این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پشت سرم درد میکنه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پشت سرم درد میکنه را از این سایت دریافت کنید.

  سردرد پشت سر چیست و چگونه درمان می‌شود؟

  سردرد پشت سر یکی دیگر از انواع سردرد است که به دلایل مختلفی بروز می‌کند. سردرد تنشی را می‌توان با روش‌های دارویی و غیردارویی درمان کرد.

  سردرد پشت سر چه نوع سردردی است؟ + علت سردرد پشت سر چیست؟

  زمان تقریبی مطالعه ۸ دقیقه

  مغز و اعصاب

  احتمالا برای شما هم پیش آمده که سردرد پشت سر را تجربه کنید. سردرد انواع متفاوتی دارد و به دلایل متعددی بروز می‌کند. با در نظر گرفتن اینکه سردرد به دلایل مختلفی به وجود می‌آید، بنابراین شدت و ضعف آن نیز متفاوت است و هر فرد را به نحوی درگیر می‌کند. برای کسب  آگاهی بیشتر درباره دلایل بروز سردردهای پشت سر و چگونگی درمان این دردهای آزاردهنده با مجله هومکا همراه باشید.

  فهرست مطالب

  چرا سردرد پشت سر بروز می‌کند؟

  سردرد پشت سر به دلایل مختلفی بروز می‌کند و همیشه نمی‌توانیم دلیل روشنی برای آن بیابیم. درمان سردرد به نوع و شدت آن بستگی دارد. معمولاً این سردرد با استراحت و استفاده از روش‌های خانگی بدون خطر برطرف می‌شود. اما گاهی سردرد پشت سر شدت پیدا می‌کند و انجام فعالیت‌های روزمره را نیز برای فرد غیرممکن می‌کند. در برخی از مواقع این سردرد از اختلالی که در یکی از اعضای بدن بروز کرده نشأت می‌گیرد. این نوع سردرد خود به دلایل گوناگونی بروز می‌کند، بنابراین در ادامه علل بروز آن را موردبررسی قرار می‌دهیم.

  علت سردرد پشت سر

  شاید تعجب کنید اما می‌توانیم برای سردرد پشت سر حدوداً ۲۰ دلیل عنوان کنیم. هر یک از این دلایل به نحوه با شدت کم‌وزیاد سبب بروز آن می‌شوند و برخی از آن‌ها می‌توانند زندگی عادی فرد را مختل کنند. به‌صورت کلی علل شایع سردرد پشت سر به شرح زیر است.

  سردرد ناشی از وضعیت نامناسب بدن

  وضعیت بدن در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره در بروز دردهای پشت سر تأثیر دارد. وضعیت نامناسب بدن باعث ایجاد گرفتگی در پشت، شانه‌ها و گردن شده و درنهایت به سردرد پشت سر منجر می‌شود. معمولاً این نوع دردها در قاعده جمجمه (ناحیه اتصال سرو و گردن) به‌صورت دردهای مبهم و ضربان دار احساس می‌شوند.

  اگر برای مدت طولانی در یک حالت باقی می‌مانید، احتمال اینکه دچار سردرد پشت سر شوید بالاست. درد ناشی از باقی ماندن طولانی‌مدت در یک حالت معمولاً شدید و بسیار آزاردهنده است. برای اینکه این درد را تسکین دهید توصیه می‌کنیم هرچند دقیقه یک‌بار حالت بدن خود را تغییر دهید یا از حرکات کششی ملایم استفاده کنید.

  میگرن و سردرد پشت سر

  میگرن علاوه بر اینکه بینایی فرد را مورد هدف قرار می‌دهد، سبب احساس درد شدید در گردن نیز می‌شود. این درد به‌شدت آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل است. فرد مبتلا به سردرد میگرنی احساس درد همراه با نبض را در پشت سر تجربه می‌کند.

  سردرد تنشی و سردرد پشت سر

  اگر در ناحیه راست پشت سرتان احساس درد دارید، احتمالاً دلیل آن سردرد تنشی است. از علائم و ویژگی‌های سردرد تنشی می‌توان به دردهای خفیف همراه با فشار در پشت و کنار سر اشاره نمود. اگر سردرد پشت سر از نوع تنشی باشد علائم مرتبط با آن عبارت‌اند از:

  حساسیت به نور یا صدا

  کاهش اشتها

  گرفتگی شانه و قسمت بالایی پشت

  مشکل در تمرکز

  انقباض عروق خونی

  چنانچه درد سمت راست یا پشت سر دارید احتمالاً به دلیل انقباض عروق خونی است. وقتی عروق خونی منقبض می‌شوند، عصب سه‌گانه فشرده‌شده و فرد درد و سوزش شدیدی را در پشت سر تجربه می‌کند.

  مصرف خودسرانه دارو و سردرد پشت سر

  یکی از دلایل سردرد پشت سر که بسیاری از مبتلایان از آن بی‌اطلاع هستند، مصرف خودسرانه داروهاست. خوب است بدانید که مصرف خودسرانه دارو می‌تواند حداقل تا ۱۰ ماه شما را درگیر به سردردهای شدید کند. این سردرد پس سری همراه با اختلال خواب، پرخاشگری و اضطراب خود را نشان می‌دهد.

  کم‌کاری تیروئید

  گاهی سردرد پشت سر علامتی است که به فرد هشدار می‌دهد، مبتلا به بیماری تیروتوکسیکوز یا کم‌کاری تیروئید است. بنابراین مراجعه به متخصص و انجام آزمایشات لازم می‌تواند به تشخیص علت بروز آن و تشخیص احتمالی این اختلال کمک کند.

  فعالیت بدنی و سردرد پشت سر

  گاهی فعالیت بدنی نیز باوجوداینکه ضامن سلامت فرد است سبب بروز سردرد پشت سر می‌شود. اگر در اثر فعالیت بدنی رگ‌های خونی منقبض و فشرده شوند این نوع سردرد بروز می‌کند.

  آسیب و تغییرات ستون فقرات گردنی

  سردرهای سرویکوژنیک و یا سردرد های گردنی به دلیل آسیب به مفاصل، ماهیچه، رباط و یا اعصاب مهره‌های بالای گردن ایجاد می‌شوند. آسیب اجزای بالای گردن باعث درد در این ناحیه‌ها می‌شود. فیزیوتراپی می‌تواند به درمان این درد کمک کند. گاهی اوقات سردرد گردنی به دلیل شرایط زیر رخ می‌دهد:

  آسیب در ناحیه گردن ضعف عضلانی

  موقعیت نشستن نامناسب

  خوابیدن نادرست کم‌تحرکی استرس

  آرتروز

  اگر فرد مبتلا به آرتروز باشد احتمال اینکه دچار سردرد پشت سر نیز شود وجود دارد. این حالت زمانی رخ می‌دهد که بیمار دچار ورم مفاصل، نخاع و گردن باشد. این سردرد زمانی که بیمار حرکت می‌کند شدت می‌یابد، به همین دلیل فرد را از انجام فعالیت‌های معمول نیز بازمی‌دارد.

  تومور مغزی

  درد ناشی از تومور مغزی معمولاً یک درد تیز است که در سمت چپ مغز بروز می‌کند. تومور مغزی به بافت مغز و اعصاب آسیب شدید وارد می‌کند و سبب بروز اختلال در بینایی، بی‌حسی دست‌ها، کاهش سطح شنوایی، سرگیجه، احساس فشار در جمجمه و سردردهای شدید و پس سری می‌شود.

   آسیب و التهاب شریان‌ها

  اگر شریان‌هایی که خون را به مغز انتقال می‌دهند دچار آسیب شوند، فرد دچار سردرد پشت سر و گردن خواهد شد. این آسیب گاهی در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و کاهش سطح ایمنی بدن رخ می‌دهد.

  سردرد ناشی از فشار پایین مایع مغزی-نخاعی

  سردرد ناشی از کاهش فشار CSF که به‌عنوان افت فشار داخل جمجمه نیز شناخته می‌شود، بر اثر فشار پایین مایع مغزی-نخاعی در مغز بروز می‌کند. مایع مغزی-نخاعی، مایع شفافی است که از مغز و نخاع محافظت می‌کند. اگر مایع CSF به دلیل پارگی سخت شامه (یکی از غشاهای پوشش‌دهنده نخاع) نشت کند، فشار در مغز از حد طبیعی آن کمتر شده و منجر به بروز سردردهای شدید به‌ویژه در پشت سر می‌شود. اگر سردرد پشت سر به دلیل کاهش فشار مایع مغزی-نخاعی باشد علائم مرتبط با آن عبارت‌اند از:

  منبع مطلب : www.homeca.ir

  درد پشت سر و 20 علت و درمان آن را بخوانید.

  یکی از سردردهای آزار دهنده، درد پشت سر است که معمولا خود به خود از بین می‌رود، ولی در بعضی از موارد این نوع سردرد، به دلیل اختلالاتی در نواحی دیگر بدن است.

  تلفن: ۸۸۸۸۲۴۲۴-۰۲۱

  شنبه-پنجشنبه (۲۰:۰۰ - ۹:۰۰)

  [email protected]

  درد پشت سر و ۲۰ علت و درمان آن را بخوانید.

  صفحه اصلی - مقاله -

  درد پشت سر و ۲۰ علت و درمان آن را بخوانید.

  جستجو

  آخرین نوشته‌ها

  آرتروز مفصل زانو چیست و درمان آن

  بورسیت ایلیوپسواس چیست و درمان آن

  بورسیت پره پاتلار یا کشکک زانو

  ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی چیست و تفاوت آن ها

  ویدیو رادیوفرکوئنسی فست گردن

  آخرین نظرات

  ادمین در علت و درمان درد دنبالچه را بشناسید.

  ادمین در درد پشت سر و ۲۰ علت و درمان آن را بخوانید.

  ادمین در درد پشت سر و ۲۰ علت و درمان آن را بخوانید.

  آرش محمودی در درد پشت سر و ۲۰ علت و درمان آن را بخوانید.

  ایمان سهراب‌پور در درد پشت سر و ۲۰ علت و درمان آن را بخوانید.

  کلینیک درد راد۱۴۰۰/۰۴/۰۵مقاله ۷

  شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پشت سرتان درد بگیرد! همان طور که می‌دانید، سر درد انواع مختلفی دارد و دلائل مختلفی باعث بروز آن می‌شود. همیشه نمی‌توان علت سر درد را شناسایی کرد. یکی از این سردردهای آزار دهنده، درد پشت سر است که معمولا خود به خود از بین می‌رود، ولی در بعضی از موارد این نوع سر درد، به دلیل اختلالاتی در نواحی دیگر بدن است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد درد پشت سر، علت‌ها و راه‌های درمان آن صحبت کنیم.

  ۲۰ علت درد در پشت سر چیست؟

  کشش ماهیچه‌ای و خستگی از دلایل درد پشت سر:

  نشستن در یک موقعیت برای مدت های طولانی می تواند منجر به درد شدید در پشت سر شما شود. تسکین این ناراحتی با کشش در طول روز و تغییر مواضع در صورت امکان و همچنین تلاش برای کاهش سطح استرس است.

  سردردهای تنشی عامل درد پشت سر:

  اگر شما درد را در سمت راست پشت سر تجربه می‌کنید، ممکن است به دلیل سردرد تنشی باشد. این سردردها با یک درد خفیف مشخص می‌شود که مانند فشار در پشت و کنار سر شما احساس می‌شود.

  داشتن درد پشت سر به دلیل میگرن:

  میگرن بدتر از سردرد معمولی شماست، میگرن می‌تواند کسانی که به اندازه کافی بدشانس هستند را گرفتار کند و باعث ایجاد اختلالات بینایی می‌شود و می‌تواند شدید و مهلک باشد. میگرن با درد و احساس ضربه درد در پشت سر مشخص می‌شود.

  رابطه زناشویی و ورزش از علل دردهای پشت سر:

  به شدت ورزش و رابطه زناشویی می‌توانند منجر به آن چیزی شود که پزشکان به عنوان سردرد ارگاسمی به آن اشاره می‌کنند که معمولا با درد در پشت سر به خاطر رگ‌های خونی فشرده مشخص می‌شوند.

  بخش عصبی سه گانه موجب درد پشت سر می‌شود:

  علت دیگری از درد در سمت راست پشت سر، انقباض عروق خونی باعث فشرده شدن عصب سه گانه می‌شود و می‌تواند منجر به سوزش و نیز درد پشت سر شود.

  استخوان پس سر موجب ایجاد درد پشت سر:

  آسیب به عصب پس سر که از بالای طناب نخاعی تا پایه گردن شما کشیده می‌شود، می‌تواند موجب بروز علائم شبیه به میگرن، دردهای شدید در پشت گردن و سر، و در پایه جمجمه شود.

  آسیب‌های موقتی از دلایل درد پشت سر:

  آسیب و التهاب به شریان‌هایی که خون را به مغز حمل می‌کنند، می‌تواند منجر به درد در پشت سر و گردن شود و می‌تواند ناشی از ایمنی ضعیف یا استفاده از آنتی بیوتیک‌ها باشد.

  سردردهای آرتروزی عامل ایجاد درد پشت سر و گردن:

  این سردردها به علت ورم مفاصل و یا نخاع و یا گردن به وجود آمده است و در پشت سر احساس می‌شود؛ آنها با حرکت بدتر می‌شوند.

  تومورهای مغزی باعت درد در پشت سر می‌شوند:

  درد تیزی که به طور خاص در سمت چپ مغز وجود دارد ممکن است توسط یک تومور مغزی ایجاد شود. اختلال در مغز می‌تواند باعث آسیب به بافت مغز و اعصاب شود که می‌تواند باعث سردرد، مشکلات بینایی، از دست دادن احساس در دو دست، از دست دادن شنوایی و سرگیجه در حالی که احساس فشار بیش از حد در جمجمه وجود دارد، شود.

  سردردهای مکرر و درد پشت سر:

  استفاده از داروهای بدون نسخه ضد درد بیش از ۱۰ ماه می‌تواند منجر به سردرد در تمام مدت روز شود و با بی‌قراری، اضطراب، عصبانیت و مشکل خواب همراه است.

  درد پشت سر به دلیل آپنه خواب:

  این اختلال خواب می‌تواند منجر به سردردهای مکرر شود که اغلب در پشت سر اتفاق می‌افتد.

  سینوزیت از علل ایجاد درد پشت سر:

  با ملتهب شدن سینوس‌ها، درد در صورت و پیشانی مرتبط با سینوزیت می‌تواند به پشت سر سرایت کند.

  درد پشت سر از نشانه های سرطان متاستاز به جمجمه:

  پخش سرطان موجود در پایه جمجمه می تواند با درد در پشت سر و همچنین دشواری بلعیدن و صحبت مشخص شود.

  درد در پشت سر افراد مبتلا به پارکینسون:

  تقریبا یک سوم افرادی که تجربه پارکینسون دارند، دچار در پشت سر و گردن می‌شوند.

  تب دنگی عامل درد پشت سر:

  کسانی که به تب دنگی مبتلا می‌شوند از تب شدیدی رنج می‌برند و ۲۰ درصد از این سردردها در پشت سر وجود دارد.

  درد پشت سر از علائم بیماری تیروتوکسیکوز:

  هم چنین منسوب به کم کاری تیروئید است که اغلب به عنوان بیماری تیروتوکسیکوز تشخیص داده می‌شود و با درد پشت سر مشخص می‌شود.

  درد پشت سر به دلیل فشار پایین:

  فشار پایین اغلب در دو طرف سر تجربه می‌شوند، اگر چه بسیاری افراد متوجه می‌شوند که درد پشت سر با فعالیت فیزیکی بدتر می‌شود.

  سلفاژی قلبی با درد پشت سر:

  درد در پشت سر هم ممکن است ناشی از بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی باشد، چون یک مطالعه نشان داد که ۳۳ درصد از افرادی که حمله قلبی داشتند، درد را در پشت سر تجربه می‌کنند که با باز کردن عروق کرونری درمان می‌شود.

  ایجاد درد در پشت سر با سرفه:

  سرفه علتی برای سردرد است و در ۳۵ درصد از افراد این سردردها در پشت سر انجام می‌شود.

  آسیب‌های عضلانی گردنی و درد پشت سر و گردن:

  دردی که از آسیب به گردن ناشی می‌شود، اغلب از گردن و شانه‌ها به پشت سر در نزدیکی گردن قرار می‌گیرد.

  درمان‌های درد پشت سر

  منبع مطلب : radpainclinic.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید