این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چرا شب قدر مخفی است

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چرا شب قدر مخفی است را از این سایت دریافت کنید.

  چرا شب قدر مخفی است؟

  مبلغ حوزه علمیه قم در پاسخ به اینکه خداوند چرا شب قدر را مخفی کرد؟ گفت:خداوند رضای خود را در میان انواع طاعات پنهان کرد تا مردم به همه طاعات روی آورند. ذات اقدس الهی غضبش را در میان معاصی پنهان کرد تا از همه گناهان پرهیز کنند، خداوند مرگ را مخفی ساخت تا در همه حال آماده باشیم بنا براین شب قدر را پنهان کرد تا قدر همه شبها را بدانیم.

  حجت الاسلام والمسلمین نورموسوی تشریح کرد

  حجت الاسلام والمسلمین نورموسوی تشریح کرد چرا شب قدر مخفی است؟

  ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ ۰۵:۰۰:۰۰ |

  خانه | اجتماعی | قرآن و معارف | کد خبر: ۵۷۳۸۴۸ ارسال به دیگران |

  مبلغ حوزه علمیه قم در پاسخ به اینکه خداوند چرا شب قدر را مخفی کرد؟ گفت:خداوند رضای خود را در میان انواع طاعات پنهان کرد تا مردم به همه طاعات روی آورند. ذات اقدس الهی غضبش را در میان معاصی پنهان کرد تا از همه گناهان پرهیز کنند، خداوند مرگ را مخفی ساخت تا در همه حال آماده باشیم بنا براین شب قدر را پنهان کرد تا قدر همه شبها را بدانیم.

  حجت الاسلام والمسلمین سید جواد نورموسوی مبلغ حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در قم با اشاره به اعمال شب های قدر گفت: اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است، اعمالی که در هر سه شب انجام می‌ شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است. که میتوان آنها را ازمفاتیح دریافت کرد.

  وی در ادامه با اشاره به فضیلت این شب ها افزود: انسان با مناجات و دعا و راز و نیاز و اعمال و شب زنده داری در شب قدر و مهمان بودن درمحضر الهی از دریای رحمت و غفران حضرت حق بهره می برد . باعث میشود در دردریای بیکران رحمت و غفران خداوند ، روح وروان وگناهانش شسته وپاک شود.

  نورموسوی ادامه داد: از بعد شب قدر بابخشش گناهان تولد دوباره می یابد وزندگی را با روح وروان سالم مجدد  آغاز میکند.

  وی در پاسخ به اینکه خداوند چرا شب قدر را مخفی کرد؟ گفت:خداوند رضای خود را در میان انواع طاعات پنهان کرد تا مردم به همه طاعات روی آورند. ذات اقدس الهی غضبش را در میان معاصی پنهان کرد تا از همه گناهان پرهیز کنند، خداوند مرگ را مخفی ساخت تا در همه حال آماده باشیم بنا براین شب قدر را پنهان کرد تا قدر همه شبها را بدانیم.

  حجت الاسلام والمسلمین نورموسوی در ادامه با اشاره به پیامهای شبهای قدر گفت: مدیریت زمان بکی از این پیام هاست. ما در پرتو استفاده از زمان وبهره وری از زمان خاص می توانیم به رشد مورد نظر خود نزدیک شویم . گاهی یک لحظه می تواند در سرنوشت یک عمر انسان نقش داشته باشد.گاهی شخصی با چند ثانیه افتخاری بزرگ برای خود رقم میزند که قهرمان المپیک می شود.

  وی باهم بودن را دیگر پیام این شب ها عنوان کرد و افزود:  پیگیری فرد با پیگیری گروهی تفاوت معنی داری دارد .برخی برنامه ها را با پیگیری جمعی بهتر می توان به سر انجام رسانی.مسیر ما مشترک است .شب قدر ، فرصت همنوایی وتوجه به یکدیگر است.

  وی با اشاره به اعتماد به نفس معنوی تصریح کرد: روانشناسان یکی  از شاخه های اعتماد به نفس را نوع معنوی آن دانسته اند.یعنی قبول کنیم برخی از توانمندی ها از حیطه ازاده واختیار ما خارج است ،تنه به دست خداوند انجام می شود.

  حجت الاسلام والمسلمین نورموسوی مهارت برنامه ریزی را از دیگر آموزه های این شب ها دانست و افزود: شب قدر ، شب برنامه ریزی معنوی و مادی است شب قدر تمرینی است برای طراحی چشم انداز زندگی ماندگار.

  وی همچنین  لذت راز ونیاز را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: شب های قدر ،شبهای گفتن ما و شنیدن خداست ما در برنامه های این شب ،سخن گفتن با خدا را در شکلهای نماز ،دعا و ذکر داریم.

  این مبلغ حوزه در ادامه با تا کید بر تنوع معنوی افزود: همانگونه که در مسائل روز مره زندگی به دنبال تنوع بخشی هستیم در برنامه های معنوی هم چنین لذتی وجود داردعده ای در شبهای قدر با نماز های مستحبی خود را به خدا نزدیک می کنند و برخی هزار نام زیبای خدا  را  در دعای جوشن کبیر می خوانند.

  وی  شب قدر را شروع دو باره خواند و گفت: هیچ وقت برای آغاز دیر نیست.هر گاه تصمیم جدی برای تحول در خودمان دیدیم ، آغازی پر افتخار برای زندگی معنوی و تضمین موفقیت هاست.یک انفجار بزرگ گاهی تنها منتظر یک جرقه کوچک کبریت است.

  وی با بیان اینکه عبور از خود خواهی ،رمز رسیدن به خدا است افزود:  شب های قدر، فرصت دگر خواهی است. دیگران را بخواهیم تا آنان ما را بخواهند ودر این عالم تنها نباشیم. بیاد هم باشیم.

  نورموسوی در پایان  تاکید کرد: نماز حضرت زهرا(س) جعفر طیار ، دعای سیفی صغیر ، اسم اعظم و دعای بعد از زیارت عاشورا  برای رسیدن به حاجت در این شبها توصیه شده است.

  ارسال به دیگران

  وبگردی

  جاماندگان یارانه ، این ماه یارانه می گیرند؟

  قیمت روز انواع کولر گازی در بازار

  با ایراد مجلس، حقوق مشمولان قانون کار دستگاه‌های دولتی اصلاح شد/ حداقل دستمزد، ۵۷ درصد و سایر سطوح دستمزد تا ۳۸ درصد افزایش می‌یابد

  قبل از ابلاغ مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از دانش‌آموزان و دانشجویان نظرخواهی کنید

  تیک‌تاک اعتراف کرد: دسترسی کارمندان به داده‌های شخصی کاربران

  «وحید اسلامی» کارگردان و منتقد سینما درگذشت

  چهره ترسناک «خانم بازیگر» پس از ازدواج +عکس

  خواننده پرطرفدار شغل قبلی خود را افشا کرد

  فوری؛ وام خرید خودرو دریافت کنید/ فقط به این افراد پرداخت خواهد شد+ شرایط دریافت

  شرایط حذف قرعه‌کشی خودرو چیست؟

  چین جهان را غافلگیر خواهد کرد؟

  جزئیات دستورالعمل تامین مالی کشت قراردادی برای 2 میلیو ن هکتار

  قیمت دلار، قیمت یورو و ارزهای دیگر امروز یکشنبه 12 تیر ماه + جدول قیمت

  2 بار بی اعتنایی به دستور رییسی در اصلاح افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ! / بدقولی مخبر بعد از جلسه 20 روز پیش ! / آقای جهرمی حقوق بازنشستگان حق الناس است نه بیت المال !

  گل استثنایی عادل فردوسی پور+فیلم

  بازگشت عجیب عادل فردوسی پور به آنتن زنده شبکه ۳+ فیلم

  اعتماد به نفس حوزه علمیه قم رشد قم مرگ

  منبع : www.borna.news

  چرا شب قدر مخفی است؟

  چرا شب قدر مخفی است؟

  چرا شب قدر مخفی است؟

  534

  شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ویژگی‏‌هایی که شب قدر دارد، شب‏‌های دیگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت و «روح» (که فرشته بزرگ و با عظمت الهی است). همچنین برتری آن بر هزار ماه. به واسطه این ویژگی‌‏ها، اعمال انسان در این شب از عظمت خاصی برخوردار می‌‏شود.

  آنچه در ادامه می‌خوانید یادداشتی است که مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است:

  عبادات در قالب‏‌های گوناگون، واسطه‌‏های فیض الهی‌اند. بشر توسط عبادت مستحق پاداش می‌شود و به خاطر گناه سزاوار عذاب می‌‏شود.

  خداوند دارای صفات کمال است و براساس صفات کمال، فیض او بر تمام موجودات هستی و از جمله انسان نازل می‌شود. یکی از صفات خداوند، رحمت است. چون هر یک از صفات الهی از طریق اسباب و واسطه سرازیر می‌شود، صفت رحمت او نیز از راه‏‌های خاص بر انسان و موجودات نازل می‌شود.

  شب قدر یکی از مجاری فیض رحمت الهی است. در این شب خداوند رحمت خود را بر بندگان جاری نموده است، همان گونه که در بسیاری اوقات دیگر مانند ماه مبارک رمضان، اعیاد و روزهای خاصی که به عنوان «ایام الله» ذکر می‏‌شوند، رحمت بی شمار نازل می‌شود و یا توبه و وجود پیامبران و امامان معصوم، مجاری فیض و رحمت الهی شناخته می‌شوند.

  خدا بنا به حکمت و مصلحت و از همه مهم‏تر لطف خود، هر ساله چنین شبی را در مسیر انسان‏‌ها قرار داد تا به خود آیند و فرصت توبه کردن و جبران گناهان را داشته باشد.

  از طرف دیگر چون رحمت الهی بی‌پایان است، کسی که متصل به آن شود، از فواید و برکات آن برخوردار می‌شود. یکی از فواید آن محو تمام گناهان است، چرا که رحمت نامتناهی و بی‌پایان می‏‌تواند گناهان انسان را که مطمئناً به اندازه رحمت خداوند نیست، از بین ببرد.

  اما «شب قدر» چه شبی است؟ شب قدر در ماه رمضان واقع شده است. طبق روایات یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم یا بیست و سوم است. در روایت وارد شده که تقدیر در نوزدهم و ابرام (محکم کردن) در بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است.(۱)

  طبق روایات و گفتار بزرگان شب بیست و سوم ماه رمضان به واقع نزدیک‌تر است و اگر معینش نکرده‌‏اند، به منظور تعظیم امر آن بوده است.

  در عین حال مشخص نبودن این شب به طور کامل می‌‏تواند رحمت و لطف دیگری از خداوند باشد که انسان بتواند در سه شب با خداوند ارتباط برقرار کرده و راز و نیاز کند و از دریای رحمت الهی هر چه بیشتر بهره‏‌مند باشد یا اگر در یک شب نتوانست رابطه حقیقی را برقرار کند، مأیوس نباشد و در شب‏‌های بعد جبران نماید و یا اینکه در شب‌های اوّل، مقدمات ارتباط واقعی و حقیقی را با خداوند برقرار کرده و در شب آخر متصل به دریای با عظمت و بیکران و فیض الهی شود. در هر حال از هر طرف که نگاه کنیم، جز رحمت و لطف خداوند نیست.

  بسیاری معتقدند مخفی بودن شب قدر میان شب‌های سال یا در میان شب‌های ماه مبارک رمضان ‌برای این است که مردم به همه این شب‌ها اهمیت دهند، همان‌گونه که خداوند رضای خود را در میان انواع‌ طاعات پنهان کرده، تا مردم به همه طاعات روی آورند و غضبش را میان معاصی پنهان کرده، تا از همه ‌بپرهیزند. دوستانش را میان مردم مخفی کرده، تا همه را احترام کنند.

  اجابت را میان دعاها پنهان کرده، تا به‌ همه دعاها روی آورند. اسم اعظم را میان اسم‌هایش مخفی ساخته تا همه را بزرگ دارند و وقت مرگ را مخفی‌ ساخته تا در همه حال آماده باشند.(۲)

  نکته دیگر اینکه: چون برای هر رقیقه، حقیقتی است و هر صورت مُلکی و زمینی صورت ملکوتی و غیبی دارد، عرفا معتقد هستند، لیلة القدر نیز حقیقت واحد است، ولی دارای مراتبی است، زیرا از منازل سیر حبی وجود، در قوس نزول و فرایند آفرینش به لیل و لیالی تعبیر می‌شود. در قوس صعود که رو به تکامل  و صعود است، به یوم و ایّام یاد می‌شود،(۳) ولی جلوه زمینی و زمانی آن در دهه آخر ماه رمضان به خصوص شب‌های ۱۹، ۲۱ ،۲۳  است  که دقیقاً مشخص نشده در چه شبی است.

  مرحوم شیخ عباس قمی در این باب تصریح نموده که اگر شب قدر به طور دقیق از سوی ائمه معین نشده، برای این است که مؤمنان حداکثر استفاده را از  چند شب ماه مبارک رمضان ببرند. در سه شب احیا و شب زنده داری داشته باشند.(۴) بنابراین مسلمانان فراموش نکرده‌اند، اما در آموزه‌های دینی دلایل و اسرار و حکمت‌های نهفته این شب مشخصاً بیان نشده است.

  برخی از بزرگان اهل تفسیر در این باره گفته‌اند:

  هر سه شب در قدر بودن مدخلیت دارد، زیرا در شب نوزده تقدیر امور می‌شود، بیست و یکم حکم می‌شود، بیست و سوم مبرم و حتمی می‌شود.

  برخی دیگر برآنند که گرچه طبق روایات متعدد، شب بیست و سوم  شب قدر است، اما اینکه در بعض اخبار بین سه یا دو شب بیان فرموده یا هر سه شب را مدخلیت داده، براى این است که عبادت شب قدر افضل از عبادت هزار ماه است که هشتاد و سه سال و چهار ماه است. در عبادت اول باید تخلیه کرد. سپس تحلیه. در شب نوزده و بیست و یک شب تخلیه است که باید از گناهان و معاصى و صفات خبیث و عقاید فاسد توبه کرد. قلب را پاک و پاکیزه نمود. خود را آماده کرد. اگر گناهان جبران دارد، جبران کند که در شب بیست و سوم عبادات به درجه اعلى قبول برسد.(۵)

  نزول فرشتگان در شب قدر به محضر امام عصر حقیقتی غیر قابل تردید است. این مسأله خاستگاه وحیانی دارد. عرفی نیست. در قرآن کریم در این باب به روشنی سخن گفته شده: «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ»؛ در شب قدر ملائکه و روح به فرمان پروردگارشان با هر چیزى نازل مى‏‌شوند.(۶)

  *پی‌نوشت‌ها:

  ۱. علامه طباطبایی، تفسیر المیزان، نشر جامعه مدرسین، قم بی تا، ج ۲۰، ص ۷۶۹.

  ۲.  ناصر مکارم تفسیر نمونه، نشر دار الکتب الاسلامیه تهران، بی تا، ج ۲۷، ص ۱۹۰.

  ۳. صادقی، سیمای اهل بیت در عرفان امام خمینی، نشر مؤسسه اثار امام خمینی، ۱۳۸۵ ش، ص ۳۶۴.

  ۴. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، فرهنگ اسلامی، تهران، ۱۳۷۰ ش، ص۴۱۱.

  ۵. سیدعبدالحسین طیب، أطیب البیان فی تفسیر القرآن، نشر بنیاد فرهنگ اسلامی، بی تا، ج‏۱۴، ص ۱۷۶.

  ۶. قدر(۹۷) آیه ۴. منبع: فارس

  * اعمال و فضایل بی کران شب قدر* دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان* دعای پیامبر (ص) در شب اول ماه مبارک رمضان

  منبع : www.shebreh.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید