این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کشور های نوردیک

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کشور های نوردیک را از این سایت دریافت کنید.

  کشورهای نوردیک

  کشورهای نوردیک

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  سرزمین‌های نوردیک

  (زبان دانمارکی / زبان نروژی / زبان سوئدی)

  (فنلاندی) (نروژی نو) (ایسلندی) (فارویی) (گرینلندی) (سامی شمالی)

  موقعیت  کشورهای نوردیک  (dark green)

  در اروپا  (dark grey)  —  [Legend]

  پایتخت 8 cities Languages 8 languages عضویت

  Countries / territories

  مساحت • کل

  ۳٬۴۲۵٬۸۰۴ کیلومتر مربع (۱٬۳۲۲٬۷۱۰ مایل مربع) (7th)

  جمعیت • برآورد سال ۲۰۱۳ 26٬091٬396 (46th) • سرشماری ۲۰۰۰ ۲۵٬۴۷۸٫۵۵۹ • تراکم

  ۷٫۶۲ بر کیلومتر مربع (۱۹٫۷ بر مایل مربع) (225th)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۱۳

  • کل

  $1,117 billion (17th)

  • سرانه $۴۲٬۸۵۰ (6th)

  تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی) برآورد ۲۰۱۱

  • کل

  $1,621,658 billion (12th)

  • سرانه $۶۳٬۶۴۷ (6th) واحد پول 6 currencies

  کشورهای نوردیک و یا نوردیک (به دانمارکی: Norden) (به ایسلندی: Norðurlöndin) به منطقه ای فرهنگی و جغرافیایی در اروپای شمالی و اقیانوس اطلس شمالی گفته می‌شود. این منطقه شامل کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد و همچنین قلمروهای خودمختار الند، گرینلند، سوالبار و فاروئه را شامل می‌گردد. معمولاً اسکاندیناوی به صورت هم‌معنی با نوردیک به‌کار برده می‌شود، در حالیکه اسکاندیناوی تنها شامل سه کشور دانمارک، نروژ و سوئد می‌شود. کشورهای نوردیک، تاریخ، آداب و رسوم مشترک و جوامع بسیار مشابه به هم دارند که از جمله به سیستم‌های سیاسی آنها و مدل نوردیک می‌توان نام برد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  نژاد نوردیک مدل نوردیک شورای نوردیک اسکاندیناوی

  شبه‌جزیره اسکاندیناوی

  منابع[ویرایش]

  ویکی‌پدیا انگلیسی نبو مناطق اروپا اروپای شمالی

  کشورهای نوردیکشمال غربی اروپااسکاندیناویشبه‌جزیره اسکاندیناویفنواسکاندیاBaltoscandiaلاپ‌لندWest Nordicکشورهای حوزه دریای بالتیکدریای بالتیکخلیج بوتنیخلیج فنلاندایسلندجزایر فارو

  اروپای شرقی

  دانوبپروس (ناحیه)گالیسیا (اروپای شرقی)VolhyniaدونباسSloboda Ukraineسامبیا (شبه جزیره) Amber Coastنواره کورونیIzyum TrailLithuania MinorNemunas Deltaکشورهای حوزه دریای بالتیکدریای بالتیکVyborg Bayکارلیا East KareliaKarelian IsthmusLokhaniemiاروپای جنوب شرقی بالکانAegean IslandsGulf of Chaniaقفقاز شمالیقفقاز بزرگKabardiaروسیه اروپایی Southern Russia

  اروپای مرکزی

  کشورهای حوزه دریای بالتیکدریای بالتیککشورهای آلپیکمربند آلپایدMitteleuropaگروه ویشگراد

  اروپای غربی

  بنلوکسکشورهای سفلیشمال غربی اروپاجزایر بریتانیاکانال مانشجزایر مانشCotentin Peninsulaنرماندیبرتانیخلیج شیرشبه‌جزیره ایبری اندلس (اسلامی)Baetic Systemپیرنهکمربند آلپاید

  اروپای جنوبی

  شبه‌جزیره ایتالیاInsular ItalyTuscan Archipelagoجزایر اگادیشبه‌جزیره ایبری اندلس (اسلامی)Baetic SystemGibraltar Arcاروپای جنوب شرقیحوضه مدیترانهشبه‌جزیره کریمهکمربند آلپاید

  Germanicزبان‌های اروپاملت‌های سلتیاسلاوهامردمان فین‌واوگریEuropean Plainاستپ اوراسیاجلگه پنتی-خزریWild Fieldsجلگه پانونی دشت بزرگ مجارستاندشت کوچک مجارستانEastern Slovak Lowland

  نبو

  تروریسم اسلامی در اروپا

  این یک مقالهٔ خرد یک مکان جغرافیایی است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  رده‌ها: جغرافیای اروپای شمالیحوزه‌های نفوذ فرهنگیسرزمین‌های شمالیمنطقه‌های فرهنگیجغرافیای آمریکای شمالیمنطقه‌های جغرافیایی آمریکای شمالی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  کشورهای نوردیک کدامند؟ (قسمت اول)

  کشورهای نوردیک به مجموع کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) و اقیانوس اطلس که دارای نزدیکی فرهنگی زیادی هستند گفته می شود. - کجارو

  خانهجهانگردی

  کشورهای نوردیک کدامند؟ (قسمت اول)

  امیرعلی محمودی

  چهار شنبه، ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰

  اشتراک گذاری

  منطقه‌ی جغرافیایی و فرهنگی «نوردیک»، شامل کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، سوئد، گرینلند، جزایر فارو و جزایر الند می‌شود. برای آشنایی بیشتر با مناطق یاد شده، در ادامه همراه کجارو باشید.

  کشورهای نوردیک به منطقه‌ی جغرافیایی شمال اروپا اطلاق می‌شود. نام دیگر این ناحیه، «نوردن» است و همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، سوئد، گرینلند، جزایر فارو و جزایر الند را دربر می‌گیرد. کشورهای مذکور، همگی دارای پیشینه و فرهنگی مشترک هستند. در ادامه‌ی این مقاله، نگاهی اجمالی بر هر یک از کشورهای نوردیک خواهیم داشت.

  جزایر الند (فنلاند)

  جزایر الند جزوی از فنلاند محسوب می‌شود که در دریای بالتیک و خلیج بوتنی واقع شده است. اگرچه جزایر الند بخشی از فنلاند به شمار می‌رود، اما در واقع ناحیه‌ای مستقل و خودمختار است که مردمش نیز به زبان سوئدی صحبت می‌کنند. این جزایر به همراه فنلاند، طی صده‌ی ۱۲۰۰ میلادی تحت مالکیت امپراطوری سوئد در آمده بودند.

  مقاله‌های مرتبط:

  معرفی بهترین مناظر طبیعی در اسکاندیناوی

  جزایر فارو کجاست؟

  در سال ۱۸۰۹ میلادی، سوئد مجبور شد این نواحی را به روسیه تسلیم کند. جزایر الند و دیگر مناطق فنلاندی همگی در این معاهده ضمیمه شده بودند که بعدها با عنوان «دونک‌نشین بزرگ فنلاند» شناخته شد. در سال ۱۸۵۶ میلادی، طبق معاهده‌ی پاریس تمامی نیروهای نظامی از جزایر الند خارج شدند. پس از جنگ داخلی فنلاند در سال ۱۹۱۹، ساکنان جزایر الند طی رفرنداومی خواستار جدایی از فنلاند و پیوستن به سوئد شدند. فنلاند با این موضوع مخالفت کرده و به آنان استقلال و خودمختاری‌شان را تحت مالکیت خود پیشنهاد داد. این ناسازگاری با پادرمیانی سازمان «جامعه ملل» فروکش کرده و جزایر الند تبدیل به یک منطقه‌ی خودمختار شد.

  جمعیت جزایر الند کمی بیشتر از ۲۹۰۰۰ نفر بوده و بیشتر مردم آن نیز در جزیره‌ی فاستا زندگی می‌کنند. تقریبا ۹۰ درصد از جمعیت این مکان به زبان سوئدی صحبت می‌کنند و تنها زبان ۵ درصدشان فنلاندی است. این مردم گاه با عنوان اقوام سوئدی شناخته می‌شوند و گاه نیز فنلاندی‌های سوئدی‌زبان که خود مسئله‌ای حل و فصل نشده است.

  جزایر فارو (دانمارک)

  مجمع‌الجزایر فارو، منطقه‌ای خودمختار متعلق به دانمارک است که مابین نروژ و ایسلند قرار گرفته است. این جزایر در مجموع دارای مساحتی به میزان ۱۳۹۹ کیلومتر مربع است. تحقیقات نشان می‌دهند که اولین ساکنان این جزایر در سال ۴۰۰ میلادی به اینجا آمدند که ۴۰۰ سال قبل از ورود وایکینگ‌ها است. وایکینگ‌ها و مهاجران نروژی جزایر فارو را تا قبل از کنترل سیگموندار برستیسون، اشغال کرده بودند.

  نروژ کنترل خود بر جزایر فارو را تا زمان برقراری «اتحاد کالمار» یعنی سال ۱۸۱۴ میلادی حفظ کرد. در اوایل صده‌ی ۱۹۰۰، مردم این جزیره شروع به توسعه‌ی احزاب سیاسی خود کردند. بریتانیا طی جنگ جهانی دوم به جزایر فارو حمله کرد و تنها فرودگاه آن را احداث کرد. دانمارک بار دیگر کنترل فارو را در دست گرفت اما تا آن زمان، این جزایر استقلال بسیار بالایی پیدا کرده بود. مردم جزایر فارو که سوادی آزادی در سر داشتند، در دهه‌ی ۷۰ میلادی از پیوستن به چیزی که اکنون با عنوان اتحادیه اروپا شناخته می‌شود، سر باز زدند.

  جمعیت این مکان تقریبا ۴۹٫۱۸۸ نفر است که نژاد اغلب آنان فارویی، سلت و نورسی است. زبان اصلی این ناحیه، فارویی است که از شاخه‌های زبان آلمانی است. مذهب حدودا ۸۴٫۱ درصد از جمعیت جزایر فارو مسیحی لوتران است.

  گرینلند

  گرینلند مابین اقیانوس قطب شمال و اقیانوس اطلس واقع شده و دارای مساحتی به میزان ۲٫۱۶۶٫۰۸۶ کیلومتر مربع است. نورسی‌ها در قرن دهم میلادی و سرخ‌پوستان اینویتی نیز در قرن سیزدهم میلادی وارد گرینلند شدند؛ البته قدمت سکونت انسان‌ها در این مکان به ۴۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد.

  در سال ۱۴۹۹، با کاهش جمعیت نورسی‌ها، پرتغالی‌ها وارد گرینلند شده و خود را مالک آن دانستند. پرتغالی‌ها تا اوایل قرن هجدهم مالک این کشور بودند تا این که اتحاد دانمارک-نروژ کنترل ناحیه را در دست گرفت. پس از پایان اتحاد دانمارک-نروژ در سال ۱۸۱۴، دانمارک توانست گرینلند را مال خود کند. گرینلند جزئی از مستعمره‌ی دانمارک محسوب می‌شد تا این که در سال ۱۹۵۳ به عنوان قلمرو این کشور شناخته شد.

  گرینلند در سال ۱۹۷۹ قدرت حکومت بر سرزمین خود را کسب کرد و در سال ۲۰۰۸ مردم این کشور طی یک همه‌پرسی، به دولتی وابسته به گرینلند رای دادند تا این که به دانمارک وابسته باشند. جمعیت گرینلند در حدود ۵۶٫۳۷۰ نفر است و ۸۸ درصد آنان از نوادگان اینویت‌های گرینلندی هستند. بیشتر مردم این کشور در نواحی جنوب غربی جزیره‌ی اصلی زندگی می‌کنند.

  سوئد

  پادشاهی سوئد وسعتی به میزان ۴۵۰٫۲۹۵ کیلومتر مربع دارد و در قسمت شرقی شبه‌جزیره‌ی اسکاندیناوی واقع شده است. زمانی وایکینگ‌ها بر سوئد حکمرانی می‌کردند ولی حاکمان مسیحی به کمک اریک و ویکتوریوس، سوئد را بین سال‌های ۹۷۰ تا ۹۹۵ در اختیار خود گرفتند. از سال ۱۱۵۰ تا ۱۲۹۳ میلادی، جنگ‌های داخلی میان شاهان سوئدی شروع شد که به یورش به فنلاند و نیز استعمار نواحی ساحلی آن منجر شد.

  در سال ۱۳۹۷ میلادی، ملکه‌ی دانمارک به سوئد و نروژ ملحق شد. در سال ۱۵۲۰ میلادی، پادشاه دانمارک دستور به کشتن اشراف سوئدی داد تا از شورش آنان علیه اتحادیه جلوگیری کند. سوئد در پاسخ به این عمل، پادشاه جدیدی در سال ۱۵۲۳ میلادی برای خود اعلام کرد که مذهب مسیحی پروتستانی را در کشور رواج داده و از کلیسای کاتولیک فاصله گرفت. سوئد طی چند قرن آینده به قطب اقتصادی اروپا تبدیل شد اما این قدرت خود را در قرن هجدهم از دست داد. در سال ۱۸۱۴ میلادی، سوئد جنگی را بر علیه نروژ شروع و این کشور را مجبور به پیوستن به اتحاد کالمار کرد. این اتحاد تا ۱۰۰ صد پا بر جا ماند.

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید