این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پرچم پهلوی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پرچم پهلوی را از این سایت دریافت کنید.

  سرود پرچم شیر و خورشید ایران

  سرود پرچم شیر و خورشید ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پرچم شیر و خورشید ایران، پرچم رسمی ایران تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود.

  سرود پرچم شیر و خورشید ایران در دوره پادشاهی رضا شاه پهلوی و به دستور وی در سال ۱۳۱۲ شمسی تنظیم گردید. سراینده این شعر عبدالرحمن پارسا تویسرکانی است که پیش از سفر رضا شاه به ترکیه از طرف انجمن ادبی ایران این سرود را آماده کرد. موسیقی این سرود همان موسیقی سرود شاهنشاهی ایران است. این سرود در مراسم پیش‌آهنگی، مراسم نظامی یا مراسم رسمی دولتی که شامل تشریفات افراشتن پرچم شیر و خورشید بوده، پیش از سرود ملی اجرا، خوانده یا پخش می‌شده‌است.

  ترانه سرود

  سرود پرچم 0:35 همسرایی سرود پرچم

  ای پرچم خورشید ایران

  پرتو افکن بر روی این جهان

  یادآور از آن روزگاری

  کآسود از برق تیغت هر کران

  در سایه‌ات جان می‌فشانیم

  از دشمنان جان می‌ستانیم

  ما وارث ملک کیانیم همیشه خواهیم وطن را از دل و جان

  جستارهای وابسته

  سرود شاهنشاهی ایران سرود ملی ایران پرچم ایران دودمان پهلوی

  منابع

  ملاح، حسینعلی. "سرود ملی ایران و چگونگی ابداع آن". فروردین ماه سال ۱۳۵۳: ‎۸۸-۹۰

  پیوند به بیرون

  آهنگ (و زیرنویس) سرود پرچم شیر و خورشید ایران در یوتیوببه همراه سرود شاهنشاهی - از سایت یوتیوب

  گسترش نبو دودمان پهلوی گسترش نبو انجمن ادبی ایران گسترش نبو رضاشاه رده: سرودهای ملی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  پرچم ایران در گذر زمان

  پرچم ایران از زمان شکل‌گیری تا به امروز تغییرات زیادی داشته است و سلسله‌های پادشاهی در شکل‌گیری این تغییرات نقش اصلی را به عهده داشته‌اند. - کجارو

  پرچم کشور عزیزمان ایران در طول تاریخ به‌شکل‌های مختلفی وجود داشته و هر سلسله‌ای که بر سر کار ‌آمده، بر‌حسب عقاید و نظراتش، آن را دستخوش تغییراتی کرده است. در این مقاله مروری بر تاریخچه پرچم ایران از قدیم تا به امروز خواهیم داشت.

  هرآنچه باید درباره پرچم ایران بدانید:

  پرچم ایران در طول تاریخ

  پرچم ایران در گذر زمان

  پرچم ایران قدیم نماد پرچم ایران

  پرچم ایران در طول تاریخ

  در ادامه تاریخچه پرچم ایران را در سلسله‌های گوناگون بررسی خواهیم کرد.

  درفش کاویانی

  منبع: پارسیان دژ

  اولین نشانه‌های وجود پرچم ایران در تاریخ، مربوط به قیام کاوه آهنگر علیه ضحاک است. کاوه، مردم را برای شورش علیه ضحاک دور خود جمع می‌کند و به نشانه قیام، پیش‌بند چرمی خودش را بر سر چوب می‌کند. قیام کاوه به پیروزی می‌انجامد و او فریدون را روی تخت حکومت می‌نشاند. فریدون نیز دستور می‌دهد تا پیش‌بند چرمی کاوه را با دیباهایی به رنگ‌های سرخ، بنفش و زرد آرایش دهند و در و گوهر به آن اضافه کنند. به‌این ترتیب «درفش کاویانی» به وجود می‌آید.

  اولین پرچم ایران با رنگ‌های زرد، بنفش و سرخ بدون علامت یا نشانه خاصی شکل گرفت. درفش کاویانی افسانه نیست و مستندات تاریخی نیز نشان می‌دهند مردم در زمان ساسانیان و هخامنشیان از پرچم ایران با نام درفش کاویان یاد می‌کردند. محمد‌بن جریر طبری در کتاب الامم و الملوک درباره ویژگی‌های درفش کاویان ذکر می‌کند:

  این پرچم از پوست پلنگ ساخته شده است و پنج متر عرض و هفت متر طول دارد.

  اشخاصی دیگر مانند ابوالحسن مسعودی نیز در کتاب مروج اهب به همین موضوع اشاره کرده است. در بیشتر کتاب‌های تاریخی نیز آمده است که در زمان ساسانیان نیز درفش کاویان از پوست پلنگ و شیر ساخته شده و نقش و نگاری روی آن وجود نداشته است. هرکدام از پادشاهان ساسانی که به قدرت می‌رسیدند، صرفا جواهراتی را به آن اضافه می‌کردند. هنگام حمله اعراب به ایران در زمان ساسانی، درفش کاویانی به دست آن‌ها می‌افتد و آن را با فرش معروف «بهارستان» نزد عمر بن خطاب، خلیفه مسلمین، می‌برند و او از وجود جواهرات زیاد روی درفش شگفت‌زده می‌شود. سپس دستور می‌دهد جواهرات را از درفش جدا کنند و آن را بسوزانند.

  سرنوشت پرچم ایران بعد از تازش تازیان

  بعد از تازش تازیان به ایران، تا حدود ۲۰۰ سال هیچ نشانی از درفش یا پرچم باقی نماند. فقط افرادی مانند ابومسلم خراسانی و بابک خرمدین، به‌عنوان قهرمان‌های ملی، صاحب پرچم شده بودند. ابومسلم، پرچم سیاه یک دست و بابک پرچمی یک دست سرخ داشت که طرفداران هرکدام را به‌ترتیب سیاه جامگان و سرخ جامگان می‌نامیدند. در آن زمان، دانشمندان اسلامی وجود هر نوع علامت یا تصویر را روی پرچم حرام اعلام کرده بودند. ازاین‌رو، تا سال‌ها هیچ‌گونه نقش و نگاری روی درفش وجود نداشت.

  پرچم ایران با آمدن غزنویان دارای تصویر می‌شود

  در سال ۲۵۵ خورشیدی، غزنویان، به سلسله سامانیان پایان می‌دهند و حکومت را در دست می‌گیرند. سلطان محمود غزنوی دستور می‌دهد که تصویر یک ماه را روی پرچمی با زمینه سیاه زر دوزی کنند. سپس در سال ۴۱۰ خورشیدی، سلطان مسعود غزنوی، به‌دلیل علاقه خاصی که به شکار شیر داشت، دستور داد به‌جای ماه، عکس شیر را روی پرچم درج کنند. جالب است بدانید از این زمان تا ظهور انقلاب اسلامی ایران، نقش این شیر روی پرچم وجود داشته است.

  اضافه شدن خورشید به پرچم ایران در زمان خوارزمشاهیان

  منبع: بیتوته

  با سر کار آمدن خوارزمشاهیان یا سلجوقیان، علاوه بر درج نقش خورشید روی سکه‌های آن دوران، نقش خورشید به پرچم نیز اضافه شد. مورخان دو دلیل برای استفاده از نماد خورشید در پرچم ایران را ذکر کرده‌اند:

  ۱. شیر نشانه قدرت، شجاعت و دلاوری و ماه مرداد (اسد) است. از آنجایی که خورشید در ماه مرداد به اوج گرما و نیرومندی خود می‌رسد، هم‌بستگی میان شیر (برج اسد) با نیمه تابستان مشخص می‌شود.

  ۲. در آیین مهر پرستی و میتراییسم، خورشید از تقدس بالایی برخوردار است و به این دلیل ایرانیان آن زمان، نماد خورشید را روی سکه و پرچم قرار می‌دادند.

  نماد پرچم ایران در دوره صفویان

  منبع: ایسنا

  نماد پرچم ایران در دوره صفویان به‌جز در زمان‌های حکومت شاه اسماعیل اول و شاه تهماسب اول، همان شیر و خورشید بوده است. پرچم ایران در این دوران زمینه سبز رنگ داشت و نماد‌های شیر و خورشید روی آن زر دوزی شده بودند. شیر در همه این پرچم‌ها به‌شکل‌های مختلفی همچون ایستاده، نشسته، نیمرخ، چسبیده و جدا از خورشید وجود داشته است. پرچم شاه اسماعیل، یک دست سبز بود و بالای آن تصویر ماه قرار داشت. داستان پرچم ایران قدیم در زمان شاه تهماسب جالب است. از آنجایی که شاه تهماسب متولد فروردین (برج حمل) بود، دستور داد به‌جای نماد شیر و خورشید، نماد برج حمل را که تصویر یک گوسفند است روی پرچم و سکه‌های آن زمان قرار دهند. پرچم ایران در این زمان مانند پرچم اعراب چارگوش بوده است. همچنین جهانگرد فرانسوی، ژان شاردن، در یادداشت‌های خود، درباره وجود آیه‌های قرآن و نماد شمشمیر دو سر حضرت علی (ع) روی بیرق‌های آن‌ها می‌نویسد و استفاده متعدد از این نوع نماد‌های مذهبی را از جمله رسومات آن زمان بر‌می‌شمارد.

  منبع: ایسنا

  پرچم ایران در گذر زمان

  نادر شاه افشار به‌دلیل کشورگشایی عظیمی که در زمان خود انجام داد و سپاهش نقاط زیادی را اشغال کرده بود، تغییرات گسترده‌ای در پرچم ایران به وجود آورد. بیرق سلطنتی یا درفش شاهی با ابریشم زرد و سرخ ساخته شد و تصویر شیر و خورشید روی آن قرار گرفت. درفش ملی ایرانی‌ها در این زمان مانند پرچم کنونی ایران از سه رنگ سبز، سفید و سرخ تشکیل شده بود. نماد‌های روی این پرچم، شیری در حال راه رفتن و خورشیدی نیمه برآمده و پشت شیر بود که درون آن عبارت « الملک الله» نوشته شده بود.

  منبع: ایسنا

  در تصاویری که از جنگ نادر شاه افشار با محمد گورکانی، پادشاه هند، کشیده شده است، بیرقی سه‌گوش سفید رنگ مشاهده می‌شود که نواری سبز رنگ گوشه بالای آن و نواری سرخ در قسمت پایین آن به چشم می‌خورد. همچنین نماد شیری با زاویه نیمرخ در حال راه رفتن و خورشیدی که درون آن عبارت «الملک الله» وجود دارد، در پرچم دیده می‌شود. از آنجایی که برای اولین بار سه رنگ سبز، سفید و سرخ روی پرچم‌های سه گوشه ملی و نظامی این دوره به وجود آمده است، مورخان، پرچم زمان نادر شاه افشار را مادر پرچم فعلی ایران می‌دانند.

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید