این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  موزه بانک مرکزی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  موزه بانک مرکزی را از این سایت دریافت کنید.

  موزه جواهرات ملی ایران

  موزه جواهرات ملی ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  موزهٔ جواهرات ملّی

  صندوق جواهرات مروارید

  اطلاعات کلی کشور  ایران استان تهران بخش تهران

  نام‌های دیگر موزهٔ بانک مرکزی

  موزهٔ جواهرات ملّی

  ۳۵٫۴۱۳۷°شمالی ۵۱٫۲۵۱۰°شرقی

  محل نگهداری اشیاء نفیس خزانهٔ ملی

  ساختمان موزهٔ جواهرات ملی در خیابان فردوسی تهران در سمت چپ تصویر کنار شعبهٔ مرکزی بانک ملی ۱۳۵۲

  موزهٔ جواهرات ملی ایران در خزانهٔ بانک مرکزی ایران قرار دارد و به صورت موزه نیز استفاده می‌شود. این خزانه-موزه در ساختمان بانک مرکزی ایران در خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

  تاریخچهٔ موزهٔ جواهرات ملی[ویرایش]

  پادشاهان ایرانی تا پیش از دورهٔ صفوی نسبت به جمع‌آوری، حفظ و نگهداری جواهرات و سنگ‌های زینتی اقدام نکرده بودند. در دوران صفوی پادشاهان با ارسال سفرایی به کشورهای مجاور، اقدام به خرید، جمع‌آوری و حفظ جواهرات موجود و خریداری شده کردند.

  پس از حملهٔ افغان‌ها به ایران مقداری از این جواهرات به افغانستان فرستاده شد که با همت نادر شاه بخش زیادی از آن‌ها به ایران بازگردانده شد. نادرشاه افشار جهت بازپس‌گیری بخشی از این جواهرات که به هندوستان فرستاده شده بود، نامه‌های متعددی را برای پادشاه هندوستان فرستاد، اما چون پاسخی نیافت با سپاه خویش راهی هندوستان شد. لشکرکشی نادر موجب آن شد که پادشاه هند هدایا و جواهرات زیادی را به نادر شاه اهدا کند. بخش زیادی از هدایا و غنایمی که نادر شاه از هندوستان جمع‌آوری نموده بود، هرگز به ایران نرسید.

  نادر شاه پس از بازگشت به ایران به رسم آن روزگار بخشی از غنایم و هدایا را به حکام، امیران و پادشاهان کشورها و دیارهای اطراف ایران بخشید، مقداری از غنایم به آستان قدس رضوی و بخشی دیگر را به سپاهیان اعطا نمود.

  پس از قتل نادر شاه یکی از سردارانش به نام احمد بیگ افغان ابدالی دست به غارت جواهرات خزانه زد و بخشی از این جواهرات از جمله الماس کوه نور که بعدها (احتمالاً بالاجبار) به ملکهٔ انگلستان اهدا شد، هرگز به ایران بازگردانده نشد.

  دوران قاجار و پهلوی[ویرایش]

  در دوران قاجار جواهرات گردآوری شد و بخشی از آن‌ها بر تاج کیانی و کرهٔ جواهرنشان و تخت نادری سوار و مرصع گردید و در کاخ گلستان نگهداری می‌شد. با روی کار آمدن رضا شاه پهلوی، جواهرات سلطنتی به زیرزمین کاخ مرمر منتقل شده در سال ۱۳۱۶ و پس از تکمیل ساختمان بانک ملی ایران قسمت عمدهٔ این جواهرات به موزهٔ جواهرات ملی منتقل و پشتوانهٔ اسکناس گردید. بعدها این جواهرات به عنوان وثیقهٔ دولت بابت بدهی به بانک قرار گرفت. خزانهٔ جدید بانک مرکزی در تپه‌های عباس‌آباد تهران در حال ساخت است.

  این خزانه در ساختمان بانک مرکزی ایران قرار دارد و به صورت موزه نیز استفاده می‌شود. بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دورهٔ صفوی، دورهٔ افشار، قاجار و پهلوی در این موزه به نمایش گذارده شده‌است. از جمله این جواهرات می‌توان به الماس دریای نور، جقهٔ نادری، تاج شهبانو، تاج کیانی، کرهٔ جواهرنشان، تخت طاووس (قاجاری) (تخت خورشید) و تخت نادری اشاره کرد.

  نگارخانه[ویرایش]

  صندوق جواهرات مروارید

  تاج کیانی کمربند زرین الماس دریای نور

  درپوش بشقاب نگین‌دار

  گردنبند فرح پهلوی تاج شهبانو کره جواهرنشان شمشیر نادرشاه

  دسته شمشیر و غلاف متعلق به اتابک اعظم، معروف به «شمشیر شاهی» با ۳۰۰۰ سنگ تزیین شده از جمله زمرد، یاقوت، الماس و اندازه ۱۰۳ سانتی متر

  نیمتاج فاطمه پهلوی الماس نورالعین تاج پهلوی

  نشانی موزه جواهرات ملی ایران[ویرایش]

  تهران، میدان امام خمینی ، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی

  ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خزانه جواهرات ملی

  ساعات بازدید از خزانه جواهرات ملی[ویرایش]

  روزهای شنبه تا سه‌شنبه | ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۷:۰۰

  فروش بلیت تا ساعت ۱۶:۳۰

  خزانه جواهرات ملی در روزهای چهارشنبه تا جمعه و همچنین تعطیلات رسمی تعطیل است.

  از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ به علت همه‌گیری ویروس کرونا، موزه تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.[۱] این تعطیلی تا دی ماه ۱۴۰۱ به علت جابه‌جایی مکان موزه، هنوز ادامه دارد.

  مقررات بازدید[ویرایش]

  برای بازدیدهای گروهی بیشتر از ۱۰ نفر تعیین وقت قبلی ضروری است.

  بازدید تنها برای افراد بالای 12 سال سن مجاز است.

  بلیت بازدید از خزانه جواهرات ملی در حال حاضر تنها به صورت حضوری عرضه می‌شود.

  ورود وسائل همراه بازدیدکننده به خزانه جواهرات ملی (به غیر از کتابچه راهنما) ممنوع می‌باشد.

  پیش از ورود به خزانه، لازم است تمام وسایل شخصی (شامل انواع کیف، تلفن همراه، ساعت هوشمند، انواع دوربین، دسته کلید، فندک، سیگار و غیره) به باجه امانات تحویل گردد.

  پیش از ورود به خزانه، عبور از گیت بازرسی الزامی است.

  بازدید از خزانه در قالب گروه و با همراهی راهنما انجام می‌شود.

  توضیحات توسط راهنماهای خزانه جواهرات ملی صرفاً به زبان‌های فارسی و انگلیسی ارائه می‌شود.

  استفاده از خدمات راهنما برای بازدیدکنندگان محترم رایگان می‌باشد.

  خزانه جواهرات ملی دارای سه ردیف پلکان و فاقد آسانسور و پله برقی است.

  بسته به تعداد بازدیدکنندگان در هر روز، ممکن است دقایقی را در صف انتظار بگذرانید.[۲]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  فهرست موزه‌های تهران

  تاریخ ایران تخت نادری تخت طاووس (قاجاری) الماس دریای نور

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  موزه جواهرات ملی ایران کجاست

  موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات سلطنتی از جاهای دیدنی تهران است و در ساختمان بانک مرکزی قرار دارد.

  موزه جواهرات ملی

  اطلاعات جاذبه گردشگری

  ایران، استان تهران، تهران، میدان امام خمینی (ره)، خيابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران | خزانه جواهرات ملی

  02164464700 TNJ@cbi.ir www.cbi.ir

  مدت زمان بازدید از این جاذبه: بین ۲ تا ۳ ساعت

  مسیر یابی

  موزه جواهرات ملی ایران، گنجینه‌ای بی‌نظیر و گران‌بها از نفیس‌ترین جواهرات جهان است که تاکنون کسی نتوانسته ارزش واقعی آن‌ را تخمین بزند. گنجینه‌ای شگفت‌انگیز و تماشایی که علاوه بر ارزش مادی، بخشی از تاریخ کهن، فرهنگ و خلاقیت هنرمندان خوش ذوق و چیره‌دست این سرزمین را در دل خود دارد.

  هرآنچه در بازدید از موزه جواهرات ملی باید بدانید:

  تاریخچه موزه ملی جواهرات

  پلان موزه ملی جواهرات

  آدرس موزه ملی جواهرات

  بلیط موزه ملی جواهرات

  ساعت بازدید از موزه ملی جواهرات

  عکس‌های موزه ملی جواهرات

  تاریخچه موزه ملی جواهرات

  موزه ملی جواهرات، یکی از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری تهران به حساب می‌آید که گنجینه‌ای نفیس از جواهرات سلطنتی را تحت عنوان خزانه ملی، حفظ و نگهداری می‌کند. نفایس منحصربه‌فرد و ارزشمندی که امروزه در موزه ملی جواهرات ایران وجود دارند، مجموعه‌ای از تاریخ و هنر اعصار گذشته این سرزمین است. قدمت جواهرات گران‌قیمتی که در این موزه به نمایش درآمده است، به دوران صفویه برمی‌گردد؛ چراکه تا پیش از آن دوران، اقدامی برای جمع‌آوری و حفاظت از جواهرات و سنگ‌های زینتی در ایران صورت نمی‌گرفت.

  جمع‌آوری گوهرها و جواهرات گران‌بها از دوره صفویه آغاز شد

  سلاطین صفوی از حدود قرن ۹۰۷ تا ۱۱۴۸ هجری قمری، با کمک کارشناسان دولت وقت، جمع‌آوری گوهرها و جواهرات گران‌بها را آغاز کردند. برخی از این نفایس ارزشمند از بازارهای هند، عثمانی و کشورهای اروپایی چون ایتالیا و فرانسه خریداری و به اصفهان (پایتخت حکومت آن زمان) انتقال یافت.

  با ورود «محمود افغان» به ایران در پايان سلطنت شاه سلطان حسين صفوی، خزانه دولت توسط مهاجمان افغان غارت و پراکنده شد. در زمان ورود شاه طهماسب دوم به اصفهان با همراهی نادر، برخی از این جواهرات به چنگ نادر افتاد و از خروج آن‌ها از ایران جلوگیری شد. برای بازپس‌گیری سایر جواهراتی که به هندوستان رفته بود نیز نادر نامه‌هایی به دربار هند نوشت که پاسخ مساعدی دریافت نکرد.

  در ۱۱۵۸ هجری قمری و پس از لشکرکشی نادر به هندوستان، بخشی از جواهرات و اموال خزانه،‌ توسط محمدشاه به او تسلیم و به ایران بازگردانده شد. نادرشاه افشار، مقداری از این اموال و جواهرات را به امرای ممالک همسایه پیشکش، قسمتی را بین سپاهیان خود تقسیم و بخشی دیگر را به آستان امام رضا (ع) تقدیم کرد. پس از قتل نادر، خزانه او توسط یکی از سرداران با نام «احمد بيک افغان ابدالی» غارت شد و برخی از این نفایس گران‌بها را چون الماس معروف «کوه نور» از ایران خارج کردند.

  مجموعه خزائن ملی ایران در دوران قاجار با جمع‌آوری، ضبط و نصب جواهرات جدید گسترش پیدا کرد. تاج کيانی، تخت نادری، کره جواهر نشان و تخت طاووس (تخت خورشيد) از جمله نفایسی هستند که جواهراتی بر آن نصب شده؛ فیروزه نیشابور و مروارید خلیج فارس نیز به‌تدریج به این مجموعه گران‌بها افزوده شد.

  این جواهرات سلطنتی و گوهرهای نفیس، در دوره قاجاریه در کاخ گلستان و سپس در زمان پهلوی اول، در زیرزمین کاخ مرمر نگهداری می‌شد. در سال ۱۳۱۶ خورشیدی و پس از تکمیل ساختمان بانک ملی، جواهرات سلطنتی به بانک ملی ایران منتقل و به‌عنوان پشتوانه اسکناس و پول ملی، به حساب آمد.

  موزه جواهرات ملی نیز در سال ۱۳۳۴ ساخته شد و با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ افتتاح شد و در اختیار خزانه بانک قرار گرفت. جواهرات ملی ایران، امروزه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران و به‌عنوان وثیقه بدهی دولت به بانک، حفظ و صیانت می‌شود. این مجموعه نفیس و منحصربه‌فرد، بسیاری از جواهرات سلسله‌های پادشاهی صفویه، ‌افشاریه، قاجاریه و پهلوی را در معرض نمایش عموم قرار داده است.

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید