این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چگونه زنان باردار میشوند

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چگونه زنان باردار میشوند را از این سایت دریافت کنید.

  بارداری

  بارداری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  بارداری نام دیگر آبستنی

  یک زن باردار در دوره سه‌ماهگی سوم

  تخصص پزشکی زایمان، مامایی

  نشانه‌ها عدم خون‌ریزی در قاعدگی، سینه‌های حساس، تهوع حاملگی (تهوع و استفراغ)، گرسنگی و تکّرر در ادرار کردن

  عوارض عوارض بارداری ممکن است شامل اختلالات فشار خون بالا، دیابت بارداری، کم خونی ناشی از فقر آهن و استفراغ تند بارداری باشد

  دورهٔ بیماری معمولاً حدود ۴۰ هفته پس از شروع آخرین دوره قاعدگی (LMP) اتفاق می‌افتد که کمی بیش از ۹ ماه است (سن آبستنی). در صورت استفاده از سن لقاح، طول آن به حدود ۳۸ هفته می‌رسد

  علت معمولاً دخول جنسی، اما می‌تواند از طریق روش‌های فناوری کمک باروری نیز رخ دهد.

  روش تشخیص آزمایش حاملگی[۱]

  پیشگیری استفاده از روش‌های شایع و ایمن پیشگیری از بارداری همانند استفاده از قرص‌های ضدبارداری، استفاده از کاندوم و آی‌یودی

  درمان مراقبت‌های دوران بارداری، [۲] سقط جنین[۳]

  دارو فولیک اسید، مکمل‌های آهن[۲][۴]

  فراوانی ۲۱۳ میلیون (تا سال ۲۰۱۲ میلادی)[۵]

  مرگ‌ها ۲۳۰٬۶۰۰ (تا ۲۰۱۶ میلادی)[۶]

  طبقه‌بندی و منابع بیرونی

  [ویرایش در ویکی‌داده]

  بارداری یا حاملگی، زمانی است که طی آن یک یا چند فرزند در رحم[پ ۱] زن رشد (آبستنی) می‌کنند.[۷] چندقلوزایی شامل بیش از یک فرزند به عنوان مثال فرزندان دوقلو می‌شود.[۸] بارداری معمولاً از طریق آمیزش جنسی اتفاق می‌افتد اما می‌تواند از طریق روش‌های فناوری کمک باروری نیز رخ دهد.[۹] بارداری ممکن است به تولد زنده و زایمان طبیعی، سقط خود به خودی، سقط جنین خودخواسته یا مرده زایی ختم شود. زایمان معمولاً حدود ۴۰ هفته پس از شروع آخرین دوره قاعدگی (LMP) اتفاق می‌افتد[۱۰] که کمی بیش از ۹ ماه است (سن آبستنی[پ ۲]). در صورت استفاده از سن لقاح، طول آن به حدود ۳۸ هفته می‌رسد.[۱۱][۱۲] رویان اصطلاحی است که برای فرزندان در حال رشد در طول هشت هفته اول پس از لقاح (یعنی ده هفته سن آبستنی) استفاده می‌شود و پس از آن، تا زمان تولد فرزند از واژه جنین[پ ۳] استفاده می‌شود.[۱۳] علائم و نشانه‌های زودهنگام بارداری ممکن است شامل عدم خون‌ریزی در قاعدگی، سینه‌های حساس، تهوع حاملگی (تهوع و استفراغ)، گرسنگی و تکّرر در ادرار کردن باشد.[۱۴] بارداری ممکن است با کمک آزمایش بارداری تأیید شود.[۱۵] برای جلوگیری از بارداری از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود.

  بارداری به سه دوره تقریبی سه‌ماهه تقسیم می‌شود.[۱۶] سه‌ماهه اول شامل لقاح است که یعنی زمانی که اسپرم تخمک را بارور می‌کند.[۱۶] سپس تخمک بارور شده به سمت لوله فالوپ حرکت می‌کند و به داخل رحم می‌چسبد؛ جایی که شروع به تشکیل رویان و جفت جنین می‌کند.[۱۶] در سه‌ماهه اول، احتمال سقط جنین (مرگ طبیعی رویان یا جنین) در بالاترین حد خود قرار دارد.[۱۷] در اواسط سه‌ماهه دوم، حرکت جنین ممکن است احساس شود.[۱۶] در هفته ۲۹م، اگر مراقبت‌های پزشکی با کیفیت بالا ارائه شود، بیش از ۹۰ درصد نوزادان می‌توانند در خارج از رحم زنده بمانند، اگرچه نوزادانی که در این زمان به دنیا می‌آیند احتمالاً عوارض سلامتی جدی مانند مشکلات قلبی و تنفسی و معلولیت‌های ذهنی و رشدی طولانی مدت را تجربه خواهند کرد.[۱۶][۱۸]

  مراقبت‌های دوران بارداری نتایج نهایی دوران بارداری را بهبود می‌بخشد.[۲]مراقبت‌های دوران بارداری ممکن است شامل مصرف اسید فولیک اضافی، پرهیز از مصرف تفریحی مواد مخدر، پرهیز از سیگار کشیدن، پرهیز از مصرف الکل، انجام ورزش منظم، انجام آزمایش خون و معاینات بالینی منظم باشد.[۱۹] عوارض بارداری ممکن است شامل اختلالات فشار خون بالا، دیابت بارداری، کم‌خونی ناشی از فقر آهن و استفراغ تند بارداری باشد. در یک زایمان ایدئال، زمانی که یک زن «در ترم»[پ ۴] است، زایمان به خودی خود آغاز می‌شود.[۲۰] نوزادانی که قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا می‌آیند «زودرس»[پ ۵] هستند و در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی مانند فلج مغزی هستند.[۱۶] نوزادانی که بین هفته‌های ۳۷م تا ۳۹م متولد می‌شوند «ابتدای ترم»[پ ۶] در نظر گرفته می‌شوند در حالی که نوزادانی که بین هفته‌های ۳۹م تا ۴۱م متولد می‌شوند «ترم کامل»[پ ۷] در نظر گرفته می‌شوند.[۱۶] نوزادانی که بین هفته‌های ۴۱م تا ۴۲م به دنیا می‌آیند، «انتهای ترم»[پ ۸] در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که پس از ۴۲ هفته «پس از ترم»[پ ۹] در نظر گرفته می‌شوند. زایمان قبل از هفته ۳۹م با القای زایمان یا سزارین توصیه نمی‌شود مگر اینکه به دلایل پزشکی دیگر نیاز باشد.[۲۱]

  حدود ۲۱۳ میلیون بارداری در سال ۲۰۱۲ میلادی رخ داد که از این تعداد ۱۹۰ میلیون (۸۹ درصد) در کشورهای در حال توسعه و ۲۳ میلیون (۱۱ درصد) در کشورهای توسعه یافته بوده‌است.[۵] تعداد بارداری در زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله ۱۳۳ مورد در هر ۱۰۰۰ زن است.[۲۲] حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بارداری‌های شناخته شده به سقط جنین ناخواسته ختم می‌شود.[۲۳] در سال ۲۰۱۶ میلادی، عوارض بارداری منجر به مرگ ۲۳۰٬۶۰۰ مورد مرگ در مادران شد که نسبت به ۳۷۷٬۰۰۰ مرگ در سال ۱۹۹۰ میلادی کاهش یافته‌است.[۶] علل شایع مرگ عبارتند از خونریزی، عفونت‌ها، بیماری‌های فشار خون بارداری، انسداد زایمان، سقط جنین ناخواسته، سقط جنین خواسته، یا حاملگی خارج رحمی.[۲۴] در سراسر جهان، ۴۴ درصد از بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی و ناخواسته هستند.[۲۵] بیش از نیمی (۵۶٪) از حاملگی‌های برنامه‌ریزی نشده سقط می‌شوند.[۲۶] در میان حاملگی‌های ناخواسته در ایالات متحده، ۶۰ درصد از زنان تا حدودی در ماه شروع بارداری از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کردند.[۲۷]

  نحوهٔ باردار شدن[ویرایش]

  بخشی از مقالات پزشکی در مورد

  بارداری گسترش قبل از بارداری گسترش دوره پری‌ناتال گسترش تولد گسترش نمایش‌ها گسترش بعد از زایمان گسترش مربوط پزشکی درگاه پزشکی نبو

  وقتی آمیزش جنسی انجام شد، اسپرم مرد از دهانهٔ رحم زن وارد رحم می‌شود و به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند. اگر یکی از اسپرمها بتواند به لولهٔ رحم و سپس به تخمک برسد و وارد آن شود، تخمک بارور خواهد شد. در این حالت دیوارهٔ خارجی تخمک تغییر حالت می‌دهد و اجازهٔ ورود اسپرم دیگری را نخواهد داد. ژن‌ها و جنسیت جنین در لحظهٔ لقاح مشخص می‌شود. اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، جنسیت جنین پسر و اگر دارای کروموزوم X باشد، دختر خواهد شد.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  چگونه باردار شویم؟ راه‌های افزایش احتمال بارداری

  راه اصلی برای باردارشدن واضح است اما در این بین روش‌هایی وجود دارد که میتواند فرآیند بارداری را سریع‌تر کند.

  جنسیسلامت زنان

  چگونه باردار شویم؟ راه‌های افزایش احتمال بارداری

  این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

  هر زوجی پس از گذشت مدتی از زندگی زناشویی، تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند؛ اما بسیاری از آن‌ها ممکن است با نکات و مراحل مرتبط به بارداری آشنا نباشند. امروزه تمامی افراد برای باردار شدن برنامه‌ریزی می‌کنند، چرا که هر زوجی در تلاش است تا یک کودک سالم به دنیا آورد. هرگز نباید فراموش کرد که هر پدر و مادری مسئول سلامت فرزندان خود است و باید در زمان قبل از بارداری، موارد مهمی را رعایت کند. در این مقاله قصد داریم به نکات مرتبط با بارداری بپردازیم، پس تا پایان آن با ما همراه باشید.

  فهرست مطالب

  فرآیند بارداری چگونه رخ میدهد؟

  بارداری از جمله فرآیندی است که ممکن است برای برخی از زنان و مردان عجیب یا پیچیده باشد. چرا که تمامی زوج‌ها با این فرآیند آشنایی کامل ندارند. فرآیند بارداری مانند هر تغییرات جسمی دارای مراحله‌ای خاصی است که هر یک به ترتیب سپری می‌شود. در این بخش قصد داریم به معرفی فرآیند بارداری بپردازیم.

  مرحله اول: افزایش هورمون

  در بدن هر زن، دو هورمون استروژن و پروژسترون به میزان زیادی آزاد شده و در بدن او ترشح می‌شوند. با ترشح زیاد این هورمون‌ها، دیواره رحم زخم می‌شود، چراکه رحم باید بتواند یک تخمک بارور شده را در خود جای دهد. جالب است بدانید تخمک‌های قرار گرفته در تخمدان در یک کیسه پر از فولیکول رشد می‌کنند و عوامل زیادی در بارور شدن تخمک‌ها تاثیر می‌گذارد و به تبع کیفیت بارداری نیز متفاوت خواهد بود.

  مرحله دوم: آزادسازی تخمک

  در مدت زمانی که فرآیند تخمک‌گذاری انجام می‌گیرد، یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و به سمت رحم حرکت می‌کند. فراموش نکنید که زمان تخمک‌گذاری همیشه در روز وسط دوره پریود یا قاعدگی نیست؛ بلکه در بسیاری افراد زمان تخمک‌گذاری بعد از پریود خواهد بود.

  مرحله سوم: حرکت اسپرم

  پس از فرآیند تخمک‌گذاری، زمانی که رابطه جنسی بین زن و مرد برقرار می‌شود، اسپرم‌ها از دهانه واژن شنا می‌کنند و خود را به دهانه رحم می‌رسانند. در این روند تعداد زیادی اسپرم آزاد می‌شود که تنها ۴۰۰ عدد از آن‌ها زنده می‌مانند و تنها یک اسپرم می‌تواند خود را به تخمک برساند و آن را بارور کند.

  مرحله چهارم: ترکیب ژن

  پس از باروری تخمک توسط اسپرم و اتمام فرآیند مرحله پیش، ۱۰ الی ۳۰ ساعت زمان نیاز است تا پس از آن هسته تخمک و اسپرم با هم یکی شوند و ژن‌ها با یکدیگر ترکیب شوند. جالب است بدانید در صورتی که اسپرم هورمون y داشته باشد، جنین پسر و زمانی که اسپرم هورمون X داشته باشد، جنین دختر خواهد بود. فراموش نکنید که اضطراب و استرس تاثیر مستقیم بر کیفیت اسپرم دارد، به طوری که حجم زیادی از آن‌ها در کاهش کیفیت اسپرم و غلظت آن تاثیر می‌گذارد.

  مرحله پنجم: کاشت جنین در رحم

  در مرحله آخر تخمک بارور شده از دهانه رحم شروع به حرکت می‌کند و به سمت رحم می‌رود و در این مسیر به چند سلول تقسیم می‌شود. پس از آن که وارد رحم شدند، در دیواره‌های ضخیم مرحله اول جا می‌گیرند و شروع به رشد می‌کنند.

  راه‌های افزایش احتمال بارداری

  چند راه ابتدایی برای افزایش احتمال باروری وجود دارد که بسیاری از زوجین ممکن است با آن‌ها آشنایی نداشته باشند. خیلی از زوج‌ها به دلیل عدم آگاهی نسبت به این راه‌ها به سراغ روش‌های نادرست بارداری می‌روند. در ادامه به بیان برخی از این اصول و راه‌ها می‌پردازیم.

  ۱- عدم استفاده از قرص و وسایل پیشگیری

  چندین روش برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که بعضی از آن‌ها اثر طولانی و بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارند. اما نباید فراموش کرد که زمان بارداری پس از قطع داروهای ضد بارداری، در هر خانمی متفاوت است و پس از قطع قرص‌های پیشگیری، مدت ۲ تا ۳ ماه برای بارداری زمان لازم است. پس عدم استفاده از قرص و وسایل پیشگیری، یکی از راه‌های افزایش احتمال بارداری است؛ البته که در بسیاری از زوج‌ها، اقدام به بارداری با وسواس فکری عملی همراه است و نگرانی‌های زیادی را برای زن و مرد به وجود می‌آورد، پس حفظ آرامش موضوع بسیار مهمی است.

  ۲- رابطه جنسی صحیح

  چگونگی پوزیشن‌های جنسی در باردار شدن بسیار موثر است، اما داشتن رابطه جنسی پیش از شروع تخمک‌گذاری نیز موضوع مهم و موثری است. فراموش نکنید که استفاده از محصولات شیمیایی برای افزایش لذت یا افزایش احتمال باروری موضوعی غلط است که باید از انجام آن اجتناب کرد. توجه کنید که پس از برقراری رابطه جنسی نباید بلافاصله آلت را از واژن خارج کرد؛ چراکه ورود اسپرم به رحم چند دقیقه زمان لازم دارد. همچنین تا حد امکان از بیرون ریختن اسپرم از واژن جلوگیری کنید، برای این کار می‌توانید با دست دو طرف واژن را به یکدیگر نزدیک کنید تا اسپرم داخل بدن باقی بماند.

  ۳- زمان رابطه جنسی

  افزایش دفعات رابطه جنسی در طول هفته، از دیگر راه‌ها برای بالا بردن احتمال بارداری است؛ چرا که آمیزش مداوم احتمال بارداری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. البته فراموش نکنید که انجام رابطه جنسی مداوم باعث کاهش غلظت اسپرم مرد می‌شود؛ اما این موضوع نباید شما را نگران کند، چرا که در طی آن از قدرت باروری مردان سالم کم نمی‌شود. توجه کنید که با نزدیک شدن به زمان تخمک‌گذاری، مناسب است تا رابطه جنسی خود را تا روزی یک بار افزایش دهید. و حداقل یک روز درمیان رابطه جنسی را داشته باشید.

  جالب است بدانید بالا نگه داشتن دمای بدن از دیگر روش‌های مناسب برای بالا بردن احتمال بارداری است.

  ۴- تست‌های بارداری

  پس از گذشت دوره تخمک‌گذاری، زمان انتظار برای بارداری شروع می‌شود. میتوان با کمک تست‌های بارداری از این مطلب آگاه شد.

  مدت زمان انتظار برای بارداری

  اغلب زوج‌هایی که هیچ مشکلی برای بارداری ندارند، پس از مدت یک الی شش ماه باردار خواهند شد. اما تا یک سال هم بدون مشکلات کلی، طبیعی است ولی بعد از ۶ ماه و رعایت تمام شرایط بالا، مناسب است از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

  فراموش نکنید برای این موضوع باید تمام نکات بالا را به طور کامل رعایت کنید و به طور مرتب رابطه جنسی داشته باشید. توجه کنید که مدت زمان اقدام به بارداری تا باردار شدن با توجه به سن هر خانم، متفاوت خواهد بود، پس خود را با سایر افراد مقایسه نکنید.

  منبع مطلب : pezeshkekhoob.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید