این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پرچم هر کشور در چه جاهایی به کار میرود پنج مورد بنویس

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پرچم هر کشور در چه جاهایی به کار میرود پنج مورد بنویس را از این سایت دریافت کنید.

  پرچم هر کشور در چه جاهایی بکار میرود

  پرچم واژه ‌ای است ترکی که دارای معنای گوناگونی نظیر زبانه‌ آتش، گیسو، کالکل و نوعی گاو کوهی است. اما در اصطلاح،‌ به تکه ‌ای پوست یا پارچه می گویند.

  پرچم هر کشور در چه جاهایی بکار میرود

  دسته بندی مقالات 1400.07.14

  پرچم واژه ‌ای است ترکی که دارای معنای گوناگونی نظیر زبانه‌ آتش، گیسو، کالکل و نوعی گاو کوهی است. اما […]

  آنچه در این مقاله میخوانید

  پرچم کشورها در چه جاهایی به کار میرود؟

  فلسفه استفاده از پرچم:

  پرچم واژه ‌ای است ترکی که دارای معنای گوناگونی نظیر زبانه‌ آتش، گیسو، کالکل و نوعی گاو کوهی است. اما در اصطلاح،‌ به تکه ‌ای پوست یا پارچه اطلاق می ‌شود که معمولا دارای نقوش و رنگ ‌های مختلف است و به عنوان یکی از نمادهای اصلی برای تشخیص اقوام، ملت‌ ها و دولت ‌ها به کار می ‌رود. در زبان فارسی معادل  این واژه کلمه «درفش» است و در زبان عربی کلمات «علم، رایت و لواء» است.

  میتوان گفت که پیشینه ی استفاده از پرچم در بین قبائل، چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح، به روزگار باستان باز می‏‌گردد. و آن گونه که از منابع تاریخی بر می‌‏آید، تمدن ‌های گوناگون، شرق و غرب از آن استفاده می کرده اند، هر چند به طور دقیق مشخص نیست که نخستین بار استفاده از پرچم توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است.

  مشاهده محصولات طهران پرچم: سفارش پرچم با طرح دلخواه

  امروزه رنگ‌ هایی که در پرچم ملی کشورها به کار برده می ‌شود، معانی و مفاهیم متفاوتی را بیان می‌ کنند، ولی با این وجود می ‌توان وجوه مشترکی را در رنگ پرچم برخی از کشورهای جهان یافت. همچنین در پرچم ملی کشورها علاوه بر رنگ ‌ها، از برخی علائم و نشانه ‌ها نیز استفاده می ‌شود و دلیل این امر وجود سربازان در جریان جنگ های بزرگ تاریخی است، که برای شناساندن خود به دیگران، علائم و یا نقش‌ هایی را روی سپرهای خود ترسیم می نمودند. که این علائم کم کم برای پرچم ها به کار گرفته شد.

  پرچم کشورها در چه جاهایی به کار میرود؟

  پرچم؛ یک تکه پارچه است (اغلب مستطیل و یا چهار گوش) با طراحی متمایز و رنگ های متنوع که از آن به عنوان یک نماد و هویت و یا برای تزیین استفاده می شود. همچنین از اصطلاح پرچم برای اشاره به طراحی گرافیکی و یک ابزار کلی برای سیگنالینگ ابتدایی و شناسایی بهره میبرند، به ویژه در محیط هایی که ارتباطات چالش برانگیز است (مانند محیط های دریایی، جنگ ها، مجلس سران و قبایل و …). در واقع پرچم ها نشان می دهد که ما به یک جامعه ، سازمان یا کشور تعلق داریم و دارای عقاید، اهداف، قوانین و مقررات مشترک هستیم. نکته مورد نظر این مقاله این است که اصلا پرچم ها از گذشته تا کنون در چه مواردی استفاده شده اند و چرا مردم شروع به استفاده از آن کردند؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال ها برسیم…

  پیشنهاد مطالعه: در چه مراسم هایی از پرچم ایران استفاده میشود

  مهمترین کاربرد پرچم ها از گذشته تا به امروز

  همانطور که میدانید، پرچم ها نمادهای ملی هستند و هر کشوری دارای یک پرچم خاص به عنوان نماد ملی خود است که اغلب دارای یک عنصر طراحی بوده و پرچم ها با اشکال و اهداف مختلف به عنوان استاندارد، آگهی ها، نشان ها، آویزها (یا پرچم ها)، پکن ها، گیدون ها و برج ها شناخته می شوند. در ادامه می خواهیم به برخی از کاربردها و تغییر و تحولات پرچم ها از گذشته تا به  امروز بپردازیم.

  تحقیق و بررسی ها حاکی از آن است که اصل استفاده از پرچم ها زیاد مشخص نیست اما احتمالات این را بیان میکنند که در ابتدا، پرچم ها عمدتاً در جنگ ها به عنوان نشان و معیارهای میدانی کاربرد داشتند و تا حدی به عنوان نشان رهبری از آن بهره می بردند تا بتوانند دوست و دشمن را شناسایی کرده و وسیله ای باشد برای نقاط تجمع سربازها و یا در قرون وسطی از آن برای شناسایی شوالیه ها که نمادی روی سپر نقاشی شده بود بهره میبردند. است. همچنین دولت شهرهایی از قبیل کنفدراسیون سوئیس قدیم نیز شروع به استفاده از پرچم ها به عنوان علائم میدانی کردند. و بعد از آن استفاده از پرچم های هنگ برای واحدهای منفرد در دوره اوایل مدرن نیز معمول شد.

  دیگر کاربری پرچم ها در گذشته برمیگردد به قرن های دور که مردمانی خاص وجود داشتند که نمادهای خود را با استفاده از نوارها، تزئینات چرمی و یا ابریشمی روی نیزه ها نصب می کردند تا گروهشان از دیگر گروهها متمایز شود و به اصطلاح برای اعلام حضور خود و نشان دادن حاکمیتشان از پرچم استفاده میکردند.

  از مهمترین کاربردهای پرچم، استفاده آنها به عنوان روشی برای ارتباط برقرار کردن و یا ابراز وجود و قصد در محل قرار، بین کشتی رانان بود. زمانی که کشتی ها برای حمل و نقل شروع به قایقرانی می کردند، پرچم بخش جدانشدنی کشتی ها بود و به مرور پرچم ملی در کشتی ها به پرچم های دریایی تبدیل شدند که ملیت کشور خود را حمل میکنند.

  پرچم ها می توانند معنای تسخیر هم داشته باشند بدین معنی که به مرور زمان در شهرها نیز از پرچم ها به عنوان یک استثنا برای قانون گذاری استفاده میکردند مثلا شهرستان واتیکان در قرن هجدهم، پرچم خود را به اهتزاز در آورد تا به دیگران بفهمانند که آنها صاحب یک قطعه زمین هستند (اعلام مالکیت و تسخیر آن) و بر مردم و سرزمین خود بدون هیچ گونه دخالتی حکومت میکنند.

  با همه ی اینها از محبوب ترین کاربردهای پرچم، نمایش نماد یک ملت یا کشور است. به همین دلیل بود که پس از تحولات سیاسی و اجتماعی، تولد پرچم ها و ملت های جدید در سراسر دنیا آغاز شد و برخی از پرچم های ملی به ویژه برای ملت های دیگر، کشورها یا نهادهای فرا ملی، در طراحی پرچم ها الهام بخش بوده اند. و پرچم ها دقیقاً مانند سایر هنرها به عنوان سنت و افتخار یک ملت به نمایش گذاشته شدند و روز به روز، با پیشرفت تکنولوژی با طرح ها و معانی و کاربردهای متفاوت امروزی پا به عرصه گذاشتند. برای مثال پرچم سازمان ملل که در روز آغازین شصت و پنجمین مناظره عمومی (مجمع عمومی در شهر نیویورک در 23 سپتامبر 2010) به اهتزاز در آمد. آرم و پرچم سازمان ملل (با یک جفت شاخه درخت زیتون و یک نقشه از جهان) بیانگر امیدها و رویاهای صلح و اتحاد برای مردم سراسر جهان است. یا پرچم های جنگ بدین معنی که چندین کشور از جمله ارتش انگلیس و نیروی دریایی سلطنتی (سفیر سفید) انگلستان (انگلیس بزرگ) و اتحاد جماهیر شوروی دارای پرچم های منحصر به فردی هستند که به جای پرچم ملی توسط نیروهای مسلح جداگانه به اهتزاز درآمده اند. نیروهای مسلح سایر کشورها (مانند ایالات متحده یا سوئیس) از پرچم ملی استاندارد خود استفاده می کنند، علاوه بر این، ایالات متحده در کنار پرچم ها و مهرهای طراحی شده از سنت طولانی برای هر یک از شش خدمات نظامی / زیرمجموعه های نظامی خود در وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده استفاده میکند.

  منبع مطلب : tehranparcham.com

  پرچم کجا و چگونه باید استفاده شود؟

  محمود کریمی

  ۵۵ نفر

  ۱۳ مرداد ۱۳۹۱ - ۲۱:۳۰

  پرچم کجا و چگونه باید استفاده شود؟

  محمود کریمی

  در «مردم ایران سلام» برنامه صبحگاهی و پربیننده شبکه دو سیما، از «پرچم» و اهمیت داشتن و دیده شدن آن زیاد صحبت می‌کردند. بهانه این یادداشت هم پرچم است.

  یک. در برنامه‌های مختلف تلویزیونی، به ویژه برنامه‌های روتین و زنده، پرچم را در استودیوها می‌بینیم: رسمی و با پایه و برافراشته در محیط دکور یا ترکیبی خلاقانه مانند سه صفحه کوچک عمودی جلوی هم روی میز رادیو هفت.دو. روی سن سالن‌های همایش و نشست‌ها و کنفرانس‌ها پرچم‌ یا پرچم‌هایی قرار دارد که در تصویرهای پیش چشم ما دیده می‌شود.سه. پرچم، نماد مهمی از هویت ایرانی ما است و وجود و حضورش نمایندگی کل ملت ایران و اعتبار و اقتدار آن را تداعی می‌کند. لحظه‌های برافراشته شدن این پرچم سه رنگ در میدان‌های ورزشی بین‌المللی و افتخار همه مردم به موفقیت نماینده‌ای از کشورمان، همیشه با اشک شوق همراه است. آن سوی این شوق، خشم و ناراحتی است، زمانی که به این نماد ملی بی‌احترامی شود.چهار. با بیشتر دیده شدن پرچم و همه جور دیده شدن آن این پرسش مهم ذهنم را مشغول کرد که «آیا هر چیز جایی و هر نکته مکانی دارد» در مورد پرچم نیز صادق است؟پنج. قاعده‌های استقرار پرچم را از آقای علی‌محمد بیدارمغز که تجربه طولانی تشریفات در حوزه دیپلماتیک دارند، پرسیدم. و بعد در وب‌سایت وزارت امور خارجه و چند مرجع خارجی اینترنتی جستجو کردم. در برخی دستورالعمل‌ها به صراحت محل استقرار پرچم کشور و علت آن را شرح داده بودند.شش. در بند د متنی با عنوان «اصول رفتار بین‌المللی» در زیرعنوان «تقدم پرچم» در وب‌سایت اداره‌کل آموزش و توسعه نیروی انسانی وزارت امور خارجه، آقای محمدعلی معصومی آورده‌اند:

  o به طور اصولی پرچم همواره دارای تقدم سمت راست جایگاه است.

  o در اماکن نظامی طبق آیین نامه های مربوطه از پرچم رسمی و سایر پرچم ها استفاده می‌شود.

  هفت. جلسه‌ای علمی داشتیم با رییس دانشگاه علوم انتظامی. در بالای سالن کوچک نشست، 2 پرچم بود: پرچم ایران و ناجا. پیش از شروع رسمی به همکاران میزبان خود یادآور شدند که باید پرچم‌ها جابه‌جا شوند. پرچم ایران به چپ برود و دیگری به راست منتقل گردد. این تذکر چقدر مهم بود؟ آیا همه جا با همین اهمیت به پرچم توجه می‌کنیم؟هشت. در یکی از جستجوهایم با عنوان Flag Codes خواندم که دست راست، مدافع کلیدی جان ما است و در زمان صلح پرچم را راست خود (و قابل دیده شدن در چپ تصویر) قرار می‌دهیم و شمشیر را چپ. و در زمان جنگ، شمشیر را به راست می‌آوریم تا نماد دفاع از میهن باشد.نه. میهمان یکی از برنامه‌های تلویزیونی بودم. پشت دوربین‌ها، همسطح زمین، گوشه‌ای از استودیو، دریچه تهویه بزرگی سرجایش نبود. روی‌ آن را با پرچم ایران پوشانده بودند. تعجب کردم. کسی آن را احتمالا ندیده است یا از اهمیت پرچم و ناموس میهن بودن آن خبر نداشته.ده. در سفری به پاریس برافراشته بودن پرچم‌شان، حتا در اندازه‌های کوچکی روی اتوبوس‌های شهری، توجه‌برانگیز بود. چقدر این پرچم و حضورش پیش چشمان و بر سر در خانه‌ و ساختمان‌هامان برای ما مهم است؟یازده. در مراسم رسمی و سخنرانی‌های مختلف و برنامه‌های تلویزیونی، روی نماهایی که می‌بینیم حساس شده‌ام. به جز مراسمی که برگزاری‌شان را بدون تیم تشریفات آزموده و باتجربه نمی‌شود فرض کرد، در اغلب موارد پرچم‌مان را در جای درست قرار نمی‌دهیم. یعنی آن را در سمت راست تصویر یا محل استقرار سخنران می‌بینیم. که غلط است!

  23445 کد خبر 231602

  برچسب‌ها

  تلویزیون وزارت خارجه

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 29 روز قبل
  3

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید