این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کاری که بعد از استفاده نکردن از خودرو در زمان طولانی برای روشن شدن خودرو انجام می دهند

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ناشناس

  باتری به باتری

  کاری که بعد از استفاده نکردن از خودرو در زمان طولانی برای روشن شدن خودرو انجام می دهند را از این سایت دریافت کنید.

  نکاتی که باید در زمان توقف طولانی خودرو رعایت کرد

  توقف یا به اصطلاح خواباندن طولانی مدت خودرو نیازمند رعایت نکات خاصی است که با رعایت این نکات می‌تواند عمر قطعات فنی خودرو را افزایش داد و ایجاد فرسودگی‌هایی که در اثر عدم توجه به نکات مربوط به توقف طولانی خودرو ایجاد می‌شود را به حداقل رساند.

  جام جهانی

  اعلام ترکیب کره‌جنوبی مقابل برزیل

  ترکیب تیم ملی برزیل برابر کره‌جنوبی

  مورات یاکین: به تاریخ‌سازی فکر نمی‌کنیم

  ۱۰۰۰ ضربه پنالتی؛ تکلیف انریکه برای هر بازیکن اسپانیا

  ژاپن یک (۲) - (۴) یک کرواسی/ سامورایی‌های آبی در ضربات پنالتی حذف شدند

  پنجشنبه / ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۸

  دسته‌بندی: رسانه دیگر

  کد خبر: 99012111835 منبع : فضای مجازی

  نکاتی که باید در زمان توقف طولانی خودرو رعایت کرد

  توقف یا به اصطلاح خواباندن طولانی مدت خودرو نیازمند رعایت نکات خاصی است که با رعایت این نکات می‌تواند عمر قطعات فنی خودرو را افزایش داد و ایجاد فرسودگی‌هایی که در اثر عدم توجه به نکات مربوط به توقف طولانی خودرو ایجاد می‌شود را به حداقل رساند.

  به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت:‌ «در کنار نکاتی که باید برای حفظ سلامتی قطعات فنی خودرو رعایت شود، توجه به حفظ سلامت بدنه، رنگ و کابین خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به شرایط فعلی و گسترش ویروس کرونا، بسیاری از ترددهای درون و برون‌شهری حذف شده است و بر اساس شرایط قرنطینه خانگی ممکن است بسیاری از مالکان برای مدتی طولانی از خودرو خود استفاده نکنند.

  امداد خودرو ایران در این نوشتار نکاتی مهم را برای رانندگانی که قصد توقف طولانی مدت خودرو خود را دارند، بیان می‌کند.

  نکات مربوط به حفظ سلامت خودرو در زمان توقف:

  ۱- جای پارک مناسب بیابید یا بسازید

  بهتر است اگر قصد خواباندن خودرو برای مدت طولانی دارید، از پارکینگ سرپوشیده خشک و خنک استفاده کنید و اگر چنین امکانی فراهم نیست، از یک کاور یا چادر مخصوص استفاده کنید. قبل از کشیدن، بدنه خودرو را کاملا تمیز کرده تا بدنه خودرو از هرگونه آلودگی، فضولات پرندگان یا گل و لای که در طولانی مدت باعث پوسیدگی و آسیب دیدن رنگ خودرو می‌شود پاک شود.

  همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ ماده غذایی یا فاسد شدنی در داخل کابین جا نمانده باشد. خودرو را در محلی مسطح پارک کنید. اگر خودرو مجهز به جعبه‌دنده اتوماتیک است، آن را در وضعیت پارک و اگر جعبه‌دنده دستی است، آن را در دنده یک قرار دهید.

  ۲- تعویض روغن و سیالات خودرو پیش از توقف طولانی

  اگر برای بیش از ۶ ماه قصد متوقف کردن خودرو را دارید، روغن موتور، فیلتر روغن و ضد یخ را تعویض کنید. علاوه بر این، فشار باد تایرها را نیز به طور دوره‌ای کنترل کنید.

  ۳- هفته‌ای یک بار خودرو را روشن کنید

  برای نگهداری بهتر خودرو در توقف‌های طولانی، هفته‌ای یک بار خودرو را روشن کنید و اجازه دهید موتور گرم شود. بهتر است به مدت ۱۵ دقیقه با خودرو رانندگی کنید ولی اگر این امکان وجود ندارد، حتما خودرو را در جا روشن کنید تا باتری خودرو شارژ شده و جریان روغن در قطعات مختلف خودرو جاری شود.

  ۴- قطعات متحرک خودرو بسیار آسیب‌پذیرند

  لازم به ذکر است که در زمان توقف طولانی خودرو، به دلیل ساکن ماندن قطعات جلوبندی، جعبه‌دنده و سایر قطعات متحرک خودرو و عدم ارتجاع و حرکت قطعات سیستم تعلیق در زمان طولانی منجر به خشک شدن قطعات لاستیکی و کاسه نمدها می‌شود. بنابراین پس از مدتی برای استفاده مجدد باید تمامی این قطعات بازرسی شوند.

  همچنین ممکن است با استفاده مجدد از خودرو پس از یک دوره توقف طولانی صداهای ناخوشایندی به هنگام چرخاندن فرمان یا در زمان عبور از دست‌اندازها از سیستم تعلیق شنیده شود که علت آن خشک شدن این قطعات به دلیل توقف طولانی‌مدت است. بنابراین بهتر است در زمان توقف طولانی مدت خودرو حداقل ماهی یک بار خودرو را حرکت دهید.

  ۵- مراقب تایرها باشید

  تایر‎هایی که به مدت طولانی استفاده نمی‎شوند مستعد فرسودگی و خوردگی هستند. دلیل این امر به خاطر تمرکز وزن خودرو بر روی یک نقطه از تایر است.

  پس از قرنطینه چه کنیم؟

  برای استفاده مجدد از خودرویی که برای مدتی طولانی متوقف بوده است، لازم است تا ابتدا روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شود، زیرا عمر مفید روغن موتور خودرو حتی در صورت توقف خودرو ۶ ماه است.

  پس از تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، کنترل سطح روغن ترمز، بازبینی عدم وجود نشتی در مدار ترمز که به علت فرسودگی واشرها و قطعات لاستیکی رخ می‌دهد، کنترل و در صورت نیاز تعویض روغن جعبه‌دنده، کنترل سطح اسید باتری و کنترل تمامی منافذ خودرو و حصول اطمینان از عدم وجود جانورانی که در زمان توقف خودرو می‌توانند در این قسمت‌ها لانه کنند نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  انتهای پیام دبیر محسن معتمد کیا

  نظرات

  منبع مطلب : www.isna.ir

  هر چند وقت یکبار ماشین را روشن کنیم ؟

  بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مانند داشتن چند وسیله نقلیه، خرابی ماشین و … اقدام به خواباندن طولانی مدت ماشین خود می‌کنند. خاموش ماندن طولانی مدت ماشین به قطعات فنی آسیب می‌رساند و عمر مفید آن‌ها را کاهش می‌دهد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات لازم است هر چند وقت یک بار ماشین روشن شود. اگر […]

  هر چند وقت یکبار ماشین را روشن کنیم ؟

  دانستنی های خودرو

  0 دیدگاه 1400/03/25 sa.jafari90 9888 بازدید

  3.6/5

  بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مانند داشتن چند وسیله نقلیه، خرابی ماشین و … اقدام به خواباندن طولانی مدت ماشین خود می‌کنند. خاموش ماندن طولانی مدت ماشین به قطعات فنی آسیب می‌رساند و عمر مفید آن‌ها را کاهش می‌دهد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات لازم است هر چند وقت یک بار ماشین روشن شود. اگر می‌خواهید خودروی صفر یا کارکرده خود را برای مدت طولانی در پارکینگ بگذارید بهتر است با کارهایی که لازم است در این مدت انجام دهید آشنا شوید. در این مقاله به بررسی مراقبت‌های لازم برای پارک طولانی خودرو می‌پردازیم.

  خاموش ماندن طولانی مدت چه بلایی سر ماشین می‌آورد؟

  ماشینی که برای مدتی طولانی خاموش بماند و در پارکینگ، خیابان و … رها شود دچار مشکلات متعددی خواهد شد. اگر پس از مدت زیادی به ماشین خود سر بزنید متوجه می‌شوید که باتری آن از کار افتاده است و نمی‌توانید ماشین را روشن کنید. خراب شدن باتری مهم‌ترین مشکلی است که پس از توقف طولانی برای ماشین‌ها پیش می‌آید.

  در اکثر موارد موتور ماشین پس از توقف طولانی آسیب می‌بیند و لاستیک‌های آن از بین می‌روند. اگر آب‌وهوای محل پارک ماشین مرطوب باشد خوردگی و فرسودگی زیر کاپوت هم از مواردی است که با آن مواجه خواهید شد.

  در هنگام خاموش ماندن طولانی ماشین علاوه بر کارهایی که لازم است برای سلامت قطعات فنی خودرو انجام دهید، حفظ سلامت بدنه و رنگ خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

  در زمان توقف طولانی ماشین به این نکات توجه کنید

  خاموش ماندن طولانی باعث خرابی باتری ماشین، قطعات فنی و … خواهد شد. رعایت نکات زیر احتمال این خرابی‌ها را کاهش می‌دهد.

  انتخاب یک جای پارک مناسب

  اگر مجبور هستید ماشین خود را برای مدتی طولانی خاموش نگه دارید بهتر است جای پارک مناسبی برای آن پیدا کنید.

  این کار احتمال آسیب بدنه و رنگ ماشین را کاهش می‌دهد. بهترین مکان برای پارک طولانی خودرو پارکینگ‌های سرپوشیده است. اگر به پارکینگ سرپوشیده و مناسب دسترسی ندارید بهتر است با چادر یا کاور مخصوص، ماشین خود را بپوشانید.

  برای توقف‌های طولانی ماشین را در سطح مسطحی پارک کنید، زیرا توقف طولانی در سطح شیب‌دار به قطعات فنی خودرو آسیب می‌زند. ماشین دنده اتوماتیک برای پارک طولانی باید در وضعیت پارک قرار گیرد و برای سایر ماشین‌ها قرار گرفتن در وضعیت دنده یک ضروری است.

  تعویض روغن موتور

  بهتر است پیش از توقف طولانی خودرو روغن موتور، فیلتر روغن و ضد یخ آن را عوض کنید. روغن کهنه آلاینده‌های زیادی دارد که می‌تواند در توقف طولانی به موتور آسیب برساند. ته نشین شدن این آلاینده‌ها در موتور خودرو باعث پوسیدگی و خوردگی موتور خواهد شد.

  مراقبت از تایرها

  توقف طولانی مدت ماشین باعث ایجاد سطح صاف در تایرها می‌شود. هنگامی که ماشین برای مدتی طولانی متوقف است وزن ماشین به‌صورت متمرکز به قسمتی از تایر فشار می‌آورد.

  این فشار در طولانی مدت باعث صافی و خرابی تایرها می‌شود. برای پیشگیری از این اتفاق، باد تایرها را در دوره‌های منظم کنترل کنید و هر ده روز یک بار ماشین را کمی حرکت دهید.

  بهترین کار برای جلوگیری از خرابی تایرها در زمان توقف طولانی ماشین، باز کردن آن‌ها است، چرخ‌های ماشین را جدا کنید و چهار طرف ماشین را روی جک قرار دهید.

  جلوگیری از خشک شدن قطعات متحرک ماشین

  توقف طولانی ماشین باعث خشک شدن قطعات متحرک آن می‌شود. قطعات جلوبندی، جعبه دنده و قطعات سیستم تعلیق بر اثر ساکن بودن انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و کاسه نمد و قطعات پلاستیکی خودرو در این شرایط خشک می‌شوند.

  وقتی ماشین را پس از مدتی طولانی روشن می‌کنید با چرخاندن فرمان یا عبور از دست اندازها صداهای ناخوشایندی به گوش می‌رسد که ناشی از خشکی قطعات متحرک است. برای جلوگیری از بروز این مشکل حداقل هر سی روز یک بار ماشین را از پارک خارج کنید و حرکت دهید.

  شست و شوی ماشین

  یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید پیش از توقف طولانی ماشین انجام دهید شست و شوی اصولی آن است. با مراجعه به کارواش یا در خانه، ماشین خود را به خوبی بشویید.

  داخل چرخ‌ها و سپر آن را کاملا تمیز کنید و شیشه‌ها را دستمال بکشید. این کار بدنه ماشین را تمیز نگه می‌دارد و از کدر شدن رنگ بدنه جلوگیری می‌کند.

  پر کردن باک بنزین

  در خودروهای بنزینی لازم است قبل از خاموش کردن خودرو برای مدتی طولانی، باک بنزین پر شود. خالی ماندن باک بنزین باعث انباشت رطوبت داخل باک و خشک شدن آن می‌شود. برای جلوگیری از انباشت اتانول و زنگ‌زدگی موتور بهتر است از یک مکمل سوخت استفاده کنید.

  خالی کردن کپسول گاز

  قبل از توقف طولانی خودرو خالی کردن کپسول گاز در خودروهای دوگانه سوز و گازسوز الزامی است. در صورتی که نمی‌توانید این کار را انجام دهید یک کپسول آتشنشانی نزدیک خودرو قرار دهید تا در صورت وقوع هرگونه انفجار یا آتش‌سوزی بتوانید آتش را خاموش کنید.

  شارژ نگه داشتن باتری ماشین

  عملکرد صحیح باتری خودرو به شارژ مداوم آن بستگی دارد. هنگام حرکت ماشین، دینام باتری را شارژ می‌کند. اگر ماشین برای مدتی طولانی خاموش بماند شارژ باتری خالی می‌شود.

  برای پیشگیری از این اتفاق هر هفته یک بار ماشین را استارت بزنید و حداقل ۱۵ دقیقه رانندگی کنید. این کار علاوه بر شارژ باتری به انعطاف‌پذیری قطعات متحرک خودرو و حفظ سلامت تایرها نیز کمک می‌کند.

  اگر مجبور به خاموش نگه داشتن ماشین برای مدتی طولانی هستید و امکان روشن کردن آن را در این مدت ندارید برای جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری می‌توانید کابل منفی باتری را قطع کنید.

  علاوه بر این شما می‌توانید از بردهای مخصوصی که برای حل این مشکل طراحی شده است استفاده کنید. این بردها با تولید نیروی الکتریسته از تخلیه کامل شارژ باتری خودرو جلوگیری می‌کنند.

  منبع مطلب : www.pishsan.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  بنزین زدن یا دستمال کشیدن

  سومیتا 3 ماه قبل
  -1

  ماری که بعداز استفاده نکردن مدت طولانی ازخودروبرلی روشن شدن للزم است انحام دهیم

  سومیتا 3 ماه قبل
  -1

  کاری که بعداز استفاده نکردن خودرو درمدت طولانی برای روشن شدن خودرو

  سومیتا 3 ماه قبل
  -2

  کاری که بعداز استفاده نکردن مدت طولانی خودرو

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  کاری که بعد از استفاده نکردن از خودرودرزمان طولانی برای روشن شدن خودرو انجام میدهند

  مهدی 4 ماه قبل
  7

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  3
  ناشناس 3 ماه قبل

  باتری به باتری

  برای پاسخ کلیک کنید