این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نقاشی عطارد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نقاشی عطارد را از این سایت دریافت کنید.

  آپارات

  منبع مطلب : www.aparat.com

  عطارد

  عطارد

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  عَطارد

  تصویر مسنجر (فضاپیما) از عطارد

  ویژگی‌های مداری اوج ۶۹٬۸۱۶٬۹۰۰ km ۰٫۴۶۶ ۶۹۷ AU[۱]

  حضیض ۴۶٬۰۰۱٬۲۰۰[۱] km

  ۰٫۳۰۷ ۴۹۹ AU نیم‌قطر بزرگ ۵۷٬۹۰۹٬۱۰۰[۱] km ۰٫۳۸۷ ۰۹۸ AU تناوب مداری ۸۷٫۹۶۹ ۱ d[۱] (۰٫۲۴۰ ۸۴۶ a) تناوب هلالی ۱۱۵٫۸۸ d آنومالی متوسط ۱۷۴٫۷۹۶° انحراف ۷٫۰۰۵°

  ۳٫۳۸° to Sun’s equator

  طول گره صعودی ۴۸٫۳۳۱° شناسه perihelion ۲۹٫۱۲۴°

  ماه‌های شناخته‌شده ندارد

  ویژگی‌های فیزیکی تخت‌شدگی <۰٫۰۰۰۶[۲] مساحت سطح ۷٫۴۸‎×۱۰۷ km² ۰٫۱۰۸زمین[۳] حجم ۶٫۰۸۳‎×۱۰۱۰ km³ ۰٫۰۵۴ زمین[۳] جرم ۳٫۳۰۲۲‎×۱۰۲۳ kg ۰٫۰۵۵ زمین[۳] میانگین چگالی ۵٫۴۲۷ g/cm³[۳] گرانش سطحی ۳٫۷ m/s² ۰٫۳۸ g[۳] سرعت گریز ۴٫۲۵ km/s[۳] سرعت چرخش استوایی ۱۰٫۸۹۲ km/h انحراف محوری ۲٫۱۱′ ± ۰٫۱′[۴] بُعدِ قطب شمال ۱۸ h 44 min 2 s ۲۸۱٫۰۱°[۵] مِیل قطب شمال ۶۱٫۴۵°[۵]

  سپیدایی ۰٫۱۱۹ (bond)

  ۰٫۱۰۶ (geom.)[۵]

  دمای سطح کمترین میانگین بیشترین

  ۰°N, 0°W 100 K 340 K 700 K

  ۸۵°N, 0°W 80 K 200 K 380 K

  قدر ظاهری up to −۱٫۹[۵] قطر زاویه‌ای ۴٫۵" – ۱۳"[۵] جو فشار سطح ناچیز

  ترکیب جو ۴۲٪ ملکول اکسیژن

  ۲۹٫۰٪ سدیم ۲۲٫۰٪ هیدروژن ۶٫۰٪ هلیوم ۰٫۵٪ پتاسیم

  و مقدار ناچیزی آرگون٬نیتروژن، کربن دی‌اکسید، بخار آب، گزنون، کریپتون و نئون[۵]

  تیر یا عُطارِد[۶] نزدیک‌ترین سیاره به خورشید در منظومهٔ خورشیدی و تندروترین سیارهٔ منظومهٔ خورشیدی است که با سرعتی حدود ۴۷٫۳۲ کیلومتر بر ثانیه، هر ۸۸ روز یکبار خورشید را دور می‌زند.[۷] از این رو سیاره‌ای گریزپا است و به همین دلیل است که، ایرانیان باستان آن را «تیر» نامیده‌اند. در روم باستان «مِرکوری» یا «پیک خدایان» لقبش داده بودند و نام یونانی آن هرمس خدای سرعت بوده‌است.[۸]

  عطارد کوچک‌ترین و درونی‌ترین سیارهٔ منظومهٔ خورشیدی است و مانند سیارهٔ زهره در بخش درونی مدار زمین به دور خورشید قرار گرفته‌است. این سیاره قمر ندارد و سطح رو به خورشیدِ آن بسیار داغ و رویهٔ پشت به خورشید آن بسیار سرد است. عطارد مدار انتقالی خود را در ۸۷٫۹۷ روز زمینی می‌پیماید. مشاهدهٔ عطارد از زمین هرگز از ۲۸ درجهٔ فاصلهٔ زاویه‌ای فراتر نمی‌رود. در نتیجهٔ این نزدیکی به خورشید، این سیاره فقط پس از غروب خورشید در افق شرقی پیش از طلوع آفتاب؛ معمولاً در شرایط گرگ و میش، در نزدیکی افق غربی قابل دیده‌شدن است. در این زمان، ممکن است به صورت یک ستارهٔ روشن به نظر برسد، اما مشاهدهٔ آن اغلب به مراتب دشوارتر از مشاهدهٔ سیارهٔ زهره است. عطارد در طول دورهٔ تناوب مداری خود، طیف کاملی از گام‌های سیاره‌ای را، مانند زهره و ماه، به نمایش می‌گذارد که به صورت تلسکوپی از زمین می‌تواند تماشا و پیگیری شود. طول دورهٔ تناوب مداری این گام‌های عطارد (همزمانی با توجه به جابه‌جایی زمین) در حدود ۱۱۶ روز است.

  چرخش عطارد با گرفتاری در قفل جزر و مدی و رزنانس مداری ۳:۲ با خورشید، در منظومهٔ خورشیدی یک چرخش سیاره‌ای بی‌همتاست. این سیاره به ازای هر دو بار گردش به دور خورشید، دقیقاً سه‌بار به دور خود می‌چرخد (نسبت حرکت وضعی به حرکت انتقالی ۳ به ۲)،[۹] به این معنا که: در مقایسه با ستارگان ثابت (بیرون از منظومهٔ خورشیدی و نه از دیدگاه زمینی)، یک روز کامل (شبانه‌روز) در سیارهٔ عطارد حدود ۱۷۶ روز زمینی است.[۱۰] از دیدگاه خورشید، در چارچوب مرجع؛ که خود با حرکت مداری می‌چرخد، سیارهٔ عطارد در هر دو بار گردش به دور خورشید (یا هر دو سال عطاردی)، تنها یکبار به دور خود می‌چرخد. با این حساب از دیدگاه یک ناظر در سیارهٔ عطارد، او یک روز کامل را هر دو سال عطاردی یک بار، تجربه خواهد کرد.

  محور عطارد دارای کمترین انحراف محوری در مقایسه با هر یک از سیارات منظومهٔ خورشیدی (تنها در حدود ۰٫۰۳ درجه) است. خروج از مرکز مداری آن بیشترین در میان سیاره‌های شناخته شده در این منظومه در وضعیت اوج است. فاصلهٔ عطارد از خورشید تنها در حدود دو سوم (یا ۶۶٪) فاصلهٔ آن در حضیض است. سطح عطارد به شدت درهم‌شکسته به نظر می‌رسد و از نظر ظاهری شبیه به ماه است، از نظر زمین‌شناسی این نشان می‌دهد که این سیاره برای چند میلیارد سال غیرفعال بوده‌است. با نداشتن تقریبی اتمسفر برای حفظ گرما، درجه حرارت سطحی روزانهٔ آن بیشتر از دیگر سیاره‌های منظومهٔ خورشیدی است و از ۱۰۰ درجهٔ کلوین: (۱۷۳- سانتی‌گراد: ۲۸۰- فارنهایت)) در شب، تا ۷۰۰ درجهٔ کلوین: (۴۲۷ درجهٔ سانتی‌گراد: ۸۰۰ درجهٔ فارنهایت) در طول روز در سراسر مناطق استوایی متغیر است. دمای نواحی قطبی دائماً زیر ۱۸۰ درجهٔ کلوین: (۹۳- درجهٔ سانتی‌گراد ؛۱۳۶ درجهٔ فارنهایت) قرار دارد. این سیاره هیچ ماهوارهٔ طبیعی شناخته‌شده‌ای ندارد.

  تاکنون دو فضاپیما از عطارد بازدید کرده‌اند: مارینر ۱۰ در سال ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ پرواز کرد؛ و کاوشگر مسنجر، که در سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد، بیش از چهار سال و پس از مصرف سوخت خود و سقوط بر سطح سیاره در ۳۰ آوریل ۲۰۱۵، در حدود ۴٬۰۰۰ بار بر گرد عطارد چرخید.[۱۱][۱۲][۱۳] فضاپیمای بپی‌کلمبو قرار است در سال ۲۰۲۵ وارد عطارد شود.

  با وجود اندازهٔ کوچک، سیارهٔ عطارد از میدان مغناطیسی نسبتاً نیرومندی برخوردار است؛ شدت میدان مغناطیسی این سیاره حدود یک‌صدم زمین است.[۱۴][۱۵] این سیاره، یازدهمین جسم منظومهٔ خورشیدی از نظر حجم می‌باشد.

  ریشه‌شناسی[ویرایش]

  در قدیم عطارد را «ذوجسدین» نیز نامیده‌اند.[۱۶] نام آن در فارسی باستان «تیر» بوده‌است و در همهٔ زبان‌های اروپایی به آن «مِرکوری» گفته می‌شود، در فارسی گاهی عُطارِد خوانده می‌شود.

  دهانه‌های برخوردی[ویرایش]

  دهانه‌های برخوردی سیارهٔ عطارد به نام نویسندگان و هنرمندان مشهور جهان نامیده شده‌اند که در میان آن‌ها نام شاعران مختلف ایرانی نیز دیده می‌شود از جمله: دهانهٔ فردوسی، دهانهٔ نظامی، دهانهٔ رودکی، و دهانهٔ نوایی. یکی از دشت‌های بزرگ عطارد به نام هامونهٔ تیر نیز نام فارسی این سیاره را برخود دارد.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید