این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پرورش خلاقیت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پرورش خلاقیت را از این سایت دریافت کنید.

  راه های پرورش خلاقیت چیست؟ – سایت توانا

  کارگاه خلاقیت

  راه های پرورش خلاقیت چیست؟

  admin1آخرین به روز رسانی: فروردین 17, 1401 خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

  در ادامه مقالات بخش توسعه مهارت ها و کارگاه خلاقیت ، می رسیم به مقاله راه های پرورش خلاقیت در سایت توانا

  محتوا پنهان

  1 4 روش فوق‌العاده برای بهبود و پرورش خلاقیت

  2 1.استفاده از تکنیک های مختلف

  2.1 2.یادداشت تفکرات و ایده ها

  2.2 3. همکاری با دیگران

  2.3 4. انجام کار های مورد علاقه

  3 مهارت ها و تفکرات انسان خلاق چیست؟

  3.1 1. روانی

  3.2 2. انعطاف پذیری فکری

  3.3 3. نوآوری فکری 3.4 4. بسط فکری

  3.5 5. هم خوانی اندیشه

  4 پرورش خلاقیت با تصور و تصویر

  4.1 1. مضحک بودن 4.2 2. متحرک بودن 4.3 3. مبالغه کردن 4.4 4. رنگ

  4.5 5. استفاده از خود

  4.6 6. جا به جایی

  خلاقیت یک پدیده چالش پذیر، پرتضاد و مجذوب کننده است. عامل خلاقیت یکی از عواملی است که در مفهوم “زندگی اجتماعی” قابل بررسی بوده پیامدهای گوناگونی برای انسان ها خواهد داشت.

  نوآوری و خلاقیت، یک استعدادی بالقوه در وجود ما انسان ها است که برای پرورش و به ثمر نشاندن آن باید از همین امروز دست به کار شویم و باید توجه داشته باشیم که پایه و اساس تفکر خلاق، «تصور و تصویر» است.

  خلاقیت چیست؟

  حافظه یکی از مواردی است که جنبه ذهنی دارد و بسیاری بر این باور هستند که حافظه استعدادی ذاتی است، اما در  نظر داشته باشیم که با آموزش و ممارست، می توانیم توانمندی حافظه را چند برابر کنیم. می توانیم با تمرین، حالت های هیجانی مانند شادی، خوش رویی و مهربانی را در خود پرورش دهیم.

  چنان چه به پرورش جسم می پردازیم، بایستی ابعاد روانی و استعداد های بالقوه حافظه و خلاقیت را در خود پرورش دهیم، وگرنه این دو عاملی که در خودشکوفایی و موفقیت ما انسان ها سهم عمده ای دارند، به مرور ضعیف شده و در نهایت از بین خواهند رفت.

  ارنست یونگ به پسر خود که تصویری از یک سبد پر از میوه کشیده بود گفت: پسرم تو در خور ستایش و تحسینی، چون به چیزی پرداخته ای که در خور همگان است. روزی تشنه چیزی خواهی بود که در دسترس نیست و آن گاه میوه هایی خواهی کشید که هیچ کس تا به حال آن ها را نخورده است و آن روزی است که تنها خواهی بود.

  4 روش فوق‌العاده برای بهبود و پرورش خلاقیت

  خلاقیت نوعی ابتکار عمل در انجام کارها است، به‌ طورکلی می‌توانیم خلاقیت را یک ابزار کمکی برای پیشرفت انسان‌ها در نظر بگیریم. در ادامه به بررسی روش های پرورش خلاقیت می پردازیم.

  قرص تقویت حافظه برای درس خواندن کدام است؟

  1.استفاده از تکنیک های مختلف

  استفاده از تکنیک‌های همانند، تکنیک تفکر جانبی و طوفان فکری از جمله تکنیک‌هایی هستند که می‌توانند در بهبود خلاقیت به ما کمک‌ کنند.

  در روش طوفان فکری افراد به تولید ایده‌های احمقانه تشویق می شوند، اما با کمی تلاش و تفکر می‌توانند به کمک این ایده‌ها به روش‌های خلاقانه‌ دست پیدا کنند. در طوفان فکری افراد باید روش های جدیدی را برای مشکلات خود پیدا کنند و هیچ‌کس حق ندارد از ایده‌های آن ها انتقاد کند یا پیشنهادی دهد، زیرا قضاوت و تحلیل، مانع به وجود آمدن ایده‌های جدید می‌شود و خلاقیت را از بین می‌برد.

  2.یادداشت تفکرات و ایده ها

  بهتر است همه ایده‌های خود را بدون هیچ گونه ترس و دلهره ای یادداشت کنیم. نوشتن ایده ها باعث می‌شود، اضطراب و استرس در ما کاهش یابد و خلاقیت بیشتری از خود نشان دهیم، البته بهتر است از موضوعات مختلف الهام بگیریم. اگر می خواهیم در یک موضوع خاص یک کار خلاقانه انجام دهیم، بهتر است موضوعات، کارها و صنایع دیگر را مورد بررسی قرار دهیم و از کارهایی که به موضوع اصلی ارتباطی ندارند، ایده بگیریم، این روش به بهبود و پرورش خلاقیت کمک می کند.

  3. همکاری با دیگران

  همکاری و کنجکاوی، ما را به سمت خلاقیت هدایت می‌کند. هنگامی که در مورد موضوعی تحقیق می‌کنیم و به مشورت با کارشناسان آن موضوع می پردازیم، احتمال بروز خلاقیت و ایده‌های نو در ما افزایش می یابد، در واقع هنگامی که مغز ورودی‌ های جدید را دریافت می‌کند، می‌تواند آن‌ ها را با تفکرات قبلی مرتبط سازد تا به ایجاد یک خلاقیت جدید بپردازد.

  4. انجام کار های مورد علاقه

  انجام کارهای مور‌د علاقه باعث می‌شود تا افراد از کار که انجام می دهند احساس رضایت داشته باشند و از آن خسته نشوند. هنگامی که مغز به مدت طولانی درگیر یک موضوع می شود، این قدرت را به دست می آورد تا تمام جزئیات آن را بررسی کند و در آن موضوع خلاق شود، در نتیجه انجام کارهای مورد‌ علاقه، باعث پرورش خلاقیت می‌شوند.

  مهارت ها و تفکرات انسان خلاق چیست؟

  خصوصیاتی که فرد خلاق باید در خود پرورش دهد، عبارت اند از:

  روانیانعطاف پذیرینوآوریبسط فکریهم خوانی اندیشه

  نقش خلاقیت در موفقیت فردی چیست؟

  1. روانی

  ذهن انسان باید بتواند با توجه به یک موضوع، به خلق نظریه های دیگر بپردازد. این موضوع می تواند یک کلمه یا عنوان برای یک تصویر باشد، مثلا اگر از ما بخواهند که محل های مسکونی را نام ببریم، می توانیم تعداد زیادی از مکان ها را نام ببریم. در زیر به تعدادی از این مکان ها اشاره می شود.

  خانه قصر کلبه کوشک خیمه طویل سنگر کپر

  2. انعطاف پذیری فکری

  به این معنی که در پاسخ به یک پرسش، فقط به جواب خاص اکتفا نکرده و حالت های گوناگون را در نظر بگیریم. برای نمونه اگر از یک فرد غیر خلاق بپرسیم کفش چه کاربردی دارد؟ در جواب می گوید، برای پا کردن و راه رفتن است، اما فرد خلاق در جواب موارد دیگری را ذکر می کند. همانند، برای هدیه دادن، دعوا کردن، پرتاب کردن به طرف گربه، کنار در گذاشتن.

  3. نوآوری فکری

  به معنای گفتن پاسخ های غیر متعارف، غیر معمول و هوشمندانه به پرسشی خاص است، در حالی که این پاسخ ها به فکر کسی دیگر خطور نکرده باشد.

  منبع مطلب : tavanaedu.com

  خلاقیت چیست و چگونه آن را در خود پرورش دهیم؟

  در این مقاله می پردازیم به اینکه خلاقیت چیست و راه های پرورش و رشد آن در خود را بررسی می کنیم تا با استفاده از آن ایده پردازی کنید.

  خانه مقالات خلاقیت چیست و چگونه میتوان آن را پرورش داد؟

  خلاقیت چیست و چگونه میتوان آن را پرورش داد؟

  ۱۳ تیر ۱۴۰۱ 1 رای

  بسیاری از سازمان‌ها برای استخدام دنبال افراد خلاق و توانمند می‌گردند. سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که خلاقیت چیست؟ مگر خلاق بودن چه مزایایی دارد که اینقدر برای کسب و کارها و سازمان‌ها اهمیت دارد؟ چه راهکارها و روش‌هایی برای افزایش و پرورش خلاق بودن وجود دارد؟ در این مقاله تصمیم داریم به صورت مفصل در مورد خلاقیت صحبت کنیم. در صورتی که شما هم مایل هستید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید و به شخصیتی خلاق تبدیل شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

  خلاقیت (Creativity) یکی از حلقه‌های گمشده موفقیت است که بسیاری از متخصصان نسبت به آن بی‌توجه هستند و وقتی صحبت از موفقیت و محقق کردن اهداف می‌کنند، حرفی از آن به میان نمی‌آورند؛ چون می‌دانند که مفهوم پیچیده‌ای است و دستیابی به آن کار آسانی نیست. کسی که خلاقیت یا آفرینندگی داشته باشد می‌تواند با قدرت تفکر خلاق خود بسیاری از موانع و محدودیت‌ها را از میان بردارد و به اهداف خود دست پیدا کند. در این مقاله قصد داریم پیرامون خلاقیت صحبت کنیم و راهکارهایی برای پرورش خلاقیت در وجود خودمان ارائه دهیم. در جهان امروز خیلی‌ها به دنبال پرورش این عامل در وجود خودشان هستند ولی وقتی نوبت به عمل می‌رسد، بسیاری عقب نشینی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند از راهکارها و راه‌حل‌های مرسوم استفاده کنند. در صورتی که تمایل دارید با این مفهوم آشنا شوید و با تقویت آن در وجود خود به موفقیت برسید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

  خلاقیت چیست؟

  پیش از آن‌که بخواهیم مزایای خلاقیت را بررسی کنیم و راهکارهایی برای تقویت آن ارائه دهیم، بهتر است با تعریف آفرنندگی آشنا شویم. خلاقیت در کل به معنای میل به خلق کردن و آفریدن است اما آفریدن چه چیزی؟ ممکن است منظور ما آفریدن یک روش جدید برای پیشرفت در یک موضوع باشد. به عنوان مثال در گذشته افراد با چهارپایان سفر می‌کردند ولی پس از مدتی، خودروها وارد جهان شدند و یک تحول در حوزه حمل و نقل ایجاد شد. در چنین مواقعی منظور از خلاقیت، آفریدن یک ابزار یا روش جدید برای پیشرفت در یک موضوع است.

  گاهی مواقع هم قرار نیست یک تحول به وجود بیاوریم، بلکه با استفاده از همان ابزارها و روش‌های قبلی کاری می‌کنیم که خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به هدفی که داریم، دست پیدا کنیم. فرض کنید که یک خط تولید دارد فعالیت خودش را انجام می‌دهد که ناگهان یک مهندس خلاق از راه می‌رسد و پس از بررسی روند فعلی خط تولید، تغییراتی در آن ایجاد می‌کند که تولید با حجم بالاتر و سرعت بیشتر انجام شود. این هم نوعی از خلاقیت است.

  بسیاری تصور می‌کنند که خلاق بودن فقط به این معنی است که بتوانیم مسائل را به شکلی کاملاً نو و متفاوت حل کنیم ولی بعضی دانشمندان بر این باور هستند که تا زمانی که به روش‌های موجود تسلط پیدا نکنیم و فرایندی که در حال حاضر اتفاق میفتد را به صورت کامل درک نکنیم، نمی‌توانیم راهکاری نو و جدید ارائه دهیم و فرایند موضوع را سریع‌تر و راحت‌تر کنیم.

  خلاقیت؛ کمی خطرناک و مشکل آفرین

  روانشناسان و متخصصانی که در حوزه خلاقیت و موفقیت کار می‌کنند بر این باور هستند که خلاق بودن همیشه هم خوب نیست و مورد تشویق قرار نمی‌گیرد. گاهی افراد خلاق به خاطر همین نگاه و نگرش جدید و نویی که دارند از جوامع خود طرد می‌شوند. داستان گالیله این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

  استراتژی نجات کسب‌وکار از بحران

  کسانی که می‌خواهند خلاق باشند و از راهکارها و روش‌های جدید برای حل مسائل خود استفاده کنند، باید از نوعی تفکر به نام «تفکر واگرا» بهره بگیرد. در واقع او باید راهی را برود که افراد دیگر جامعه در آن مسیر حرکت نکرده‌اند. حتی گاهی فرد خلاق مجبور است در مسیری مخالف مسیر کنونی جامعه حرکت کند و این حرکت در خلاف جهت جامعه می‌تواند مشکلاتی را برای او به وجود بیاورد.

  مزایای خلاق بودن چیست؟

  در این بخش از مقاله می‌خواهیم با مزایای خلاقیت آشنا شویم تا ببینیم این مفهوم اساسی چه محاسنی با خودش به ارمغان می‌آورد. درست است که این مفهوم گاهی خطرناک و مشکل آفرین است ولی در اکثریت موارد می‌تواند شخص و جامعه را در مسیر رفاه، آسایش، رشد و پیشرفت قرار دهد. در ادامه به چند مورد از مزیت‌های خلاقیت اشاره شده است:

  ۴ مزیت اصلی خلاق بودن

  1. خلاقیت حال انسان را خوب می کند

  انسان‌های خلاق به واسطه خلاقیتی که در وجود دارند، سرشار از سرخوشی هستند؛ چون هیچ مانعی را در برابر خود نمی‌بینند و بر این باور هستند که این توانایی و قدرت را دارند که هر مانعی را از پیش روی خود بردارند. خلاق بودن این قدرت را دارد که شادی را در انسان افزایش دهد.

  مطالعات نشان داده است خلاق بودن علاوه بر افزایش شادی می‌تواند جلوی زوال عقل را بگیرد و سلول‌های مغزی جدیدی بسازد و به سلامت مغزی شما کمک کند. کسانی که خلاق هستند، معمولاً استرس و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند و به همین خاطر سیستم ایمنی قوی‌تری دارند. بنابراین اولین مزیت برخورداری از تفکر خلاق این است که حالتان را خوب می‌کند و شما را سالم و سرحال نگه می‌دارد.

  2. تفکر خلاق باعث افزایش عزت نفس شما می شود

  یکی از مزایای بسیار مهمی که خلاقیت و داشتن تفکر خلاق برای انسان دارد این است که باعث افزایش عزت نفس انسان می‌شود. کسی که برای بشریت فایده دارد، ایده‌های خوب و راهگشا می‌دهد و دنبال خدمت به جامعه است، قطعاً جامعه هم به او احترام می‌گذارد و وقتی تلاش‌های وی را می‌بیند از او تقدیر می‌کند. از این رو است که فرد مفید و سازنده، خودش را دوست داشتنی می‌داند و برای خودش ارزش و احترام قائل است و در یک کلام عزت نفس دارد.

  مطالعات نشان می‌دهد که انجام کارهای هنری تأثیر قابل توجهی روی اعتماد به نفس و عزت نفس انسان دارد. بنابراین اگر می‌خواهید عزت نفس خود را بیشتر کنید، سعی کنید کارهای خلاقانه انجام دهید. اگر می‌خواهید کودکانی با عزت نفس بالا تربیت کنید و آن‌ها را برای موفقیت در زندگی پرورش دهید حتماً آن‌ها را در کلاس‌هایی ثبت نام کنید که خلاقیت آن‌ها را رشد و پرورش دهد.

  منبع مطلب : hamyar.co

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید