این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نظریه انتخاب طبیعی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نظریه انتخاب طبیعی را از این سایت دریافت کنید.

  انتخاب طبیعی

  انتخاب طبیعی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  بخشی از مجموعه مقاله‌های

  زیست‌شناسی فرگشتی

  سهره‌های داروین توسط جان گولد

  گسترش مفاهیم اصلی گسترش روندها و برون‌دادها گسترش تاریخ طبیعی گسترش

  تاریخچه دیدگاه فرگشتی

  گسترش شاخه‌ها و کاربردها گسترش پیامدهای اجتماعی درگاه.ویکی‌پروژه نبو نبو

  انتخاب طبیعی[۱] یا به‌گُزینی طبیعی،[۲] فرایندی است که در طی نسل‌های پیاپی، سبب شیوع آن دسته از صفات ارثی می‌شود که احتمال زنده ماندن و موفقیت زاد و ولد یک جاندار را در یک جمعیت افزایش می‌دهند. به بیانی دیگر انتخاب طبیعی فرایندی است که طی آن افراد سازگار با محیط شانس بیشتری برای بقا و تولیدمثل دارند و می‌توانند ژن خود را به نسل بعد منتقل کنند. در مقابل افرادی ناسازگار با محیط از گونه حذف می‌شوند و نمی‌توانند ژن خود را منتقل کنند. طی این فرایند ژن‌های سازگار با محیط در گونه باقی می‌ماند.

  بید بال فلفلی روشن (Biston betularia typica)

  بید بال فلفلی تیره (Biston betularia carbonaria)

  این فرایند از سازوکارهای کلیدی فرگشت (تکامل) محسوب می‌گردد. درون یک جمعیت از جانداران، تنوع ژنتیکی سبب می‌شود که در زیستگاه کنونی آن جمعیت، بعضی از افراد گروه برای بقا و زاد و ولد احتمال موفقیت بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند. به عنوان نمونه می‌توان بید بال فلفلی (Biston betularia) را نام برد که در بریتانیا یافت می‌شود و هر دو رنگ روشن و تیره آن را می‌توان در طبیعت دید. در طول انقلاب صنعتی، که بسیاری از درختانی که بیدها بر روی آن‌ها استراحت می‌کردند توسط دوده سیاه شدند بیدهای تیره‌رنگ به دلیل پنهان بودن از دید شکارچیان امتیاز بیشتری برای زنده ماندن و تولید مثل پیدا کردند و تنها با گذشت چند نسل اکثر بیدها را گروه تیره‌رنگ تشکیل دادند.

  عواملی که روی زادوولد موفق مؤثرند نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. این امر را داروین در ایده‌های خود به عنوان انتخاب جنسی مطرح کرد.

  اگر چه انتخاب طبیعی بر روی صفات ظاهری (فنوتیپ) یک جاندار عمل می‌کند اما در حقیقت ژن که بخش قابل توارث و پایه تمامی این‌گونه صفات ظاهری (فنوتیپ) جاندار است، با افزایش شیوع خود در جمعیت، سبب افزایش شیوع این‌گونه صفات مثبت انتخاب شده می‌گردد. با گذشت زمان، این فرایند می‌تواند منجر به انطباق جاندار با یک زیستگاه ویژه شده و ممکن است سرانجام به ظهور گونه‌های جدید بینجامد. اگرچه انتخاب طبیعی تنها فرایندی نیست که منجر به فرگشت در درون یک جمعیت از جانداران می‌شود، باید آن را یکی از مهم‌ترین فرایندهای اثرگذار دانست.

  به‌گزینی طبیعی یکی از بنیان‌های اساسی زیست‌شناسی امروزی است. این واژه توسط چارلز داروین در کتاب معروفش «اصل انواع» یا «خاستگاه گونه‌ها»[۳] در سال ۱۸۵۹ معرفی شد. داروین در آن کتاب از راه قیاس انتخاب مصنوعی با انتخاب طبیعی، به تشریح این پدیده می‌پردازد. انتخاب مصنوعی فرایندی است که در آن گیاهان و جانوران بر اساس صفات مطلوب خود از نظر انسان، توسط پرورش‌دهندگان برای زادوولد برگزیده می‌شوند (اصلاح گیاهان، اصلاح دام و اصلاح میکروبی). به‌گزینی طبیعی هنگامی مطرح شد که هنوز هیچ نظریهٔ معتبری برای توضیح وراثت وجود نداشت. اگرچه گریگور مندل پدر علم ژنتیک، هم عصر با داروین بود ولی تا اوایل قرن بیستم، علم و نامش همچنان ناشناخته باقی ماند و در زمان داروین، هیچ مطلبی دربارهٔ علم ژنتیک مدرن منتشر نگردید. امروزه به پیوند فرگشت داروینی و یافته‌های مربوط به ژنتیک کلاسیک و ژنتیک مولکولی، سنتز مدرن فرگشت گفته می‌شود. انتخاب طبیعی کماکان و تا به امروز تشریح‌کننده اصلی فرگشت تطبیقی محسوب می‌گردد.

  اصول پایه

  اعضای یک جمعیت از جانداران به‌طور طبیعی متفاوتند. بسیاری از این تفاوت‌ها اثری مستقیم روی توان جاندار برای ادامه حیات ندارند، حال آنکه برخی از تفاوت‌ها می‌توانند تأثیری مثبت روی توان جاندار برای بقا داشته باشند. خرگوشی که سریعتر می‌دود احتمال موفقیت بیشتری برای گریز از چنگال شکارچیان دارد. جلبکی که بهتر می‌تواند از انرژی نور خورشید بهره برد، سریعتر رشد می‌کند. افرادی که شانس بهتری برای ادامه زندگی دارند، بخت بهتری برای زادوولد خواهند داشت. اگر چنین صفاتی که باعث افزایش توان این افراد در زاد و ولد می‌شوند ارثی و قابل انتقال از والد به فرزند باشند، در این صورت نسبت جمعیتی خرگوش‌های سریع یا جلبک‌های کار آمد در نسل بعدی اندکی افزایش می‌یابد. حتی اگر این مزیت تولید مثل بسیار اندک باشد، در طی نسل‌های متمادی به دلیل رشد تصاعدی، اکثر افراد یک جمعیت خصوصیات ارثی مفید را نشان خواهند داد. از این راه زیستگاه و محیط طبیعی زندگی یک جاندار، صفتی را که برای زاد و ولد سود مند است «انتخاب» می‌کند و به تدریج سبب تغییر و فرگشت حیات می‌گردد. داروین برای نخستین بار این پدیده را نامگذاری کرد و توضیح داد.

  تعریف فلسفی

  اگر x در محیط E از تناسب بیشتری نسبت به Y برخوردار باشد بنابراین احتمال وجود دارد x در محیطٍ E نوادگان بیشتری نسبت به Y داشته باشد. در اینجا x و Y می‌توانند ژن‌های منفرد، ژنوتیپ، جانداران، گروه‌ها، گونه‌ها، یا احتمالاً هر موجود زیست‌شناختی دیگری باشد.[۴]

  سازواری (صلاحیت)

  در بحث انتخاب طبیعی، مفهوم سازواری[۵] از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همانگونه که در عبارت معروف «بقای اصلح» ذکر شده، افرادی که آمادگی و سازواری بیشتری دارند بالقوه توان بالاتری برای ادامه حیات خواهند داشت. با این حال همانند تعریف انتخاب طبیعی، سازواری می‌تواند تفاوت برداشت وسیعی داشته باشد به‌طوری‌که ریچارد داوکینز در کتاب‌های اخیر خود از به‌کار بردن این واژه به‌کلی پرهیز کرده‌است. (او در کتاب فنوتیپ گسترش یافته، فصلی را به بحث پیرامون مواردی که این واژه برای تشریح آن موارد بکار رفته اختصاص داده‌است). در نظریه مدرن فرگشت، سازواری بر اساس طول حیات جاندار تعریف نمی‌شود بلکه با توفیق آن جاندار در تولید مثل سنجیده می‌گردد. اگر جانداری به مدت نیمی از عمر دیگر اعضای گونه خود زندگی کند ولی در همان زمان دوبرابر دیگران فرزندانی که توان رسیدن به بزرگسالی را داشته باشند تولید کند، ژن‌های وی در جمعیت بالغ نسل بعدی شایعتر خواهند شد. اگر چه انتخاب طبیعی روی افراد اثر می‌کند، نقش شانس سبب می‌شود که سازواری تأثیری به صورت میانگین روی افراد جمعیت داشته باشد. سازواری یک ژنوتیپ، مربوط به میانگین اثری است که آن ژنوتیپ روی کلیه افرادی که آن ژنوتیپ را دارند می‌گذارد. ژنوتیپی که سازواری بسیار پایینی دارد سبب می‌شود که افرادی که حامل آن صفت هستند تعداد فرزندان کمتری داشته باشند یا به‌طور کلی فاقد فرزند باشند. مثال آن اختلالات ژنتیکی در انسان همچون فیبروز سیستیک است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  انتخاب طبیعی چیست ؟ — به زبان ساده – فرادرس

  تئوری انتخاب طبیعی توسط چارلز داروین ارائه شد که بر اساس آن افراد با بیش‌ترین سازگاری زنده می‌مانند و به عنوان بقای بهترین‌ها توصیف شد.

  انتخاب طبیعی چیست؟ — به زبان ساده

  آخرین به‌روزرسانی: ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه

  زیست شناسی

  انتخاب طبیعی بقای بهترین‌ها است. ارگانیسمی که به خوبی با محیط خود سازگار است، برای تولید مثل زنده می‌ماند. طبیعت‌شناس انگلیسی، چارلز داروین، پس از یک سفر پنج ساله برای مطالعه گیاهان، جانوران و فسیل‌ها در آمریکای جنوبی و جزایر اقیانوس آرام، ایده انتخاب طبیعی را مطرح کرد. در این مطلب به بررسی انتخاب طبیعی و تعاریف آن، انواع انتخاب طبیعی و مثال‌هایی از آن می‌پردازیم.

  فهرست مطالب این نوشته

  انتخاب طبیعی چیست؟

  انتخاب طبیعی چگونه کار می کند؟

  تکامل چیست؟ انواع انتخاب طبیعی

  انتخاب مصنوعی یا پرورش انتخابی چیست؟

  انتخاب طبیعی در انسان

  انتخاب طبیعی چیست؟

  انتخاب طبیعی فرآیندی است که از طریق آن جمعیت موجودات زنده سازگار شده و تغییر می‌کنند. افراد در یک جمعیت به طور طبیعی متغیر هستند، به این معنی که همه آن‌ها از جهاتی با هم تفاوت دارند. این تنوع به این معنی است که برخی از افراد دارای ویژگی‌هایی بوده که بهتر از دیگران با محیط سازگار می‌شوند. افرادی که دارای ویژگی‌های انطباقی هستند یعنی ویژگی‌هایی که به آن‌ها مزیت خاصی می‌دهد احتمال بیشتری برای زنده ماندن و تولید مثل دارند. این افراد سپس ویژگی‌های سازگاری را به فرزندان خود منتقل می‌کنند. با گذشت زمان، این صفات سودمند در جمعیت بیشتر می‌شود. از طریق فرآیند انتخاب طبیعی، صفات مطلوب از طریق نسل‌ها منتقل می‌شود.

  داروین با مطالعه تغییر اندازه منقار سهره‌ها نظریه انتخاب طبیعی را مطرح کرد.

  انتخاب طبیعی می‌تواند منجر به گونه‌زایی شود، جایی که یک گونه باعث ایجاد گونه‌های جدید و کاملاً متفاوت می‌شود. این یکی از فرآیندهایی است که تکامل را هدایت کرده و به توضیح تنوع حیات روی زمین کمک می‌کند. داروین نام انتخاب طبیعی را برای تضاد با «انتخاب مصنوعی» یا پرورش انتخابی که توسط انسان کنترل می‌شود، انتخاب کرد. او به عنوان نمونه‌ای از انتخاب مصنوعی به تفریح ​​کبوترپروری که یکی از سرگرمی‌های رایج در زمان خود بود اشاره کرد. علاقمندان با انتخاب اینکه کدام کبوترها با دیگران جفت می‌شوند، نژادهای کبوتر متمایز با پرهای شیک یا قادر به پرواز آکروباتیک ایجاد کردند که با کبوترهای وحشی متفاوت بود.

  داروین و دیگر دانشمندان زمان خود استدلال کردند که فرآیندی بسیار شبیه به انتخاب مصنوعی در طبیعت بدون دخالت انسان اتفاق افتاده است. او استدلال کرد که انتخاب طبیعی توضیح می‌دهد که چگونه طیف گسترده‌ای از اشکال حیات در طول زمان از یک نیای مشترک منفرد ایجاد شده‌اند. داروین نمی‌دانست که ژن‌ها وجود دارند، اما می‌توانست ببیند که بسیاری از صفات ارثی هستند و از والدین به فرزندان منتقل می‌شوند.

  داروین چگونه انتخاب طبیعی را مطرح کرد؟

  نکته مهم این است که داروین فقط تکامل موجودات را مطرح نکرد. اگر این آغاز و پایان نظریه او بود، نام داروین به اندازه امروز در کتاب‌های درسی نبود. داروین همچنین مکانیزمی را برای تکامل پیشنهاد کرد به نام انتخاب طبیعی. این مکانیسم ظریف و منطقی بود و توضیح می‌داد که چگونه جمعیت‌ها می‌توانند تکامل یابند به گونه‌ای که به مرور زمان با محیط خود سازگارتر شوند. مفهوم داروین از انتخاب طبیعی بر اساس چندین مشاهدات کلیدی شامل موارد زیر بود:

  صفات اغلب قابل وراثت هستند. در موجودات زنده، بسیاری از ویژگی‌ها به ارث می‌رسد یا از والدین به فرزندان منتقل می‌شود.

  فرزندان بیشتری از آن چیزی که می‌توانند زنده بمانند تولید می‌شود. موجودات زنده قادرند فرزندان بیشتری نسبت به محیط زیستشان تولید کنند. بنابراین، رقابت برای منابع محدود در هر نسل وجود دارد.

  فرزندان از نظر صفات ارثی متفاوت هستند. فرزندان در هر نسلی از نظر صفات (رنگ، ​​اندازه، شکل و غیره) اندکی با یکدیگر متفاوت خواهند بود و بسیاری از این ویژگی‌ها قابل ارث خواهند بود.

  داروین بر اساس این مشاهدات ساده به نتایج زیر رسید:

  در یک جمعیت، برخی از افراد دارای صفات ارثی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند تا زنده بمانند و تولیدمثل کنند (با توجه به شرایط محیطی، مانند شکارچیان و منابع غذایی موجود). افرادی که دارای ویژگی‌های مفید هستند، فرزندان بیشتری نسبت به همسالان خود در نسل بعدی به جا می‌گذارند، زیرا این ویژگی‌ها آن‌ها را در بقا و تولیدمثل موثرتر می‌کند.

  از آنجایی که صفات مفید ارثی هستند و از آنجا که موجودات دارای این صفات فرزندان بیشتری به جا می‌گذارند، این صفات در نسل بعدی رایج‌تر می‌شوند (در بخش بزرگ‌تری از جمعیت وجود دارد).

  در طول نسل‌ها، جمعیت با محیط خود سازگار می‌شود (زیرا افراد دارای ویژگی‌های مفید در آن محیط، موفقیت باروری بیشتری نسبت به همسالان خود دارند).

  مدل تکامل داروین با انتخاب طبیعی به او اجازه داد تا الگوهایی را که در طول سفرهایش دیده بود توضیح دهد. به عنوان مثال، اگر گونه‌های فنچ گالاپاگوس اجداد مشترکی داشتند، منطقی بود که آن‌ها به طور کلی باید به یکدیگر شباهت داشته باشند (و فنچ‌های سرزمین اصلی که احتمالاً آن جد مشترک را داشتند). اگر گروه‌هایی از فنچ‌ها برای چندین نسل در جزایر جداگانه ایزوله شده بودند، با این حال، هر گروه در معرض محیط متفاوتی قرار می‌گرفت که در آن صفات ارثی مختلف، مانند اندازه‌ها و شکل‌های مختلف منقار برای استفاده از منابع غذایی مختلف مورد علاقه بود. این عوامل می‌توانست به شکل‌گیری گونه‌های متمایز در هر جزیره منجر شود.

  انتخاب طبیعی چگونه کار می کند؟

  در انتخاب طبیعی، جهش‌های ژنتیکی که برای بقای افراد مفید هستند، از طریق تولید مثل منتقل می‌شوند. این منجر به نسل جدیدی از موجودات می‌شود که احتمال بیشتری برای زنده ماندن و تولید مثل دارند. به عنوان مثال، تکامل گردن‌های بلند زرافه‌ها را قادر می‌سازد از برگ‌هایی تغذیه کنند که دیگران نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند و به آن‌ها مزیت رقابتی می‌دهد. به لطف منبع غذایی بهتر، کسانی که گردن بلندتری داشتند توانستند برای تولید مثل زنده بمانند و این ویژگی را به نسل بعدی منتقل کنند. کسانی که گردن کوتاه‌تری دارند و به غذای کمتری دسترسی دارند، کمتر احتمال دارد که برای انتقال ژن‌های خود زنده بمانند.

  در ادامه نکات اصلی و مهم انتخاب طبیعی بررسی شده‌اند:

  منبع مطلب : blog.faradars.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید