این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کاشت دانه انار

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کاشت دانه انار را از این سایت دریافت کنید.

  کاشت دانه انار در گلدان

  کاشت دانه انار چندان سخت و پیچیده نیست و شما می‌توانید با مطالعه این مقاله به راحتی به کاشت، پرورش و حتی مراقبت هاین درخت پرطرفدار بپردازید.

  کاشت دانه انار در گلدان

  کاشت دانه انار چندان سخت و پیچیده نیست و شما می‌توانید با مطالعه این مقاله به راحتی به کاشت، پرورش و حتی مراقبت هاین درخت پرطرفدار بپردازید.

  به گزارش گروه وبگردی خبرگزاری صدا و سيما، همانطور که می‌دانید افراد زیادی ترجیح می‌دهند درخت انار را در محیط خانه پرورش دهند، زیرا فصل پاییز که فصل انار‌های درشت و رسیده ترش و شیرین است بسیاری از علاقه‌مندان به گل و گیاه یا باغداران را به این کار ترغیب می‌کند. نکته جالب این است که روند کاشت دانه انار چندان هم سخت نیست و اگر تمایل داشته باشید می‌توانید به راحتی درختچه‌ای پر از انار‌های خوشمزه را پرورش دهید.

  آشنایی با کاشت دانه انار

  بهتر است بدانید که انار از دسته درختان ایرانی و بومی کشور خودمان ایران است که اغلب در مناطقی مانند شهر‌های لرستان، فارس، جنگل‌های غرب و جا‌هایی این چنینی رشد می‌کند. این درخت از حدود سه هزار سال گذشته توسط انسان‌ها شناسایی شده و در مناطق مختلفی کشت می‌شود. در واقع درخت انار این قابلیت را دارد که با آب و هوای مکان‌هایی که دارای زمستانی سرد، بهاری آفتابی و تابستانی گرم هستند به خوبی سازگار شود. انار را می‌توان گیاهی دلربا دانست که به خاطر گل‌های زیبا و میوه‌های خوش رنگش طرفداران زیادی دارد. در واقع انار یکی از بهترین درختان میوه است که اصول کشت بسیار راحتی هم دارد. اگرچه درخت انار هنگامی که بالغ می‌شود ارتفاع آن به بیش از ۹ متر می‌رسد و این حد برای محیط خانه غیر طبیعی خواهد بود، اما نیازی به نگرانی نیست، زیرا می‌توانید از درخت انار پاکوتاه نیز استفاده نمایید که ارتفاع و وسعت آن به ۵۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می‌رسد و یا از گونه‌های دیگری که شامل انار‌های گل دار تزئینی می‌باشند استفاده نمایید و آن‌ها را با هرس کوچک نگه دارید.

  دستورالعمل کاشت:

  به طور کلی کاشت انار معمولا در فصول پاییز یا زمستان صورت می‌گیرد تا نهال آن در فصل بهار آماده برای کاشت در زمین باشد. در واقع کاشت دانه انار چندان سخت نیست و بسیاری از باغبانان ترجیح می‌دهند برای به عمل نشاندن انار از دانه‌های آن استفاده کنند، زیرا اینگونه می‌دانند که چه اناری از چه خانواده‌ای و با چه خصوصیاتی را کشت کرده اند. توجه داشته باشید که برای کاشت انار می‌توانید از طریق دو روش کاشت در گلدان و کاشت در زمین استفاده نمایید که در ادامه به بیان مراحل آن‌ها پرداخته ایم:

  کاشت در گلدان:

  برای کاشت دانه‌های انار درون گلدان بایستی در ابتدا دانه‌های خوراکی و قرمز رنگ انار را از آن جدا نمایید و به وسیله دستمال کاغذی قسمت‌های آبدار و قرمز رنگ اطراف هسته را به آرام از آن جدا نمایید، زیرا معمولا هسته را به خوبی تمیز می‌کنند و دانه‌های سالم، سفید و توپر را برای کاشت جدا خواهند کرد.

  در این مرحله بهتر است دستمال کاغذی را کامل خیس کنید و دانه‌های انار را در میان آن قرار دهید و داخل پلاستیک بگذارید و درب آن را محکم ببندید. توصیه می‌شود که پلاستیک را در محیطی گرم قرار دهید و به مدت زمان ده روز از آن خارج نکنید تا دانه‌های انار به خوبی جوانه بزنند.

  حال چند گلدان کوچک تهیه کنید و هر کدام را از خاک‌های غنی شده و مخصوص گلدان پر کنید و هر کدام از جوانه‌های انار را درون یک گلدان بکارید به گونه‌ای که قسمت سر هسته از خاک بیرون باشد.

  بهتر است بعد از کاشت دانه انار درون گلدان آن‌ها را در یک مکانی که تابش نور خورشید وجود داشته باشد و دمای آن حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد قرار دهید. با فراهم کردن این شرایط هسته انار حدود دو هفته پس از کاشت در گلدان شروع به رشد می‌کند و تا دو سانتی متر پیش می‌رود. البته که در این مدت زمان بایستی مداوم به بستر آب بدهید و مراقب خاک باشید که خشک نشود و رطوبت خود را از دست ندهد. چنانچه رطوبت بستر خشک شده بود بایستی بر روی آب اسپری نمایید.

  کاشت در زمین:

  اگر قصد دارید نهال‌های انار را در زمین کشت کنید می‌توانید پس از کاشت دانه انار درون گلدان، زمانی که به مرحله نهال رسید آن‌ها را به زمین انتقال دهید تا بهتر بتواند رشد کند و میوه بدهد. توصیه می‌شود نهال‌های انار را در طول فصل بهار و یا در اواخر زمستان وقتی که هوا رو به گرم شدن می‌رود به زمین یا باغ انتقال دهید و درون خاکی غنی و سرشار از مواد معدنی بکارید.

  برای کاشت نهال‌ها بایستی یک گودال به اندازه نیم متر درون زمین حفر کنید و درون آن را مقداری خاک نرم بریزید و نهال‌ها را که از قبل از گلدان خارج کرده اید درون آن بکارید.

  توصیه می‌شود که مقداری کود با خاک درون حفره ترکیب کنید و بعد نهال را کشت نمایید تا شاهد رشد بهتری از گیاه خود باشید. البته کمپوست و خاک برگ کود بسیار مناسب و‌تر و مقوی تری برای درخت و نهال تازه کشت شده محسوب می‌شود و اگر پیش از کاشت نهال بستر را شخم زنی نمایید و این مواد را با خاک زمین به خوبی ترکیب کنید نتیجه ثمربخش تری خواهد داشت.

  سعی کنید نهال را در مکانی آفتاب گیر قرار دهید به گونه‌ای که روزانه حداقل شش ساعت نور خورشید بدان بتابد. پس از کاشت نهال بهتر است آبیاری را به صورت منظم و بادقت انجام دهید و هفته‌ای دو الی سه مرتبه آن را آبیاری نمایید.

  شرایط مورد نیاز برای کاشت و پرورش انار:

  همانطور که می‌دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش دانه انار می‌پردازیم:

  آبیاری:

  اگرچه گیاه بالغ انار نسبت به بی آبی مقاوم است، اما گیاهان جوان برای رشد و شادابی خود نیاز به آبیاری منظم و فراوان دارند. در واقع نیاز آبی درخت انار بسته به سایز گلدان، دما، باد و تراکم خاک می‌باشد و بایستی به صورت مرتب آبیاری شود. توجه داشته باشید در فصل تابستان که آفتاب بسیار شدید است و دمای هوا بالا است گیاه نیز به آبیاری هر روز و یا ۲ مرتبه در طول روز احتیاج دارد تا خاک مرطوب بماند.

  منبع مطلب : www.iribnews.ir

  نازبو

  کلیک کنید تا با نحوه کاشت دانه انار در خانه آشنا شوید. نحوه کاشت نهال انار، آفات و بیماری های مهم درخت انار، کوددهی درخت انار، هرس درخت انار

  آموزش و مقالات

  طرز کاشت دانه انار

  21 تیر 1399 ابوالفضل یاوری 9

  برای تکثیر انار از طریق کاشت دانه‌ انار باید در پاییز یا زمستان اقدام کرد، تا نهال آن در فصل بهار آماده برای کاشت در زمین باشد.

  اکثر باغداران ترجیح می‌دهند برای به عمل نشاندن انار، دانه آن را بکارند، چرا که این‌طور دیگر می‌دانند چه اناری، از چه خانواده‌ای و با چه خصوصیاتی کاشته‌اند.

  انار

  انار درختی است با ارتفاع حدوداً شش متر، شاخه‌های به ظاهر ظریفی دارد، گل‌های درشت قرمز رنگ و درشت و بی‎‌بو، که معمولاً در اردیبهشت ماه این گل‌های زیبا بر روی درخت نمایان می‌شوند و جلوه‌های زیبایی از خلاقیت و آفرینش الهی را در باغ نمایان می‌کنند. میوه کروی و به رنگ قرمز و زرد که بعد از دوره گل‌دهی نوبت رسیدن آن به باغ می‌رسد  شادابی خاصی به صحنه خلاقیت خداوند در باغ می‌دهد. کاشت دانه انار اولین قدم برای طرح این زیبایی طبیعی است. برای خرید بذر درخت به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

  در کل انار از جمله درختان ایرانی و بومی ایران است  که بیشتر در مناطق لرستان، کردستان، فارس، جنگل‌های غرب و جاهایی از این قبیل می‌روید. این درخت از حدوداً سه هزار سال قبل توسط انسان‌ها شناسایی و در مناطق مختلف کاشته شد. این درخت قابلیت این را دارد که با آب و هوای مکان‌هایی که زمستانی سرد، بهاری آفتابی و تابستانی گرم دارند، سازگار شود .

  انار در هوای بسیار سرد، نتیجه مطلوبی نمی‌دهد چرا که این درخت به هوای سرد حساس بوده و در دمای زیر 12- درجه سانتی‌گراد  آسیب می‌بیند  و قسمت شاخه و برگ آن از بین می‌رود و ریشه آن نیز متزلزل می‌شود. بنابراین قبل از کاشت دانه انار  نسبت به ارزیابی آب و هوای منطقه اقدام لازم را انجام دهید و از وضعیت سرمای زمستانی در آن منطقه باخبر شوید. گرمای زیاد نیز برای این درخت مناسب نیست و باعث آفتاب سوختگی تنه  و برگ، و حتی میوه آن می‌شود.  بنابراین درخت انار در مناطقی که آفتاب‌خیز و تابستان معتدل دارند، نتیجه بهتری نسبت به سایر نقاط دارند.

  بهترین درخت برای حیاط منزل

  اگر شما هم به دنبال زیباترین و بهترین درخت برای کاشت در حیاط منزل و یا اطراف خانه خود هستید، این مقاله را مطالعه کنید. بهترین درختان برای حیاط منزل

  بهترین درخت برای حیاط منزل کدام است؟

  اگر شما هم به دنبال زیباترین و بهترین درخت برای کاشت در حیاط منزل و یا اطراف خانه خود هستید، این مقاله را مطالعه کنید. بهترین درختان برای حیاط منزل

  نحوه کاشت دانه انارکاشت دانه‌ انار، کاری است که در پاییز یا زمستان باید صورت بگیرد، تا نهال آن در فصل بهار آماده برای کاشت در زمین باشد.کاشت دانه انار کار زیاد سختی نیست  و اکثر باغداران ترجیح می‌دهند برای به عمل نشاندن انار، دانه آن را بکارند، چرا که اینطور دیگر می‌دانند چه اناری‌، از چه خانواده‌ای و با چه خصوصیاتی کاشته‌اند و البته که دانه‌های انار خیلی زود جوانه می‌زنند و برای کاشت آماده می‌شوند. برای این کار، اول دانه‌های خوراکی و قرمز رنگ انار را از آن جدا کرده و به وسیله دستمال کاغذی قسمت آبدار و قرمز رنگ اطراف هسته را به آرامی از آن پاک و جدا می‌کنند و هسته را کاملاً تمیز می‌کنند و دانه‌های سفید، سالم و توپر را برای کاشت جدا می‌کنند.

  در مرحله بعد بهتر است دستمال کاغذی را کاملاً خیس کرده و دانه های انار را در میان آن قرار داده و در یک پلاستیک قرار داده و درب آن را محکم ببندید. بعد از آن پلاستیک را در جای گرم قرار داده و تا ده روز دستمال را از آن بیرون نیاورید تا دانه‌های انار در آن جوانه بزنند.

  در مرحله بعد کاشت دانه انار، چند گلدان کوچک تهیه کرده و هرکدام را از خاک غنی شده و مخصوص گلدان پر کنید و جوانه‌های انار ( هر کدام در یک گلدان) را در آن بکارید به طوری که قسمت سر هسته انار از خاک بیرون باشد.

  بعد از کاشت دانه انار در گلدان، آن‌ها را در یک مکانی که تابش نور خورشید باشند و دمای بیست تا سی درجه سانتی‌گراد داشته باشد، قرار دهید. به این ترتیب هسته انار، دو هفته بعد از کاشتن آنها در گلدان، شروع به رشد می‌کند و تا حدوداً دو سانتی‌متر رشد می‌کنند، البته در مدت این دو هفته باید مدام به گلدان‌ها آب بدهید. خاک گلدان‌ها را مدام چک کنید که خشک نشوند و رطوبت خود را از دست ندهند و در صورتی که رطوبت آن‌ها خشک شده بر روی آن‌ها آب اسپری کنید.

  کاشت نهال انار در زمین

  بعد از کاشت دانه انار در گلدان و رشد آن، که به مرحله نهال رسید، باید آن را به زمین انتقال دهید تا بهتر بتواند رشد کند و ثمر دهد. نهال انار را باید در فصل بهار یا در اواخر زمستان وقتی که هوا رو به گرم شدن می‌رود به زمین و باغ انتقال دهید و در خاک غنی و سرشار از مواد معدنی بکارید. برای این کار گودالی به اندازه نیم‌متر در زمین حفر کنید و درون آن را مقداری خاک نرم بریزید و نهال انار را که قبلاً از گلدان به آرامی بیرون آورده‌اید در آن گودال بکارید.

  بیشتر بخوانید: بهترین درخت برای حیاط منزل کدام است؟

  لازم به ذکر است اگر مقداری کود با خاک درون حفره مخلوط کنید و نهال را در آن بکارید، رشد مناسب‎‌تری دارد. البته کمپوست، کود بسیار مناسب‌تر و مقوی‌تر برای درخت و نهال تازه کاشته شده می‌باشد که اگر قبل از کاشت نهال انار، زمین را کاملاً شخم کنید و کمپوست را با خاک زمین کاملاً مخلوط کنید، نتیجه ثمربخش‌تری دارد. سعی کنید نهال را در مکان آفتاب‌گیر بکارید، به طوری که روزی حداقل شش ساعت زیر نور مستقیم آفتاب باشد. بعد از کاشت نهال انار، برای آبیاری آن سعی کنید به طور دقیق و منظم انجام بگیرد و هفته‌ای دو یا سه بار آن را آبیاری کنید.

  لازم به ذکر است که هنگام کاشت نهال انار، حتماً فاصله مناسب را برای آنها رعایت کنید. فاصله بین دو درخت باید بین سه متر تا پنج متر باشد.

  منبع مطلب : www.nazboo.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید