایش ازیک کانون چرکی عمقی که در زیر انساج است سرچشمه میگیرد. در ناسورها چون کانون چرکی در عمق انساج است ممکن است درمحل خروج چرک از پوست بدن ظاهرا تورمی مشاهده نشودجراحت مطائی ناصورفیستول .

  فرهنگ معین

  (اِ. ) زخمی که آب کشیده و عفونی شده باشد.

  فرهنگ عمید

  ۱. زخمی که آب کشیده و چرک و ورم کرده باشد.

  ۲. (صفت ) زخمی.

  گویش مازنی

  /naa soor/ عضوی که صدمه ببیند و پس از بهبود حساس باشدزخمی که التیام یابد ولی آثارش باقی ماند

  دانشنامه عمومی

  ناسور نام یک انیمیشن ایرانی از نبرد کربلا می باشد که به کارگردانی کیانوش دالوند که در ایران تولید شده است و محصول استودیو انیمیشن آریا (برادران دالوند) است و انیمیشن برگزیده جشنواره نجف است.این انیمیشن در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد بهترین انیمیشن بوده است.

  حسین بن علی عباس بن علی نبرد کربلا

  نویسنده: کیانوش دالوند، مهدی تراب بیگی(بر اساس طرحی از مهدی پیرزادی و محمدرضا یارمحمدی)/ تدوین: آرش دولت آبادی/ کارگردان هنری: فرزاد دالوند/ طراح صحنه و فضاسازی: حمید عابدی/ مدلسازی و متریال کاراکتر: سارا بهنامی و حمید آروان مت پینت، شهرام دیناروند/ موسیقی: فرید سعادتمند/ کاراکتر ست آپ: موسی ناصرپور، سیامک پورنعمت/ سرپرست تیم متحرک سازی: مجتبی معظمی گودرزی/ کارگردان فنی، سرپرست جلوه های ویژه: کوروش دالوند/ سرپرست فنی موشن کپچر: حمید ساکی/ مدیر دوبلاژ: حمیدرضا آشتیانی پور/ دستیار کارگردان و برنامه ریز: حمیدرضا صالحی/ مدیر تولید: محدثه مهدی/ جانشین تولی: بهزاد هاشمی/ روابط عمومی: شراره داوودی

  روایت زندگی عبیدالله بن حر جعفی یکی از اهالی کوفه است که از حسین بن علی دعوت کرده تا به کوفه بیاید و زمانی که می شنود سپاه به کوفه نزدیک شده است، از این شهر خارج می شود تا با حسین روبرو نشود، اما ناگهانی با او روبرو شده و مجبور می شود تا دست رد به سینه حسین بزند. از سوی دیگر نیز واقعه کربلا بخش اعظمی از داستان «ناسور» را در بر می گیرد.داستان در واقع از زمانی آغاز می شود(پس از نبردکربلا)که قیس بن مالک عبیدالله بن حر جعفی به همراه یک نفر از سپاه یزید را دستگیر می کند و انان ماجرای خودشان و پشیمانیشان را تعریف می کنند.

  wiki: ناسور

  گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

  جدول کلمات

  زخمی که ورم و چرک کرده باشد

  پیشنهاد کاربران

  با‎ ‎‏ شوق دلم حدیث قاصد / مشتی نمک است و زخم ناسور ( محمد رضا شکیبی اصفهانی )

  زخم چرکین

  ناسور ، در گویش کرمانی به معنی ناودان است

  ناسور: لاعلاج، زخم که بهبود نیابد.

  مشاهده پیشنهاد های امروز

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع مطلب : abadis.ir

  معنی ناسور

  معنی واژهٔ ناسور در لغت‌نامه دهخدا به فارسی، انگلیسی و عربی از واژه‌یاب

  ناسور

  لغت‌نامه دهخدا

  ناسور. (ع اِ) ریش روان . (بحر الجواهر). ریش که بر گوشه ٔ چشم افتد و جایگاه دیگر. (مهذب الاسماء). ریش روان که اکثر در حوالی ماق چشم و حوالی مقعد و بن دندان پیدا گردد. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). ناصور. (معجم متن اللغة) (دهار) :

  پیسی و ناسورکون و گربه پای

  خایه غر داری تو چون اشتردرای .

  رودکی .

  گفتند این تابوت بنی اسرائیل است ببرید به مزبله کار بنهید همچنان کردند هرکس بول بدانجا زده بود به رنج ناسور مبتلا شدی و در آن هلاک شدی . (قصص الانبیا ص 141). || رگی است تباه که بعد از روانگی نایستد. (منتهی الارب ). ریش غیرقابل علاج و جراحت عسرالعلاج و زخمی که پیوسته ریم از آن پالاید. (ناظم الاطباء). قرحه ای که کهن شود و میان او تهی گرددو باشد که از او رطوبتی [ بسیار ] پالاید و باشد که کمتر پالاید و لبهاء قرحه سطبر و سپید و صلب باشد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). || جراحتی که به نشود.جراحتی التیام ناپذیر :

  درد تو جراحتی است ناسور

  از زخم اجل شفات جویم .

  خاقانی .

  نمک پاش جراحتهای ناسور

  ز سر تا پا نمک شیرین پرشور.

  وحشی .

  || از عیب هائی است که در اسب بروز می کند و همان است که عامه آن را وقره گویند و آن سرخی است که در درون سم چهارپا پیدا می شود و چون آن را ببرند خون جاری شود. (از صبح الاعشی ج 2 ص 28).

  جست‌وجوی ناسور در واژه‌نامه‌های دیگر

  نگارش معنی دیگر برای ناسور

  منبع مطلب : www.vajehyab.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید