این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کانه آرایی زمین شناسی یازدهم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کانه آرایی زمین شناسی یازدهم را از این سایت دریافت کنید.

  سوالات متن فصل دوم زمین شناسی یازدهم

  سوالات متن فصل دوم زمین شناسی پایه یازدهم چاپ 99 فصل منابع معدنی رشته های ریاضی و علوم تجربی دانلود pdf پرسش و پاسخ زمین شناسی پایه یازدهم

  سوالات متن فصل دوم زمین شناسی یازدهم

  افزودن به لیست علاقه‌مندی ها

  haladars دی 1, 1399 دقیقه مطالعه

  در این نوشته سوالات متن فصل دوم زمین شناسی یازدهم چاپ سال 99 رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی را برای آمادگی هر چه بیشتر شما برای پرسش های کلاسی و امتحانات میان و پایان ترم هم به صورت نوشته و هم در قالب فایل pdf برای دانلود قرار دادیم.

  در ادامه 60 پرسش و پاسخ فصل دوم زمین شناسی پایه یازدهم برای استفاده شما عزیزان قرار گرفته است در صورتی که تمایل به داشتن فایل pdf سوالات فصل دوم زمین شناسی یازدهم دارید می توانید برای دانلود به انتهای نوشته مراجعه کنید.

  سوالات فصل دوم زمین شناسی یازدهم

  سوالات فصل منابع معدنی و ذخایر انرژی، زیربنای تمدن و توسعه بدین شرح است:

  1-نقش منابع معدنی درزندگی امروزی بشررا توضیح دهید.بخش عمده مواد مورد نیاز برای زندگی ما از منابع معدنی، تأمین می شوند . مس موجود درکابلهای برق، آهن مورد استفاده در ریل راه آهن، پلاتین موجود در تلفن همراه، مدادی که باآن می نویسیم، خمیردندانی که با آن مسواک می زنیم و … از منابع معدنی تهیه می شوند . منابع معدنی پس از شناسایی توسط زمین شناسان، از معادن استخراج و پس از فراوری، به کالاهای مورد نیاز تبدیل می شوند . تعدادی از کاربردهای مواد معدنی )فلزی – غیرفلزی( درجدول آورده شده است.2- غلظت کلارک چیست؟در سال 1946 میلادی، دو زمین شناس به نام های کلارک و رینگ وود برای تعیین ترکیب شیمیایی پوسته زمین وبررسی پراکندگی عناصردربخش های مختلف آن، تعدادبسیارزیادی ازانواع سنگ های مناطق مختلف را نمونه برداری و ترکیب شیمیایی آنها را تعیین کردند که امروزه ترکیب شیمیایی میانگین پوسته زمین با عنوان غلظت کلارک عناصر شناخته می شود3- کاربرد غلظت میانگین عناصرچیست؟شرح دهید.غلظت میانگین عناصر، کاربردهای زیادی دارد. پژوهشگران با اندازه گیری مقدار غلظت عناصر درسنگ ها و خاک های هر منطقه و مقایسه آن با مقادیر غلظت میانگین، به فرایندهای زمین شناسی مانند حرکت ورقه های سنگ کره ، تاریخچه تکوین یک منطقه و … پی می برند .4- مفهوم بی هنجاری مثبت و منفی در غلظت کلارک چیست؟شرح دهید.اگر در منطقه ای، غلظت عناصر از میانگین کلارک بالاتر باشد، بی هنجاری مثبت و اگر غلظت آن ها از میانگین، پایین تر باشد، آن را بی هنجاری منفی می نامند. زمین شناسان در پی جویی های اکتشافی به دنبال یافتن مناطقی با بی هنجاری مثبت هستند.5- انواع کانی ها را نام ببرید.کانی ها براساس ترکیب شیمیایی به دو گروه سیلیکات ها و غیرسیلیکات ها رده بندی می شوند .6- سیلیکات تعریف کنید.سیلیکات ها، کانی هایی هستند که ۶٩ درصد پوسته زمین را تشکیل می دهند و درترکیب شیمیایی خود بنیان سیلیکاتی (SiO1^(1−)) دارند .

  کانی های سیلیکاتی در سنگ های آذرین، رسوبی و یا دگرگونی یافت می شوند .

  7- کانی های غیرسیلیکاتی چیست؟کانی های غیرسیلیکاتی گروهی از کانی ها هستند که در ترکیب خود، فاقد بنیان سیلیکاتی هستند. این کانی ها نیز در انواع سنگ ها یافت می شوند.8- کانه را تعریف کنید.به گروهی از کانی ها که در آن یک فلز ارزشمند اقتصادی وجود دارد، کانه اطلاق می شود. مانندمگنتیت که از آن آهن و یا گالن که از آن سرب استخراج می شود. برخی از کانه ها به صورت آزادیافت می شوند

  مانند طلا، نقره و مس

  9- دوبخش سنگ معدن یا کانسنگ(تعریف کانه و باطله)؟سنگ معدن یا کانسنگ، از دو بخش کانه، و باطله تشکیل شده است. کانه، بخش ارزشمندکانسنگ است و باطله، به موادی که ارزش اقتصادی قابل توجهی ندارند، گفته می شود .10- مهم ترین کانه مس را نام ببرید.برای مثال کالکوپیریت، به فرمول شیمیایی CuFeS2 مهم ترین کانه فلز مس است. در معادن مس، این کانی همراه با کانی های باطله مختلفی مانند کوارتز، فلدسپار، میکا، کانی های رسی، پیریت و … کانسنگ مس را تشکیل می دهند.11- کانسار تعریف کنید.دربخش هایی ازپوسته زمین،غلظت عناصردریک منطقه نسبت به غلظت میانگین افزایش می یابد. و حجم زیادی از ماده معدنی در آنجا متمرکز می شود )بی هنجاری مثبت،( به طوری که استخراج آن از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه است که به این مناطق، کانسار می گویند .12- معدن چیست وچگونه شکل می گیرد؟استخراج ماده معدنی یا کانسنگ اغلب پرهزینه است و تنها در صورتی بهره برداری آغاز می شود که یک عنصر با حجم وغلظت کافی در ماده معدنی وجود داشته باشد. با شروع بهره برداری یا معدنکاری، یک معدن شکل می گیرد.13- تعریف سنگ ها و کانی های صنعتی و اهمیت آن هارا توضیح دهید.افزون برکانسنگ ها، موادمعدنی دیگری هم برای کاربردهای صنعتی یاروزمره استخراج می شوند که فلزی نیستند .

  مانند: شن و ماسه در ساختمان سازی، خاک رس در ساخت آجر یا کاشی و سرامیک، سنگ های ساختمانی در نمای ساختمان ها، کف پوش، پله و دیوارها به کار می روند. به این نوع ازسنگ ها و کانی های غیرفلزی، سنگ ها و کانی های صنعتی می گویند .

  در برخی موارد، بخش غیراقتصادی یا باطله یک کانسنگ ، به عنوان شن و ماسه در زیرسازی جاده هااستفاده می شود.

  14- انواع کانسنگ را نام ببرید.کانسنگ ها براساس نحوه تشکیل، به سه دسته ماگمایی، گرمابی و رسوبی تقسیم بندی می شوند.15- نحوه تشکیل کانسنگ های ماگمایی مانند کروم و نیکل و پلاتینرا بنویسید.کانسنگ های برخی عناصر فلزی مانند کروم، نیکل و پلاتین می توانند از یک ماگمای در حال سرد شدن تشکیل شوند. با سردشدن و تبلور یک ماگما، این عناصر که چگالی نسبتاً بالایی دارند، در بخش زیرین ماگما ته نشین می شوند و این کانسنگ هارا می سازند.16- نحوه تشکیل پگماتییت و اهمیت آن را بنویسید.در صورتی که پس از تبلور بخش اعظم ماگما، مقدار آب و مواد فرار مانند کربن دی اکسید و … فراوان باشد، شرایط برای رشد بلورهای تشکیل دهنده سنگ، فراهم و سنگ هایی با بلورهای بسیار درشت، به نام پگماتیت تشکیل می شود که می تواند کانسار مهمی برای بعضی عناصر خاص مانند لیتیم وبعضی کانی های گوهری مانند زمرد یا کانی های صنعتی مانند مسکوویت باشد.

  منبع مطلب : haladars.ir

  کانه‌آرایی به چه فرآیندی اطلاق می‌شود؟

  کانه‌آرایی به چه فرآیندی اطلاق می‌شود؟

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #آزمون‌ساز_رایگان#آزمون_آبان‌ماه

  فصل 2: منابع معدنی و ذخایر انرژی، زیربنای تمدن و توسعه زمین شناسی یازدهم دوره دوم متوسطه- نظری علوم تجربی درسنامه آموزشی این مبحث

  کانه‌آرایی به چه فرآیندی اطلاق می‌شود؟

  1 )

  جداسازی فلز از کنه در کارخانه ذوب

  2 )

  جداسازی کانی‌های مفید از باطله

  3 )

  استخراج کانسنگ از معادن

  4 )

  فرآیند برش کانی‌های قیمتی

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  پاورپوینت دوره آموزشی، زمین شناسی یازدهم دوره دوم متوسطه- نظری

  مدرس: نادر شکفته جولاندان

  مدت دوره: 428 اسلاید (7 فایل)

  علوم و فنون ادبی (2)

  999 تست رایگان

  فارسی (2)

  1645 تست رایگان

  تاریخ (2)

  1582 تست رایگان

  روانشناسی

  1710 تست رایگان

  ریاضی (2)

  1167 تست رایگان

  آمار و احتمال

  737 تست رایگان

  حسابان (1)

  1423 تست رایگان

  اقتصاد

  772 تست رایگان

  زمین شناسی

  1138 تست رایگان

  دین و زندگی (2)

  1022 تست رایگان

  جغرافیا (2)

  792 تست رایگان

  فلسفه (1)

  1461 تست رایگان

  تاریخ معاصر ایران

  1215 تست رایگان

  زیست شناسی (2)

  3259 تست 228,130 تومان

  فیزیک (2)

  1267 تست رایگان

  فیزیک (2)

  1151 تست رایگان

  زبان انگلیسی (2)

  1408 تست رایگان

  دین و زندگی (2)

  1001 تست رایگان

  انسان و محیط زیست

  390 تست رایگان

  آزمایشگاه علوم تجربی (2)

  73 تست رایگان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  40 تست

  سوالات آزمون مجازی ترم اول زمین شناسی یازدهم رشته علوم تجربی (نمونه 1)

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  25 تست

  سوالات آزمون آنلاین زمین شناسی یازدهم | فصل 1: آفرینش کیهان و تکوین زندگی

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  20 تست

  آزمون تستی آمادگی کنکور سراسری زمین‌شناسی پایۀ یازدهم رشتۀ تجربی و ریاضی…

  تیم مدیریت گاما

  رایـــــگان

  4 صفحه

  نمونه سؤالات امتحانی زمین شناسی پایه یازدهم | فصل چهارم: زمین شناسی و سازه های مهندسی

  منبع مطلب : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید