این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چوپان راستگو

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چوپان راستگو را از این سایت دریافت کنید.

  داستان چوپان راستگو؟

  یکی بود یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. چوپانی مهربان بود که در نزدیکی دهی، گوسفندان را به چرا می

  داستان چوپان راستگو؟

  علی فوریه 5, 2017 داستان کوتاه نوشتن دیدگاه 11,692 نمایش

  یکی بود یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. چوپانی مهربان بود که در نزدیکی دهی، گوسفندان را به چرا می برد. مردم ده که از مهربانی و خوش اخلاقی او خرسند بودند، تصمیم گرفتند که گوسفندانشان را به او بسپارند تا هر روز آنها را به چرا ببرد. او هر روز مشغول مراقبت از گوسفندان بود و مردم نیز از این کار راضی بودند. برای مدتها این وضعیت ادامه داشت و کسی شکوه ای نداشت تا اینکه …

  یک روز چوپان شروع کرد به فریاد: آی گرگ آی گرگ. وقتی مردم خود را به چوپان رساندند دریافتند که گرگی آمده است و یک گوسفند را خورده است.

  آنان چوپان را دلداری دادند و گفتند نگران نباشد و خدا را شکر که بقیه گله سالم است. اما از آن پس، هر چند روز یک بار چوپان فریاد میزد: “گرگ. گرگ. آی مردم، گرگ”. وقتی مردم ده، سرآسیمه خود را به چوپان می رساندند می دیدند کمی دیر شده و دوباره گرگ، گوسفندی را خورده است. این وضعیت مدتها ادامه داشت و همیشه مردم دیر می رسیدند و گرگ، گوسفندی را خورده بود!

  پس مردم ده تصمیم گرفتند پولهای خود را روی هم بگذارند و چند سگ گله بخرند. از وحشی ترین ها و قوی ترین سگ ها را …

  چوپان نیز به آنها اطمینان داد که با خرید این سگها، دیگر هیچگاه، گوسفندی خورده نخواهد شد. اما پس از خرید سگ ها، هنوز مدت زیادی نگذشته بود که دوباره، صدای فریاد “آی گرگ، آی گرگ” چوپان به گوش رسید. مردم دویدند و خود را به گله رساندند و دیدند دوباره گوسفندی خورده شده است. ناگهان یکی از مردم، که از دیگران باهوش تر بود، به بقیه گفت: ببینید، ببینید. هنوز اجاق چوپان داغ است و استخوانهای گوشت سرخ شده و خورده شده گوسفندانمان در اطراف پراکنده است !!!

  مردم که تازه متوجه شده بودند که در تمام این مدت، چوپان، دروغ می گفته است، فریاد برآوردند: آی دزد. آی دزد. چوپان دروغگو را بگیرید تا ادبش کنیم. اما ناگهان چهره مهربان و مظلوم چوپان تغییر کرد. چهره ای خشن به خود گرفت. چماق چوپانی را برداشت و به سمت مردم حمله ور شد. سگها هم که فقط از دست چوپان غذا خورده بودند و کسی را جز او صاحب خود نمی دانستند او را همراهی کردند.

  بسیاری از مردم از چماق چوپان و بسیاری از آنها از “گاز” سگ ها زخمی شدند. دیگران نیز وقتی این وضعیت را دیدند، گریختند. در روزهای بعد که مردم برای عیادت از زخمی شدگان می رفتند به یکدیگر می گفتند: “خود کرده را تدبیر نیست”. یکی از آنها پیشنهاد داد که از این پس وقتی داستان “چوپان دروغگو” را برای کودکانمان نقل می کنیم باید برای آنها توضیح دهیم که هر گاه خواستید گوسفندان، چماق، و سگ های خود را به کسی بسپارید، پیش از هر کاری در مورد درستکاری او بررسی کنید و مطمئن شوید که او دروغگو نیست.

  اما معلم مدرسه که آنجا بود و حرفهای مردم را می شنید گفت: دوستان توجه کنید که ممکن است کسی نخست “”راستگو”” باشد ولی وقتی گوسفندان، چماق و سگ های ما را گرفت وسوسه شود و دروغگو شود. بنابراین بهتر است هیچگاه “”گوسفندان””، “”چماق”” و “”سگ های نگهبان”” خود را به یک نفر نسپاریم.

  برچسب هاداستان چوپان راستگو

  نوشته های مشابه

  عاقبت صبر و تحمل در برابر بداخلاقی

  جولای 8, 2022

  خلاصه دانش‌ها

  ژوئن 11, 2022

  گذشتگان در اندیشهٔ تو بودند و تو در اندیشهٔ آیندگان باش

  ژوئن 11, 2022

  دیدگاهتان را بنویسید

  منبع مطلب : medrar.ir

  اسم چوپان دروغگو را به چوپان راستگو تغییر دادیم،مشکل حل شد؟

  دکتر محمدعلی فیاض‌بخش در روزنامه اطلاعات نوشت:چندین سال پیش، وقتی داستان نوستالژیک «چوپان دروغگو» را به «چوپان راستگو» تغییر دادند، به عنوان یک نیمچه معلم پیش خود مخالفت کردم؛ به دو دلیل: یکی نظری و علمی، دیگری عملی و حسی.

  ۰ نفر

  ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷

  اسم چوپان دروغگو را به چوپان راستگو تغییر دادیم،مشکل حل شد؟

  دکتر محمدعلی فیاض‌بخش در روزنامه اطلاعات نوشت:چندین سال پیش، وقتی داستان نوستالژیک «چوپان دروغگو» را به «چوپان راستگو» تغییر دادند، به عنوان یک نیمچه معلم پیش خود مخالفت کردم؛ به دو دلیل: یکی نظری و علمی، دیگری عملی و حسی.

  دروغ، مثل هر صفت بد دیگری جزء امیال درونی بشر است و انکارش چیزی را عوض نمی‌کند. آنچه دروغگویی را به راستگویی بدل می‌کند، لزوماً تبدیل عناوین داستان‌ها نیست، بلکه نشان‌دادن بدیِ بدی‌ها در برابر خوبی‌ِ خوبی‌هاست؛ به همین سادگی. این امر در مورد کودکان از پنج‌سال به بعد نیز صادق است و تصور این که نام «دروغ» بار منفی دارد اشتباه‌است. تا نام یک کار زشت را در قالب یک کار زشت نیاوریم، ارزش کار درست را نمایان نتوانیم کرد.این دلیل نظری.

  …و اما دلیل حسی: هیچکدام از ما بچه‌های آن دوران، به دلیل خواندن «چوپان دروغگو» دروغگو نشدیم؛ همان‌گونه که خوانندگان «چوپان راستگو» لزوماً با این داستان راستگو نشدند. راستگویی و دروغگویی نیازمند تربیت متوازن در شناساندن خوبی و زشتیِ هردوسوی ماجراست و نه در سایه‌ی سانسور و خط زدن یک لغت.

  همین اصل را به ده‌ها مورد دیگر تسری دهید، تا ببینید نگاه‌های یکسویه‌ی تربیتِ خیالی، که سر از «تربیت مقدس» در می‌آورَد، چقدر غیر واقع‌بینانه وگاه ضد تربیت است؛ مثلا تربیت جنسی، هشدار واقع‌بینانه در مورد اعتیاد، آموزش نقادی و نقدپذیری و هکذا؛ که این‌ها را در سایه‌ی سکوت و ابر محاق فرومی‌برند، مبادا کلمه‌ی زشتی بر زبان آید!

  از کودکی به ما می‌گفتند:«دروغگو دشمن خداست!». بسیار حرف درستی بود و اثر تربیتی داشت. لابد امروز بر اساس تغییر نام آن داستان تجویز می‌کنند که بگوییم:«راستگو دوست خداست!»؛ این که گفتن ندارد! تا زشتی دشمنی با خدا را بیان نکرده‌باشیم نمی‌توانیم زیبایی دوستی با او را نمایان کنیم.

  همین‌گونه است که برخی، وقتی خواسته و ناخواسته، مصالح‌اندیشانه(!) یا کوته‌نگرانه یک دروغ را می‌گویند، بر اساس اصل «لغت‌سازی مقدس»، به یک دومینوی دروغ می‌افتند که چه بسا احساس ناروا و عذاب وجدان هم داشته‌باشند، لیک «مقدس‌انگاری ذهنی» ، ناگزیر به «مقدس‌انگاری عملی»‌شان می‌انجامد و خلاف پشت خلاف می‌آورند.

  کافی‌است قبول کنیم که خودِ دروغ، بدتر از نام دروغ است و لاپوشانی یک دروغ، بدتر از اصل آن دروغ.

  امیدوارم در ماجرای غم‌ِ ماندگار و دردناک هواپیمای سوگ، یک‌بار و آخربار، آنچه صداقتِ باقیمانده‌است گفته‌شود و مکالمه‌ی جدیدی بازخوانده و شنیده نشود، تا دومینوی توجیه در توجیه و پوشش در جوشش یک‌جا بازایستد.

  بازی با کلمات، داستانی اثرگذار ونوستالژیک را در کتاب‌های درسی کودکان، به حکایتی تصنعی و بیرون از حس و حال بدل کرد. چرا این بازی در متن جامعه چنین نکند؟ و دیگر چنین مباد!

  1717 کد خبر 188931

  برچسب‌ها

  دروغگویی

  مطالب مرتبط

  تازه ترین پیش‌بینی از وضعیت بازار مسکن/روند صعودی قیمت ها ادامه می یابد؟

  قیمت‌ مسکن کاهش می‌یابد؟

  لیست آپارتمان‌های اجاره‌ای براساس تفکیک متراژ

  قیمت مسکن در 38 محله تهران

  اوضاع متفاوت اجاره‌نشینی در شمال پایتخت / آپارتمان‌هایی که با «دلار» اجاره می‌روند

  تلفات سانحه هوایی در استانبول به ۳ نفر رسید

  قول ربیعی برای حمایت از ترانس‌ها

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید