این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نرخ گندم 1402

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نرخ گندم 1402 را از این سایت دریافت کنید.

  گندم تولیدی کشاورزان در سال 1402 صرف خوراک دام می‌شود؟

  قیمت گندم سال 1402 هرکیلوگرم 13 هزارتومان تعیین شده این در حالی است که قیمت نهاده ها در حال حاضر همین قیمت است و باعث خوراک دام شدن گندم در سال بعد می شود.

  آثار قیمت ۱۳ هزار تومانی خرید تضمینی گندم

  گندم تولیدی کشاورزان در سال ۱۴۰۲ صرف خوراک دام می‌شود؟

  شناسه: ۱۳۹۷۱۰ ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰ دسته: تولید گندم، کشاورزی

  ۱۲

  وزارت جهاد کشاورزی سرانجام پس از ۴۷ روز تاخیر قیمت خرید تضمینی گندم سال ۱۴۰۲ را ۱۳ هزارتومان اعلام کرد که بر مبنای قیمت تمام شده واردات تعیین شده است. هرچند قیمت اعلامی از سوی دولت مورد رضایت کشاورزان واقع شده است، اما تداوم شرایط تورمی تا زمان برداشت باعث خواهد شد احتمالا گندم تولیدی در کشور مانند سال گذشته به دلیل گرانی نهاده‌ها، صرف خوراک دام و طیور شود.

  مسیراقتصاد/ قانون خرید تضمینی محصولات اساسی شهریور ۱۳۶۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی‌‌ رسید و تا به امروز در حال اجرا است. سیاست خرید تضمینی مهم‌ترین حمایت دولت از تولید گندم در کشور محسوب می‌شود. اهداف اصلی این سیاست حمایت از کشاورزان و همچنین ایجاد تعادل در نظام تولید بوده است. بر این اساس دولت باید هر ساله نرخ خرید تضمینی گندم (و سایر محصولات ذکر شده در قانون) را حداکثر تا پایان تیرماه اعلام نموده و پس از تولید، آن را از کشاورزان خریداری نماید.

  عدم تعیین درست قیمت گندم و اعلام به موقع قیمت ها باعث از دست رفتن دستاورد خودکفایی در تولید این محصول اساسی در سال ۱۳۹۸ شد. همچنین در سال ۱۴۰۰ حدود ۷ میلیون تن از این محصول اساسی به کشور وارد شد. اما دولت سیزدهم از سال ۱۴۰۰ با رویکرد حمایت از کشاورزان و کاهش مخاطرات امنیت غذایی، قانون خرید تضمینی را به درستی اجرا کرد. به عنوان قیمت خرید تضمینی گندم در سال گذشته بیش از ۱۳۰ درصد افزایش داشت و این مسئله باعث افزایش میزان خرید تضمینی گندم از ۴.۵ میلیون تن به بیش از ۷.۵ میلیون تن در سال جاری شد.

  قیمت خرید تضمینی گندم سال ۱۴۰۲، ۱۳ هزار تومان تعیین شد

  در سال جاری نیز وزارت جهاد کشاورزی در عمل به اجرای قانون خرید تضمینی، قیمت این محصول اساسی را در ۱۷ شهریورماه با ۴۷ روز تاخیر تعیین و اعلام کرد. طبق اعلام این وزارتخانه قیمت گندم در سال زراعی ۰۲-۱۴۰۱ همان ۱۱۵۰۰ تومان تعیین شده است اما برای تشویق کشاورزان جهت تولید گندم ۱۵۰۰ تومان یارانه کاشت نیز به ازای هرکیلوگرم محصول تولیدی پرداخت خواهد شد.

  عطاله هاشمی عضو شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی در خصوص قیمت گندم گفت: در سال زراعی آینده یارانه ۱۵۰۰ تومانی هر کیلوگرم گندم به صورت نقد و همزمان با پرداخت مبلغ ۱۱۵۰۰ تومان پرداخت می شود،[۱] بنابراین قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم در سال آینده ۱۳ هزار تومان خواهد بود.

  گندم تولیدی کشاورزان در سال ۱۴۰۲ صرف خوراک دام می شود؟

  طبق معیارهای تعیین قیمت قانون خرید تضمینی، نرخ این محصول اساسی در هر سال زراعی باید بر اساس هزینه های تولید، قیمت تمام شده واردات، هزینه های مبادی داخل و خارج بخش کشاورزی و نرخ تورم محاسبه و تعیین شود. البته شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی تعیین کننده سایر سیاست های حمایت از تولید محصولات کشاورزی نیز هست.

  باتوجه به معیارهای قانونی تعیین قیمت، نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی آینده باید حداقل ۱۳ و حداکثر ۱۵ هزار تومان تعیین می‌شد. مطابق با قیمت تمام شده واردات، قیمت خرید تضمینی گندم همان ۱۳هزار تومان می شود و با احتساب نرخ تورم، قیمت این محصول باید حدود ۱۵ هزار تومان تعیین می‌شد.

  بنابراین قیمت خرید تضمینی گندم سال آینده بر اساس قیمت تمام شده واردات و هزینه های مبادله داخل و خارج بخش کشاورزی تعیین و ابلاغ شده است. در این راستا برخی از تشکل های کشاورزی از تصمیم دولت در تعیین قیمت ۱۳ هزارتومانی گندم استقبال کردند. [۲] این در حالی است که قیمت برخی از نهاده های دام و طیور نظیر ذرت و جو در سال جاری حدود ۱۲ الی ۱۳ هزار تومان است که با تداوم شرایط تورمی و افزایش قیمت نهاده ها تا فصل برداشت گندم، باعث مصرف این محصول اساسی به عنوان خوراک دام خواهد شد، تجربه ی تلخی که در سال ۱۴۰۰ نیز به وقوع پیوسته بود.

  بیش از ۵ میلیون تن گندم در سال ۱۴۰۰ صرف خوراک دام شد

  لزوم اجرای سایر سیاست های حمایتی از تولید محصولات اساسی کشاورزی

  با توجه به شرایط بازارهای جهانی به نظر می رسد هرچه از تولیدات داخلی با ابزارهای مختلف حمایت شود، قطعا به نفع امنیت ملی و شرایط اقتصادی کشور است. به همین منظور ضروری است دولت در کنار تعیین قیمت مناسب برای محصولات اساسی کشاورزی نظیر گندم، حمایت های دیگری نظیر یارانه مستقیم تولید، پاداش بهره وری، کاهش هزینه نهاده های تولید، تخفیفات بیمه ای و… برای تولید این محصولات داشته باشد.

  به نظر می رسد عنوان پرداخت یارانه کاشت گندم نیز در جهت تاکید بر اجرای چنین حمایت هایی بوده است، اما آنچه که از شواهد پیداست، این یارانه روی همان قیمت تمام شده محصول محاسبه خواهد شد و کارایی لازم در دستیابی به اهداف مدنظر را به همراه نخواهد داشت.

  اجرای این قبیل سیاست های حمایتی نیازمند ایجاد زیرساخت های مناسب از جانب دولت نظیر آمایش سرزمین، ثبت دقیق اطلاعات اراضی کشاورزی و سیلوها و انبارهای ذخیره سازی و مالکین آن، احراز هویت کشاورزان و ایجاد بازار شفاف است. به نظر می رسد سازوکار کشت یا تولید قراردادی می تواند دولت را برای نیل به چنین اهدافی کمک شایانی کند که این مسئله نیز نیازمند پیگیری مناسب از جانب دولت سیزدهم است.

  پینوشت:

  [۱] خبرگزاری تسنیم کد خبر؛ ۱۴۰۱/۰۶/۲۰/۲۷۷۳۰۳۹

  [۲] خبرگزاری ایسنا کدخبر؛ ۱۴۰۱۰۶۲۰۱۵۱۸۷

  انتهای پیام/ تولید گندم

  منبع مطلب : masireqtesad.ir

  نرخ جدید خرید تضمینی گندم

  براساس اعلام وزیر کشاورزی، نرخ خرید تضمینی گندم برای فصل زراعی 1401 - 1402، سیزده هزارتومان تعیین شد

  نرخ جدید خرید تضمینی گندم

  خانه کشاورزی

  ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ ۰۸:۳۷:۲۳ کدخبر: 2375601

  براساس اعلام وزیر کشاورزی، نرخ خرید تضمینی گندم برای فصل زراعی 1401 - 1402، سیزده هزارتومان تعیین شد

  نرخ خرید تضمینی گندم به کیلویی 13 هزار تومان رسید تا با اعلام رضایت گندم کاران از نرخ تعیین شده، ایران به استقبال از خودکفایی مجدد گندم در سال آینده برود.

  وزیر جهادکشاورزی در برنامه ای تلویزیونی با تشریح روند قیمت گذاری گندم برای سال زراعی 1402-1401 اعلام کرد: شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی پس از نشست‌های متعدد کارشناسی، نرخ خرید تضمینی گندم در فصل زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ را در مجموع ۱۳ هزار تومان تعیین کرد. سید جواد ساداتی نژاد گفت: این رقم عبارت است از‌ مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گندم، به اضافه هزار و ۵۰۰ تومان یارانه کشت که به کشاورزان پرداخت خواهد شد. بر اساس قانون، نرخ خرید تضمینی ضرورت دارد حداکثر تا آخر تیرماه تعیین شود، اما به گفته ساداتی نژاد، شرایط خاص امسال در بازار‌های جهانی و نوسانات شدید قیمت باعث طول کشیدن ارزیابی‌ها و مباحث کارشناسی شد.

  ساداتی‌نژاد با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در آغاز سال و تاکید بر تلاش برای خودکفایی و کاهش وابستگی به خارج، اظهار کرد: نوع نگاه دولت حمایت از کشاورز است و تقریباً ۸۲ هزار میلیارد تومان برای گندم به کشاورزان‌ پرداخت خواهیم کرد که این رقم به تنهایی از پرداخت پنج سال گذشته بالاتر است. وی تصریح کرد: تاکنون ۸۲ درصد از مطالبات گندم‌کاران عزیزمان پرداخت شده و مابقی آن هم ظرف همین چند روز آینده پس از انجام کار‌های اداری و اجرایی تسویه خواهد شد.

  رضایت کشاورزان از قیمت اعلامی گندم توسط دولت

  در همین حال رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور اعلام کرد: اعلام به موقع و خوب قیمت گندم رضایت گندم کاران را در پی دارد. به گزارش صداوسیما عطاء ا... هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور افزود: قیمت جهانی که فعلا متعادل شده موجب رضایت کشاورزان شده است منتها یک شرطی خواهیم داشت و آن هم مثل سال گذشته این است که اگر شرایط خاصی پیش بیاید مجموعه دولت، مجلس و شورای قیمت گذاری یک تجدیدنظری هم بکنند. رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور گفت: سال گذشته قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای گندم تصویب کرده بودیم که باتوجه به شرایط بحران جنگ روسیه و اوکراین شرایط بد اقتصادی دنیا پایین آمدن میزان غلات و بازار ملتهب غلات در جهان، شورای قیمت گذاری در قیمت گندم تجدیدنظر کرد که حرکت بسیار خوبی بود. به گزارش خراسان سال گذشته با وجود تعیین نرخ 7500 تومان برای هر کیلو گندم، به دلیل وقوع جنگ روسیه و اوکراین و افزایش شدید قیمت جهانی گندم، نرخ خرید تضمینی از 7500 به 11500 تومان افزایش یافت.

  وعده بی نیازی از واردات

  در همین حال رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: در صورت وجود بارندگی متعادل، سال آینده از واردات گندم بی نیاز هستیم. عطاءا... هاشمی در گفت وگو با  مهر قیمت ١٣ هزار تومان را برای خرید تضمینی گندم، بسیار مناسب بیان کرد و گفت: تجربه ثابت کرده هر گاه قیمت به موقع و مناسب اعلام شده، جهش خوبی را در تولید داشتیم و با توجه به این که امسال قبل از آغاز سال زراعی قیمت اعلام شده و نرخ اعلامی نیز بسیار مناسب است، انتظار می‌رود تجربیات سالیان گذشته تکرار شود. هاشمی گفت: امسال علاوه بر این دو مسئله، وزارت جهاد کشاورزی طرح جهش تولید در دیم زارها را در دست اجرا دارد و سطح زیر کشت گندم دیم در حال افزایش است و در صورتی که شرایط بارندگی متعادل و مثل امسال باشد، جهش خوبی را در تولید خواهیم داشت. وی با بیان این که امسال ١١ میلیون تن گندم تولید و   7.5 میلیون تن از این محصول خریداری شد، افزود: در صورتی که بارندگی خوبی داشته باشیم، میزان تولید در سال زراعی آینده از ١١ میلیون تن می‌گذرد و نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

  منبع: خراسان

  گندم خرید تضمینی خرید تضمینی گندم

  منبع مطلب : www.nasim.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید