این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کالیبر دوشکا

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کالیبر دوشکا را از این سایت دریافت کنید.

  دوشکا

  دوشکا

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  دوشکا

  نوع مسلسل سنگین

  خاستگاه  اتحاد جماهیر شوروی

  تاریخچه خدمت خدمت ۱۹۳۸-اکنون

  استفاده شده توسط کاربران

  جنگ‌ها جنگ جهانی دوم

  جنگ کره جنگ ایران و عراق تاریخچه تولید طراح واسیلی دگتیارف گئورگی اشپاگین تاریخ طراحی ۱۹۳۸

  مدل‌های مختلف DK, DShKM , DSHKS, Type 54 HMG

  ویژگی‌ها وزن ۳۴ کیلو (تفنگ) طول ۱٬۶۲۵ میلی‌متر فشنگ ۱۲٫۷×۱۰۸م‌م کالیبر ۱۲٫۷

  نواخت تیر ۶۰۰ گلوله در دقیقه

  سرعت سیر دهانه ۸۵۰m/s

  برد موثر ۲۰۰۰ متر

  سامانه تغذیه نوار ۷۰ فشنگی

  نشانه روی مکانیکی/نوری

  دوشکا (به روسی: Дегтярёва Шпагина Крупнокалиберный (ДШК)، آوایش: دِگتیاریووا اشپاگینا کروپنوکالیبِرنیی، به‌معنی «کالیبر-بزرگ دگتیارف-اشپاگین»)، گونه‌ای مسلسل سنگین ساخت شوروی با کالیبر ۱۲٫۷x۱۰۸ میلی‌متری است که تولید آن در سال ۱۹۳۸ آغاز شد. در سال ۱۹۳۸ قبل از جنگ جهانی دوم جهت رفع نیاز ارتش روسیه یک تیربار سنگین ضدهوایی بنام تیربار دوشکا 38 (DSHK38) طراحی و ساخته شد که با فشنگهای ۱۰۸×۱۲/۷ میلیمتری بصورت نواری تغذیه می‌شد و قسمت خوراک دهنده آن شکل توپی رولور عمل کرده و لوله آن قابل تعویض نبود. دارای یک سه‌پایه با چرخ حمل و قابل تغییر جهت تیراندازی علیه هدفهای زمینی بود. در سال ۱۹۴۶ جنگ‌افزار تیربار دوشکا مدل ۱۹۳۸ بازسازی شد و تغییراتی در قسمت خوراک دهنده آن انجام گرفت (از حالت توپی شکل خارج شد) که در نتیجه تیربار سنگین ضدهوایی دوشکا مدل ۱۹۴۶ طراحی و ساخته شد و برای هدف‌گیری هوایی به یک دستگاه نشانه روی هوایی بنام غربالک مجهز گردید و سه‌پایه تغییر یافته و لوله آن قابل تعویض می‌باشد، با تغییراتی بر روی دستگاه خوراک دهنده این جنگ‌افزار از دو طرف تغذیه می‌شود (نوارگذاری می‌شود) و در حال حاضر در کشور روسیه از رده خارج شده و جای خود را به تیربار سنگین ضدهوایی KPV 14/5 داده‌است و هم‌اکنون در اکثر کشورهای بلوک شرق مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوشکا سلاحی است که آتش دهانه بالایی دارد و شلیک کننده آن به سرعت کشف می‌شود (علی‌الخصوص در شب). این مسئله از بزرگ‌ترین عیوب سلاح است.

  واسیلی دگتیارف طراح اصلی این سلاح بود و گئورگی اشپاگین سازوکار خشاب آن را بهبود بخشید. دوشکا واژه‌ای روسی به معنی «عزیزم» است که با توجه به شباهت آن به نام اختصاری این سلاح DShK برای آن انتخاب شده‌است.

  دوشکا هم مثل همتای آمریکاییش ام۲ براونینگ که آن هم مانند دوشکا هنوز در حال خدمت نظامی است، در نقش‌های مختلفی قابل استفاده است. از دوشکا می‌توان به عنوان مسلسل ضدهوایی، مسلسل تانک و خودروهای زره‌پوش جنگی، و سلاح حمایتی پیاده‌نظام استفاده کرد.

  مشخصات

  دوشکا جنگ‌افزاری است اجتماعی ساخت روسیه (شوروی) و کشورهای بلوک شرق سابق که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا و در صورت لزوم با آب خنک می‌شود و لوله این سلاح قابل تعویض می‌باشد. وزن کامل سلاح ۳۴ کیلوگرم است ولی با مهمات و سه‌پایه به ۱۵۷ کیلوگرم نیز می‌رسد. دوشکا با جعبه نوارهای استاندارد ۷۰ فشنگی از سمت چپ و با تغییراتی بر روی در جعبه و صفحه خوراک دهنده از سمت راست سلاح تغذیه می‌شود. دستگاه چکاننده در این سلاح از نوع پایه آتشی یا انعکاسی می‌باشد. دارای برگه ناظم آتش دو وضعیتی (S) ضامن، (F) آتش می‌باشد که اگر سلاح در حالت ضامن باشد مسلح نمی‌شود دستگاه نشانه روی این سلاح در دو نوع می‌باشد: ۱ – دستگاه نشانه روی زمینی که از دو قسمت تشکیل شده‌است: الف) ستون درجه که از اعداد ۰ الی ۳۳ مدرج شده‌است و هر عدد ضریب ۱۰۰ متر می‌باشد. ب) مگسک که در سمت ۵ میلیم به چپ و ۵ میلیم به راست قابل تنظیم می‌باشد. ۲ – دستگاه نشانه روی هوایی (غربالک): که در حال حاضر بخاطر سرعت زیاد هواپیماها این دستگاه نشانه روی دیگر، مورد استفاده ندارد و از رده خارج شده‌است. این سلاح دارای شیر گاز (رگلاتور) می‌باشد که می‌توان بوسیله آن نواخت تیر را با توجه به وضعیت سلاح و منطقه تنظیم کرد. قبضه دوشکا که برای حمل آن چرخ حمل ساخته شده‌است.

  متعلقات

  ۱ - دستگاه نشانه روی هوایی (غربالک) ۲ – دوشی ۳ – جعبه نوار ۷۰ فشنگی ۴ – لوله یدک ۵ – کیسه برزنتی محتوی ابزار و وسایل تنظیف (چکش، انواع آچارها، پوکه کش، روغندان، سنبه) ۶ – نوار پر کن

  مأموریت

  این جنگ‌افزار دارای دو مأموریت می‌باشد: الف) مأموریت اصلی: تیراندازی علیه هدفهای هوایی با سقف پرواز کم ب) مأموریت فرعی: تیراندازی علیه سنگرهای فعال دشمن و تجمع نفرات دشمن سازمان این تیربار بصورت متمرکز در یگانهای ادوات مورد استفاده قرار می‌گیرد قبضه دوشکا که پایه خودرویی برای آن ساخنه شده‌است.

  کاربران

  دوشکا بر روی یک چرخ

  دوشکای مجاهدین افغانی عضو جمعیت اسلامی، ۱۹۸۷

  افغانستان[۱] آلبانی[۱] الجزایر[۱] آنگولا[۱] ارمنستان[۱] جمهوری آذربایجان[۱] بنگلادش[۱] بلاروس[۱] بلغارستان[۱] کامبوج[۱] کیپ ورد[۱]

  جمهوری آفریقای مرکزی[۱]

  چاد[۱] شیلی[۲] جمهوری کنگو[۱] کوبا[۱] قبرس[۱]

  چکسلواکی: تولید داخلی.[۳]

  جمهوری چک[۱]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  کُشنده‌ترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ارتش ایران / دوشکای تک‌تیرانداز+عکس

  سلاح تک‌تیرانداز باهر تنها سلاح 23 میلیمتری جهان است که به دست متخصصان ایران اسلامی ساخته شده است. فشنگ این سلاح شبیه به مسلسل دوشکاست.

  کد خبر: 409832 ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ ۱۳:۱۶:۰۰

  کُشنده‌ترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ارتش ایران / دوشکای تک‌تیرانداز+عکس

  سلاح تک‌تیرانداز باهر تنها سلاح 23 میلیمتری جهان است که به دست متخصصان ایران اسلامی ساخته شده است. فشنگ این سلاح شبیه به مسلسل دوشکاست.

  اعتمادآنلاین| یکی از سلاح‌هایی که توسط جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش در ابتدای سال 1394 از آن رونمایی شد، سلاح تک‌تیرانداز سنگین باهر بود، جوانان کشورمان پیش از باهِر با دانش بومی سلاح‌هایی چون شاهِر را در این رده ساخته بودند، اما تفاوت باهر آن نمونه قبلی در کالیبر آن بود که به 23 میلمیتر افزایش پیدا کرده بود.

  افزایش کالیبر در باهر باعث شد تا نام جمهوری اسلامی ایران در بالای لیست کشور‌های دارنده تک‌تیرانداز‌های سنگین باشد، چرا که تاکنون هیچ کشوری در دنیا به این کالیبر دست پیدا نکرده است؛ گلوله‌های کالیبر 23 میلیمتر در دنیا به عنوان گلوله سلاح‌های ضد هوایی و توپ‌های نصب شده بر روی جنگنده‌ها به شمار می‌آیند. گلوله‌های این کالیبر را می‌توان در گونه‌هایی مثل شدید الانفجار و ضد زره استفاده کرد.

  سلاح ایرانی باهر با این کالیبر به گفته بسیاری از کارشناسان نظامی یک توپ تک‎‌تیرانداز است که می‌تواند انواع بالگرد‌های موجود در جهان اعم از رزمی یا ترابری و طیف وسیعی از خودرو‌های زرهی را هدف قرار داده و منهدم کند، اما نکته مهم در سلاح باهر نوع طراحی آن است.

  این توپ تک‌تیرانداز وزنی بالغ بر 62 کیلوگرم و برد 4 کیلومتری دارد و برای شلیک به یک لوله بسیار بلند مجهز شده است، دلیل این کار هم افزایش شتاب و دقت گلوله است، چرا که هر چه طول لوله بیشتر باشد گلوله در برخورد با خان‌های سلاح بیشتر می‌چرخد و در نتیجه در مسیری مستقیم‌تر و با سرعتی بالاتر حرکت می‌کند.

  از طرف دیگر در این سلاح شاهد نصب یک شعله پوش بزرگ هستیم که وظیفه آن خروج گاز‌های ناشی از شلیک و کاهش فشار گاز باروت ایجاد شده در درون لوله است. نفر استفاده کننده از باهر برای هر بار شلیک و مسلح شدن باید یک بار گلنگدن را بکشد تا پوکه گلوله قبلی خارج و گلوله جدید بارگذاری شود.

  منبع: باشگاه خبرنگاران

  آیا این خبر مفید بود؟

  باهر تک تیرانداز باهرژ

  منبع مطلب : www.etemadonline.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید