این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  یاد دادن حروف الفبا

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  یاد دادن حروف الفبا را از این سایت دریافت کنید.

  آپارات

  منبع مطلب : www.aparat.com

  7 روش جذاب آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان

  در حالی‌که روش‌های مختلفی برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان وجود دارد، 7 راهکار ساده برای این کار را در این مطلب از وبلاگ اسنپ مارکت بررسی کرده‌ایم.

  سبک زندگی

  ۷ روش جذاب برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان

  زمان مطالعه ۵ دقیقه ۱۴۰۱-۰۶-۲۵

  شکی نیست که یادگیری الفبا، نقطه عطفی در رشد ذهنی کودک و یکی از ضروری‌ترین اجزای سازنده برای یادگیری است. در واقع آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان، پایه و اساس شکل‌گیری مهارت‌های خواندن و نوشتن در آن‌هاست.

  با آموزش الفبا قبل از ورود به مدرسه، بهترین فرصت را برای موفقیت بیشتر فرزندتان در فضای کلاس و درس فراهم می‌کنید. در حالی‌که روش‌های مختلفی برای آموزش الفبا به کودکان زیر ۷ سال وجود دارد، ۷ راهکار ساده برای این کار را در این مطلب از وبلاگ اسنپ مارکت بررسی کرده‌ایم. این روش‌ها به کودک شما کمک می‌کند تا حروف الفبا را به‌سرعت یاد بگیرد و برای همیشه به خاطر بسپارد.

  ۱.   آموزش الفبا به کمک بازی کردن

  آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان با کمک بازی یکی از راه‌های جذاب و سرگرم‌کننده است. این کار او را خسته نمی‌کند و شوق یادگیری را هم در کودک افزایش می‌دهد. نحوه آموزش حروف الفبا به کودکان پیش دبستانی و حتی کوچک‌تر خیلی ساده است؛ کافی‌ست یکی از بازی‌های زیر را انجام دهید:

  بازی پیداکردن شکل الفبا

  این بازی برای بچه‌ها راهی خارق‌العاده برای تقویت مهارت‌های تشخیص حروف الفباست. برای بازی‌، وقتی برای تفریح یا خرید بیرون می‌روید، از کودک خود بخواهید که سعی کند چیزهایی را در زمین ‌بازی یا در طبیعت پیدا کند که شکل مشابهی با حروف الفبا دارد. به‌طور مثال سرسره‌ای را که شبیه حرف “ر” است به او نشان دهید. با این کار قوه تخیل کودک هم پرورش پیدا می‌کند.

  بازی حدس‌زدن حروف

  بسیاری از ما برای انجام این بازی حتی در بزرگ‌سالی هم شوق‌ و ذوق داریم؛ اما روش‌ ساده‌تری از آن برای آموزش الفبا به کودکان زیر ۷ سال وجود دارد. برای انجام آن کافی‌ست که وقتی کودک روی پای شما خوابیده است یا وقتی او را حمام می‌کنید، یک حرف روی بدن او با دست بنویسید و از او بخواهید حدس بزند که چه حرفی بود.

  بازی روزنامه ‌دیواری

  شاید فکر کنید نحوه آموزش حروف الفبا به کودکان پیش دبستانی با این بازی کمی سخت است؛ اما قرار نیست کودک شما یک روزنامه دیواری یا پوستر خاص طراحی کند. فقط چند برگ روزنامه باطله به او دهید و از او بخواهید یک حرف مثل “ب”را از کل روزنامه جدا کند. بعد تمام این حروف را روی یک کاغذ بچسبانید؛ روزنامه ‌دیواری الفبایی شما آماده است!

  شن‌بازی الفبایی

  اگر حیاط دارید یا محیطی که بتوانید با خیالی راحت یک سطل شن را در آن خالی کنید، این بازی فوق‌العاده را برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان امتحان کنید. روی شن با انگشت دست یا پای خود یک حرف بنویسید و بعد از آن‌که کودک حرف را دید، آن را پاک کنید؛ بعد از بخواهید کار شما را تکرار کند.

  ۲.   نحوه آموزش الفبا به کودکان با خواندن شعر

  آموزش حروف الفبای فارسی با شعر، یکی از روش‌های جذاب و کاربردی‌ست. خواندن شعر و حفظ‌کردن آن برای کودکان زیر ۷ سال بسیار جذاب است و آن‌ها را خسته نمی‌کند. یک سرچ ساده در گوگل دست شما را برای انتخاب شعر و تمرین آن با فرزندتان باز می‌گذارد. خوشبختانه کتاب و اپلیکشین‌های زیادی هم برای نصب روی گوشی در زمینه آموزش حروف الفبا با شعر برای پیش دبستانی وجود دارد.

  ۳.   آموزش الفبای فارسی در سنین کم از طریق لمس کردن

  در مدارس از حواس بینایی و شنوایی برای یادگیری استفاده می‌شود. اگر به آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان علاقه دارید، باید حس لامسه فرزند خود را به‌کار گیرید. با استفاده از مقوای ضخیم، پارچه یا پلاستیک، شکل حروف را بسازید، چشم کودک را ببندید و از او بخواهید با لمس آن‌ها حدس بزند چه حرفی‌ست.

  ۴.   آموزش الفبا به کودکان پیش دبستانی از طریق جعبه حروف

  استفاده از این ابزار نه‌تنها برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان کاربردی‌ست، بلکه برای تقویت دیکته دانش‌آموزان هم مناسب است. در جعبه حروف از هر شکل الفبا، اعم از چسبان و غیرچسبان، چند عدد با رنگ‌های مختلف وجود دارد. گاهی این حروف مغناطیسی هستند و می‌توانید روی سطوح فلزی بچسبانید.

  برای کار با آن می‌توانید یک کلمه را با کمک حروف یک‌رنگ بنویسید و از کودک بخواهید این کار را تکرار کند. اگر این کار را اشتباه انجام داد، به‌جای حروف غلط، کارتی با رنگ مغایر با کل کلمه قرار دهید تا از لحاظ چشمی اشتباه خود را بهتر درک کند.

  ۵.   نحوه آموزش حروف الفبا با فلش کارد

  استفاده از فلش‌کارت‌ها یکی از راه‌های مفید برای آموزش حروف الفبای فارسی به کودکان است. لذت بازی با فلش‌کارت پایانی ندارد؛ حتی اگر کودک شما هنوز برای انجام یک بازی دارای ساختار و قوانین، بسیار کوچک است. استفاده از فلش‌کارت با روش‌های مختلفی ممکن است ازجمله:

  تمام حروف را درهم روی زمین بریزید و از او بخواهید از “آ” تا “ی” را به ترتیب بچیند. هر بار زمان بگیرید و از او بخواهید رکورد خود را بشکند.

  می‌توانید از کارت‌هایی که روی آن‌ها شکل و کلمه درج شده است استفاده کنید و از کودک خود بخواهید کلماتی را که حروف اول آن‌ها مشابه یکدیگر است در یک دسته قرار دهد. این روش آموزش الفبا به کودکان زیر ۷ سال بسیار کاربردی‌ست.

  بچه‌ها عاشق حرکت هستند! وقتی یادگیری همراه با پریدن و دویدن باشد، از آن لذت می‌برند. فلش‌کارت‌ها را روی زمین پخش کنید. حرفی را صدا بزنید و اجازه دهید فرزندتان به سمت آن بپرد و آن را بردارد. همین کار را برای تمام حروف فارسی انجام دهید.

  منبع مطلب : snapp.market

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید