این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مهندسی پتروشیمی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مهندسی پتروشیمی را از این سایت دریافت کنید.

  مهندسی شیمی

  مهندسی شیمی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  مهندسی شیمی (به انگلیسی: Chemical engineering) مهندسی شیمی به معنای فن به‌کارگیری علوم پایه (ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی) برای پیاده‌سازی فرایندهای شیمیایی و فیزیکی در واحد صنعتی است. شاخه‌ای از علوم مهندسی است که با طراحی، ساخت و بهره‌برداری از فرایندها و کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی درگیر است. منظور از صنایع شیمیایی آن دسته از صنایع هستند که در آن‌ها تغییری شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیک مواد خام را به محصولات با ارزش صنعتی تبدیل می‌کنند. حیطه اصلی مطالعات یک مهندس شیمی بر سه بخش، اختلاط، مهندسی واکنش و جداسازی دارد.[۱] بر این مبنا کارخانجات بسیاری از قبیل واحدهای یک پالایشگاه، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع غذایی، صنایع داروئی و تجهیزات پزشکی، صنایع سلولزی، صنایع پلیمر، صنایع شیمیایی معدنی و بسیاری دیگر از صنایع به‌طور مستقیم از کاربردهای علم مهندسی شیمی بهره می‌برند. به این بخش از مهندسی شیمی که با فرایندهای صنعتی شیمیایی در مقیاس بزرگ ارتباط دارد، در اصطلاح مهندسی فرایند گفته می‌شود.

  فرایندهای مجزایی که توسط یک مهندس شیمی به کار گرفته می‌شوند (مانند تقطیر، استخراج و…)، عملیات واحد نام داشته و شامل، عملیات انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرایندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند.

  سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرایند با استفاده از موازنهٔ جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می‌شود. مهندسین شیمی اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنش و پدیده‌های انتقال را به کار می‌گیرند.

  مهندسی شیمی نوین، گستره‌ای فراتر از مهندسی فرایند را در بر می‌گیرد. هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش فیزیک و ریاضیات در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرایندهای تولید مواد اولیهٔ پایه، بلکه در توسعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون تجهیزات پایه پالایشگاهی. هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است. به عنوان مثال‌هایی از این محصولات می‌توان به الیاف، منسوجات و چسب‌های بسیار قوی، مواد زیست‌سازگار و داروهای جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم زیست‌شناسی، مهندسی پزشکی و اغلب شاخه‌های مهندسی دارد.[۲][۳]

  تاریخچهٔ مهندسی شیمی[ویرایش]

  اولین درس در زمینهٔ مهندسی شیمی نخستین بار توسط پروفسور «نورتون» در سال ۱۸۸۱ در دانشگاه MIT و در دانشکدهٔ مکانیک تدریس شد؛ نورتون شیمی صنعتی تدریس می‌کرد.

  در آن زمان صنایع شیمیایی رو به توسعه گذاشته بودند و لازم بود ساخت و بهره‌برداری از فرایندهای شیمیایی توسّط افراد متخصّص صورت گیرد. در آن زمان طرّاحی و نظارت بر ساخت فرایندهای شیمیایی و صنایع شیمیایی به دو شکل صورت می‌گرفت:

  به وسیله شیمی‌دان‌هایی که از تئوری‌های شیمیایی و علوم آزمایشگاهی آگاهی داشته، ولی اطّلاعات فنّی و تجارب کافی از طراحی صنعتی نداشتند.

  به وسیلهٔ مهندسان مکانیکی که تجربه طرّاحی صنعتی داشتند، ولی اطّلاعات کافی از فرایندهای شیمیایی نداشتند.

  این موضوع باعث شد که تا مدّتی برای طرّاحی واحدهای شیمیایی از شیمیدانان و مهندسان مکانیک به صورت مشترک استفاده شود. امّا برای هماهنگ‌کردن کار این دو گروه، به افرادی نیاز بود که هم از فرایندهای شیمیایی و هم از طرّاحی صنعتی مطّلع باشند و هم تجربه‌های آزمایشگاهی لازم را داشته باشند. از این رو رشته‌ای جدید در دانشگاه‌ها با نام «شیمی صنعتی» یا «صنایع شیمیایی» به وجود آمد. با توسعه تدریجی صنایع شیمیایی، نیاز به چنین متخصّصانی که هم در زمینه طرّاحی صنعتی و هم در زمینه فرایندهای شیمیایی تخصص داشتند، بیشتر احساس شد. به این ترتیب، دوره‌هایی با نام «مهندسی شیمی مدرن» در دانشگاه‌ها پایه‌گذاری شدند. توسعه صنایع شیمیایی باعث شد که دانشگاه‌ها اقدام به تأسیس دانشکده مهندسی شیمی به صورت مجزّا کرده و آن را جدا از رشته‌های شیمی و مکانیک تدریس کنند.[۴]

  مهندسی شیمی در ایران :

  دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران با فارغ‌التحصیل نمودن اولین دانش‌آموخته خود در سال ۱۳۱۴ به عنوان اولین دانشکده مهندسی شیمی در ایران پا به عرصه فعالیت گذارد. دانشگاه علم و صنعت ایران که در سال‌های آغازین خود به عنوان «مدرسه صنعتی ایران و آلمان» شناخته می‌شد پس از جنگ جهانی اول به عنوان غرامت جنگی به ایران واگذار شده بود، در هر کدام از رشته‌های مهندسی شیمی، برق و ماشین حدود بیست دانشجو می‌پذیرفت. دانش آموختگان مدرسه صنعتی ایران پس از یک دوره تحصیلی دو ساله «مهندس شیمی» نامیده می‌شدند. در سال ۱۳۱۳ «دانشگاه تهران» تأسیس شد و رشته مهندسی شیمی یکی از رشته‌های ارائه شده در دانشکده فنّی بود. در سال ۱۳۳۶ «دانشگاه صنعتی امیرکبیر» (پلی تکنیک تهران) تأسیس شد و در رشته مهندسی شیمی و برای یک دوره چهار ساله به پذیرش دانشجو اقدام کرد. امّا برنامه درسی آن زمان دانشگاه تهران و پلی تکنیک هنوز با برنامه واقعی مهندسی شیمی تفاوت بسیار داشت. درس‌هایی مانند «انتقال حرارت»، «انتقال جرم» و «طراحی رآکتور» در سرفصل دروس گنجانده نشده بودند و از تنها درس‌های ویژه مهندسی شیمی «تقطیر»، «جذب» و «ترمودینامیک» را می‌توان نام برد. پس از این دو دانشگاه، «دانشگاه شیراز» و پس از آن در سال ۱۳۴۵ «دانشگاه صنعتی شریف» (صنعتی آریا مهر سابق) این رشته را راه اندازی کردند[۵] که برنامه درسی آن‌ها تفاوت چندانی با برنامه درسی که امروز در رشته مهندسی شیمی ارائه می‌شود نداشت. در سال‌های بعد، دوره کارشناسی ارشد و در برخی دانشگاه‌ها دوره دکتری مهندسی شیمی نیز راه‌اندازی شد.[۶]

  گرایش‌های مهندسی شیمی[ویرایش]

  طراحی فرایند

  شبیه‌سازی و کنترل فرایند

  مهندسی ترموسنتیک مهندسی کاتالیست جداسازی مهندسی بیوشیمیایی پدیده‌های انتقال مهندسی نانو مهندسی صنایع پالایش

  مهندسی صنایع پتروشیمی

  مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی،بازار کار،درآمد و حقوق

  مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی،گرایش‌ صنایع‌ پتروشیمی،دروس مهندسی شیمی،دروس اصلی،دروس تخصصی گرایش صنایع پتروشیمی،وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر،رشته ­های مشابه و نزدیک به این رشته،بازار کار، درآمد و حقوق

  معرفی رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک

  مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی

  یکشنبه 19 تیر 1401 0 دیدگاه

  به اشتراک بگذارید:

  برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی در مورد مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی

  از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید.

  مهندس شیمی‌ با 9 گرایش‌ صنایع‌ غذایی‌، صنایع‌ شیمیایی‌ معدنی‌، صنایع‌ گاز، صنایع‌ پتروشیمی‌، صنایع‌ پلیمر، صنایع پالایش، طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ و شیمیایی‌ سلولزی‌ از رشته‌های‌ قابل توجه دانشگاه است‌. در دوره‌ کارشناسی‌ هر گرایش‌ فقط 12 یا 13 واحد تخصصی‌ وجود دارد و بیشتر واحدهامشترکند. گرایش‌ صنایع‌ شیمیایی‌ معدنی‌ اکتشاف‌ و استخراج‌ مواد معدنی‌ به‌ رشته‌ معدن‌ مرتبط میشود اما فرآورده‌های‌ مواد معدنی‌ در حیطه‌ مهندسی‌ شیمی‌ گرایش‌ شیمیایی‌ معدنی‌ قرار دارد.

  حتما بخوانید: معرفی رشته مهندسی شیمی

  گرایش‌ صنایع‌ پتروشیمی

  کار این افراد طراحی‌ دستگاه‌ها و فرآیند تولید مواد مختلفی مثل کودهای‌ شیمیایی‌، شوینده‌ها، فرآورده‌های‌ پلیمری‌ (مواد اولیه‌ پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها و الیاف‌ مصنوعی‌) و مواد شیمیایی‌ (اسیدها، حلال‌ها) از نفت‌ و برش‌های‌ نفتی‌ می باشد که دروس‌ تخصصی‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ بیشتر در مورد کاتالیزورهای‌ صنعتی‌ است‌ که‌ در رآکتورها به‌ کار می‌رود.

  دروس مهندسی شیمی

  چیزی در حدود 35 تا 45 درصد دروس مهندسی شیمی با بقیه رشته های مهندسی یکی است. (15% دروس عمومی، 20% دروس پایه (ریاضی فیزیک)، 10% دروس مهندسی عمومی). 15% از دروس مهندسی شیمی مربوط به دانشکده شیمی است. 405 از دروس مهندسی شیمی مربوط به دروس اصلی (25%) و اختیاری مربوط به گرایش (15%) است.

  حتما بخوانید: منابع کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

  دروس اصلی

  موازنه ماده و انرژی ترمودینامیک مکانیک سیالات انتقال حرارت انتقال جرم

  سینتیک و طراحی راکتور

  کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی

  کنترل فرآیندها عملیات واحد طرح و اقتصاد مهندسی

  دروس تخصصی گرایش صنایع پتروشیمی

  فرآیندهای پتروشیمی مقدمات و پالایش

  مبانی و تکنولوژی پلیمر

  وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

  امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای محصلین رشته شیمی وجود دارد.

  حتما بخوانید: رتبه و تراز قبولی مهندسی شیمی روزانه

  رشته ­های مشابه و نزدیک به این رشته

  خیلی از درس های مهندسی شیمی با رشته­ های مهندسی دیگر، بخصوص مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات مشترک است.

  دروس پایه رشته مهندسی شیمی مشترک در گرایش­های مختلف

  ریاضیات عمومی 1و 2 شیمی عمومی 1 و 2

  آزمایشگاه شیمی عمومی 1و2

  فیزیک 1و2 آزمایشگاه فیزیک 1و2 معادلات دیفرانسیل

  دروس اختصاصی رشته مهندسی شیمی مشترک در گرایش­های مختلف

  ترمودینامیک 1و2 موازنه انرژی و مواد ریاضیات مهندسی نقشه کشی صنعتی

  برنامه نویسی و شناخت کامپیوتر

  شیمی آلی آزمایشگاه شیمی آلی

  استاتیک و مقاومت مصالح

  مکانیک سیالات 1و2

  آزمایشگاه مکانیک سیالات

  انتقال حرارت 1و2

  آزمایشگاه انتقال حرارت

  شیمی تجزیه

  آزمایشگاه شیمی تجزیه

  شیمی فیزیک

  آزمایشگاه شیمی فیزیک

  انتقال جرم عملیات واحد 1و2 کنترل فرآیندها

  آزمایشگاه کنترل فرآیندها

  طرح و اقتصاد مهندسی

  کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی

  کارگاه

  پروژه یا طراحی پروژه

  حتما بخوانید: نکات انتخاب رشته کنکور سراسری

  بازار کار، درآمد و حقوق

  مهندسان شیمی ای که در مناطق نفتی و خارج از شهر کار می کند، بخاطر سختی کار حقوق بالایی میگیرند. حقوق مهندس شیمی در بخش خصوصی متفاوت است. زیرا هر شرکت با توجه به اهداف و سیاست ها و توان مالی اش حقوق کارکنان را تعیین می کند. با شرایط متفاوت این افراد حقوق متقاوتی را بر اساس سمت و سابقه و تحصیلات دریافت می کنند.

  به اشتراک بگذارید:

  بر اساس رای 78 نفر از بازدیدکنندگان

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  منبع مطلب : www.imoshavere.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید