این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پیوند فسفو دی استر

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پیوند فسفو دی استر را از این سایت دریافت کنید.

  پیوند فسفودی‌استر

  پیوند فسفودی‌استر

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

  نمایش پیوند فسفودی‌استر (PO43-) بین نوکلئوتیدها. یک مولکول تیمین () با دو مولکول آدنین ().

  پیوند فسفودی‌استر (به انگلیسی: Phosphodiester bond) گروه بزرگی از پیوندهای کوالانسی بین گروه‌های فسفری و دو زنجیره پنج‌کربنی کربوهیدراتی (پنتوز) که دارای بیشتر از دو رشته استری می‌باشد. این همان پیوند قند فسفات است.

  زنجیره‌های فسفودی‌استر ارتباط زیادی با حیات دارند به طوری‌که زیرساخت رشته‌های DNA را تشکیل می‌دهند. در DNA و RNAرشته‌های فسفودیستر ارتباط بین کربن ۳' مولکول قند یک نوکلئوتید و کربن ۵' قند نوکلئوتید بعدی را تشکیل می‌دهد. مولکول‌های قندی در DNA دئوکسی‌ریبوز و در RNA ریبوز می‌باشد.

  گروه‌های فسفات در زنجیره فسفودی‌استر بار منفی دارند. این نیروی دافعه سبب می‌شود که گروه فسفات به سمت دیگر DNA برود و با پروتئین‌ها یا یونهای فلزی مثل منیزیوم یا پلی‌آمین‌ها خنثی شوند.

  برای اینکه زنجیره‌های فسفودیستر شکل بگیرند و نوکلئوتیدها به هم متصل شوند، تری‌فسفات‌ها یا دی‌فسفات‌ها از ساختار نوکلئوتیدها در حضور آنزیم کاتالیزور شکسته می‌شود. وقتی که یک تک‌فسفات یا جفت‌فسفات (که پیروفسفات نامیده می‌شود) در واکنش کاتالیزوری بشکند، رشته‌های فسفودی‌استر شکل می‌گیرد

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  آنزیم دی‌ان‌ای لیگاز

  منابع[ویرایش]

  http://en.wikipedia.org/wiki/Phosphodiester_bond

  رده‌ها: ارگانوفسفات‌هاپیوندهای شیمیاییزیست‌شناسی مولکولیزیست‌شناسی و داروشناسی عنصرهای شیمیایی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  پیوند فسفودی استر

  ژنیران ارائه دهنده انواع خدمات آزمایشگاهی، برگزار کننده دوره های کارآموزی حضوری و آنلاین در حوزه بیوتکنولوژی، بیوانفورماتیک و بیولوژی

  دسته‌بندی نشده

  پیوند فسفودی استر

  ارسال شده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ توسط ARVIN ESFANDI

  پیوند فسفودی استر زمانی اتفاق می افتد که دقیقاً دو گروه از هیدروکسیل های موجود در اسید فسفریک با گروه های هیدروکسیل بر روی سایر مولکول ها واکنش داده و دو پیوند استر تشکیل دهند. این “پیوند” دارای اتصال C-O-PO2 – O-C است. پیوند های فسفودی استر بیشت در DNA و RNA مطرح است ، اما فسفودی استرها در سایر مولکول های زیستی نیز وجود دارن مثل پروتئین های حامل آسیل.

  پیوندهای فسفودی استر ستون فقرات DNA و RNA را تشکیل می دهند. به طور خاص ، پیوند فسفودی استر اتم 3 ‘ کربن یک مولکول قند و اتم 5’ کربن مولکول دیگر را به هم پیوند می دهد. این گروه های ساکاریدی از دی اکسی ریبوز موجود در DNA و ریبوز در RNA حاصل می شوند. فسفودی استرها در pH 7 بار منفی دارند. دافعه بین این بارهای منفی بر ترکیب پلی نوکلئیک اسید ها تأثیر می گذارد. بار منفی باعث جذب هیستون ها و کاتیون های فلزی مانند منیزیم و پلی آمین ها می شود.

  برای اینکه پیوند فسفودی استر تشکیل شود و نوکلئوتیدها به هم متصل شوند ، اشکال سه فسفاته یا دی فسفاته بلوک های سازنده نوکلئوتید از هم جدا می شود و انرژی مورد نیاز برای هدایت واکنش کاتالیز شده آنزیم را فراهم می کند.

  هیدرولیز پیوندهای فسفودی استر توسط فسفودی استرازها کاتالیز می شود که در ترمیم توالی DNA نقش دارند.پیوند فسفودی استر بین دو ریبونوکلئوتید می تواند توسط هیدرولیز قلیایی شکسته شود ، پیوند بین دو دی اکسی ریبونوکلئوتید در این شرایط پایدارتر است. سهولت نسبی هیدرولیز RNA متاثر از حضور گروه 2 ‘هیدروکسیل است.

  فعالیت آنزیم

  فسفودی استراز آنزیمی است که هیدرولیز پیوندهای فسفودی استر را کاتالیز می کند ، به عنوان مثال پیوند موجود در یک مولکول AMP  حلقوی یا GMP حلقوی.

  آنزیمی که نقش مهمی در ترمیم آسیب اکسیداتیو DNA دارد 3’- فسفودی استراز است.

  در طی همانند سازی DNA، آنزیم DNA لیگاز می تواند یک پیوند فسفودی استر بین نوکلئوتیدها ایجاد کند.

  از این مطلب چقدر راضی بودید؟

  روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

  ۵ / ۵. تعداد رای دهندگان: ۱

  ARVIN ESFANDI

  منبع مطلب : www.geniranlab.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید