این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کارت پستال با نشانه هایی از شهر اصفهان

  کارت پستال با نشانه هایی از شهر اصفهان را از این سایت دریافت کنید.

  دیدنی های شهر اصفهان + توضیح

  در این بخش به معرفی کامل مکان های تاریخی دیدنی شهر اصفهان می پردازیم امیدواریم سفری دلپذیر و با یاد ماندنی داشته باشید   تقریبا همه اصف

  دیدنی های شهر اصفهان + توضیح

  مجموعه : مکان های دیدنی ایران

  در این بخش به معرفی کامل مکان های تاریخی دیدنی شهر اصفهان می پردازیم امیدواریم سفری دلپذیر و با یاد ماندنی داشته باشید.

  تقریبا همه اصفهان را با سی‌وسه پل و عالی‌قاپوی آن و انواع گز و پولکی‌هایش می شناسیم. اما این شهر باستانی با معماری های ویژه و بناهای ماندگار، جاذبه های گردشگری بی‌شماری دارد. اگر قرار است به این شهر بروید خوب است در مورد مکان های گردشگری آن اطلاعات کامل داشته باشید.

  پل‌ سی و سه پل (الله وردی‌ خان)

  این‌ پل‌ كه‌ در حدود 300 متر طول‌ و 14 متر عرض‌ دارد، به‌ هزینه‌ و نظارت‌ سردار معروف‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ صفوی‌ بنام‌ الله وردی‌خان‌ در سال‌ 1005 هجری‌ قمری‌ بناشده‌ است‌. در دوره‌ صفویه‌، مراسم‌ جشن‌ آبریزان‌ یا آبپاشان‌ ارامنه‌ در كنار این‌ پل‌ صورت‌ می‌گرفت‌. ارامنه‌ جلفا، مراسم‌ «خاج‌ شویان‌» را نیز در محدوده‌ همین‌ پل‌ برگزار می‌كرده‌اند. پل‌ مزبور یكی‌ از شاهكارهای‌ معماری‌ و پل‌ سازی‌ ایران‌ و جهان‌محسوب‌ می‌شود.

  زاینده رود

  زاینده‌ رود مهم‌ترین‌ رودخانه‌ مركز فلات‌ ایران‌ است‌. این‌ رودخانه‌ به‌ دلیل‌ جوشش‌ چشمه‌های ‌فراوان‌ از سرچشمه‌ تا مصب‌، به‌ زاینده‌ رود معروف‌ شده‌ است‌. این‌ رودخانه‌ از جبهه‌ شمال‌ شرقی‌ زردكوه‌بختیاری‌ سرچشمه‌ می‌گیرد و تا باتلاق‌ گاوخونی‌ جریان‌ می‌یابد.

  طول‌ این‌ رودخانه‌ حداكثر 420 كیلومتر و عرض‌ مسیر آن‌ از 10 تا 20 متر در دره‌ها و تا 800 متر در شهر اصفهان متفاوت‌ است‌. از ابتدا تا انتهای‌ مسیرزاینده‌ رود، بیشه‌ زارهای‌ سرسبزی‌ در سواحل‌ آن‌ وجود دارند كه‌ در زیبائی‌، طراوت‌ و لطافت‌ آب‌ و هوا و چشم‌اندازهای‌ پیرامون‌ رودخانه‌ بسیار موثر هستند.

  عمارت‌ عالی‌قاپو

  این‌ عمارت كه‌ «قصر دولتخوانه‌« نام‌ داشت‌، نمونه ‌منحصربه‌‌فردی‌ از معماری‌ كاخ‌های‌ عهد صفوی‌ است‌. این‌ بنا به‌ امر شاه‌عباس‌ اول‌ ساخته‌ شده‌ است‌. شاه‌صفوی‌، سفیران‌ و شخصیت‌های‌ مهمی‌ را در این‌ كاخ‌ به‌ حضور می‌پذیرفت‌. مینیاتورهای‌ هنرمندانه‌ رضاعباسی‌، نقاش‌ معروف‌ عهد شاه‌عباس‌، نقاشی‌های‌ گل‌ و بوته‌، شاخ‌ و برگ‌، اشكال‌ وحوش‌ و طیور و گچ‌ بری های‌ زیبای‌ آن ‌به‌ شكل‌ انواع‌ جام‌ و صراحی‌ در تاق‌ها و دیوارها تعبیه‌ شده‌ است‌.

  گچ‌بری های‌ «تالار موسیقی» با آكوستیك‌ طراحی‌ شده‌اند تا نغمه‌ها و صداها به‌ طور طبیعی‌ و دلنشین‌ شنیده‌ شوند. شاه‌ صفوی‌ و مهمانان‌ او، از تالار همین‌ عمارت‌، مناظر بازی‌ چوگان‌، چراغانی‌، آتش‌ بازی‌ها و نمایش‌های‌ میدان‌ نقش‌ جهان‌ را تماشا می‌كرده‌اند.

  مسجد شیخ‌ لطف‌ الله

  این‌ مسجد به‌ فرمان‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ در مدت‌ 18 سال‌ ساخته‌ شده‌ و معمار آن «استاد محمد رضا اصفهانی‌» است‌. مسجد شیخ‌ لطف‌ الله از ابنیه‌ تاریخی‌ و مذهبی‌ است‌ كه‌ تزئینات‌كاشی‌ كاری‌ داخلی‌ آن‌، از ازاره‌ها به‌ بالا و داخل‌ و خارج‌ گنبد، همه‌ از كاشی‌های‌ معرق‌ است‌.

  شیخ‌ لطف‌ الله از علمای‌ بزرگ‌ شیعه‌ در لبنان‌ امروزی‌ بود كه‌ به‌ دعوت‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ در اصفهان اقامت‌ گزید. این‌ مسجد به‌منظور تجلیل‌ از مقام‌ او و برای‌ تدریس‌ و نمازگزاری‌ وی‌ احداث‌ شد.

  پل‌ خواجو (شاهی‌)

  پل‌ خواجو كه‌ از اواخر دوره‌ تیموری‌ شالوده‌هایی‌ داشت‌، به‌ امر شاه‌ عباس‌ دوم‌، درسال‌ 1060 هجری‌ قمری‌ به‌ صورت‌ امروزی‌ ساخته‌ شد. تزئینات‌ كاشی‌ كاری‌ و نقاشی‌ غرفه‌های‌ این‌ پل‌، از قسمت‌های‌ جالب‌ توجه‌ و دیدنی‌ آن‌ است‌. در وسط‌ این‌ پل‌ ساختمان‌ بیگلربیگی‌، بمنظور اقامت‌ موقتی‌ شاه‌صفوی‌ و خانواده‌اش‌، بنا شده‌ است‌. نام‌ پل‌خواجو، تحریف‌ كلمه‌ «خواجه‌» است‌ كه‌ به‌ مناسبت‌ لقب‌ بزرگان‌ و خواجه‌های‌ عصر صفوی‌ نام‌ گذاری‌ شده‌ است‌.

  آتشگاه‌ كوه‌ سنگی

  آتشگاه‌ كوه‌ سنگی‌ كهن‌ترین‌ میراث‌ باقی‌ مانده‌ تاریخی‌ اصفهان است‌ كه‌ در فاصله‌ ‌نسبتا اندكی‌ از زاینده‌ رود قرار دارد. در بالای‌ كوه‌ سنگی‌، یك‌ آتشدان‌ بزرگ‌ و مدور خشتی‌ با دریچه‌های‌ متعدد وجود دارد كه ‌جایگاه‌ افروختن‌ آتش‌ در مرتفع‌ترین‌ نقطه‌ كوه‌ و قابل‌ رویت‌ از دورترین‌ نقاط‌ بوده‌ است‌.

  كاخ‌ چهل‌ ستون‌

  باغ‌ و كاخ‌ چهل‌ ستون‌ كه‌ بالغ‌ بر 67 هزار  متر مربع‌ مساحت‌ دارد، در دوره‌ شاه‌ عباس‌اول‌ احداث‌ شده‌ است‌. در زمان‌ سلطنت‌ شاه‌ عباس‌ دوم‌، تالار آینه‌، تالار هجده‌ ستون‌، دو اتاق‌ بزرگ‌ شمالی‌ و جنوبی‌، ایوان‌های‌ طرفین‌ سرسرای‌ پادشاهی‌ و حوض‌ بزرگ‌ مقابل‌ تالار با كلیه‌ تزئینات‌ نقاشی‌، آینه‌كاری‌، كاشی‌ كاری‌های‌ دیوارها و سقف‌ها به‌ آن‌ افزوده‌ شده‌ است‌.

  قسمت‌های‌ جالب‌ و دیدنی‌ كاخ‌ چهل‌ ستون شامل موارد زیر هستند:

  •    شیرهای‌ سنگی‌ چهارگوشه‌ حوض‌ مركزی‌، تالار و ازاره‌های‌ مرمری‌ منقش‌ اطراف‌ آن‌.

  •    تزئینات‌ طلاكاری‌ سرسرای‌ پادشاهی‌ و اتاق‌های‌ طرفین‌ تالار آینه‌ و تابلوهای‌ نقاشی‌ تالار پادشاهی‌ كه‌ تصویرشاهان‌ صفوی‌ بر آن‌ نقش‌ بسته‌ است‌.

  •    تصویر شاه‌عباس‌ اول‌ با تاج‌ مخصوص‌ و مینیاتورهای‌ اتاق‌ گنجینه‌.

  •    سردر «مسجد قطبیه‌« و سردرهای‌ «زاویه‌ درِكوشك‌« و آثاری‌ از مسجد «درب‌ جوباره‌« و «مسجد آقاسی‌« كه‌ بر دیوارهای‌ ضلع‌ غربی‌ و جنوبی‌ باغ‌ نصب‌ شده‌ است‌. تالار و ایوان‌ این‌ كاخ‌ در پنجمین‌ سال‌ سلطنت‌ شاه‌ عباس‌دوم‌ بناشده‌ است‌. انعكاس‌ ستون‌های‌ بیست‌گانه‌ تالارهای‌ چهل‌ ستون‌ در حوض‌ مقابل‌ عمارت‌، مفهوم‌ چهل‌ستون‌ را القاء می‌كنند.

  كاخ‌ هشت‌ بهشت‌

  عمارت‌ تاریخی‌ هشت‌ بهشت‌ در دوره‌ شاه‌ سلیمان‌ صفوی‌ بنا شده‌ است‌. در حال‌حاضر از باغ‌ وسیع‌ هشت‌ بهشت‌ وسعت‌ اندكی‌ باقی‌ مانده‌ است‌. كاشی‌‌كاری‌هایی‌ كه‌ انواع‌ حیوانات‌ پرنده‌، درنده‌ و خزنده‌ روی‌ آن‌ نقش‌ بسته‌، از آثار این‌ كاخ‌ بشمار می‌آیند.

  منار جنبان‌

  این‌ بنا مشتمل‌ بر یك‌ بقعه‌ و دو مناره‌ است‌ كه‌ بالای قبر «عمو عبدالله» از زاهدان‌ و صلحای‌ معروف‌ قرن‌ هشتم‌ هجری‌ بنا شده‌ است‌. نكته‌ جالب‌ توجه‌ در این‌ بنای‌ تاریخی‌ آن‌ است‌ كه‌ با حركت‌دادن‌ یك‌ مناره‌، نه‌ تنها مناره‌ دیگر به‌ حركت‌ در می‌آید، بلكه‌ تمامی‌ این‌ ساختمان‌ مرتعش‌ می‌شود.

  تالار اشرف

  این‌ عمارت‌ در درون‌ كاخ‌ سلطنتی‌ جای‌ دارد و در زمان‌ شاه‌ عباس‌ دوم‌، بطور كامل‌ با چوب‌بست‌ ساخته‌ شده‌ است‌. بام‌ آن‌ مسطح‌ و بر پایه‌های‌ بلند ضخیم‌ پوشیده‌ از طلا نهاده‌ شده‌ است‌. این‌ بنا به منظور جلوگیری‌ از خطر نابودی‌ حدود نیم‌ قرن‌ پیش‌ بطور كامل‌ مرمت‌ شده‌ است‌.

  منبع مطلب : www.nazweb.ir

  جواب فعالیت های درس 11 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی • منوجانی دانلود کتاب

  سوالات درس یازدهم مطالعات ششم با جواب شامل پاسخ کامل و جواب فعالیت های درس 11 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی (درس اصفهان نصف جهان) صفحه ی 57 و 61 درس ۱۱ مطالعات اجتماعی ششم دبستان و چند نمونه کارت پستال در مورد دعوت به شهر اصفهان کلاس ششم در این نوشتار از منوجان تقدیم شما15

  مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی با جواب

  جواب فعالیت های درس 11 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

  سوالات درس یازدهم مطالعات ششم با جواب شامل پاسخ کامل و جواب فعالیت های درس 11 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی (درس اصفهان نصف جهان) صفحه ی 57 و 61 درس ۱۱ مطالعات اجتماعی ششم دبستان و چند نمونه کارت پستال در مورد دعوت به شهر اصفهان کلاس ششم در این نوشتار از منوجان تقدیم شما می‌شود.

  جواب فعالیت های درس ۱۱ مطالعات اجتماعی ششم دبستان

  سوالات درس یازدهم مطالعات ششم با جواب

  جواب فعالیت های صفحه ۵۷ مطالعات ششم

  ✅ فعالیت 1شما و دوستانتان می خواهید از اصفهان دیدن کنید و نقشه ی صفحه ی قبل را خریده اید. همفکری کنید و روی نقشه، مکانهای تاریخی و دیدنی، مساجد، بازار و… را پیدا کنید و نام ببرید.چهلستونهشت بهشتپارک شهید رجاییعالی قاپومسجد اماممسجد شیخ لطف اللهنقش جهانموزه تاریخ طبیعی اصفهانموزه هنرهای معاصر اصفهانتالار تیموریبازار قیصریهبازار هنر✅ فعالیت 2اگر بخواهید مهمان سرایی انتخاب کنید که به آثار تاریخی نزدیک باشد، کدام را انتخاب می کنید؟هتل عباسی را انتخاب می‌کنم زیرا در خیابان چهارباغ عباسی واقع شده است و به هشت بهشت و سایر اماکن تاریخی اصفهان نزدیک است.

  جواب فعالیت های درس ۱۱ مطالعات ششم

  فعالیت های صفحه ۶۱ مطالعات اجتماعی ششم با جواب

  ✅ فعالیت 3به تصاویر مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله دقت کنید. مهمترین تفاوتی که در این دو مسجد مشاهده میکنید چیست؟مسجد امام مناره (گلدسته)‌ دارد اما مسجد شیخ لطف‌الله مناره ندارد و فقط گنبد دارد. از دیگر تفاوت های این دو مسجد میتوان به رنگ گنبد آنها اشاره کرد که رنگ گنبد و مناره‌های مسجد امام فیروزه‌ای هستند ولی رنگ گنبد مسجد شیخ لطف‌الله نخودی است.✅ فعالیت 4با توجه به مطالبی که در این درس آموختید، انواع فنون و هنر هایی را که در ساختن بنا های تاریخی اصفهان به کار رفته است، فهرست کنید؛ مثال: کاشی کاری،…… .نقاشی مینیاتور (خرده نگاره)کتیبه گچ‌بریسنگ‌کاریخطاطی معماری مارپیچی در پلکان‌ها

  کارت پستال اصفهان کلاس ششم

  ✅ فعالیت 5فرض کنید دوستی در خارج از ایران دارید که می خواهد به ایران بیاید و از اصفهان دیدن کند. به طور گروهی یک کارت پستال با نشانه هایی از شهر اصفهان درست و او را به دیدن اصفهان دعوت کنید. کارت دعوت گروه خود را به تابلوی کلاس نصب کنید.این فعالیت (ساخت کارت پستال در مورد اصفهان کلاس ششم) بایستی توسط خود شما دانش‌آموزان خلّاق منوجانی ها انجام شود، مثلاً یک مقوای رنگی بخرید و با قیچی به شکل مورد نظر در بیاورید و اگر نقاشیتان خوب است چندتا از مکان های تاریخی اصفهان را بر روی آن نقاشی کنید و یا عکس آنها را از یک مجله جدا کرده و بر روی مقوا بچسبانید و اطلاعات کوتاهی از هرکدام با خط خوش بنویسید. می‌توانید کارت پستال خودتان را با چسباندن برگ یا گلبرگ خشک شده تزئین کنید.در این بخش چند نمونه کارت پستال در مورد اصفهان کلاس ششم که سالهای گذشته توسط دانش آموزان مدرسه‌ی هدی قم (کلاس‌های بهاره و ارکیده؛ آموزگاران: خانم محرابی و خانم وفایی) ساخته شده است را مشاهده می‌کنید:

  کارت پستال اصفهان کلاس ششم

  ❤❤

  کارت پستال دعوت به اصفهان

  کارت پستال دعوت به اصفهان

  ❤❤

  کارت پستال اصفهان نصف جهان

  کارت پستال اصفهان نصف جهان درس 11 مطالعات ششم ابتدایی

  ❤❤

  متن کارت پستال اصفهان کلاس ششم

  متن کارت پستال اصفهان کلاس ششم

  کارت پستال برای درس اجتماعی ششم

  کارت پستال اصفهان برای درس 11 اجتماعی ششم

  منبع مطلب : manujani.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 6 روز قبل
  1

  بلد نیستم

  دخت پاییز 17 روز قبل
  -1

  خوب بود🙃

  مهدی تریوه 25 روز قبل
  0

  یک متن خوبی اصلا ننوشتن

  ناشناس 25 روز قبل
  1

  مثل چی

  ناشناس 27 روز قبل
  2

  انگلیسی ها

  مهدی 2 ماه قبل
  2

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید