این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چگونه بنویسیم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چگونه بنویسیم را از این سایت دریافت کنید.

  چگونه بنویسیم؟

  سیما تراشی

  چگونه بنویسیم؟ منبع : لیزنا سیما تراشی

  (لیزنا، گاهی دور/ گاهی نزدیک 283): سیما تراشی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه قم: قلمت را بدون ترس برروی کاغذ بغلتان، کافی است فقط یکبار امتحان کنی.

  نوشتن را باید از خواندن شروع کرد؛ هیچ نویسنده‌ای یک شبه معروف نشده ‍است.

  چهار ویژگی که یک نویسنده موفق به‌ آن احتیاج دارد، به شرح زیر است:

  خواندن علاقه تعهد شخصی نوشتن منظم و پشتکار

  بهترین مربی برای یک نویسنده خواندن است، مطالعه فقط کتاب‌خوانی نیست اما خود باعث پیشرفت در باور‌کردن می‌شود. یعنی ذهن آماده و فعال می‌شود.

  کتاب ‌خواندن مستلزم تمرکز و تأمل است، تمرکزی که در زمان کتاب ‌خواندن لازم داریم به ما فرصت دریافت مفاهیم و کشف کردن را بدهد.

  بعد از هر دفعه کتاب‌ خواندن، مفاهیم و کلماتی را دریافت می‌کنیم. این کلمات در روح و ذهن ما ته‌نشین می‌شوند و مفاهیم تازه‌تری به آن‌ها اضافه می‌شود، ایده‌های نو و متنوعی به انبار کلمات یا همان ذهن افزوده می‌گردد و در نوشتن و حتی در صحبت کردن هم تأثیر می‌گذارد.

  وقتی تصمیم می‌گیریم بنویسیم، باید شروع کنیم اصلا مهم نیست خوب یا بد، با هر بار تکرار در نوشتن، نوشته خود ‌را ارتقا می‌دهیم. برای تمرکز بیشتر در چیدن کلمات کنار ‌هم، بهتر است متن را برای چند نفر بخوانیم، از نظرات آن‌ها استفاده کنیم، از منابع زیادی برای نوشتن بهره ببریم، تمام افکارمان را‌ در موضوع غرق کنیم و بعد نوشتن را شروع کنیم، با خواندن مقالات و کتاب‌ها سبک‌های مختلف نوشتن را بشناسیم.

  هدف خودمان را از نوشتن مشخص کنیم:

  - ما باید برای چه بنویسیم؟

  - در چه مورد بنویسیم؟

  - برای چه قشر خواننده‌ای بنویسیم؟

  زمان خاص و مکان خاصی را برای نوشتن اختصاص دهیم. از لغات درست در جمله استفاده کنیم، می‌توانیم برای معنای لغات از فرهنگ لغت کمک بگیریم یا عضو خبرنامه‌های معتبر شویم.

  نقش مغز در مطالعه کردن

  مغز ما مثل تمام اعضای دیگر بدن شگفت انگیز است. یک مفهوم در مغز ما تجزیه و تحلیل می‌شود؛ خوانده‌ها، شنیده‌ها و دیده‌ها در مغز پردازش شده و باعث زایش مفاهیم نو می‌شوند. ثمره این زایش، مفاهیم تازه است. هر چه این مفاهیم بیشتر ته‌نشین و لبریز شوند، ما برای نوشتن آماده‌تر خواهیم بود! یکی دیگر از ثمرات خواندن، یاد گرفتن چگونه نوشتن است. اگر خوب خوانده باشیم و مفاهیم را دقیق وارد ذهنمان کرده باشیم، بدون دست و پا‌ زدن می‌توانیم راحت‌تر بنویسیم.

  اساس و پایه هرگونه تولید محتوایی نویسندگی است. مهم نیست می‌خواهیم مقاله و کتاب بنویسیم یا فیلم و موسیقی تولید کنیم؛ اگر متن خوبی نداشته باشیم، قطعا محتوای خوبی هم خلق نخواهد شد. پس مهم است که اساس و چهارچوب تولید محتوا را بدانیم تا بتوانیم هر چه بهتر بنویسیم.

  محتوای مفید، شما را در نظر مخاطب بالا می‌برد. در حالی که، محتوای نامفید شاید زود و پرشتاب مخاطب پیدا کند اما ماندگار نخواهد بود.

  وضعیت روحی

  یکی از عواملی که در بین نویسندگان نادیده گرفته می‌شود، وضعیت روحی است.

  برای خوب نوشتن، نباید احساساتمان را سرکوب کنیم، نشان دادن احساسات نشانه ضعیف بودن نیست. ممکن است به عنوان یک انسان در طول روز عصبانی و یا خوشحال باشیم، با بیان کردن این احساسات بهتر می‌توانیم ارتباط محکم‌تری با مخاطب برقرار کنیم.

  در نوشتن کسل کننده نباشیم، اگر نوشتن تکراری باشد مخاطب را فراری می‌دهیم. باید سعی کنیم با گذاشتن کلمات درست در کنار هم، متنمان کسل کننده نباشد. یعنی باید روی احساسات مخاطب تمرکز کنیم؛ ما آدم‌ها عاشق این هستیم که یک نوشته احساساتمان را قلقلک بدهد، اطمینان می‌دهم که بدین ترتیب ساعت‌ها ذهن مخاطب مشغول می‌شود.

  هیچ چیزی به اندازه تکرار و تمرین مهارتی خاص را تقویت نمی‌کند. پس مدام بخوانیم تا مهارت نوشتن را بدست آوریم، مدام بنویسیم تا در مهارتمان قدرتمند شویم. فکر نکنیم مهارت در نوشتن چیزی است که اساتید بتوانند به ما یاد بدهند. بعید میدانم، آن‌ها نمی‌توانند ما را به شیوه شخصی خودمان برسانند، فقط می‌توانند به ما انگیزه بدهند.

  تقلید کنیم یا نه؟

  کپی یا تقلید کردن در آغاز نوشتن اشکالی ندارد و گاهی حتی توصیه هم می‌شود که از نویسندگانی که به آن‌ها علاقه داریم برای شروع کار خودمان تقلید کنیم. به مرور اگر علاقه‌ای به نوشتن داشته باشیم شیوه خودمان را پیدا خواهیم کرد. ما حتی در راه رفتن هم تقلید می‌کنیم.

  ---------------------------------

  گزارش‌های آنلاین:

  مطهری، حسام الدین، کاغذ استنسیل. چطور نوشتن را شروع کنیم؟ [یادداشت وبلاگ] بازیابی شده از:  https://hmotahari.com/blog/

  کانون ویرایش ایرانیان. چگونه خوب بنویسیم؟ [یادداشت وبلاگ] بازیابی شده از: http://www.iranvirayeshcenter.com/

  صفوی، حسین. چطور خوب بنویسیم حتی اگر نویسنده خوبی نیستیم؟ [یادداشت وبلاگ] بازیابی شده از:  http://asargozari.com/blog/how-to-be-a-good-writer/

  منبع مطلب : www.lisna.ir

  چطور خوب بنویسیم؟

  نوشتن آسان است. اغلب مردم می‌توانند بنویسند. اگر می‌توانید این مقاله را بخوانید، یعنی توانایی نوشتن هم دارید؛ اما آیا همه می‌توانند خوب بنویسند؟ آیا متن خوب نوشتن کار هرکسی است؟ آیا چیزهایی که می‌نویسید الهام‌بخش و اثرگذار است؟ باید چه‌کار کنیم که خوب بنویسیم؟ اگر خوب می‌نویسید، یعنی یک مهارت قوی و عالی دارید … چطور خوب بنویسیم؟ Read More »

  چطور خوب بنویسیم؟

  رشد و توسعه فردی سعید عباسی بهمن ۳۰, ۱۴۰۰

  سرفصل های مهم این مقاله:

  نوشتن آسان است. اغلب مردم می‌توانند بنویسند. اگر می‌توانید این مقاله را بخوانید، یعنی توانایی نوشتن هم دارید؛ اما آیا همه می‌توانند خوب بنویسند؟ آیا متن خوب نوشتن کار هرکسی است؟ آیا چیزهایی که می‌نویسید الهام‌بخش و اثرگذار است؟ باید چه‌کار کنیم که خوب بنویسیم؟

  اگر خوب می‌نویسید، یعنی یک مهارت قوی و عالی دارید و اگر خوب نمی‌نویسید، نگران نباشید! «خوب نوشتن» با تمرین زیاد کاملاً قابل آموختن است.

  چرا می‌خواهید بنویسید؟

  برای اینکه خوب بنویسید، باید ابتدا از خود بپرسید «چرا» می‌نویسید؟

  مثلاً:

  در بخش تولید محتوای یک مجموعه کار می‌کنید و برای همان مجموعه باید با نویسندگی خوب، محتوای خوب تولید کنید؟

  به صورت فریلنس برای خودتان کار می‌کنید و پروژه‌های مختلف نویسندگی در دست دارید؟

  یک وب سایت شخصی دارید و می‌خواهید برای کاربران سایتتان محتوای با کیفیت تولید و با این کار مخاطب جذب کنید؟

  می‌خواهید در حوزه شغلی و کاری خودتان کتاب بنویسید؟

  و یا حتی می‌خواهید هر روز خاطره‌نویسی کنید و از ماجراهایی که در طول روز اتفاق می‌افتد یک دفترچه خاطرات تهیه کنید؟

  برای اینکه بدانید بهتر است برای نویسندگی کدام‌یک از مهارت‌های خود را بهبود ببخشید، ابتدا باید بدانید برای چه می‌نویسید؟ درهرصورت شما باید هم از نظر نرم‌افزاری و هم از نظر سخت‌افزاری، جعبه ابزارتان را کامل کنید و خوب بنویسید. برای اینکه خوب بنویسید به راهنمای زیر دقت کنید. اقدام عملی در هر بخش، ضروری است:

  اگر دست‌به‌قلم نبوده‌اید…

  اگر نهایت نویسندگی شما به مشق‌های دوران مدرسه محدود می‌شده است، روان شدن قلمتان کمی زمان‌بر است و نیاز به تکرار و مدامت و پشتکار دارد. مهارت نویسندگی به‌شدت «تمرین محور» است و اگر می‌خواهید «خوب بنویسید» باید تکرار و تمرین کنید.

  تکرار، مادر مهارت‌هاست

  اما اگر نوشتن (دستکم خاطره‌نویسی) جز عادات روزانه یا هفتگی شما بوده، خیلی از مهارت‌ها برای نویسندگی را به صورت پیش‌فرض دارید و نیازی به یادگیری آن‌ها ندارید.

  چرا خوب نمی‌نویسیم؟

  اگر فکر می‌کنید خوب نمی‌نویسید، ابتدا باید دلایل خوب ننوشتنتان را پیدا کنید. طبق ضرب المثل معروف «ادب از که آموختی؟ از بی ادبان!» شما هم از این اشتباهات درس بگیرید و سعی کنید مهارت نویسندگی خود را بهبود ببخشید.

  این دلایل احتمالاً در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

  1- کم مطالعه می‌کنید

  بیایید با خودمان روراست باشیم. مطالعه پست‌های شبکه‌های اجتماعی مثل کپشن های اینستاگرامی و یا خواندن اطلاعات یک محصول، مطالعه محسوب نمی‌شود. مطالعه یعنی کتاب خواندن. برای اینکه خوب بنویسید، باید دایره لغاتتان را به شدت بهبود ببخشید. هرچه دایره لغاتتان بالاتر باشد، می‌توانید تنوع بیشتری به نوشته‌هایتان تزریق کنید.

  وقتی مطالعه می‌کنید آگاهی و دانشتان افزایش می‌یابد.

  تمرین: امتحانش کنید! در طول یک ماه آینده دست کم سه کتاب خوب بخوانید و تأثیر زیاد آن در نوشته‌هایتان را ملاحظه کنید.

  چه چیزی بخوانیم؟

  پاسخ شما این است: بستگی دارد!

  اگر قصد تولید محتوای هدفمند برای وب سایت شخصی‌تان ندارید و صرفاً می‌خواهید ادبی بنویسید، بهتر است کتاب‌های معروف از نویسندگان بزرگ انتخاب کنید و بخوانید. نویسندگانی مثل محمدعلی جمالزاده، جلال آل احمد، صادق هدایت، نادر ابراهیمی، غلامحسین ساعدی و مصطفی مستور، نوشته‌هایشان بلیغ و زیباست و پر از آرایه‌های ادبی و واژگان پرمغز و متنوع. برای نوشتن ادبی ذهنتان آزاد است که هرجایی برود و هیچ محدودیتی نباید برای آن قائل باشید.

  اما اگر برای وب سایت‌های مختلف تولید محتوا می‌کنید، احتمالاً نیاز چندانی به ادبی نوشتن ندارید. باید هدفمندتر و ساده‌تر بنویسید و در چیدمان ساختار محتوایتان محدودیت‌های خاصی دارید.

  در هر صورت یادتان باشد مطالعه اولین و مهم‌ترین تمرین برای این است که خوب بنویسید.

  2- در نوشتن کمال گرایی می‌کنید

  یکی از موانع بسیار مهمی که جلوی تمرین کردن ما را می‌گیرد، کمال گرایی است. کمال گرایی وقتی اتفاق می افتد که شما فکر می‌کنید برای نوشتن زود است یا مطالبی که نوشته‌اید برای انتشار مناسب نیستند و یا ممکن است تصور کنید هنوز چیزهای زیادی هست که قبل از نوشتن باید یاد بگیرید.

  کمال گرایی اگرچه نشان از هوش بالای شما می‌دهد، اما آفت بزرگی برای نویسنده شدن است. اگر می‌خواهید قلمتان روان شود، بدون کمال‌گرایی باید فقط بنویسید. باید ذهنتان را رها کنید و هرچه در آن هست را روی کاغذ بریزید.

  ریشه اصلی کمال‌گرایی وسواس، ترس و یا کمبود اعتماد به نفس است. همچنین احتمال دارد دلیل کمال گرایی شما در نوشتن این است که منابع بسیار زیادی را مطالعه می‌کنید.

  یکی از راه‌های بسیار خوبی که برای مقابله با کمال گرایی پیشنهاد می‌شود این است که فقط و فقط باید به سه منبع برای نوشتن اکتفا کنید.

  3- خلاقیتتان کم است و باید بهبود پیدا کند

  نویسندگی به خلاقیت نیاز دارد. خلاقیت عامل پیشرفت در هر کاری است. خلاقیت به شما کمک می‌کند که هم سوژه مناسبی انتخاب کنید و هم در فرایند نوشتن بهترین عملکرد را داشته باشید. برای افزایش خلاقیت در نوشتن هم می‌توانید کتاب زیاد بخوانید و هم فیلم ببینید. با خواندن و دیدن زیاد و دقت به اتفاقاتی که در طول روز برای شما می افتد، خلاقیتتان پرورش پیدا می‌کند و به مرور سوژه‌های بسیار خوبی برای نوشتن پیدا خواهید کرد.

  جای دیگری که خلاقیت خودش را در نویسندگی نشان می‌دهد، نحوه پرداختن به موضوع و سوژه است. از ساختاربندی و نحوه روایت محتوا گرفته تا انتخاب تیتر جذاب و لید مناسب برای آن. گاهی انتخاب یک تیتر جذاب و خلاقانه نقش مهمی در افزایش خوانندگان یک مقاله دارد.

  منبع مطلب : www.bishtarazyek.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید