این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چرخ ریسک چگونه لانه اش را درست می کند علوم دوم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چرخ ریسک چگونه لانه اش را درست می کند علوم دوم را از این سایت دریافت کنید.

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان/تعریف پرنده چرخ ریسکغذایشان چیست؟ و چطور طعمه را می خورد؟چرخ ریسک لانه اش را چگونه می بافد؟انواع

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان

  دسته بندی: تحقیق برای بچه ها, تحقیق فارسی, سوم ابتدایی, کلاس دوم, مقالات

  بازدید

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک

  تحقیق در مورد چرخ ریسک دوم دبستان

  پرنده چرخ ریسک

  تحقیق ورد و pdf پرنده چرخ ریسک

  تحقیق در مورد آشیانه سازی لک لک

  تعریف پرنده چرخ ریسک

  چرخ ریسک پرنده چابک و زرنگ و از راسته گنجشک سانان می باشد، این پرنده در هر جایی از این جهان پهناور می توان یافت، حتی در تمامی مناطق شهری و روستایی ایران نیز گونه هایی از این چرخ ریسک ها به چشم می خورد. مهم ترین و بارز ترین نشانه برای شناسایی آنها توجه به آواز آنها می باشد.

  چَرخ‌ریسَک‌ها پرندگانی هستند ریزجثه و ظریف به وزن تقریبی یازده گرم، درخت‌زی، بالارو، شاد، زیبا و فوق العاده فعال

  و پرجنب‌وجوش است و صدای بسیار زیبایی دارد.

  بال‌هایش کوتاه و قلبش بزرگ و قوی است.

  غذایشان چیست؟ و چطور طعمه را می خورد؟

  غذای آنها بیشتر از حشرات و بعضی بی‌مهره‌گان است ، گاهی از دانه‌ها نیز تغذیه می کنند .

  طعمه را میان پنجه‌های پا گرفته، با فشار آوردن روی شاخه له کرده و می خورد.

  در میان پرندگان نغمه خوان از همه پرانرژی تر و در مقابل گرسنگی از همه کم طاقت تر است.

  در زمستان اغلب به صورت گله‌های مختلط دیده می شوند.

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان

  چرخ ریسک لانه اش را چگونه می بافد؟

  چرخ ریسک شاخه ها و برگ های نازک گیاهان را جمع آوری می کند وبا نوکش آن ها رابه هم می بافد.

  سپس درون لانه را پرهای نرم خود یا پرندگان دیگر و نیز با قسمت های نرم گیاهان پر می کند تا جای تخم هایش نرم باشد.

  در ضمن آشیانه فقط یک سوراخ برای ورود و خروج پرنده دارد.

  در سوراخ تنه درخت آشیانه می‌سازد.

  اگر حفره درختی پیدا نکند، در سوراخ زمین، جعبه پست منازل و حتی در قوطی کنسرو خالی هم تخم می گذارد.

  در سال دو بار و در هر دفعه بین ۶ تا ۱۲ و گهگاه بیشتر تخمگذاری می‌کند.

  پرنده چرخ ریسک چه خصوصیاتی دارد؟

  منقار خیلی قوی، پاهای کوتاه و نیرومندی دارد که به کمک آن لانه می‌سازد.

  چطور لانه می سازند؟

  چرخ ریسک ها علاقه ی زیادی به آب دارند و معمولاً آشیانه هایشان را به انتهای ساقه های باریک درختانی چون بید ، تبریزی و یاغان می سازند.

  به طوری که لانه ها در هوا آزادانه نوسان دارند و مستقیماً بالای سطح آب قرار دارند این کار آشیانه ی آن ها را از گزند جانورانی که در لابلای شاخ و برگ درختان به شکار می پردازند مصون می دارد.

  با شروع فصل بهار پرنده ی نر به تنهایی لانه سازی را آغاز می کند.

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان

  ساختن چارچوب لانه

  برای ساختن چارچوب لانه از مواد رشته ای و محکمی چون علف ، ریشه های فرعی بید و گاهی مو استفاده می کند.

  به این منظور در حالی که حول نوک یک ساقه ی آویزان پرواز می کند، رشته ای را که به همراه آورده ، به آن ساقه متصل می کند و آن را به دور ساقه می تابد تا محکم شود.

  رشته های اضافی هم به همین روش بسته می شوند یا به رشته های قبلی تابانده می شوند.

  سپس پرنده با منقارش انتهای رشته ها را به داخل کلاف بافته شده فرو می کند.

  ساختن نوارهای لانه

  به این ترتیب نواری می سازد که به طرف پایین متمایل است، در ادامه ی لانه سازی نوار به دو بخش تقسیم می شود و به تدریج بلند تر و پهن تر می گردد و بلاخره در قسمت پایینی هر دو بخش به هم اتصال می یابند و سبد دسته دار کوچکی می سازند.

  پس ازآن پرنده دیواره ای در قسمت پشتی می سازد و سوراخ گشاد جلویی را می بندد و فقط سوراخی برای در ورودی بازمی گذارد.

  در واقع بافت لانه ی این پرنده شباهت زیادی به قالی های مشرق زمین دارد.

  شیوه قالیبافان

  چرخ ریسک ها به همان شیوه که قالیبافان نخ های کوتاه پشم را به رشته های محکمتر گره می زنند ، رشته های کوتاه گیاهی را مخصوصاً دانه های کرکدار بید و یا تبریزی را در کلافی که ساخته اند ، می بافند تا آن ها را کلفت تر و با دوام تر کند.

  ساختن چنین آشیانه ای سه تا چهار هفته طول می کشد.

  نزدیک به اتمام ساختمان آشیانه ، پرنده ی نر برای یافتن زوجی به جستجو می پردازد. پس از یافتن زوج به کمک او پوشش داخلی لانه را با مصالح نرم تکمیل می کند.

  ماده به تنهایی مسئولیت خوابیدن روی تخم ها را به عهده می گیرد و بدین ترتیب نر را آزاد می گذارد تا لانه ای جدیدی بسازد و جفت دیگری اختیار کند.

  تحقیق در مورد پرنده چرخ ریسک دوم دبستان

  انواع چرخ ریسک :

  چرخ ریسک تورانی

  چرخ ریسک تورانی 15 سانتی‌متر ؛ از لحاظ شکل و طرح ظاهری خیلی شبیه چرخ‌ریسک بزرگ ولی کمرنگتر است و در پوبالش اثری از رنگ‌های زرد و یا سبز دیده نمی شود . گونه‌ها ، لکه بزرگ پس گردن و طرفین سینه و شکم آن تقریبا سفید است .

  از نژاد خاوری چرخ ریسک بزرگ به وسیله اندازه بزرگ‌تر ، دم خیلی درازتر و منقار کلفتر تشخیص داده می شود . رفتار ، صدا و زیستگاهش شبیه چرخ‌ریسک بزرگ است .

  چرخ ریسک سر آبی

  چرخ ریسک سر آبی 11 سانتی‌متر است ؛ تنها چرخ‌ریسکی است که تارک ، بالها و دم آبی روشن دارد .

  سطح شکمی آن زردرنگ و گونه‌هایش سفید است .

  خط سیاه چشمی ، خط سیاه پس گردن و خط سیاه دو گونه به هم پیوسته و دنباله خط دور گونه و چانه سیاه مایل به آبی آن ختم می شود ، تارکش حاشیه سفید دارد و در پس گردن آن لکه سفیدی دیده می شود .

  پشتش تقریبا سبز رنگ است .

  پرنده نابالغ گونه‌های زرد و سطح پشتی قهوه‌ای مایل به سبز دارد .

  منبع مطلب : kelasedarsi.ir

  چرخ ریسک چگونه زندگی می کند؟(علوم دوم دبستان)

  چرخ ریسک ها؛پرندگانی هستند که جثه ی ریز و ظریفی دارند و در لانه ای که در درخت با شاخ و برگ گیاهان برای خود می بافند؛ زندگی می کنند.

  چرخ ریسک چگونه زندگی می کند؟(علوم دوم دبستان)

  چرخ ریسک ها؛پرندگانی هستند که جثه ی ریز و ظریفی دارند و در لانه ای که در درخت با شاخ و برگ گیاهان برای خود می بافند؛ زندگی می کنند.

  زمان تقریبی مطالعه :

  16 دقیقه

  تاریخ : دوشنبه 1399/11/20 ساعت 14:14

  بخش دهم از کتاب علوم دوم دبستان اشاره ای به محل زندگی و لانه ی چرخ رسیک کرده است . در این مطلب می خواهیم ببینیم این پرنده ی زیبا و ظریف چگونه زندگی می کند.

  چَرخ‌ریسَک‌ها پرندگانی هستند که جثه ی ریز و ظریفی دارند و وزن آنها تقریبا یازده گرم است و در درخت زندگی می کنند و بسیار فعال و پرجنب و جوش و دارای صدای بسیار زیبایی است. بال‌هایش کوتاه و قلبش بزرگ و قوی است. پرنده ی زیبا چرخ‌ریسک یکی از پرندگانی است که در شمال شرقی گینه‌ی نو وجود دارد.

  چرخ ریسک ها پروازی ضعیف دارند و در زمستان بیشتر به صورت گله‌های مختلط دیده می شوند. نر و ماده آنها معمولا همشکل است و بیشتر آنها در سوراخها و روی درختان یا بوته‌ها لانه می سازند.

  مشخصات چرخ ریسک

  چرخ ریسک دارای سرسیاه، لکه سفید و پهن چانه می باشد . زیر تنه ی این حیوان زرد و در بخش میانی زیر تنه تا چانه ،نوار سیاه ممتد و روی تنه سبز می باشد. البته ناگفته نماند که در مناطق شرقی کشور چرخ ریسک هایی با زیر تنه سفید خاکستری مایل به آبی وجود دارد.همچنین دارای بال ها و دم خاکستری مایل به آبی می باشد.

  این پرنده یکی از گونه های معمول تیره چرخ ریسکیان  است که در همه جای اروپا و آسیا وجود دارد و حتی در همین شهر تهران هم تعداد چرخ‌ریسک‌ها کم نیست. این پرنده دوست‌ داشتنی و خوش آواز در اغلب زیستگاه ها مقیم است و مهاجرت نمی کند و جالب این‌جاست که تاکنون زیرگونه های متعددی از چرخ ریسک (حدود ۱۴ زیرگونه) در جهان شناخته شده و حتی بعید نیست که بر تعداد این زیرگونه ها هم اضافه شود.

  چرخ ریسک های بزرگ زمانی که غذای کمتری مخصوصا در فصل زمستان پیدا می کنند، رفتار و رژیم‌های تغذیه‌ای کاملا متفاوتی را دنبال می کنند. رفتار این پرندگان گاهی واقعا عجیب و ناشناخته است .مثلا دیده شده که چرخ‌ریسک‌ها گاه در فصل سرما حتی خفاش‌هایی را که در خواب زمستانی هستند هم شکار می کنند.

   تغذیه چرخ ریسک ها

  غذای چرخ ریسک ها حشرات می باشد. البته غذای انها در فصل تابستان و زمستان متفاوت است.چر‌خ‌ ریسک‌های بزرگ در فصل تابستان از حشرات و عنکبوت‌ها تغذیه می‌کنند اما اگر تخم روغنی سیاه آفتابگردان و بادام زمینی هم پیدا کند، بدون شک آن را هم می خورند و می توان گفت غذای مطبوعی برای آن‌هاست.

  در فصل زمستان این پرنده نه تنها حجم دانه‌ های مصرفی را زیاد می کند ،بلکه حتی میوه ‍‌هایی مانند تمشک و توت های وحشی، خرمالو و زغال‌اخته را هم به سبد غذایی خود اضافه میکند. باید گفت که نحوه‌ی تغذیه در رنگ‌ بندی پرهای آنها تاثیر به‌سزایی دارد. جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده شکل نوک این پرنده در طول سال کمی دستخوش تغییر می‌شود و این امر احتمالا به‌واسطه تغییرات رژیم غذایی از حشرات گرفته تا دانه و میوه­‌های مغزدار در طول سال است.

  تحقیقات نشان داده است چرخ ریسک های بزرگ زمانی که غذای کمتری مخصوصا در فصل زمستان پیدا می کنند، رفتار و رژیم‌های تغذیه‌ای کاملا متفاوتی را دنبال می کنند. رفتار این پرندگان گاهی واقعا عجیب و ناشناخته است .مثلا دیده شده که چرخ‌ریسک‌ها گاه در فصل سرما حتی خفاش‌هایی را که در خواب زمستانی هستند هم شکار می کنند.

  تحقیقاتی که محققان در دو زمستان متوالی بر روی این جانور داشتند، آنها را به این نتیجه رساند که چرخ ریسک های بزرگ 18 خفاش را شکار کرده اند. آنها همچنین به این نتیجه رسیدند که اگر فشارهای اکولوژیکی بر روی حیوانات بیشتر شود، رفتار این جانوران هم تغییر می کند و می‌تواند منجر به نوآوری‌های خارق‌العاده‌ای در رفتار حیوانات شود.از این رو می توان گفت که دنیای پرندگان بسیار متفاوت است.

  یکی از مهمترین کارها برای چرخ ریسک های بزرگ پیدا کردن غذا می باشد. آنها ممکن است 75 درصد از کل زمان خود را در روز صرف پیدا کردن غذا کنند .

  چرخ ریسک‌های بزرگ معمولا زمان زادآوری خود را با کرم های ابریشم هماهنگ می کنند. این منبع غذایی غنی بسیار مورد توجه چرخ ریسک‌های بزرگ است به‌طوری که یک خانواده گرسنه که جوجه‌هایش کم کم خود را آماده پرواز می کنند، گاه بیش‌تر از ۱۰ هزار کرم ابریشم مصرف می‌کند. حتی جالب است که یک پرنده بالغ برای صرف این غذای لذیذ حاضر است حداقل ۱۰۰ کیلومتر پرواز کند.

  لانه ی چرخ ریسک

  چرخ ریسک ها علاقه ی زیادی به آب دارند و معمولاً آشیانه هایشان را به انتهای ساقه های باریک درختانی چون بید ، تبریزی و یاغان می سازند. آنها طوری این لانه ها را می سازند که در هوا آزادانه نوسان دارند و مستقیماً بالای سطح آب قرار دارند. این کار آشیانه ی آن ها را از گزند و آسیب های  جانورانی که در لابلای شاخ و برگ درختان به شکار می پردازند؛ در امان نگه می دارد.

  زمانی که فصل بهار شروع شود، پرنده ی نر به تنهایی لانه سازی را آغاز می کند. برای ساختن چارچوب لانه از مواد رشته ای و محکمی مانند علف ، ریشه های فرعی بید و گاهی مو استفاده می کند. برای این کار اطراف  نوک یک ساقه ی آویزان پرواز می کند، رشته ای را که با خود به همراه آورده ، به آن ساقه متصل می کند و آن را به دور ساقه می تابد تا محکم شود.

  رشته های اضافی هم به همین روش بسته می شوند یا به رشته های قبلی تابانده می شوند. سپس پرنده با منقارش انتهای رشته ها را به داخل کلاف بافته شده فرو می کند.به این ترتیب نواری می سازد که به طرف پایین متمایل است.

  در ادامه ی لانه سازی نوار به دو بخش تقسیم می شود و به تدریج بلند تر و پهن تر می شود و بلاخره در قسمت پایینی هر دو بخش به هم متصل می شوند و سبد دسته دار کوچکی می سازند. پس از آن پرنده؛دیواره ای در قسمت پشتی می سازد و سوراخ گشاد جلویی را می بندد و فقط سوراخی برای در ورودی بازمی گذارد.

  زمانی که فصل بهار شروع شود، پرنده ی نر به تنهایی لانه سازی را آغاز می کند. برای ساختن چارچوب لانه از مواد رشته ای و محکمی مانند علف ، ریشه های فرعی بید و گاهی مو استفاده می کند. برای این کار اطراف نوک یک ساقه ی آویزان پرواز می کند، رشته ای را که با خود به همراه آورده ، به آن ساقه متصل می کند و آن را به دور ساقه می تابد تا محکم شود.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید