این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کاربرد نانو در زیست فناوری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کاربرد نانو در زیست فناوری را از این سایت دریافت کنید.

  زیست‌نانوفناوری

  زیست‌نانوفناوری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ریززیست فناوری[۱] (انگلیسی: Nanobiotechnology) شاخه‌ای بین رشته ای و مرتبط با زیست فناوری و فناوری نانو است که با به‌کارگیری روش‌های شیمیایی، زیست‌شیمیایی و زیست‌شناسی مولکولی به فرایندهایی می‌پردازد که در ساخت مواد و افزاره‌های مرتبط با این حوزه ها کاربرد دارد.

  این کلمه از ترکیب سه واژه bio به معنای زیستی، Nano به معنای بسیار ریز و Technology به معنای فناوری ساخته شده‌است. بدین سان در معنای لغوی آن را فناوری زیست نانویی می‌توان در نظر گرفت. در واقع اشاره به استفاده از مواد در ابعاد بسیار ریز در حوزه های زیستی (باکتری‌ها , ویروس‌ها , دی ان ای و غیره) دارد.[۲]

  ریززیست فناوری، اصطلاحی است که به ارتباط نانوفناوری و زیست شناسی اشاره می‌کنند[۳] . این رشته نقش مؤثری در تحقیقات زیست‌شناسی با زمینه‌های مختلف نانوفناوری و مفاهیمی همچون نانوابزارها (مانند ماشین آلات زیست شناسی)، نانوذرات و پدیده‌های نانومقیاسی (در مقیاس نانو) که از طریق ریززیست‌فناوری ارتقا یافته‌اند دارد. این رویکرد فنی، زمینه تصویرسازی و خلق سامانه‌های مفید برای تحقیقات زیست‌شناسی را برای محققین فراهم کرده‌است [۴]. مهم‌ترین هدفی که غالباً در ریززیست‌فناوری دنبال می‌شود، به‌کارگیری نانوابزارها جهت برطرف کردن مشکلات حوزه زیست‌شناسی و پزشکی است. هدف اصلی دیگر در نانوفناوری توسعه ابزارهای جدید مانند نانوصفحات پپتوئیدی (peptoid) با اهداف پزشکی و زیست‌شناسی است. یکی دیگر از موضوعات اصلی این حوزه تحقیقات نانوزیست‌فناوری برای تصویربرداری از مولکول‌های زیستی طبیعی، غشاهای زیستی و بافت‌ها می‌باشد. به‌کارگیری حسگرهای صفحه‌ای و کاربرد نانوفوتونیک برای دستکاری فرایندهای مولکولی در سلول‌های زنده نیز از موضوعات مرتبط با ریززیست فناوری است [۵].

  میکروارگانیسم‌ها می‌توانند وضعیت اکسیداسیون فلزات را تغییر دهند به همین دلیل به‌تازگی به‌کارگیری میکروارگانیسم‌ها برای ساخت نانوذرات کاربردی توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌است. این فرایندهای میکروبی فرصت‌های تازه‌ای برای کشف کاربردهای جدید از جمله بیوسنتز نانومواد فلزی را فراهم کرده‌اند. برعکس روش‌های فیزیکی و شیمیایی، فرایندهای میکروبی مرتبط با ساخت نانومواد، می‌توانند در فاز آبی و تحت شرایط بی‌خطر محیطی انجام شوند. این روش‌ها به حوزه‌ای جذاب در تحقیقات ریززیست فناوری سبز و حرکت آن به سمت توسعه پایدار، تبدیل شده‌اند [۶].

  واژه‌شناسی[ویرایش]

  ریززیست فناوری به به‌کارگیری نانوفناوری در ایجاد ابزارها به منظور مطالعه سامانه‌های زیستی اشاره می‌کند. به عبارت دیگر ریززیست فناوری، کاربرد خاصی از نانوفناوری است. برای مثال، نانوفناوری DNA یا مهندسی سلولی به دلیل اینکه با مولکول‌های در مقیاس نانو سروکار دارد می‌تواند به عنوان ریززیست فناوری طبقه‌بندی شود.

  مفاهیم[ویرایش]

  بیشتر مفاهیم علمی در ریززیست فناوری از دیگر حوزه‌ها گرفته می‌شوند. ویژگی‌های مواد و کاربردهای مطالعه شده آن‌ها در این علم شامل خواص مکانیکی (برای مثال تغییر شکل، چسبندگی، شکست)، خواص الکترونیکی ( برای مثال تحریک الکترومکانیکی، خازن، ذخیره‌سازی انرژی/ باتری ها)، خواص نوری ( برای مثال جذب، لومینسانس، شیمی نور)، خواص حرارتی ( برای مثال تغییرات حرارتی)، خواص زیستی ( برای مثال تماس سلول‌ها با یکدیگر، نقص‌های مولکولی، حسگرهای زیستی، مکانیسم‌های زیستی) و همچنین کاربرد در تشخیص و درمان بیماری‌ها (برای مثال بیماری‌های ژنتیکی، سرطان، نقص بافت یا اندام)، کاربرد در محاسبات (برای مثال محاسبات DNA) و کاربرد در کشاورزی (آفت کش ها، هورمون‌ها و کودها) می‌باشد[۷].

  کاربردها[ویرایش]

  کاربردهای ریززیست فناوری بسیار گسترده بوده در ادامه به مواردی از آن‌ها اشاره می‌شود:

  نانوفناوری پزشکی[ویرایش]

  نانوفناوری پزشکی حوزه‌ای از علم پزشکی است که توجه ویژه آن برنامه‌های کاربردی جهت افزایش به‌کارگیری نانوروبات‌ها و ماشین‌های زیستی می‌شود. به عبارتی نانو روبات‌ها و ماشین‌های زیستی به عنوان ابزارهایی بسیار مهم برای توسعه نانوپزشکی مطرح می‌باشند. طی سال‌های گذشته، محققان به پیشرفت‌های بسیاری در زمینه طراحی ابزارهای مختلف و سامانه‌هایی لازم برای توسعه نانوروبات‌ها دست یافته‌اند. به‌کارگیری نانوروبات‌ها به عنوان یک روش جدید در درمان بیماری‌هایی مثل سرطان مطرح شده و به لطف آن‌ها تأثیرات جانبی شیمی درمانی کنترل شده، کاهش یافته یا حتی حذف خواهد شد. در نتیجه در چند سال آینده، این روش درمانی جایگزین شیمی درمانی، که دارای اثرات ثانویه متعددی از قبیل ریزش مو، خستگی، تهوع و حتی از بین بردن سلول‌های سالم در کنار سلول‌های سرطانی است، خواهد شد [۸].

  ریززیست فناوری[ویرایش]

  ریززیست فناوری به عنوان فرایندهای کمکی طب مدرن در زمینه تشخیص، درمان و بازسازی بافت‌های زیستی مطرح است [۹]. مثال دیگر طراحی نانوکره‌های پوشیده شده با پلیمرهای ساطع‌کننده نور فلورسنت است که در تشخیص برخی بیماری‌ها کاربرد دارند. محققین به دنبال طراحی پلیمرهایی هستند که در زمان مواجه شدن با مولکول‌هایی خاص، انتشار نور فلورسنت آن‌ها خاموش شود. در این صورت این پلیمرها ابزاری برای تشخیص متابولیت‌های مختلف خواهند شده و کره‌های پوشیده شده با آن‌ها می‌توانند به عنوان ابزارهایی جهت سنجش‌های زیستی برای ردیابی تومورها و دیگر مسائل سلامتی استفاده شوند.

  فناوری DNA مثال مهمی از ریززیست فناوری است [۱۰]. به‌کارگیری خواص ذاتی اسید نوکلئیک‌هایی مانند DNA برای ایجاد مواد کاربردی، حوزه امید بخشی در تحقیقات مدرن است. از دیگر حوزه‌های تحقیقاتی مهم دستیابی به مزایایی از ویژگی‌های غشا برای ساخت غشاهای مصنوعی است. همچنین می‌توان برای تولید انبوه پروتئین‌های که برای ایجاد عملکرد خود گردهم (self-assemble ) می آیند از نانومواد استفاده نمود [۱۱].

  کشاورزی[ویرایش]

  در صنعت کشاورزی نانومواد مهندسی شده می‌توانند به عنوان نانوحامل‌های حاوی علف کش ها، مواد شیمیایی، یا ژن‌های که برای آزادسازی محتوایشان قسمت‌های خاصی از گیاه را هدف‌گیری می‌کنند، استفاده شوند [۱۲].

  ابزارها[ویرایش]

  این حوزه به گروه مختلفی از روش‌های تحقیقاتی همچون ابزارهای آزمایشگاهی ( مانند تصویربرداری، تعیین ویژگی)، ابزارهای مبتنی بر پراش پرتو ایکس، سنتز از طریق خوگردهم آیی، ویژگی‌های خودگرهم آیی ( برای مثال با به‌کارگیری MP-SPR ، DPI، روش‌های DNA نوترکیب و غیره)، تئوری (ماشین‌های آماری، نانوماشین‌ها و غیره) و همچنین روش‌های محاسباتی تکیه دارد.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مقاله کاربرد فناوری نانو در محیط زیست

  دانلود و دریافت مقاله کاربرد فناوری نانو در محیط زیست

  کاربرد فناوری نانو در محیط زیست

  محل انتشار:

  اولین همایش ملی محیط زیست

  سال انتشار: 1393 نوع سند: مقاله کنفرانسی زبان: فارسی مشاهده: 5,163

  فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

  صدور گواهی نمایه سازی

  من نویسنده این مقاله هستم

  استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

  لینک ثابت به این مقاله:

  https://civilica.com/doc/279507

  شناسه ملی سند علمی: ISFPNU01_372

  تاریخ نمایه سازی: 3 شهریور 1393

  چکیده مقاله:

  فناوری نانو کاربردهای قابل توجهی در محیط زیست دارد که از جمله آن ها می توان به تصفیه آب، پساب خانگی و صنعتی، تصفیه آلاینده ها و کاهش آلودگی هوا، تولید محصولات بی خطر برای محیط زیست یا محصولات با قابلیت تحمل بالا، آشکار سازی همزمان چند آلاینده در نمونه های آب یا خاک با ظرفیت آشکارسازی و حساسیت بالا، حذف نمک های چند ظرفیتی عناصری مانند کلسیم، آهن، منگنز، اورانیوم و برخی آفت کش ها اشاره کرد. همچنین این فناوری با کاهش مصرف ماده خام و انرژی باعث حفظ محیط زیست می شود. اما فناوری نانو در کنار مزایایی که دارد، تاثیرات نامطلوب زیادی هم بر محیط زیست و انسان می گذارد. ورود آئروسل های در اندازه نانو به بدن، افزایش سرعت جهش باکتری، ایجاد حساسیت در افراد، نفوذ سرعی به درون خون، آلودگی هوا در اثر نانو ذرات کربن سیاه و دی اکسید تیتانیوم تولید شده در فعالیت های صنعتی، تولید رادیکال های آزاد اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم و در نتیجه جهش و بروز سرطان و از بین رفتن گلوتامین و آسیب به مغز ماهیان در اثر تولید نانولوله های کربنی مانند فولرین بخشی از تبعات منفی فناوری نانو بر محیط زیست است. لذا در این تحقیق سعی شد تا با نگرشی جامع به علم نانو فناوری و انواع نانوساختارهای مورد استفاده در آن، به بررسی اجمالی کاربردها و آثار این علم به عنوان یک فناوری سبز در محیط زیست پرداخته شود.

  کلیدواژه ها:

  نانو ، آلودگی ، محیط زیست

  نویسندگان میثم کاظمی ذهابی

  دانشجوی کارشناسی ارشد محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان

  محتبی جوکار

  دانشجوی دکتری محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان

  نوراله میرغفاری

  دانشیار گروه محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان

  مراجع و منابع این مقاله:

  لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :

  (سایت رسمی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، (www.Nano.ir، 2009 ...

  ارنجبر، م. و شمس، غ. 1388. بررسی کربردهای فناوری نانو ...

  اصابری صحنه، م. و لاریجانی، م. 1390. فناوری نانو و ...

  اسکوئی، م. 1388. مروری بر کاربردهای فناوری نانو در تصفیه ...

  کاربرد HSE (بهداشت،ایمنی محیط‌ زیست) در تحلیل ایمنی کارگران ساختمان [مقاله کنفرانسی]بیوتکنولوژی سبز (پلاستید): چشم اندازی برای مهندسی صفات زراعی، مهندسی متابولیک و کشاورزی مولکولی [مقاله کنفرانسی]

  سامانی، ع. 1388. بررسی روش‌های نانوتکنولوژیکی در کاهش اثرات مخرب ...

  مظاهری اسدی، م، غلامی قوام آباد، . 1389. "نانوتکنولوژی :مخاطرات ...

  محراب، م. و میرشجاع، س. م. 1390. تصفیه آب با ...

  نقش محیط زیست در مدیریت روستا [مقاله کنفرانسی]

  موسسه مریدین. 1385. نمونه‌های عملی از کاربرد فناوری نانو در ...

  کمیته مطالعات سیاست نانوتکنولوژی. 1380. نانوتکنولوژی انقلاب صنعتی آینده. جلد ...

  نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم و کاربردهای آن در پاکسازی محیط [مقاله کنفرانسی]

  Goldman, L., & Christine, C.E., 2005. Implications of Nanotechno logy ...

  Cheng, H.M., Yang, Q.H., & Liu, C., 2001. Hydrogen Storage ...

  Miller, J.C., 2005. The Handbook of Nanotechno logy. Hoboken, N.J. ...

  Elliot, D.W., & Zhang, W.X., 2001. Field Assesment of Nanoscale ...

  Oxonica, j.K., 2003. Cerulean's Nanocatalyst Technology. ...

  Lopez, F.A., Vidales, J.L., & Vila, E., 1998. Synthesis _ ...

  Royal Society., 2004. Nanoscience and Nano technologies : Opportunities and ...

  منبع مطلب : civilica.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید