این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نگهداری از لاک پشت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نگهداری از لاک پشت را از این سایت دریافت کنید.

  روش صحیح نگهداری از لاکپشت خاکی و آبی + شرایط محیط زندگی و تغذیه

  لاکپشت ها عمر زیادی می‌کنن و نگهداری از اونا یه تعهد طولانی مدت حساب می‌شه.اما روش درست نگهداری از لاکپشت چیه و چه غذایی بهش بدیم؟

  ۱۸ خرداد, ۱۳۹۹ - 13دقیقه زمان مطالعه

  نحوه‌ی نگهداری از لاک‌پشت خانگی

  سرفصل محتوا

  1. انواع لاک‌پشت‌ها

  2. لاک‌پشت خاکی برای نگهداری توی خونه بهتره یا لاک‌پشت آبی؟

  3. چرا نباید لاک‌پشت‌های وحشی رو به خونه بیاریم؟

  4. انتخاب لاک‌پشتی که به خونه می‌آرین

  5. لاک‌پشت جعبه‌ای 6. لاک‌پشت گوش قرمز

  7. لاک‌پشت برکه‎ای خزری

  8. نگهداری از لاکپشت ‌ها

  9. احساس امنیت در لاک‌پشت

  10. دمای محیط زندگی لاک‌پشت‌ها

  11. نور محیط زندگی لاکپشت‌ها

  12. تغذیه لاک‌پشت‌ها

  13. مکمل‌های غذایی مورد نیاز لاک‌پشت‌ها

  14. چرا لاک‌پشت‌ها به خواب زمستونی می‌رن؟

  15. خطرات نگهداری از لاکپشت ‌ها

  16. میتونم لاک‌پشتم رو توی طبیعت آزاد کنم؟

  خاطره‌ای که توی ذهن خیلی از ماها از حیاط خونه‌ی مامان‌بزرگا جا مونده، یه حوض آبی کوچولو، کلی گلدون و بوی نم باغچه‌ی تازه آب داده شده هست. همیشه یه لاک‌پشت ‌هم برای خودش توی تصویر داره میچرخه. اینطوریه که لاکپشت‌ها توی قلب خیلی از ماها جا خشک کردن. لاک‌پشت‌ها به عنوان حیوون خونگی ممکنه حیوون‌های آروم و بی دردسر به نظر برسن. اما نگهداری از لاکپشت ‌ها به خاطر عمر طولانیشون یه تعهد طولانی مدت محسوب می‌شه. بیایین بیشتر در مورد نگهداریشون صحبت کنیم و کلی مطلب تازه یاد بگیریم.

  انواع لاک‌پشت‌ها

  لاک‌پشت‌ها دو نوع خاکی و آبی دارن. لاک‌پشت آبی باز به دو دسته تقسیم می‌شن؛ بعضی از اونا تمام عمرشون رو توی آب‌هایی مثل اقیانوس‌ها می‌گذرونن و بعضی دیگه به محیط‍‌هایی مثل رودخونه‌ احتیاج دارن تا هم توی آب باشن و گاهی هم از آب بیرون بیان و حموم آفتاب بگیرن.

  ویژگی‌های لاک‌پشت‌های آبی

  بیشتر وقتا توی آب زندگی‌ می‌کنن.

  بین انگشت‌هاشون پرده‌ دارن.( مثل پای اردک)

  چنگال‌های بلندی دارن.

  ۲۰ تا ۴۰ سال عمر می‌کنن.

  همه‌چیزخوار هستن. ینی هم گیاه می‌خورن و هم گوشت.

  لاکشون مناسب شنا کردنه.

  ویژگی‌های لاک‌پشت‌های خاکی

  توی خشکی زندگی می‌کنن.

  پاهاشون پهن و درشته

  ۸۰ تا ۱۵۰ سال عمر می‌کنن.

  علاوه بر گیاه، حشره، حلزون و کرم هم می‌خورن. بعضی از انواع اونا گوشتخوار هم هستن.

  لاکشون حالت گنبدی شکل داره.

  لاک‌پشت‌های آبی و خاکی هر دو یه لاک دارن که ازشون در مقابل خطرات مراقبت می‌کنه. جالبه بدونین که لاکشون جزئی از بدنشونه! به این معنی که اونا نمی‌تونن مثل حلزون‌ها از لاکشون بیرون بیان و هوایی عوض کنن. برعکس اگه لاکشون آسیبی ببینه درد زیادی می‌کشن و حتی ممکنه باعث مرگشون بشه.

  لاک‌پشت خاکی برای نگهداری توی خونه بهتره یا لاک‌پشت آبی؟

  موقع تصمیم‌گیری باید به این فکر کنین که شما برای کدوم نوع شرایط زندگی بهتری رو می‌تونین به وجود بیارین. لاک‌پشت‌ها خلاف تصوری که ما داریم به کلی فضا احتیاج دارن.

  فضای مورد نیاز برای نگهداری از لاک‌پشت خاکی

  لاک‌پشت‌های خاکی به کلی فضا برای گشت‌وگذار احتیاج دارن. محیطی که براشون در نظر می‌گیرین باید بیرون از خونه باشه، هم آفتابگیر باشه و هم فضاهایی سایه‌دار داشته باشه. لاک‌پشتتون باید توش احساس امنیت کنه.

  رطوبت فضایی که توش زندگی می‌کنه توی سلامتیش اهمیت زیادی داره. برای اینکار لازمه یه لایه کود گیاهی بدون بو توی محل زندگیش بریزین.لاک‌پشت‌های خشکی‌زی به آب برای شنا کردن احتیاج ندارن اما لازمه که هرچندوقت یکبار توی آب ولرم گذاشته بشن تا آب بدنشون تامین بشه. یادتون باشه یه ظرف کم عمق برای آب خوردن توی محل زندگیشون بذارین.

  فضای مورد نیاز برای نگهداری از لاکپشت آبی

  یه لاک‌پشت‌ آبی بالغ به یه آکواریم با حجمی حدود۴۰۰  لیتر آب احتیاج داره که عمق آب حدود دو برابر طول لاک و طول فضای آبی حدود ۴_۶ برابر طول لاک لاکپشت باشه. علاوه بر این به فضایی هم برای آفتاب گرفتن و خشک شدن هم احتیاج داره. یادتون باشه آکواریومتون به یه فیلتر اساسی و تعویض مرتب آب هم احتیاج داره. چون لاک‌پشت‌های آبی مستعد قارچ و مشکلات پوستی هستن.

  اگه دوس دارین تصور بهتری از ۴۰۰ لیتر داشته باشین، آکواریومی رو در نظر بگیرین با طول ۱ متر، عرض۵۰  و ارتفاع ۸۰ سانتی‌متر البته این اعداد فرضی هستن و شما با هر نسبت دیگه‌ای هم می‌تونین آکوارومتون رو بسازین

  با توجه به این مسائل نگهداری از کدوم نوع لاکپشت براتون امکان پذیره؟؟ خب اگه تصمیمتون رو گرفتین بیایید ببینم دیگه چه مواردی رو باید رعایت کنیم اما اول میخوایم یه نکته‌ی خیلی خیلی مهم رو بهتون بگیم:

  هیچ وقت یه لاک‌پشت رو از طبیعت به خونه نیارین.

  منبع مطلب : petpors.com

  نگهداری از لاک پشت خانگی صحیح ترین نکات اصولی تغذیه لاک پشت ها و سلامت آنها

  تمام اصول نگهداری لاک پشت ها باید حتماً برای داشتن لاکپشت سالم و اطلاعات کامل تغذیه و نکات خاص برای سلامتشان را مطالعه کنید.

  تماس با ما درباره ما

  آبزیانانتخاب سردبیرحیوانات خاصلاک پشت

  نگهداری از لاک پشت خانگی صحیح ترین نکات اصولی تغذیه لاک پشت ها و سلامت آنها

  16 مرداد, 1399

  نگهداری لاک پشت نیز مهم است. اگر چه لاک پشت ها مانند گربه ‌ها یا سگ‌ ها چندان اهل ناز و نوازش نیستند اما حیوانات خانگی بسیار خوبی به حساب می‌آیند. از آن جایی که عمر لاک پشت ها می‌تواند چندین دهه باشد، باید حتماً پیش از خرید لاک پشت مطمئن شوید که آمادگی این را دارید که مدت طولانی سرپرستی آن را به عهده بگیرید. کارشناسان سایت چارپا و مجله پت ها برای پیدا کردن بهترین روش ها این وطلب را آماده و تهیه نمودند. در نگهداری لاک پشت برای آن که این حیوان خانگیتان را شاد و سلامت در کنارتان نگه دارید، باید برای او خانه تمیز، غذا و بهداشت مناسب فراهم کنید. ضروریات خاص با توجه به نوع لاک پشت ها متفاوت است؛ در نتیجه از پرورش‌دهنده لاک پشت یا پت شاپ نحوه دقیق مراقبت از لاک پشت را بپرسید.

  فراهم کردن خانه‌ای مناسب برای لاک پشت

  لاک پشت را در محوطه‌ای قرار دهید که تا حد امکان بزرگ باشد. لاک پشت را در آکواریم شیشه‌ای بزرگی بگذارید. به عنوان قاعده‌ای کلی، در نظر داشته باشید که حجم محوطه نگهداری لاک پشت باید به ازای هر 2.5 سانتی‌متر از لاک حیوان، 38 لیتر باشد. فراموش نکنید که نیاز دقیق این حیوان خانگی به فضا بستگی به نوع و گونه آن دارد. اگر لاک پشت جوانی دارید، باید محوطه‌ای را انتخاب کنید که در دوران بزرگسالی آن نیز بزرگ و کافی باشد.

  تصور کنید که برای لاک پشت 10 سانتی‌متری جوانتان یک محفظه 150 لیتری خریده‌‌اید. اگر لاک پشت بعداً رشد کند و طول آن 30 سانتی‌متر شود، این محفظه برای نگهداری او بسیار کوچک خواهد بود.

  محفظه باید دارای پوششی ایمن و محافظ باشد تا مانع از فرار لاک پشت شود.

  علاوه بر این، لاک پشت های آبی نیاز به آبی با عمق کافی برای شنا هم دارند. عمق آب باید حداقل دو برابر اندازه لاک پشت باشد.

  کف محفظه نگهداری لاک پشت را با خزه یا خاک بپوشانید. مقدار یکسانی خاک اره و خزه یا شن و خاک را با هم مخلوط کنید. 5 تا 7.5 سانتی‌متر از این ترکیب را در کف محفظه بریزید.

  از سنگ‌ریزه برای پوشاندن کف محفظه استفاده نکنید. لاک پشت ممکن است سنگ‌های ریز را بخورد و خفه شود.

  محلی برای استراحت لاک پشت تعبیه کنید. یک لایه از شن و خاک یا خزه و خاک اره را در یک قسمت از محفظه بالاتر از سطح کف قرار دهید. در این قسمت برآمده، سنگ‌های نرم و بزرگ رودخانه یا چوب‌های بزرگ قرار دهید تا محل خواب لاک پشت باشد. این ناحیه از محفظه باید خشک باشد و بیرون از آب و بالاتر از آن قرار داشته باشد.

  شیب ملایمی برای خزه یا خاک و سنگ‌های رودخانه ایجاد کنید تا بالا رفتن از آن برای لاک پشتتان سخت نباشد.

  از پت شاپ یک جعبه مخفی‌گاه برای مخفی شدن لاک پشت بخرید و در محل استراحت او قرار دهید. لاک پشت چنین نقطه دنجی را برای مخفی شدن دوست خواهد داشت.

  به خاطر داشته باشید که اگر لاک پشت آبی دارید، آب داخل محفظه باید عمیق‌تر باشد. ارتفاع محل استراحت لاک پشت را دو برابر بیشتر از طول لاک پشت در نظر بگیرید تا از سطح آب بالاتر باشد.

  به محفظه آب اضافه کنید. می‌توانید محفظه را با آب لوله‌کشی پر کنید. کلر موجود در آب نباید زیاد باشد. اگر لاک پشت خاکی دارید، آب باید عمق کمی داشته باشد تا زمانی که غرق شد، بتواند سرش را بالاتر از سطح آب قرار دهد.

  لاک پشت های خاکی ممکن است در آب عمیق غرق شوند. اگر لاک پشت های نوع آبی دارید، مانند لاک پشت برکه‌ای، فراموش نکنید که آب محفظه آن باید حداقل دو برابر بیشتر از طول لاک پشت باشد.

  می‌توانید یک کیت سنجش کلر از فروشگاه‌های آنلاین یا پت شاپ‌ها خریداری کنید. اگر میزان کلر آب لوله‌کشی بیشتر از 0 بود، محفظه را با آب معدنی پر کنید یا از پت شاپ مادّه کلرزدا خریداری کنید.

  برای گرم کردن محل استراحت لاک پشت، از لامپ مخصوص خزندگان استفاده کنید. ایجاد یک دمای طیفی که در آن یک سوی محفظه گرم و یک سوی دیگر آن سرد باشد، برای رشد خزنده اهمیت زیادی دارد. یک لامپ رفلکتوری مخصوص خزندگان از پت شاپ خریداری کنید؛ دقت کنید که این لامپ حتماً برچسب نشان‌دهنده مخصوص خزندگان داشته باشد. یک دماسنج در داخل محفظه بگذارید و مطمئن شوید که دمای محل استراحت بین 29 تا 32 درجه سانتی‌گراد باشد.

  اگر لامپ خزندگانی که خریداری کرده‌اید دارای یک حباب رشته‌ای است، باید حتماً یک لامپ فلوئورسنت UVA/UVB خریداری کنید. نور UV ویتامین D مورد نیاز لاک پشت را فراهم می‌کند و به این ترتیب به جذب کلسیم در بدن او کمک می‌کند. اگر از این لامپ ها ندارید در گروه وسایل سایت چارپا نیز میتوانید جستجو برای وسايل لاکپشت ها داشته باشید.

  شب‌ها باید لامپ را خاموش کنید اما دمای داخل محفظه نباید به کمتر از 16 درجه سانتی‌گراد برسد. اگر دمای هوای داخل محفظه و دمای آب شب‌ها زیاد سرد است، محفظه را روی یک صفحه گرم‌کننده قرار دهید و یک گرم‌کننده آب از پت شاپ بخرید.

  بهترین کار این است که حداقل 2 هفته قبل از این که لاک پشت را به خانه بیاورید، محفظه نگهداری او را آماده کنید تا بتوانید دما و دیگر شرایط محیطی را در وضعیت عالی نگه دارید.

  یک فیلتر برای حفظ تمیزی آب نصب کنید. فیلتری خریداری کنید که حجم درج شده بر روی آن دو برابر حجم آب محفظه باشد. تصور کنید که یک لاک پشت آبی دارید، آن را در یک محفظه 380 لیتری قرار داده‌اید و نیمی از محفظه را با آب پر کرده‌اید. چون محفظه حاوی تقریباً 190 لیتر آب است، از فیلتری استفاده کنید که برای 380 تا 570 لیتر آب ساخته شده است.

  منبع مطلب : petha.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید