این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چسب دندان شکسته

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چسب دندان شکسته را از این سایت دریافت کنید.

  چسب دندان چه کاربردی در دندانپزشکی دارد ؟

  چسب دندان به عنوان “سیمان دندان” یا “چسب روکش دندان” هم شناخته میشود. دندانپزشک از آن برای اتصال ایمپلنت یا ترمیم دندان استفاده میکند

  چسب دندان چه کاربردی در دندانپزشکی دارد ؟

  View Larger Image

  چسب دندان

  چسب دندان به عنوان “سیمان دندان” یا “چسب روکش دندان” هم شناخته می‎شود. دندانپزشک از چسب دندان برای اتصال ایمپلنت یا ترمیم دندان (بریج ثابت، روکش یا تاج دندان) استفاده می‎شود. چسب‎های دندانی، ویژگی‎های شیمیایی منحصربه‎فردی دارند که به حصول بهترین نتیجه در آن‎ها کمک می‎کند. این چسب می‌تواند دندان‎های ترک خورده، روکش‎های آسیب دیده و تاج‎های شکسته را بطور کوتاه مدت دران کند. البته محصولات جدیدی هم وجود دارد که برای درمان دائمی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

  چسب دندان چگونه کار می‏‌کند؟

  این نوع چسب بادوام بوده و دارای مقاومت دربرابر فشار است. بعضی از چسبهای دندان، پیوندهای شیمیایی ایجاد می‎کنند. چسب دندان زیر تاج دندان بوده و فشاری که روی آن وارد می‎شود، آنها را به‎هم می‎چسباند. پیوند شیمیایی بین چسب و تاج، مقاومت بیش‎تری به‎وجود می‎آورد و در مقایسه با چسبی که پیوند ایجاد نمی‎کند، احتمال شکستن کم‎تری دارد. در مقابل از آنجاییکه این چسب ها که پیوند شیمیایی ایجاد می‌کند، مقاومت بالایی دارد، پس ممکن است در هنگام برداشتن تاج برای ترمیم یا تعویض مشکل ایجاد کند. چسب دندانی قوی، برای کسانی‎که دندان قروچه دارند، گزینه خوبی است چون باعث ثبات تاج‎ها شده و آن‎ها را برای مدت زمان طولانی سالم نگه می‎دارد.

  انواع چسب دندان کدام است ؟

  از این چسب ها برای تاج‌‏ها و ترمیم‏‌های دیگر، بر اساس مدت زمان استفاده (دائمی و موقت) و ترکیب متفاوت آن‎ها، طبقه‏‌بندی می‎شود. بسته به مدت زمان استفاده از آن‎ها دو نوع چسب دندان وجود دارد:

  چسب دندان موقت چسب دندان دائمی

  ۱- چسب دندان موقت

  چسب موقتی، چسبی است که برای درمان تاج و بقیه ترمیم‎ها برای مدت زمان کوتاه استفاده می‏‌شود. یک دندانپزشک برای این‎که واکنش دندان‎های شما را نسبت به ترمیم ببیند، از این نوع چسب تاج دندان استفاده می‌‏کند. چسب‎های موقت معمولاً از اوژنول، روغن زیتون و پودر زینک اکساید ساخته می‏‌شوند.

  چسب دندانپزشکی موقت ویژگی‎هایی دارد که عبارتند از:

  چسبندگی خوبی روی دندان‏‌ها و همچنین تاج‌‏های دندانی ایجاد می‎کند.

  به راحتی توسط بافت اطراف پذیرفته می‏‌شود.

  برداشتن آن آسان است.

  از دندان آسیب دیده محافظت کرده و حساسیت را کم می‎کند.

  بزاق باعث حل شدن آن می‎شود، پس چسب موقت باید ۳ تا ۶ هفته بعد با چسب دائمی عوض شود.

  مقاومت کمی دارد.

  حتما بخوانید : نکروز دندان چه زمانی اتفاق می افتد

  ۲- چسب دندان دائمی

  چسب دندان دائمی برای درمان دائمی انواع ترمیم‏‌های دندانی استفاده می‏‌شود. بر خلاف چسب دندانپزشکی موقتی، این نوع چسب از مواد سخت و شکننده‏‌ای ساخته شده که از مخلوط کردن مایع و پودر با هم درست می‏‌شود.

  ویژگی‎های چسب دندان دائمی عبارتند از:

  این یک پیوند محکم با دندان و ترمیم ایجاد می‏‌کند تا ماندگاری دائمی و طولانی مدت داشته باشد.

  به راحتی توسط بافت اطراف پذیرفته می‏‌شود در نتیجه از دندان‌‏ها و بافت‏‌های مرده محافظت می‌‏کند.

  آب‌بندی خوبی برای مقابله با نشت مواد ایجاد می‌کند.

  از بافت دندان در برابر انواع محرک‏‌های خارجی محافظت می‏‌کند.

  مقاومت استثنایی ایجاد می‏‌کند.

  در بزاق یا هر مایع دهانی دیگری حل نمی‎شود پس ماندگاری بالایی دارد.

  کاربرد چسب دندان در روکش های دندانی

  یکی از مهمترین کاربردهای این چسب را  میتوان استفاده از آن برای چسباندن انواع مختلف روکش دندان است ، بهتر است بدانید که در دندانپزشکی استفاده از سه نوع روکش مرسوم است:

  ۱- روکش دندان تمام فلز

  هنگامی که امکان تراش دندان به مقدار کافی نباشد بهترین گزینه استفاده از روکش تمام فلز است.در موارد زیادی برای آخرین دندان هر طرف می توان از این روکش استفاده کرد.این روکش مقاوم است اما زیبایی ندارد و سریع آماده می شود.

  ۲- روکش دندان تمام سرامیک(زیرکونیا)

  دندان های عقب ممکن است در اثر فشار زیاد شکسته شوند.این روکش شباهت رنگی بیشتری با دندان های مجاور خود دارد و معمولا طبیعی به نظر می رسد.

  ۳- روکش دندان PFM ( لایه ای از سرامیک روی آستر فلزی قرار گرفته است)

  مرسوم ترین روکش دندان،روکش PFM است.این روکش بیشتر برای دندان های عقب استفاده می شود و برای دندان های جلو چند سالی است کمتر از آن استفاده می شود.دوام و کیفیت این روکش مانند روکش تمام سرامیک است.

  چه عواملی موجب شل شدن روکش های دندانی می شوند؟

  روکش های دندانی روی پر شدگی های حفره های بزرگ دندانی، ایمپلنت های دندانی، و دندان هایی قرار می گیرند که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند (عصب کشی شده اند). این روکش ها با سمان آب بندی (مخصوص دندانپزشکی) به دندانی که آماده شده است چسبانده می شوند، این چسب ها بر اساس اندازه ذرات آنها، قدرت چسبندگی، انحلال پذیری، و غیره، در انواع مختلفی در دسترس هستند. اگر تحت هر شرایطی، روکش به صورت دنج یا راحت روی دندان قرار نگیرد و پایدار نباشد، منجر به شل شدن آن می شود.

  ۱- ریز نشت Micro-leakages:

  ریز نشت زمانی اتفاق می افتد که سمانی که برای چسباندن روکش به ساختار دندان استفاده شده است شسته می شود. این منجر به ایجاد یک فضای خالی داخل سمان می شود که منجر به شل شدن روکش می شود.

  منبع مطلب : khorshiddentaloffice.com

  چسباندن قطعه شکسته دندان

  چسباندن قطعه شکسته دندان : دختر خانم مراجعه کننده به مطب در هنگام ورزش دچار آسیب گردیده اند . میله

  چسباندن قطعه شکسته دندان | شماره پرونده : ۶۵۴۷

  تاریخ مراجعه 1393/08/11 سازنده

  کامپوزیت های ساخت آمریکا

  رنگ A3 الترادنت دسته ترمیم دندان قدامی

  افزودن به لیست علاقه مندیها

  توضیحات

  چسباندن قطعه شکسته دندان :

  دختر خانم مراجعه کننده به مطب در هنگام ورزش دچار آسیب گردیده اند . میله بارفیکس از جای خود خارج شده بود و دندان سنترال را از وسط به دو نیم کرده بود. خوشبختانه مراجعه کننده تکه دندان جدا شده را دور نریخته بود. دندان مذکور درمان ریشه گردید و با تکنیک باندینگ مستقیم استاد دکتر علی یزدانی به دندان بیمار باند (متصل) شد . دندان در روز اول بعد از درمان دارای رنگ سفید تری از قطعه قبلیست ولی بعد از حدودا بیست چهار ساعت کاملا همرنگ خواهد شد . این مطلب بدلیل از دست دادن اب در بافت دندان بعد از شکستگی و جذب مجدد آب بعد از درمان دندان است. توجه به این نکته که در صورت مواجه با چنین مشکلاتی و برای چسباندن قطعه شکسته دندان لازم است دندان شکسته را همراه داشته باشند و این باعث خواهد شد دندان اسیب دیده به زیباترین و طبیعی ترین شکل ممکن اصلاح و ترمیم گردد.

  نکات نظرات

  شماره پرونده : 6547 دسته: ترمیم دندان قدامی

  اشتراک گذاری

  منبع مطلب : labkhandebartar.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید