این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پرورش توت فرنگی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پرورش توت فرنگی را از این سایت دریافت کنید.

  بهترین روش کاشت توت فرنگی در گلدان، باغچه و زمین + ویدیو

  یک آموزش کامل از نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه با استفاده از بذر و نشاء به همراه ویدیو روش کاشت توت فرنگی بدون خرید بذر در گلدان به همراه تمام نکات نگهداری

  گل من و تو > گل و گیاه > باغ در خانه > سبزیجات و صیفی جات > بهترین روش کاشت توت فرنگی در گلدان، باغچه و زمین + ویدیو

  سبزیجات و صیفی جات

  بهترین روش کاشت توت فرنگی در گلدان، باغچه و زمین + ویدیو

  ارسال شده توسط گل من و تو ۳ سال قبل ۱دیدگاه ۶ دقیقه مطالعه

  نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان

  نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه : چطور میتونیم توت فرنگی رو در گلدان یا باغچه بکاریم؟ آیا بدون بذر هم میشه این کار رو انجام داد؟ همیشه دوست داشتم که میوه ها رو خودم در خانه پرورش بدم، اوت فرنگی یکی از میوه های خومشزه بهار است که میشه خیلی راحت و آسون اون رو در خانه نگهداری کرد و از میوه خوشمزه اون هم به صورت تازه و هم به شکل مربا استفاده کرد. در ادامه تمام روش های کاشت توت فرنگی رو هم در گلدان و هم در باغچه به شما آموزش میدم و یک ویدیو از نحوه کاشت این گیاه بدون تهیه بذر و با دانه های روی خود توت فرنگی قرار دادم که حتما نگاه کنید.

  آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

  مختصری در خصوص توت فرنگی و نیازهای اون

  نیازها و شرایط مناسب کاشت و نگهداری توت فرنگی

  نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه

  آشنایی با سیستم های کشت کشاورزی توت فرنگی

  مختصری در خصوص توت فرنگی و نیازهای اون

  نمیخوام خیلی برم سمت چیزایی که شاید به دردتون نخوه ولی دونستن نام علمی واجبه 🙂 نام انگلیسی این گیاه Strawberry و نام علمی اون Fragaria × ananassa و جالبه بدونید قبلا به صورت وحشی وجود داشت که در فرانسه اونو به مزرعه منتقل کردند و شروع به گسترش کرد.

  زمان کاشت توت فرنگی

  بهترین زمان برای کاشت توت فرنگی متفاوت است چطور؟ اگر نشاء بخرید بهترین زمان برای کاشت توت فرنگی در باغچه و بالکن بهار است ولی اگر میخواید خودتون بذر اونو بکارید اواسط زمستان اقدام به کاشت کنید تا در فصل بهار و تابستان بتونید از میوه های اون استفاده کنید. راستی اگر میخواید در گلدان عمل کاشت رو انجام بدید فرقی نمیکنه چه فصلی اقدام به کاشت کنید فقط کافیه که نیازهای اون رو فراهم کنید.

  مطالب مرتبط

  سم کنفیدور چیست؟ (ایمیداکلوپراید) کاربرد و نحوه استفاده کنفیدور

  نکات کلیدی نگهداری پتوس نقره ای که حتما باید بدانید + بررسی مشکلات

  زمان کاشت توت فرنگی

  نیازها و شرایط مناسب کاشت و نگهداری توت فرنگی

  دوستای خوبم اگر میخواید که گیاهی شاداب و پر از میوه داشته باشید نکاتی که در ادامه میگم رو حتما رعایت کنید کاشتن یک میوه و یا گل خیلی راحته ولی نگهداری از اون مهمترین اصل در به صمر نشستن هست پس خوب دقت کنید. همین اول کاری بگم این گیاه رشد شاخه های رونده هم داره که اگر کوتاه نکنید گیاه شما ضعیف خواهد شد مگر اینکه بخواهید توت فرنگی رو تکثیر کنید.

  از چه خاکی برای کاشت توت فرنگی استفاده کنمی؟

  اگر قصد کاشت اونو در خاک گلدان دارید بهتره ترکیبی از خاک باغچه + خیلی کم ماسه+ خاک برگ استفاده کنید البته خاک های آماده که مخلوطی از خاک برگ هستند هم میتونه مناسب باشه ولی توجه داشته بشاید درسته این گیاه روطبت رو خیلی دوست داره ولی اگر خاکتون زهکشی خوبی نداشته باشه و آب در ته گلدان جمع بشه باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد.

  اگر میخواید در باغچه بکارید حتما از کود حیوانی پوسیده برای بالا بردن مواد مغذی و همچنین رطوبت خاک استفاده کنید که درصد موفقیت شما رو بالا میبره راستی PH مناسب برای خاک باید بین ۵٫۵ تا ۶٫۵ باشه.

  بهترین دما برای رشد

  این گیاه دمای بین ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد رو دوست داره و رشد خوبی خواهد داشت. توت فرنگی سرما رو به خوبی تحمل میکنه و تا دمای -۵ درجه هیچ مشکلی براش فراهم نمیشه پس اگر در حیاط اونو میکارید اصلا نگران نباشید زیر برف بممونه تا دمای -۱۸ درجه رو هم میتونه به راحتی تحمل کنه

  نور مناسب

  این گیاه نور مستقیم رو به خوبی تحمل میکنه و بهتری محل برای نگهداری گلدان پشت پنجره ای است که حداقل در رز ۶ الی ۱۰ ساعت آفتاب مستقیم به اون بتابه پس اگر نور رو کم کنید میزان رشد کم میشه و باردهی رو کاهش خواهد داد.

  نور مناسب توت فرنگی

  چقدر باید بهش آب بدیم؟

  تا زمانی که بذرها بیرون بیاد باید رطوبت خوبی براش فراهم کنید ولی بعد از رشد میزان آبیاری رو باید کاهش بدید و هر زمان که خاک روی خشک شد اقدام به آبیاری کنیدف توجه کنید که آبیاری کم باعث میشه میوه ها ریز بشن

  نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه

  انتخاب بذر مناسب یکی از کلیدی ترین نکات در کاشت است که در ادامه بهتون میگم ولی روش کاشت توت فرنگی زیاد هست ولی میخوام بهتون یکی از آسون ترین ها رو با فیلم آموزشی اول قرار بدم که دغدغه ای در انتخاب بذر نداریم، بعد بریم سراغ کاشت بذر و نشاء که از دیگر روش ها است.

  فیلم آموزشی کاشت توت فرنگی بدون بذر

  در این روش شما از توت فرنگی هایی که خریدید استفاده میکنید (هیمشه کشاورزان از بهترین گونه استفاده میکنن) پس ویدیو رو حتما ببینید

  مراحل کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه با بذر

  انتخاب بذر مناسب

  شما ابتدا باید متناسب به محل زندگی خودتون یک گونه مناسب رو از سه گونه موجود انتخاب کنید که گونه ها عبارتند از : توت فرنگی Day nutral (در برابر طول روز حساس نیست، و دمای بالایی برای رشد و گلدهی نیاز دارد.)، توت فرنگی همیشه بارده ( در این گونه جوانه هایی که در تابستان رشد کرده باشند پاییز شکوفه نیدهدی و حوانه های پاییزی در بهار میوه میدهند.) و توت فرنگی های Juneberries ( این گونه به طول رز بسایر حساس است و برای گلخانه های خانگی گزینه مناسبی می باشد و همچنین یک سال برای میوه دهی باید منتظر باشید)

  کاشت بذر توت فرنگی

  بای کاشت در گلدان ابتدا سوراخ های گلدان را چک کنید و سپس کف آن پند سنگ ریزه بریزید تا زهکشی بالا برود و سپس گلدان را با خاکی که گفتیم پرکنید به نحوی که ۵ سانتی متر بالایی گلدان خالی بماند و سپس بذر ها را با فاصله حداقل ۸ سانتی متر قرار دهید و سپس با ساتفاده از ترکیب ورمی کمپوست و خاک روی بذرها را بپوشانید و با استفاده از آب پاش خاک را آبیاری کنید. برای اینکه بذرها سریعتر جوانه بزنند و رشد سریعی دشاشته باشه یک نالیون روی گلدان بکشید.

  منبع مطلب : golemanoto.ir

  آموزش نحوه کاشت و پرورش گیاه توت فرنگی

  توت فرنگی از گیاهانی است که با هوای گرم و نور خورشید رشد می کند و خاکش باید همیشه مرطوب باشد و در زمستان نیز نیاز به منبع گرمایی دارد.

  آموزش نحوه کاشت و پرورش گیاه توت فرنگی

  by Sepahan_Admin | Jan 25, 2020 | آموزشی, گل های آپارتمانی, گیاهان فصلی،باغچه ای و فضای باز | ۰ comments

  نام انگلیسی : Fragaria

  خانواده : گل سرخیان

  نام انگلیسی : Fragaria خانواده : گل سرخیان بومی : اروپا

  توت فرنگی گیاهی علفی چند ساله , متعلق به خانواده گل سرخیان و بومی جنگلهای اروپاست که گونه وحشی آن دارای گل و برگ های کوچک میباشد و از قرن چهاردهم به سبب خواص دارویی آن معرفی شده است . رقم های موجود از تلاقی بین گونه های مختلف به دست آمده اند . در صورت کاشت صحیح, اجرای مراقبت  های لازم و انتخاب رقم های مناسب میتوان تا بیست تن در هکتار محصول برداشت کرد .

  در قرن چهاردهم در فرانسه، توت فرنگی های وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. ریشه توت فرنگی افشان، ظریف و سطحی است و بیشتر در عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر خاک فعالیت می کند. کشت بدون خاک یا هیدروپونیک از جمله روش ‌هایی است که در سال ‌های اخیر طرفداران بسیاری یافته است. در این نوع کشت برای تولید محصول، به هیچ‌ وجه از خاک استفاده نمی‌شود. در این روش هیدروپونیک، بذر گیاه در یک بستر کشت بدون خاک، کاشته می‌شود و مواد ‌غذایی مورد نیاز از طریق سیستم آبیاری و به ‌صورت محلول به گیاه داده می‌شود. این نوع کشت در محیط گلخانه انجام می شود.

  برگها مشتمل بر سه برگچه خشن و کرک دار برنگ سبز تیره بوده که در برخی از ارقام شفاف می باشند. ساختمان گل شامل ۵ گلبرگ سفید که در قسمت تحتانی خود به یک زائده کوچک متصل است، کاسه گل شامل ۵ کاسبرگ سبز رنگ بوده که در قسمت تحتانی تقریبا به یکدیگر جوش خورده می باشند. تعداد کاسبرگها در برخی از ارقام زراعتی ممکن است بیش از ۵ عدد باشد.

  توت فرنگی طبیعتا از میوه‌های نوبرانه و از اولین میوه‌هایی است که در بهار به بازار عرضه می‌شود. در حالت معمولی و در مناطق معتدل زمان برداشت میوه در اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل تیر است ولی امروزه با فن آوری‌های خاصی می‌توان زمان رسیدن میوه را به جلو انداخت. به عبارت دیگر می‌توان با استفاده از وسائل و امکانات امروزی اقدام به پیش رس کردن و تولید توت فرنگی خارج از فصل نمود و عرضه توت فرنگی را مدت طولانی‌تری ادامه داد . البته هزینه‌های اضافی که برای پیش رس کردن ایجاد می‌شود به علت قیمت بیشتری که محصول نوبرانه دارد جبران خواهد شد.

  مطمئن‌ترین وسیله برای پیش رس کردن استفاده از گلخانه است. مشکل استفاده از گلخانه در درجه اول هزینه سنگین احداث گلخانه و نیاز به تخصص و تجربه کافی برای کشت توت فرنگی در گلخانه است. برای این منظور می‌توان نشاء توت فرنگی را ابتدا اواسط تیرماه تا اوایل شهریور در خزانه انتظار کشت کرد

  ارقام توت فرنگی به گروه ارقام بهاره یعنی بوته هایی که در سال یکبار میوه می دهند و ارقام چهار فصله که در سال بیش از یکبار میوه می دهند، تقسیم می گردند.

  ارقام بهاره : عبارتند از گورلا، آلیسو، تیوگو، رد گانتلت، اسیتا، کاتس کیل، فرسناارقام چهار فصله : این ارقام بسیار قوی الرشد و خزنده بوده و از اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان و گاهی اوایل پاییز میوه می دهند. میوه ها ریز و به تعداد زیادتری در هر بوته تولید می شوند.از جمله آنهامی توان به استرا، هومی جنتو اشاره نمود.

  دسته بندی ارقام مختلف توت فرنگی :

  کردستان : روز کوتاه، مقاوم به بیماری‌ها و حساس به کپک خاکستری

  کویین الیزا : روز کوتاه با سازگاری بالا برای مزارع

  پاروس : روزکوتاه و مناسب برای مزارع و گلخانه

  سلوا : روز خنثی کاربرد در کشت تابستانه و زمستانه

  کاماروزا : روز کوتاه، زودرس میوه درشت، سفت و قرمز تیره

  شرایط کاشت و پرورش توت فرنگی :

  آبیاری توت فرنگی :

  هرگاه چند سانتی متر بالایی خاک گلدان توت فرنگی‌تان خشک شد، گیاه را دوباره آبیاری کنید. آبیاری را طوری تنظیم کنید که نه گیاه دچار حالت غرقابی شود و نه اینکه چند روز بی آب بماند و بعد از پژمرده شدن شاخ و برگ آب دریافت کند. خصوصاً اگر در مرحله میوه دهی است. مواظب باشید که خاک گلدان سریع تر از خاک باغچه خشک می‌شود. در هوای خشک و گرم، گیاه آبیاری منظم تر و روزانه می‌خواهد و هر چه توت فرنگی‌تان بزرگ‌تر شود هم دفعات و میزان آبیاری که طلب می‌کند، بیشتر می‌شود.

  خاک مناسب برای کشت توت فرنگی :

  توت فرنگی خاک های نرم را ترجیح می دهد خاک های شنی رسی برای کاشت توت فرنگی مناسب ترد اما در دیگر خاک ها نیز رشد می کند. PH  مناسب برای خاک باید بین ۵٫۵ تا ۶٫۵ باشد.

  دمای مناسب کشت توت فرنگی :

  در ارتفاع  ۴۰۰تا ۸۰۰ متری از سطح دریا توت فرنگی رشد خوبی داشته و نیمه مقاوم است. نیاز سرمایی این گیاه را ۲۰۰ تا ۴۰۰ ساعت دمای ۶ تا ۷ درجه در نظر گرفته اند. دمای مناسب برای توت فرنگی ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است؛ البته این گیاه تاحدی به سرما نیز مقاوم است. بدون پوشش  تا دمای -۵ درجه را تحمل می کند. روی بوته ها را بپوشانید تا دما ی -۱۸ درجه را هم تحمل می کند.

  کاشت توت فرنگی در گلدان :

  گلدان مورد نظر را با خاک مناسب و سالم پرکنید برای این کار حتما از گلدان مخصوص توت فرنگی که در بازار موجود است استفاده کنید .

  دو سوم گلدان را با خاک مناسب پر کنید و سپس آرام آرام به گلدان آب بدهید تا زمانی که آب از ته گلدان شروع به تخلیه کند.

  بعد از انجام کامل این مرحله ۶ حفره خاکی با ارتفاع تقریبا ۵ سانتی متری درست کنید. دقت داشته باشید که بین هر حفره باید حداقل ۱۵ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد ؛ پهنای حفره ها نیز بیش از ۷٫۵ سانتی متر نباید باشند.

  حالا نوبت انتقال نشاء توت فرنگی است ، نشاء را از محل اولیه خود به آرامی خارج کرده و بعد از آنکه خاک اضافه را از ریشه تکانده و جدا کردید آن را به آرامی به درون گلدان منتقل نمایید ،مراقب باشید تا ریشه ها جدا یا دچار شکستگی نشوند.

  پس از انتقال و کاشت نشاء توت فرنگی گلدان را با خاک پر کرده و خاک را به آرامی کمی فشار دهید، دقت کنید که فقط تا سطح طوقه گیاه خاک بریزید.

  پس از کاشت توت فرنگی در گلدان، در اولین مرحله، گلدان را تا حد اشباع آبیاری کنید در حدی که آب از سوراخهای ته گلدان خارج گردد.

  منبع مطلب : www.sfim.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید